با گیاه آناناسی آشنا شوید: راهنمای کامل برای مراقبت از بروملیدهاگیاه آناناسی

گیاه آناناسی

 

گیاه آناناسی یا بروملید: پیشینه جامع و راهنمای رشد

گیاه آناناسی یا بروملید، یک گونه شگفت‌انگیز از گیاهان است که در این مقاله از بیتوته به‌طور جامع مورد بررسی قرار می‌گیرد. این گیاهان اپی‌فیت بی‌نظیری هستند که بدون سیستم ریشه توسعه یافته و با اختصاص مواد مغذی از هوا یا زیرساختار خود، زندگی می‌کنند. با رشد قابل تطبیق و تحمل، این گیاهان با بیش از 3000 گونه متنوع، جذابیت‌های خود را نشان می‌دهند. 

امروزه تنوع بسیار زیادی از گیاهان به راحتی در دسترس است، اما تعداد کمی از گیاهان به اندازه گیاهان خانواده Bromeliaceae خیره کننده، رنگارنگ و غیرعادی هستند. این نمونه های حواس پرت و شگفت انگیز که فاصله زیادی با آناناس ندارند، هم به عنوان گیاهان زینتی خانه و هم به عنوان گیاهان باغی محبوبیت بیشتری پیدا می کنند. برای یادگیری همه چیز در مورد نحوه رشد آنها و اینکه کدام گونه ممکن است برای شما بهترین باشد، ادامه مطلب را بخوانید.

  

بروملید

بروملید

 

گیاه آناناسی یا بروملید چیست؟

گیاهان خانواده Bromeliaceae در نام رایج خود به عنوان "Bromeliads" شناخته می شوند. آنها مجموعه ای عجیب و غریب و متنوع از گیاهان گلدار استوایی هستند که به طور بومی با رشد در طیف وسیعی از مکان ها و آب و هوا سازگار شده اند. خانواده بروملیاد یک خانواده بزرگ است، با گیاهانی با اشکال، اندازه، ساختار و گل‌های متفاوت.

 

همه اینها بومی مناطق استوایی و نیمه گرمسیری آمریکا هستند و یک زوج نیز از آفریقای غربی منشاء می گیرند. از همان ابتدا، عجیب به نظر می رسد که بسیاری از گیاهان با ظاهر متفاوت به هم مرتبط باشند، اما همه آنها یک چیز مشترک دارند: توانایی های سازگاری آنها.

 

بیشتر گیاهان داخل خانواده در واقع اپی فیت هستند. اپی فیت گیاهی است که به ساختار دیگری غیر از خاک یا کمپوست رشد می کند. بر خلاف گیاهان انگلی، اینها هیچ آسیبی به ساختار رشد آنها وارد نمی کنند. در محیط‌های بومی خود، این بروملیادهای اپی‌فیت روی شاخه‌های درختان و کنده‌های در حال پوسیدگی رشد می‌کنند و از شکاف‌های تشکیل سنگ بیرون می‌آیند. یک گونه خاص در آمریکای جنوب شرقی، که معمولاً به عنوان خزه اسپانیایی شناخته می شود ، حتی به سیم های تلفن می چسبد.

 

معروف ترین گیاهان اپی فیتیک شامل خزه، ارکیده و بروملیاد است.

 

چه چیزی در مورد گیاه بروملید خاص است؟

ممکن است تعجب کنید که این گیاهان چگونه زنده می مانند: این، دوست من، شگفت انگیزترین چیز در مورد آنها است. حتی با سیستم ریشه توسعه نیافته و بدون بستر خاک، این گیاهان واقعاً از خود مراقبت می کنند.

 

این اپی‌فیت‌ها آب و مواد مغذی را یا از هوای اطراف خود یا به‌طور غیرمستقیم از زیرساختار خود جمع‌آوری می‌کنند که برای رشد و شکوفایی به آن نیاز دارند. عناصر مهم به آسانی از طریق برگهای آنها جذب می شوند. این بدان معنی است که سیستم ریشه آنها فقط به عنوان یک لنگر استفاده می شود و آنها را روی هر ساختاری که ترجیح می دهند نگه می دارد.

 

عادات رشد قابل تطبیق و سطوح تحمل تنها چند دلیلی است که طبیعت را واقعاً شگفت انگیز می کند. اینها به گیاهان اجازه می دهد در شرایطی که دور از ایده آل هستند زنده بمانند .

 

بیایید نگاهی به چند مورد از محبوب ترین گونه های موجود بروملیاسه بیندازیم. با بیش از 3000 گونه شناخته شده، تعداد کمی از آنها وجود دارد، بنابراین مطمئن باشید که یکی از آنها را که مناسب شماست پیدا خواهید کرد!

