نقش بسزای فناوری چاپ ۳ بعدی در المپیک توکیوفناوری چاپ ۳ بعدی ,اخبار علمی ,خبرهای علمی
تجهیزات چاپ سه بعدی شده برای کمک به ورزشکاران و برگزار کنندگان در المپیک توکیو نقش بسزایی دارند و از این فناوری نوآورانه هم در مسابقات و هم در مراسم مختلف المپیک نظیر افتتاحیه استفاده می‌شود. 

به گزارش ایسنا و به نقل از آی‌ای، فناوری "تولید افزودنی" که معمولاً با عنوان "چاپ سه بعدی" شناخته می‌شود به سرعت از یک روش آزمایشگاهی  تحقیقاتی به ابزاری خلاقانه برای مبتکران در سراسر جهان تبدیل شده است و می‌بینیم که در المپیک در حال برگزاری توکیو ۲۰۲۰ نیز حضور ویژه‌ای دارد.

 

به عنوان مثال یک ورزشکار فرانسوی تجهیزات چاپ سه بعدی شده سفارشی خود را به المپیک توکیو می‌برد. طراحی و چاپ این تجهیزات توسط شرکتی موسوم به "Athletics۳D" که یک شرکت چاپ سه بعدی فرانسوی با فعالیت در زمینه بهبود عملکرد ورزشی تخصصی است، انجام شده است.

 

این خانم ورزشکار فرانسوی به نام "سلین گوبرویل" دارنده مدال نقره المپیک در مسابقات تیراندازی ۱۰ متر تپانچه بادی المپیک توکیو شرکت خواهد کرد و برای اطمینان از اینکه بتواند بهترین عملکرد را داشته باشد، با این شرکت همکاری کرده است تا در دست گرفتن و کنترل تپانچه‌ای که در مسابقات استفاده می‌کند، پیشرفت کند.

 

طرح‌های مختلفی با چاپگری موسوم به "Zortrax M۳۰۰ Dual ۳D" چاپ سه بعدی شد. این چاپگر، دستگاهی به اندازه یک لپ‌تاپ است و قادر است بدون هیچ گونه نیاز به نظارت، به چاپ با کیفیت بالا بپردازد.

 

پس از چاپ‌ها و تکرارهای متعدد، "گوبرویل" نهایتا به یک طراحی رضایت داد و با آن به مسابقات تیراندازی قهرمانی اروپا که اخیراً در کرواسی برگزار شد، رفت. این مسابقات آخرین فرصت وی برای آزمایش کارایی این طرح قبل از شروع المپیک توکیو بود که طی آن به مرحله حذفی نهایی راه یافت و در آنجا موفق به کسب مدال برنز شد.

 

در حالی که "گوبرویل" از وزن و شکل گرفتن تپانچه خود راضی بود، اما سطح انتهایی آن کاملا راضی نبود. به طور معمول تیراندازان یک سطح خشن و زبر را ترجیح می‌دهند، زیرا چسبندگی محکم‌تری به دست آنها می‌دهد. با این حال وی می‌خواست تپانچه‌اش سطح انتهایی نرم‌تری داشته باشد و تیم "Athletics ۳D" بلافاصله روی آن کار کرد.

 

تجهیزات چاپ سه بعدی شده معمولاً دارای خطوط قابل مشاهده هستند که چاپگر در آنها افزودن لایه را پایان می‌دهد و چاپ لایه دیگر را شروع می‌کند. بنابراین سیستم پردازش این چاپگر از یک فناوری اختصاصی هوشمند بخار(SVS) استفاده می‌کند که با استفاده از بخارات استون، سطوح چاپ شده سه بعدی را صاف و صیقلی می‌کند.

 

این شرکت در نهایت دو قبضه تپانچه یکسان را که "گوبرویل" با خود به دهکده المپیک توکیو می‌برد، پردازش کرد. وی قصد دارد از یکی استفاده کند و دیگری را به عنوان پشتیبان در موارد اضطراری نگه دارد.

 

استفاده از مواد و تجهیزات چاپ سه بعدی شده در بازی‌های المپیک امسال بسیار چشمگیر است، به طوری که تمام ۹۸ تریبون مورد استفاده در مراسم المپیک از بیش از ۲۴ تن زباله پلاستیکی خانگی چاپ سه بعدی شده است.

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------