بوتولیسم یا کرونای پرندگان چیست؟بوتولیسم یا کرونای پرندگان, بوتولیسم, بوتولیسم یا کرونای پرندگان چیست

نگهداری پرندگان مبتلا به بوتولیسم در بیمارستان

 

آشنایی با بوتولیسم یا کرونای پرندگان

بوتولیسم یا کرونای پرندگان، به دلیل اینکه پرندگان یک منطقه درگیر بیماری می شوند و باعث مرگ و میر آن ها می شود. و مانند کرونا دیگر بیمارستان های پرندگان هم جایی ندارند. در ادامه علاوه بر اینکه به بوتولیسم و علائم آن می پردازیم.

بوتولیسم پرندگان

بوتولیسم پرندگان، معروف به کرونای پرندگان، با نام علمی کلستریدیوم بوتولینوم؛ یک بیماری عصبی - عضلانی جدی پرندگان است که توسط سم ناشی از باکتری Clostridium botulinum ایجاد می شود. بوتولیسم پرندگان از دهه 1900 به عنوان عامل اصلی مرگ و میر در پرندگان وحشی شناخته شده است.

 

اولین شیوع بیماری در استرالیا در سال 1938 رخ داد، یکی از اولین مرگ های گزارش شده در مورد تعداد زیادی از پرندگان آبزی بود. نام دیگر بیماری بوتولیسم پرندگان، لیمبرنک می باشد.

 

حیوانات مبتلا با بوتولیسم :

– طیور

– مرغ ها

– بوقلمون

– پرندگان آبزی

– قرقاول

– emus (شترمرغ استرالیایی)

– پرندگان وحشی

 

خطرات بوتولیسم برای انسان و حیوانات خانگی :

انسانها معمولاً با خوردن غذاهای کنسرو شده یا ذخیره شده نامناسب بر اثر بیماری بوتولیسم بیمار می شوند. گذشته از این، انسانها و حیوانات خانگی در درجه اول تنها در صورت خوردن ماهی، پرندگان یا سگ های سرخ شده در معرض خطر هستند.

 

هنگام برداشت ماهی یا پرندگان آبزی باید اقدامات احتیاطی انجام شود - در صورت بیماری یا رفتار غیرطبیعی نباید آنها را برداشت یا خورد. از خوردن ماهی ها، پرندگان یا سگ ها، بخصوص حیوانات خانگی جلوگیری کنید.

 

در صورت مشکوک بودن حیوان خانگی خود با دامپزشک تماس بگیرید.

 

درباره بوتولیسم یا کرونای پرندگان, علائم بوتولیسم یا کرونای پرندگان, علت بیماری بوتولیسم در پرندگان چیست

بوتولیسم باعث مرگ و میر پرندگان می شود

 

علت بوتولیسم پرندگان :

اسپورهای بوتولیسم، (مرحله استراحت باکتری ها) - در زیستگاه هایی که سطح اکسیژن پایینی دارند مانند:

 

• خاک ها

• رسوبات آبی بسیاری از تالاب ها و دریاچه ها

• در آبشش ها و دستگاه گوارش ماهیان سالم که در آن دریاچه ها زندگی می کنند.

 

اسپورها می توانند برای مدت طولانی، حتی سال ها در اکوسیستم بمانند و در برابر تغییرات دما و خشک شدن کاملاً مقاوم هستند. خود این اسپورها بی ضرر هستند تا زمانی که عوامل محیطی مناسب و شرایط بی هوازی آنها را وادار به جوانه زنی کرده و رشد رویشی سلولهای باکتریایی تولید کننده سم را آغاز کنند.

 

باکتری های فعال که عامل بیماری بوتولیسم پرندگان هستند، تنها در یک بستر غنی از مواد مغذی رشد می کنند، مانند مناطقی که مقادیر زیادی از مواد گیاهی یا حیوانی در حال پوسیدگی هستند. ماهی هایی که به هر دلیلی می میرند و حاوی اسپورهای باکتریایی در بافت های خود هستند، بسترهای مناسبی برای رشد و تولید سم توسط باکتری ها هستند.