واریته های بروملیاسه

اکثر واریته های بروملیاد موجود امروزی ارقام هیبرید گونه های Vriesea یا Guzmania هستند. اینها به عنوان یک گیاه گلدانی فروخته می شوند و به راحتی در کمپوست با زهکشی خوب رشد می کنند.

 

 

Bromeliaceae

Bromeliaceae

 

آکمی

گیاهانی از جنس Aechmea شامل دو مورد از گیاهان مورد علاقه من است. بیایید با چیزی که معمولاً به عنوان "گیاه کوزه" یا در نام گیاه شناسی آن "Aechmea fasciata" نامیده می شود شروع کنیم.

 

این رقم خیره کننده و همیشه محبوب بروملیاد یک اپی فیت همیشه سبز و یخبندان است که به طور بومی در جنگل های بارانی برزیل رشد می کند. در آنجا، می توان آن را به صورت آویزان از شاخه های درخت مشاهده کرد. برگ‌های نقره‌ای رنگارنگ آبی-سبز جذاب آن از یک گل سرخ مرکزی تشکیل شده‌اند که به شکل کوزه به سمت پایین کشیده شده‌اند. سنبله گل صورتی روشن و ستاره ای شکل با گلبرگ های نوک تیز و گل آذین آبی است.

 

مراقبت از آن بسیار آسان است و سنبله گل می تواند ماه ها ادامه داشته باشد. فقط در صورتی که در مکانی عاری از یخبندان زندگی می کنید، اینها را در فضای باز پرورش دهید.

 

معروف ترین گیاهان Bromeliaceae

معروف ترین گیاهان Bromeliaceae

 

 باران آبی اچمیا  

شکلی شبیه به "fasciata" در حال رشد، اما با برگ های همیشه سبز نوک تیز سبز تیره که به سمت پایین خم می شوند. سنبله گل قرمز باریک تا 40 سانتی متر رشد می کند و گل آذین قرمز روشن، صورتی و آبی را نشان می دهد. این یک گیاه خانگی واقعا خیره کننده و منحصر به فرد است که مراقبت از آن آسان است.

 

Vriesea

یکی از موارد مورد علاقه من از جنس Vriesea شمشیر شعله ور یا Vriesea splendens است. منشا آن ترینیداد و شرق ونزوئلا است.

 

" Splendens " ساختاری باز و شاخ و برگ های سبز و براق دارد که نوارهای رنگارنگ قهوه ای روی برگ ها کشیده شده است. اینها به شکل گل رز از مرکز رشد می کنند. سنبله گل مرکزی براق، کاملاً مسطح و قرمز آتشی روشن است که تضاد زیبایی با شاخ و برگ دارد. این یک نمایشگر واقعی است که توجه زیادی را به خود جلب خواهد کرد.

 

 Vriesea gigantea  

این گیاه گرمسیری به نام خود که یکی از بزرگترین گونه های Vriesea است، مطابقت دارد. "gigantea" بومی برزیل، دارای برگ های سبز روشن و شمشیری شکل با رنگ های زرد رنگ است که از پایه غلاف تا هر نوک نوک تیز می رود. سنبله گل مرکزی که تا یک متر عرض و بیش از ۲ متر ارتفاع می‌رسد، نوک زرد آفتابی دارد. در شب باز می شود تا مرغ مگس خوار را برای لقاح جذب کند. برای استفاده در مناطق بزرگتر بهترین است و در مناطق 11-15 مقاوم در برابر سرما است.

 

مراقبت ازگیاه آناناسی یا بروملید

مراقبت ازگیاه آناناسی یا بروملید

 

گوزمانیا

مانند بسیاری از گونه های دیگر بروملیاد، جنس Guzmania در اندازه و شکل متفاوت است. آنها به نام طبیعت‌شناس اسپانیایی‌تبار قرن هجدهم، آناستازیو گوزمان، نام‌گذاری شده‌اند. شناخته شده ترین گونه زیبای "Guzmania lingulata " است که در غیر این صورت به عنوان "Scarlet Star" شناخته می شود.

 

این اپی فیت یک گیاه دائمی بدون ساقه و همیشه سبز است که به طور بومی در جنگل های بارانی آند یافت می شود. اکنون برای استفاده به عنوان یک گیاه داخلی و باغی کشت می شود. برگ‌های صاف و سبز تیره آن بلند با فرم باز است و سنبله گل به رنگ قرمز و نارنجی روشن است که شکوه کامل خود را در تابستان نشان می‌دهد.

