دلایل زرد شدن برگ گل و گیاهان علت زرد شدن برگ گیاهان,علت زرد شدن برگ گیاهان

یکی از علت زرد شدن برگ گیاهان این است که آب کافی دریافت نمی کند

 

حتما شما هم شاهد زرد شدن ناگهانی برگ گیاهان آپارتمانی تان بودید، تمام دلایلی که باعث زرد شدن برگ این گیاهان می شوند را در این مطلب بخوانید.

علت زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی چیست؟

هنگامی که از گیاهان مراقبت می کنید، چه گیاهان تان آپارتمانی و داخل منزل باشد چه گیاهان باغ و باغچه ای، گاهی متوجه می شوید برگ های گیاهان ناگهان زرد شده است. زرد شدن برگ های گیاه ممکن است به بروز مشکلاتی در گیاه اشاره داشته باشد. علت زرد شدن برگ ها چند دلیل می تواند داشته باشد که در اینجا به آنها اشاره می کنیم:

 

آب دهی بیش از حد: 

آب بیش از حد می تواند به برگ ها آسیب بزند. وقتی خاک به خوبی زهکشی نشود، بیش از حد مجاز آب باقی می ماند و سیستم های ریشه ای می توانند به معنای واقعی غرق شوند. بدون اکسیژن ریشه ها شروع به مرگ می کنند.

 

آب دهی خیلی کم:

شاید بعد از زرد شدن برگ های گیاه آپارتمانی تان مستقیم به فکر این بیفتید که حتما آب کمی به گیاه داده اید چرا که یکی از علل زرد شدن برگ های گیاه این است که آب کافی دریافت نمی کند. چنانچه گلدانتان برگ هایش زرد شده است، حتما خاک گیاه را بررسی کنید و متوجه شوید خشک است یا نه.

 

اگر تمامی خاک گلدان خشک است، علت زرد شدن برگ های گیاهتان همین است و راه حل آن تنها آب دهی کافی به گیاه است. گلدان را حتما در ظرف (زیر گلدانی) بگذارید تا آب اضافی که به گیاه می دهید، داخل زیر گلدانی جمع شود و ریشه ها بتوانند هنگام نیاز آب بیشتری دریافت کنند.

 

هوای خشک و زرد شدن برگ گیاهان:

از دیگر عوامل زردی گیاهان می تواند هوای گرم و خشک باشد، باید هر از گاهی گیاهتان را غبار پاشی کنید. زیاد غبار پاشی نکنید فقط در حدی که رطوبت گیاه حفظ شود البته همه گیاهان نیاز به غبارپاشی ندارند و ریختن آب روی برگ ها باعث ایجاد لکه روی برگ ها می شود حتما نوع گیاه را بدانید و نیازهایش را خوب مطالعه کنید در ضمن به هیچ وجه غبارپاشی را در زمان ظهر انجام ندهید. برای تامین رطوبت می توانید از حالت جزیره ای استفاده کنید.

 

آفت حشرات:

در صورتی که هنوز نمی دانید چرا برگ های گیاهتان زرد شده است و مطمئن هستید مشکل آن کم آبی نبوده است، باید بررسی کنید نوعی حشره یا آفت در گیاه وجود دارد یا خیر. آفت ها و حشرات گوناگونی وجود دارند که به گیاه آسیب می رسانند. ممکن است گیاه شما نیز به نوعی آفت دچار شده و به این روز افتاده باشد.

 

مواد آفت کشی وجود دارند که استفاده از آنها برای گلدان های خانگی بی خطر است و گیاه شما را از آفت می رهاند اما در صورتی که حیوان خانگی دارید، مراقب باشید به واسطه تماس با گیاه بیمار نشود. روغن چریش یکی از بی خطرترین آفت کش ها است که برای شما، کودکان کم سن و حیوانات خانگی تان خطری ندارد.

 

زردی یا کلروز:

علت زردی برگهای گیاه می تواند وضعیت ناهنجاری به نام کلروز باشد. کلروز به وضعیتی گفته می شود که برگ ها رنگدانه سبز خود به نام کلروفیل را از دست می دهند و زرد می شوند. دلایل مشخصی برای زرد شدن برگ های گیاه به علت کلروز وجود دارد.

 

کمبود مواد مغذی یا مشکلاتی در ریشه گیاه:

علت زرد شدن برگ های گیاه می تواند آسیب دیدن ریشه ها باشد. همچنین شرایطی که ریشه ها در گلدان خیلی به هم چسبیده و تنگاتنگ هستند و نیز شرایط کمبود مواد مغذی می تواند منجر به زرد شدن برگ ها شود.

 

این مشکلات را می توان با تغییر گلدان یا افزودن کود به خاک گیاه حل کرد. گاهی اوقات ریشه گیاهانی که برگ هایشان زرد شده است، از سوراخ ته گلدان بیرون زده اند که در این حالت باید گلدان آن را که در واقع برای گیاه کوچک شده، عوض کرد. گاهی همین کار ساده کافی است و ریشه های آسیب دیده و یا در هم گره خورده نیز مشکل شان با این کار حل می شود.