 

پرندگان ماهی خوار که بر اثر بوتولیسم می میرند با خوردن ماهی های حاوی سم مسموم می شوند. بلعیدن حشرات از لاشه حیوان آلوده می تواند به گسترش بوتولیسم پرندگان ادامه دهد، که ممکن است مسئول کشتار بزرگ پرندگان باشد.

 

شیوع بیماری بوتولیسم پرندگان تنها زمانی رخ می دهد که عوامل مختلف اکولوژیکی بطور همزمان رخ می دهند. این به طور معمول شامل موارد زیر است:

 

• دمای آب گرمتر

• شرایط بیهوشی (محروم از اکسیژن)

• بستر باکتریایی در گیاهان در حال پوسیدگی، جلبک ها یا مواد حیوانی.

 

با افزایش میانگین دمای هوا و آب در مقیاس جهانی، دمای گرمتر و شرایط سمی بیشتر در تالاب ها، دریاچه ها و حوضچه های ویکتوریا رخ می دهد، که احتمالاً منجر به افزایش حوادث بوتولیسم پرندگان می شود. هنگامی که این عوامل منجر به تولید سم در مواد خورده شده توسط ماهی می شود، سم را می توان از زنجیره غذایی عبور داد زیرا پرندگان وحشی ماهی های آلوده را مصرف می کنند یا سگ ها از لاشه های پوسیده پرندگان آلوده می خورند.

 

علائم و نشانه های بوتولیسم پرندگان

بوتولیسم پرندگان به طور معمول منجر به فلج می شود - این امر باعث می شود گونه های آلوده رفتار غیرمعمول از خود نشان دهند. به عنوان مثال، پرندگان آبی ممکن است نتوانند سر خود را بالا گرفته و در نتیجه غرق شوند. گلف ها اغلب می توانند راه بروند، اما پرواز نمی کنند. پرندگان دیگر ممکن است یک یا هر دو بال را بکشند و در حالت ایستاده وضعیت بدی نشان دهند.

 

هنگامی که ماهی ها آلوده می شوند، ممکن است در سطح آب تکان بخورند یا به طور نامنظم شنا کنند و ممکن است در راست ماندن در سمت راست مشکل داشته باشند. همچنین ممکن است "رخنه و نقض" رخ دهد، در طی آن ماهی با سر خود در نزدیکی سطح و انتهای دم در پایین شناور می شود. ماهی های آلوده معمولاً سریع می میرند و به احتمال زیاد، شسته شده در ساحل دیده می شوند.

 

خطرات بوتولیسم برای انسان و حیوانات خانگی, حیوانات مبتلا با بوتولیسم, بوتولیسم پرندگان

پاسخ بوتولیسم پرندگان در زمان کووید تایمز

 

علت نام گذاری بوتولیسم پرندگان به کرونا پرندگان

Bird Ally X گروهی از مراقبین با تجربه حیات وحش است که به نجات، توانبخشی، آموزش و حمایت اختصاص داده شده است. از سال 2018، این سازمان غیرانتفاعی با پناهگاه حیات وحش ملی Klamath Basin و Focus Wildlife همکاری می کند تا در مواقع شیوع بیماری بوتولیسم توانبخشی اضطراری را ارائه دهد. سال اول ما از 494 پرنده مراقبت کردیم. سال گذشته 233 بود. اما درست مانند بسیاری از زندگی در سال 2020 ، شیوع بوتولیسم نیز از نظر وسعت و مقیاس بی سابقه بود، از نظر حجم و پیچیدگی حماسی بود. 

 

کارکنان پناهگاه های طولانی مدت می گویند این بدترین رویداد بوتولیسم در KBNWR در چند دهه گذشته بوده است و تخمین زده می شود که بیش از 40،000 پرنده به دلیل گرما، خشکسالی و کمبود آب در پناهگاه تلف شده اند.

