نگهداری و پرورش گیاه کالیسیا 

محیط مرطوب و آبیاری بیش از اندازه و خاک همیشه خیس برای کالیسیا بسیار مضر هست

 

نگهداری و پرورش گیاه کالیسیا

تا حالا شده دلتان بخواهد یک گیاه آویز و پرپشت با رنگ سبز خاص داشته باشید که داخل منزلتان آن را آویزان کنید؟ من یک گیاه بسیار زیبا با همین مشخصات را سراغ دارم. گیاهی به نام کالیسیا. یکی از بهترین گیاهان برای آویز شدن در مکان هایی مثل راه پله های مسکونی و اداری و تجاری٬ پاسیوهای منازل٬ گلخانه ها و یا حتی قرار گیری روی پایه های پابلند مخصوص نگهداری گیاهان٬ کالیسیا هست. گیاهی که تحت شرایط نوری مناسب که در ادامه خواهم گفت رنگ سبز بسیار زیبایی دارد.

 

کالیسیا٬ گیاهی رونده و آویز که به آن عروس چمن و یا برگ بیدی مینیاتوری هم می گویند اما با توجه به تفاوت آن با گیاه برگ بیدی بهتر است نام اصلی گیاه ( کالیسیا ) را به کار ببریم. با اینکه برگ بیدی ها هم زیبایی خاص خودشان را دارند اما ظاهرشان با گیاه کالیسیا کاملا متفاوت است.

 

قبل از توضیح دادن در مورد نیازهای کالیسیا٬ باید بگویم که تمامی انواع کالیسیا صرف نظر از تفاوت هایشان در ظاهر٬ در نیازها و شرایط محیطی و مکان نگهداری مشابه هستند.

 

میزان آبیاری مورد نیاز کالیسیا

کالیسیا در کل گیاهی است که محیط مرطوب را دوست دارد اما محیط مرطوب و آبیاری بیش از اندازه و خاک همیشه خیس برای کالیسیا بسیار مضر هست. آبیاری بیش از اندازه باعث زردشدن برگ های کالیسیا می شود و از طرفی هم ساقه های سطحی خاک را که ابتدای ساقه ی اصلی هست نازک٬ ضعیف و شکننده می کند و باعث می شود به سرعت پوسیده شوند. در واقع می شود گفت پی و ریشه گیاه را می پوساند و از بین می برد.

 

بنابراین سعی کنید برای آبدهی به کالیسیا زمانی اقدام کنید که سطح خاک گیاه رطوبتش را از دست داده باشد. برای آبدهی به کالیسیا از بغل گلدان این کار را انجام بدهید و روی ساقه ها و برگ های گیاه آب نریزید. اگر متوجه خشک شدن نوک برگ های کالیسیا شدید باید بدانید که گیاه رطوبت خاک و محیط را از دست داده پس اقدام به آبدهی و غبار پاشی گیاه کنید. روزانه در اول صبح غبارپاشی را فراموش نکنید.

 

بهترین شرایط نوری کالیسیا

بهترین شرایط نوری برای کالیسیا نور فیلتر شده هست. نور فیلتر شده همان نور پشت پنجره بدون پرده البته با فاصله هست و یا نزدیک پنجره البته با پرده توری. به صورتی که آفتاب مستقیم به این گیاه نرسد. نور آفتاب مستقیم برای کالیسیا نه تنها سود ندارد بلکه ضرر هم دارد. تنها نور آفتاب صبح زمستان آن هم به مدت 1 الی 2 ساعت به این گیاه آسیب نمی رساند.

 

در صورت عدم دریافت نور کافی برای کالیسیا٬ این گیاه رنگ سبز خودش را از دست می دهد و به سمت رنگ زرد و سبز کمرنگ متمایل می شود و اما برعکس با رسیدن نور زیادتر از حد به کالیسیا٬ گیاه به سمت رنگ صورتی٬ بنفش و قرمز گرایش پیدا می کند. اگر نور کافی به کالیسیا نرسد رشد آن علفی خواهد شد. به این صورت که ساقه ها دراز و باریک می شود و برگ ها با فاصله از هم بوجود می آید.

 

بهترین شرایط نوری برای کالیسیا نور فیلتر شده هست

 

ترکیب خاک مناسب برای کالیسیا

خاک مناسب برای کالیسیا مخلوطی از یک قسمت خاک برگ٬ یک قسمت شن٬ یک قسمت کوکوپیت و پرلیت با زهکش مناسب هست. البته خیلی از دوستان از کوکوپیت و پرلیت استفاده نمی کنند اما من از این دو ترکیب برای حفظ رطوبت خاک استفاده می کنم تا اگر چند روز منزل نبودم خاک بتواند رطوبت کافی را داشته باشد. با این کار حتی میزان آبدهی را کاهش می دهم در نتیجه احتمال پوسیدگی گیاه کمتر خواهد شد. برای کود دهی به کالیسیا هم می توانید در فصل های بهار و تابستان از کود 10_10_10 بصورت ماهانه استفاده کنید.

 

هرس کردن کالیسیا

بازدن ساقه های جانبی به پرپشت شدن گیاهتان کمک کنید. ساقه هایی را هم که بسیار بلند شدند را هرس کنید تا علاوه بر زیباتر شدن ظاهر گیاه٬ جان دوباره به گیاهتان ببخشید.

 

تکثیر کالیسیا

برای تکثیر کالیسیا از گیاه مادری ساقه هایی را جدا کنید. برگ های پایینی قلمه ها را جدا کنید. در خاکی متشکل از ترکیبات کوکوپیت٬ پرلیت و پیت ماس بکارید. به آن ها آب بدهید و در مکان روشن قرارشان بدهید و روی آن ها را پلاستیک شفاف بکشید. روزانه به مدت یک ساعت پلاستیک را از روی گیاه بردارید تا هوای زیر پلاستیک تهویه شود.

 

منبع : 2nafare.com

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------