 

برای جای دادن گیاه در گلدان دوم، باید از گلدان بزرگتری استفاده کنید و حتما از خاک تازه استفاده کنید اما مقداری از خاک پیشین گیاه در اطراف ریشه را بگذارید بماند. وقتی گلدان گیاه را عوض کردید، به گیاه آب بدهید و حتما به دقت گیاه را تحت نظر بگیرید تا ببینید بهبودی مشاهده می شود یا خیر. وضعیت گیاه باید ظرف یک تا دو هفته بهبود یابد.

 

مکان سرد:

مکان سرد در گیاهان گرمسیری، اغلب باعث می شود برگ ها زرد شوند و بیفتند. این تفاوت با دوره های کوتاه مدت قرار گرفتن در معرض سرمای شدید است که باعث قهوه ای شدن آشکار در شاخ و برگ ها و یا کم رنگ شدن نقاط شفاف می شود تا بین رگ ها ظاهر شود.

 

اگر گیاه در تابستان به دریچه کولر و یا پنجره در زمستان نزدیک باشد آن را به مکان بهتری منتقل کنید. مراقب آن باشید تا ببینید برگ های زرد بیشتر پخش می شوند یا نه. 

 

عدم دریافت نور خورشید:

یکی دیگر از دلایل زرد شدن برگ های گیاه، می تواند عدم دریافت نور خورشید باشد. در صورتی که مشکل گیاهتان این است، با انتقال گیاه به مکانی که آفتاب کافی دریافت کند، مشکل رفع می شود.

 

از دلایل زرد شدن برگ گیاهان، می تواند عدم دریافت نور خورشید باشد

 

هنگامی که شما عامل زرد شدن برگ ها را واکاوی می کنید، می توانید به سرنخ های جدیدی برسید. کمبود مواد مغذی تنها دلیل زرد شدن برگ های گیاه نیست. به طور مثال کمبود نیتروژن و پتاسیم بیشتر در برگ های قدیمی خودشان را نشان می دهند. این در حالی است که کلروز نیتروژن در تمام نواحی برگ ها و و رگه های آن نسبت یکنواختی دارد.

 

اما کلروز پتاسیم تمایل دارد از لبه برگ ها شروع شود و حتی در بین رگ های برگ تشکیل شود. زرد شدن برگ های جدید می تواند به دلیل کمبود آهن و کلسیم باشد. زرد شدن حاصل از کمبود آهن بیشتر در برگ های جوان با رگ های کوچک نمایان می شود.

 

برخلاف کمبود مواد مغذی در گیاه که معمولا به شکل کامل متقارن و منظم در کل گیاه دیده می شود. مشکلات حاصل از آفت زدگی گیاه بطور معمول کاملا نامتقارن بوده و ممکن است هر بخش از گیاه تان را درگیر کند.

 

عفونت ویروسی

اگر گیاه مبتلا به عفونت ویروسی است، ممکن است تا حدی لکه های زرد بر روی برگ ها در سراسر گیاه پخش شود. این ممکن است با برگ ها و ساقه های ناقص و همچنین گل های بی رنگ همراه باشد. عفونت های ویروسی در گیاهان را نمی توان درمان کرد می تواند همه گیاهان مستعد را آلوده کند.

 

در حالی که ممکن است دردآور باشد اگر فرد مورد علاقه شما باشد، هر گیاهی را که مظنون به آن هستید دور بیندازید. قبل از استفاده از گیاهان دیگر، ابزار باغبانی و یا ظروف را بشویید.

 

وجود مشکل در شاخ و برگ گیاه می تواند ناشی از حمله حشرات و حتی برخی بیماری های قارچی، باکتریایی باشد. در برخی از موارد آسیب دیدگی گیاهان توسط حشرات می تواند منجر به زرد شدن برگ گیاه شود. شما می توانید با روش های غیر سمی مثل استفاده از گیاهان مقاوم در برابر آفات، روغن نباتی برای به دام افتادن حشرات، استفاده از حشره کش های آلی که بی خطر بوده و خاصیت تجزیه شدن در خاک را دارند استفاده کنید.

 

راههای جلوگیری از زرد شدن برگ گیاهان

 هوای گرم هم درزرد شدن گیاه بی تاثیر نیست گل هایتان را کنار بخاری نگذارید.

 

 نور مستقیم آفتاب هم باعث سوخته و زرد شدن برگ می شود فقط نور غیر مستقیم (نور فیلتر شده) بگذارید برگ های آسیب دیده را بچینید و گیاهتان را آبیاری کنید تا ریشه ها بهتر شود.

 

 کود دادن زیاد هم باعث سوختگی نوک برگ می شود ماهی یکبار کود دهی کافی است.

 

 قهوه ای شدن نوک برگ ها می تواند از خاک خشک، آفت، قارچ، نمک انباشته شده، فاسد شدن ریشه، هوای داغ باشد. که برای نمک انباشته می توانید داخل تشت ماسه بریزید و سپس آب و بعد گلدانتان را داخل آن بگذارید (گلدانتان بالاتر از سطح آب باشد) این کار نمک انباشته در خاک را کاهش می دهد ماهی یکبار انجام بدهید.

 

 روی برگ ها کپک سفید پودری است برگ های عفونی را بچینید و با تهویه هوا خوب می شود.

 

 بعضی وقت ها برگ های کهنه و قدیمی شروع به زرد شدن می کنند که طبیعی است عمرشان را کردند.

 

گلدان کوچک و جای ریشه ها تنگ باشد گیاه شروع به زرد شدن می کند.

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------