 

گونه های  مختلف گیاه آناناسی

گونه های مختلف گیاه آناناسی

 

نئورگلیا

"Neoregelia Fireball " یکی دیگر از بروملیادهای گرمسیری بومی جنگل های بارانی برزیل است که تلفظ کمی دشوار است . این گیاه به دلیل شاخ و برگ سبز براق و قرمز آن کشت می شود. این واریته معمولاً به عنوان یک گیاه خانگی ملایم در آب و هوای سردتر رشد می‌کند، اما می‌تواند در تمام طول سال در مناطق 10-12 در خارج از خانه زنده بماند و دسته‌ای از گیاهان را تولید کند که هر کدام تا 6 اینچ ارتفاع دارند.

 

هنگامی که شرایط رشد را به درستی بدست آورید، یک سنبله گل با گل های آبی ریز در تابستان ظاهر می شود. بر خلاف بسیاری از دیگر بروملیادهای فهرست شده (که از بودن در سایه های داپلی خوشحال هستند)،  "Fireball" به طور ایده آل دوست دارد حداقل برای چند ساعت در روز در زیر نور روشن اما غیرمستقیم خورشید باشد. این به بروملیاد اجازه می دهد تا زنده ترین رنگ خود را ایجاد کند.

 

Bromeliaceae انواع

Bromeliaceae انواع

 

تیلاندزیا

آنهایی که در جنس Tillandsia هستند کوچکتر از سایر گونه های بروملیاد هستند و معمولاً به عنوان گیاهان هوا رشد می کنند. "گیاه گل صورتی" یا "Tillandsia cyanea"  ممکن است کوچک باشد، اما ساقه گل صورتی آن بیشتر از اندازه آن را جبران می کند. این گلدان چشمگیر می تواند تا 3 تا 4 ماه دوام بیاورد!

 

برگ‌های این زیبایی به اندازه یک نیم لیتر، بلند، نازک و به رنگ سبز روشن هستند که از پایه‌ای به شکل رز تشکیل شده‌اند. اینها به همان اندازه به خوبی در گلدان در یک مخلوط کمپوست سبک  یا به عنوان یک گیاه هوا رشد می کنند و بسیار متنوع هستند و مراقبت از آنها آسان است. اگر به پرورش گیاهان هوا علاقه دارید، فکر می کنم اینها ارزش کاوش را دارند. آنها گلهای چشمگیر عالی نیز دارند.

 

کاشت بروملیاسه

کاشت بروملیاسه

 

کاشت گیاه آناناسی یا بروملید  

بسیاری از بروملیادهای ذکر شده در بالا نسبت به سرما حساس هستند و در خارج از زمستان زنده نمی مانند. اینها بهتر است در گلدان کاشته شوند و در ماههای سردتر در داخل خانه یا در باغ نگهداری شوند. بیشتر گونه های یخبندان از اینکه در زمستان 55 درجه فارنهایت بالاتر و 75 درجه فارنهایت در تابستان هستند شاداب هستند.

 

دمای گرمتر تابستان باعث روند گلدهی می شود. دمای پایین تر باعث می شود که بروملیاد شما گل های خود را طولانی تر نگه دارد. هنگام خرید گیاه خود، مطمئن شوید که آیا آنها در منطقه خاص شما در برابر سرما مقاوم هستند یا خیر.  

 

پیدا کردن نقطه ایده آل گیاه آناناسی یا بروملید 

در طبیعت، این بروملیادها در محیط های نیمه سایه در جنگل های بارانی مرطوب و روی صخره های سنگی رشد می کنند. بسیاری از گونه های برگ سخت تر، نور غیر مستقیم و روشن خورشید را برای بخشی از روز تحمل می کنند. اگر در زیر نور مستقیم و داغ خورشید قرار گیرند، تعداد کمی زنده می مانند. برملیادهای نرمتر و با برگهای گوشتی را در نیمه سایه قرار دهید.

 

خاک های کاشت ایده آل گیاه آناناسی یا بروملید 

خاک ایده آل برای کاشت، کمپوست اپی فیت پایه است، مانند خاکی که برای ارکیده ها ساخته شده است. با این حال، می توانید از یک کمپوست همه منظوره استفاده کنید که به آن نرم کننده خاک با زهکشی خوب اضافه شده است. پوست کمپوست ریز، پرلیت یا فیبر زغال اخته ایده آل هستند. همانطور که قبلاً بحث کردیم، بیشتر اپی‌فیت‌ها می‌توانند در محیط‌های بدون خاک رشد کنند و فقط از سیستم ریشه برای ایجاد لنگر استفاده کنند.

