نحوه نگهداری و پرورش گل آستارانتیا ستاره گون ؛ گلی زیبا و رنگارنگنحوه پرورش گل آستارانتیا ستاره گون, آبیاری گل آستارانتیا ستاره گون, گل آسترانتیا

عکس گل آستارانتیا ستاره گون

 

نحوه پرورش آستارانتیا ستاره گون و شرایط ویژه نگهداری این گیاه زیبا

گل آستارانتیا ستاره گون با نام علمی Astrantia major Hadspen blood که به خاطر گل های زیبا و رنگارنگش به این نام معروف است یک گیاه بوته ای دائمی می باشد که این گل برای محیط های خارج مثلا باغچه ها مناسب می باشد.

گل آستارانتیا ستاره گون، بومی اروپای شرقی و مرکزی است که ارتفاع بوته های آن ها به 30 تا 90 سانتی متر می رسد. آن ها را می توان در خاک های مرطوب و غنی و در حاشیه ی مراتع و جنگل ها مشاهده کرد.

 

گل های آستارانتیا ستاره گون مثل ستاره در همه جا می درخشند و واقعا این نام برازنده ی این گیاه می باشد.

نام اول این گیاه از کلمه ی لاتین aster یعنی ستاره گرفته شده است. این گیاه از خانواده ی Umbelliferae می باشد گل هایی با رنگ های مختلف همچون صورتی، قرمز و بنفش می دهد که شروع گلدهی آن از اوایل بهار تا پاییز می باشد. فصل گلدهی آستارانتیاهایی که گل هایشان به رنگ قرمز تند است در اوایل و اواسط تابستان می باشد. 

 

حال اگر علاقه مند نگهداری این گیاه هستید می توانید با ما در ادامه ی مطلب همراه باشید چرا که می خواهیم شما را با نوع تکثیر آستارانتیا ستاره گون و همچنین نحوه ی نگهداری و پرورش آن آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

 

عکس گل آستارانتیا ستاره گون, ویژگی های گل آستارانتیا ستاره گون, گل آستارانتیا ستاره گون

گل آستارانتیا ستاره گون

 

ویژگی های آستارانتیا ستاره گون

یکی از مهم ترین ویژگی های این گل این است که چیدن شکوفه های ان نه تنها سبب کاهش گل هایش نمی شود بلکه ان ها را زیادتر می کند. به همین دلیل آستارانتیا با گل های کهکشانی اش یکی از زیباترین هدیه هایی است که می توانید به اطرافیان خود تقدیم کنید.

 

طولانی بودن مدت زمان گلدهی از دیگر ویژگی های این گیاه فوق العاده زیبا است. این گیاه با گل هایش انواع پروانه ها را به سوی خود جذب می کند که مطمئنا چنین منظره ای، زیبایی و جلوه ی هر باغچه ای را افسانه ای می کند.

 

سازگاری این گیاه با انواع آب و هوا و خاک ها از مهم ترین ویژگی های آستارانتیا ستاره گون است لذا شما در هر نقطه ای از کشور می توانید این گیاه را پرورش دهید. البته درست است که این گیاه در اغلب مناطق رشد می کند اما برای رشد و پرورش آن بهتر است شرایط نگهداری و پرورش این گیاه را بدانید تا همیشه گیاهتان در اوج زیبایی و سلامت باشد.

 

نحوه پرورش و نگهداری آستارانتیا ستاره گون

نگهداری از این گیاه به هیچ وجه پیچیده نمی باشد. تنها چیزی که آستارانتیا به شدت به آن احتیاج دارد و باید آن را برایش فراهم کنید قرار دادنش در یک محیط پر نور است. همچنین از اوایل بهار تا پاییز، خاک این گیاه باید همیشه مرطوب بماند. نکته ی قابل توجه در زمان نگهداری این گیاه این است که باد اصلا برایش خوب نیست و بادهای شدید به آن آسیب می رسانند. بنابراین آستارانتیا باید در محیطی قرار گیرد که از وزش باد در امان بماند.

 

لازم به ذکر است بدانید آستارانتیا یک گیاه مورد علاقه ی زنبورها است پس اگر می خواهید از این گل نگهداری کنید باید میزبان خوبی برای زنبورها باشید. 

به طور کلی مهم ترین فاکتورها برای رشد و پرورش بهتر این گیاه توجه به خاک، نور و دما، ﺁبیاری و هرس کردن است که در ادامه به تشریح این موارد می پردازیم.

 

نحوه پرورش گل آستارانتیا ستاره گون, آبیاری گل آستارانتیا ستاره گون, گل آسترانتیا

گل آستارانتیا ستاره گون

 

نور و دما یکی از شرایط نگهداری از گل ﺁستارانتیا ستاره گون

اگر می خواهید این گیاه به خوبی رشد کند باید نور کامل خورشید را برایش فراهم کنید. علاوه بر این، در زمانی که چنینی شرایطی برای این گیاه فراهم می کنید باید آبیاری ﺁن نیز منظم باشد تا خاک آن مرطوب بماند.