 

در 15 جولای 2020 Focus Wildlife و Bird Ally X بیمارستان صحرایی را راه اندازی کردند. روز بعد، دو پرنده اول آلوده به بیماری بوتولیسم پرندگان به بیمارستان منتقل شدند، یک ماه زودتر از سال های گذشته. آتش سوزی های منطقه جمع آوری پرندگان را محدود کرد و به بیماری اجازه می دهد در آغاز واکنش بدون کنترل گسترش یابد. هنگامی که جستجو و جمع آوری در اوایل ماه اوت با قدرت کامل انجام شد، تعداد پرندگان وارد شده به طور سرسام آوری افزایش یافت و به طور متوسط ​​روزانه 75 پرنده در روز افزایش یافت. یک روز ما 179 پرنده دریافت کردیم. طی 75 روز آینده ، در مجموع 3،179 پرنده آبزی بستری و تحت درمان قرار گرفتند که 544 درصد افزایش را نسبت به سال 2019 در بیماران نشان داد. از پرندگانی که در 24 ساعت اول زنده ماندند، 78 درصد آزاد شدند. به دلیل هجوم مداوم تعداد بی سابقه پرندگان مبتلا، بیمارستان در حالت توسعه و اصلاح مداوم قرار داشت.

 

COVID پاسخ را بسیار پیچیده تر کرد. برنامه ما این بود که حباب خود را تا حد ممکن با استخدام کارآموزها به جای تکیه کامل بر داوطلبان، کوچک نگه داریم. به عنوان یک کارمند دو نفره، ما می دانستیم که تا ماه اکتبر فاصله زیادی است و باید سالم بمانیم. در ابتدا با یک کارآموز، پس از چند هفته و چند هفته دیگر در هفته های بعد، یکی دیگر را استخدام کردیم. ما همچنین چند داوطلب فوق العاده اختصاصی داشتیم که در پاسخ به هرگونه بیماری بوتولیسم با ما همکاری کردند - آنها از منطقه خلیج سوار ماشین شدند و هزینه غذا و محل اقامت خود را پرداختند تا به این تلاش بپیوندند. چند داوطلب محلی در بیمارستان کمک می کردند، نظافت می کردند، لباس می شستند و اطلاعات را وارد می کردند. این تیم کوچک اما قدرتمند شامل دو تا نه نفر بود که هر روز کار می کردند. ساعات کار باورنکردنی بود و مجموعاً 4698 ساعت بود. در مقایسه، در جریان نشت نفت 2007 کوسکو بوسان در خلیج سان فرانسیسکو.

 

به زودی صدها مرغابی و مرغ ساحلی در بیمارستان MASH برای مراقبت داشتیم و روزانه پرندگان را رها می کردیم تا جایی برای پرندگان جدیدی که هر روز بعد از ظهر می آمدند ایجاد شود. روزهای ما با هم می گذرد و یکسان است، شبیه به "روز خاکی:" پرندگان را تغذیه می کند، پرندگان را تمیز می کند، شنا می کند، پرندگان را جابجا می کند، پرندگان خشک، پرندگان دریافت کننده، ارزیابی ها را منتشر می کند. هر روز جدید همچنین نوعی منحنی دیوانه وار را برای ما به ارمغان می آورد.

 

درست مانند بسیاری از بیمارستان هایی که بیماران کروناویروس را درمان می کنند، بیمارستان MASH ما به حداکثر ظرفیت رسید. با ورود تعداد زیادی پرنده، ما شب ها برای جمع آوری کمک های مالی برای خرید محوطه های اضافی و پرداخت هزینه کارآموزانی که اکنون به شدت به آنها نیاز داریم، صرف کردیم. این بودجه برای افزایش ظرفیت مراقبت و درمان پاسخ بوتولیسم ضروری بود. کمک های مالی و کمک های مالی برای خرید و ساخت محوطه های اضافی (شامل استخرهای تهویه مطبوع و محوطه های دائمی مقاوم در برابر شکارچیان) و تجهیزات و لوازم درمان توانبخشی استفاده شد. کمک های مالی همچنین برای کمک هزینه پرداختی به کارآموزان، که کمک آنها در این زمان حیاتی بود، بسیار مهم بود.

 

به طور معجزه آسایی، هر بار که ما درخواست کمک می کردیم، آن را دریافت می کردیم. سازمانها و افراد در راههایی که ما هرگز تصور نمی کردیم قدم برداشتند. مردم استخرها و گزینه های مناسب مسکن برای کارآموزان را ارائه کردند. داوطلبان از کمک هزینه های کارآموز حمایت می کردند و هزینه تجهیزات ضروری را پرداخت می کردند. و چندین سازمان غیرانتفاعی کمکهای قابل توجهی کردند که پرندگان و سلامت ما را نجات داد. واقعا الهام بخش بود.

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------