  

گیاه آناناسی یا بروملید

گیاه آناناسی یا بروملید

 

آبیاری گیاه آناناسی یا بروملید 

هرگز بروملیاسه خود را زیاد آبیاری نکنید، زیرا آنها از آن متنفرند. به هر قیمتی از آن اجتناب کنید، زیرا می تواند باعث پوسیدگی ریشه یا طوقه و در نهایت مرگ گیاه شود. بهترین راه برای آبیاری گیاه استفاده از مقداری آب باران طبیعی و بدون کلر است. 

 

آیا بروملیاد خاص شما دارای چاه برگ یا روزت است، مانند Aechmea و Vriesea؟ در طول فصل رشد، هر دو هفته یک بار مرکز گیاه را با آب باران پر کنید. در فصل زمستان آبیاری نکنید ،فقط برگ های گیاه را با آب پاش غبارپاشی کنید.

 

گیاهان و گونه های دیگر را با آب اسپری کنید تا آنها را در طول ماه های تابستان مرطوب نگه دارید، اما هرگز آنها را خیس نکنید.

 

الزامات کوددهی گیاه آناناسی یا بروملید

 اگر گیاه آناناسی را در محیط بسته  نگهداری می کنید این گیاه به کودهی زیادی نیاز ندارد.  در غیر اینصورت می توانید از کود مایع رقیق شده در برنامه آبیاری خود یک بار در ماه در طول تابستان استفاده کنید. از طرف دیگر، می‌توانید در تابستان از خوراک گیاهان خانگی رقیق شده استفاده کنید که به نصف استحکام رسیده است.

 

الزامات رطوبت گیاه آناناسی یا بروملید

همه گیاهان خانواده bromeliacaea رطوبت بالا را به خصوص در طول تابستان دوست دارند. برای رسیدن به این هدف، گیاه را به طور مرتب با آب پاش مه پاشی کنید. راه دیگر برای افزایش رطوبت این است که بروملیاد گلدانی خود را روی یک ظرف بزرگ پر از گلوله های سفالی قرار دهید. به اندازه کافی آب به گلوله ها اضافه کنید تا مرطوب بماند.

 

به طور طبیعی، این گیاهان در جنگل های بارانی استوایی شادترین رشد را دارند، بنابراین این شرایط همان چیزی است که ما سعی داریم از آن الگوبرداری کنیم.

 

انتقال گیاه آناناسی یا بروملید به گلدان جدید

در حالی که بیشتر گیاهان در طول فصل گل می دهند، بروملیادها در این دسته قرار نمی گیرند. در طبیعت، برومدلیاها رشد می کنند و شکوفه های عجیب و غریبی تولید می کنند که چندین ماه دوام می آورند. هنگامی که گل شکوفه داد، رشد گیاه متوقف می‌شود و شروع به تولید جوانه ها می‌کند. آنها تا زمانی که برای زنده ماندن به اندازه کافی بزرگ شوند روی گیاه مادر رشد می کنند. پس از آن، مادر می میرد و چرخه زندگی بروملیاد بعدی آغاز می شود.

 

هنگامی که گل شروع به مردن کرد، آن را با استفاده از یک قیچی تیز از گیاه جدا کنید . آن را دقیقاً در پایه ساقه برش دهید. با انجام این کار شما رشد جوانه ها را ارتقا می دهید.

 

کاشت از بذر گیاه آناناسی یا بروملید

بروملیادها را می توان از دانه رشد داد، اگرچه ممکن است سال ها طول بکشد تا به بلوغ گلدهی برسند. بذر را روی سطح یک کمپوست شنی خوب و با زهکشی خوب بکارید و قبل از قرار دادن در یک تکثیر کننده بذر بکارید. به حداقل حرارت 80F نیاز دارد. اگر تکثیر کننده ندارید، سینی بذر را با یک کیسه پلی اتیلن بپوشانید و آن را در یک جای گرم و پوشیده قرار دهید.

 

بذرها در عرض چند روز جوانه می زنند. پس از تشکیل چندین برگ، آنها را با دمای گیاه خانگی سازگار کنید. این نهال ها را در گلدان های جداگانه در یک کمپوست مناسب قرار دهید.

 

خاک های مناسب کاشت گیاه آناناسی یا بروملید

خاک های مناسب کاشت گیاه آناناسی یا بروملید

 

مشکلات گیاه آناناسی یا بروملید 

پوسیدگی ریشه

این یک مشکل رایج زمانی است که ریشه ها در آب نشسته باشند. بنابراین، بهتر است به خوبی آبیاری کنید، سپس بگذارید گیاه خشک شود و دوباره به خوبی آبیاری کنید. این چرخه بسیار سالم تر است و از مشکل پوسیدگی ریشه جلوگیری می کند.