 

البته اگر در مناطقی زندگی می کنید که چنینی شرایطی را نمی توانید برای آستارانتیا فراهم کنید اصلا نگران نباشید. این گل بسیار تطبیق پذیر است و خود را با هر نوع شرایط آب و هوایی سازگار می کند به گونه ای که حتی در سایه هم رشد می کند. 

 

ایده آل ترین شرایط برای این گل این است در مکانی قرار گیرید که در بخشی از روز نور کافی خورشید را دریافت کند و در ساعات باقی مانده در سایه بماند. مطمئنا همان اندازه که نور برای این گیاه مورد نیاز است سایه نیز احتیاج است. چرا که اگر این گیاه بیش از حد در نور بماند برگ هایش می سوزد و سایه ها مانع از این آسیب دیدگی می شوند. 

 

آستارانتیاها گیاهانی هستند که حتی می توانند سرمای سوزناک زمستان ها را تحمل کنند و با سایر شرایط ﺁب و هوایی سازگار شوند. تنها شرایطی که این گیاهان به هیچ وجه نمی توانند خود را با آن تطبیق دهند هواهای گرم و مرطوب است که اصلا برای آن ها خوشایند نمی باشد. ترکیب رطوبت و گرمای شدید برای این گیاهان، دردساز است.

 

 تکثیر آستارانتیا ستاره گون, ویژگی های آستارانتیا ستاره گون, نگهداری از گل آستارانتیا ستاره گون

آبیاری گل آستارانتیا ستاره گون

 

آبیاری برای بقا و رشد آستارانتیا ستاره گون

اگر می خواهید گیاه آستارانتیای شما از شر انواع بیماری ها در امان باشد و هیچ مانعی برای رشد و بقایش وجود نداشته باشد باید خاک آن را مرطوب نگه دارید. این نیاز در فصول گرم بیشتر احساس می شود لذا در این فصول توجه کنید که مرتبا خاکش را ﺁبیاری کنید.

 

برای اینکار دفعات ﺁبیاری خود در فصل تابستان را بیشتر کنید اگر در انجام این کار، تعلل کنید مطمئنا گل شما سریع پژمرده می شود. 

در واقع به دلیل اینکه این گل نمی تواند خشکی طولانی مدت خاکش را تحمل کند باید ﺁن را مرطوب نگه دارید. طبیعتا با توجه به زیاد بودن دفعات ﺁبیاری، خاک این گیاه نیز باید به گونه ای انتخاب شود که از زهکشی بالایی برخوردار باشد.

 

توجه به خاک و کوددهی از دیگر عوامل تاثیرگذار بر پرورش آستارانتیا ستاره گون

یکی از بهترین خاک ها برای رشد و پرورش آستارانتیاها خاک رس غنی است. اگر این خاک را با خاک های مناسب گیاهان آپارتمانی ترکیب کنید بهترین خاک را برای این گیاه تهیه کرده اید که آستارانتیا در آن رشد چشمگیری دارد. از دیگر ویژگی های خاک این گیاه این است که باید کمی اسیدی باشد. همچنین از آنجایی که این گیاه نیاز به ﺁبیاری زیاد دارد لذا زهکشی خاک را نباید فراموش کنید. 

 

در واقع زهکشی خاک آستارانتیا باید به گونه ای باشد که خاکش در خیسی راکد نماند. برای اینکه مواد معدنی خاک این گیاه را افزایش دهید می توان به آن برگ های خشک یا کمپوست و یا دانه های قهوه اضافه کنید. همچنین اگر رشد بهینه و سریع این گیاه برای شما مهم است می توانید سطح خاکش را با کمپوست و یا مالچ طبیعی بپوشایند تا رطوبت در خاک آن، حفظ شود. 

 

 گل آسترانتیا, عکس گل آستارانتیا ستاره گون, ویژگی های گل آستارانتیا ستاره گون

کوددهی گل آستارانتیا ستاره گون

 

این گیاه به کوددهی هم نیاز دارد. مدت زمان کوددهی ﺁستارانتیا سالی یک الی دو بار است. برای اینکه خاک این گیاه، تقویت شود به کود متعادل نیاز دارید. همچنین برای اینکه خاک آن را کمی اسیی کنید می توانید از دانه های قهوه، کمک بگیرید. این دانه ها نه تنها خاک را غنی تر می کنند بلکه بر اسیدی تر شدن آن ها نیز تاثیر می گذارند.