 

برگ های سوخته 

گیاه را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید، زیرا برگها می سوزند و سفید می شوند.

 

آفات گیاه آناناسی یا بروملید

بروملیادها در محیط های گلخانه ای بیشتر مستعد ابتلا به حشرات و شپشک های آرد آلود هستند تا زمانی که در فضای باز هستند. این به این دلیل است که آنها در یک محیط مرطوب هستند و شکارچیان طبیعی آنها غایب هستند. در صورت مشاهده آلودگی، برگها را با مواد شوینده رقیق شده مناسب بشویید و با حشره کش اسپری کنید. اگر گیاه شما را تمیز نگه دارید و برگ های کهنه و بقایای آن را از بین ببرید، سالم تر خواهد بود.

 

مراقبت از گیاه بروملید

مراقبت از گیاه بروملید

 

 

نکته مهم درباره گیاه آناناسی یا بروملید

گلدهی می تواند چندین سال طول بکشد. اگر در تلاش برای القای آن بوده اید و شانسی نداشته اید، این نکته ارزشمندی است که می تواند روند گلدهی را آغاز کند.

 

گیاه خود را در یک تکثیر بزرگ یا یک کیسه پلی اتیلن بزرگ به همراه چند سیب در حال رسیدن قرار دهید. سیب هنگام رسیدن یک گاز اتیلن تولید می کند، بنابراین از آن برای تحریک تولید گل استفاده کنید.

 

اکنون همه چیزهایی را که برای رشد مؤثر یک گیاه سالم و شاد نیاز دارید، در اختیار دارید. لذت ببرید!

 

سوالات متداول درباره گیاه آناناسی یا بروملید

1- گیاه آناناسی چه ویژگی‌های منحصر به فردی دارد؟

گیاه آناناسی به عنوان یک اپی‌فیت شناخته می‌شود که بدون سیستم ریشه توسعه یافته، از هوا یا ساختمان‌های دیگر مواد مغذی را جذب می‌کند. این ویژگی باعث می‌شود که بتواند در شرایط دشوار زیستی زنده بماند.

 

2- چگونه گیاه آناناسی از آب و مواد مغذی بهره می‌برد؟

گیاه آناناسی آب و مواد مغذی را از هوا اطراف یا از زیرساختار خود جمع‌آوری می‌کند. این عناصر از طریق برگ‌ها به راحتی جذب می‌شوند، و سیستم ریشه فقط به عنوان لنگر برای نگه‌داری گیاه عمل می‌کند.

 

3- چرا گیاه آناناسی به عنوان اپی‌فیت شگفت‌انگیز تلقی می‌شود؟

قابلیت رشد قابل تطبیق و تحمل گیاه آناناسی، آن را از نظر طبیعت فوق‌العاده می‌کند. این گیاهان می‌توانند در شرایط دور از ایده‌آل زنده بمانند و با انواع مختلفی از ساختارها سازگاری داشته باشند.

 

4- چند گونه از بروملیادها محبوب‌ترین هستند؟

با بیش از 3000 گونه شناخته شده، بروملیادها انواع مختلفی دارند. از جمله محبوب‌ترین گونه‌ها می‌توان به آناناس و گونه‌های خزه‌های اسپانیایی (Tillandsia) اشاره کرد که به عنوان خزه‌های هوایی شناخته می‌شوند.

 

5- چگونه می‌توانم گیاه آناناسی را بهتر نگه دارم؟

برای نگه‌داری بهتر از گیاه آناناسی، محیط پرنور، هوای مرطوب و استفاده از آب تصفیه شده یا آب باران توصیه می‌شود. همچنین، زمانی که گرم‌تر می‌شود، گیاه را در سایه قرار دهید و به منظور حفظ رطوبت، از سنگریزه در زیر گلدان استفاده کنید. 

 

توصیه پایانی برای مقاله درباره گیاه آناناسی یا بروملید

برای مراقبت بهتر از گیاه آناناسی یا بروملید، اطمینان حاصل کنید که محیط زیست آن شامل نور مناسب، هوای مرطوب، و آبیاری به موقع باشد. با رعایت این نکات و توجه به نیازهای خاص گیاه، می‌توانید از رشد سالم و شکوفایی این گیاه  لذت ببرید.

 

 

گرد آوری:بخش علمی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------