 

تعویض کردن گلدان گل آستارانتیا ستاره گون

اگر آستارانتیا را در ﺁپارتمان خود نگه می دارید تعویض کردن به موقع گلدان یکی از بهترین راه های افزایش سرعت رشد آن ها است. پس اگر می خواهید آستارانتیاهای آپارتمان شما از رشد بهتر و سریع تری برخوردار باشند باید سالانه گلدان آن ها را عوض کنید. بهترین گلدان ها برای این گیاه، گلدان های عمیق است چرا که فضای کافی برای رشد ریشه ها را فراهم می ﺁورد.

 

عکس گل آستارانتیا ستاره گون, ویژگی های گل آستارانتیا ستاره گون, گل آستارانتیا ستاره گون

هرس گل آستارانتیا ستاره گون

 

هرس کردن از دیگر فاکتورهای رشد و پرورش آستارانتیا ستاره گون

هرس کردن یکی از بهترین راه های جوان سازی این گیاه است. اگر می خواهید این گیاهتان همیشه جوان و سرحال بماند بعد از گل دادن سریعا آن را برش دهید. کافی است این کار را انجام دهید تا سریعا نتیجه ی ان را مشاهده کنید. بعد از این کار شاخه و برگ های جوانی سریعا رشد می کنند و این گیاه برای دور دوم شروع به گل دادن می کند.

 

همان طور که اشاره نمودیم مدت زمان گلدهی این گیاه طولانی است. پس اگر می خواهید این گیاه را تحریک کنید تا در فصل تابستان هم گل بدهد آن را هرس کنید. برای این کار باید سریعا گل های پژمرده شده را از گیاه جدا کنید. البته برای این جدا کردن باید از قیچی سایر ابزارآلات باغبانی استفاده کنید. 

 

نکته ی قابل توجه دیگر در مورد رشد و پرورش این گیاه این است حتما بعد از 4 الی 5 سال بوته های این گیاه را تقسیم کنید. این گیاه از جمله گیاهان خود پذر فعال شناخته می شود که خودش بوته هایش را زیاد می کند. به همین دلیل است که وقتی گل هایش را می برید گلدهی اش افزایش می یابد.

 

تقسیم بوته ها نیز جوانه زنی را در این گیاه تشدید می کند. لازم به ذکر است بدانید اگر می خواهید از طریق بذر و دانه ها این گیاه را تکثیر کنید می توانید چند گل را روی بوته ها باقی بگذارید و سپس دانه هایش را جمع کنید.

 

آبیاری گل آستارانتیا ستاره گون, گل آسترانتیا, عکس گل آستارانتیا ستاره گون

تکثیر گل آستارانتیا ستاره گون

 

روش های تکثیر آستارانتیا ستاره گون

تمام آستارانتیاها چه آستارانتیاهای قرمز و چه صورتی و بنفش را می توان هم از طریق کاشت بذر و هم تقسیم بوته ها تکثیر نمود. بهترین فصول برای تکثیر این گیاه، اوایل بهار یا پاییز است که دمای هوا بسیار خنک است. 

 

اگر می خواهید تکثیر به روش تقسیم بوته را انجام دهید می توانید یک دسته ی بالغ را انتخاب و آن را حفر کنید. اوایل پاییز و بهار بهترین زمان برای تقسیم بوته های این گیاه است. اما اگر می خواهید به روش کاشت بذر، این گیاه را تکثیر کنید ابتدا باید مراحل جوانه زنی بذرها در فصل پاییز را انجام دهید.

 

بعد از اینکه هوا سرد شد می توانید این بذرها را در خاک قرار دهید تا گرم بمانند. نکته ی قابل توجه در زمان تکثیر از طریق بذر این است که هر چه اندازه ی دانه های این گیاه بزرگ تر باشد مدت زمان جوانه زنی آن هم بیشتر طول می کشد.

 

آفات آستارانتیا ستاره گون 

یکی از مهم ترین ویژگی های این گیاه این است که از ﺁفات یا بیماری خاصی رنج نمی برد. مهم ترین افت های این گل، حمله ی شته ها و حلزون ها است که به برگ این گل بسیار علاقه دارند. برای اینکه جلوی این ﺁفت را بگیرید می توانید مرتبا سلامت برگ ها را چک کنید اگر در انجام آن تعلل کنید گیاهتان مورد حمله ی کپک های آردی قرار می گیرند.

 

آیا آستارانتیا ستاره گون سمی است؟

خیر. این گیاه نه برای کودکان و نه برای حیوانات خانگی اصلا خطرناک نمی باشد.

 

خواص درمانی آستارانتیاها

این گیاه نه تنها از زیبایی ظاهری فوق العاده ای برخوردار است بلکه دارای خواص درمانی هم می باشد. جالب است بدانید از روغنی که از این گیاه استخراج می کنند در شربت معده استفاده می شود. علاوه بر این، برگ های آن نیز خواص درمانی دارند و برگ های خشک شده ی آستارانتیا یکی از داروهای قوی گیاهی برا هضم و بهبود دستگاه گوارش است.

 

گردآوری : بخش علمی بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------