خرما، خرما، خرما !خرما,گياه خرما,نخل خرما

درخت خرما در هر پنج قاره دنيا مورد بهره بردارى قرار می گیرد

 

آشنایی با تاریخچه درخت خرما :

مبدأ اصلى گياه خرما به درستى مشخص نيست. درخت خرما در هر پنج قاره دنيا و در ٣٤ كشور كشت و مورد بهره بردارى قرار می گیرد. در ايران نخل خرما از دوران باستان و پيش از هخامنشى كشت می شده است.

زادگاه خرما !
مبدأ اصلى گياه خرما به درستى مشخص نيست. بعضى از دانشمندان مبدأ اصلى گیاه خرما را در آسيا وكرانه هاى خليج فارس و گروهى ديگر زيست گاه اصلى خرما را شمال آفريقا يا شبه قاره هند مى دانند. در حال حاضر خرما در هر پنج قاره دنيا و در ٣٤ كشور كشت و مورد بهره بردارى قرار می گیرد.

 

سن درخت خرما,مبدأ اصلى گياه خرما,خرما

 نخل خرما را از ايران به چين برده و در آنجا كشت كرده اند


اشاره به نخل خرما در کتاب بندهشن ساسانی:
در ايران نخل خرما از دوران باستان و پيش از هخامنشى كشت می شده است. در ادبيات ساسانى از جمله در كتاب (بندهشن) از نخل خرما ياد شده است. منابع چينى از ايران به عنوان سرزمين نخل خرما ياد كرده اند. در پايان سده نهم ميلادى، نخل خرما را از ايران به چين برده و در آنجا كشت كرده اند.

 

درخت خرما,خرما,اندام هاى رويشى خرما

 نخلستان خرما


اندام هاى رويشى خرما:
ريشه درخت خرما: درخت خرما چون تك لپه اى است ريشه اصلى ندارد. بلافاصله پس از آنكه ريشه اوليه از بذر بيرون آمد ريشه هاى ثانويه ظاهر مى شوند. آنها خوشه متراكمى تشكيل مى دهند و تقريبا در تمام طول قطرشان يكسان است.


تنه درخت خرما: بسته به رقم، سن درخت خرما و شرايط محيطى برگ هاى نخل خرما ٣ تا ٦ متر دارند و در هر سال ١٠ تا ٣٥ برگ جديد ايجاد مى شود كه طول عمرشان ٣ تا ٧ سال است و تعداد برگ هاى هر نخل خرما ٣٠ تا ١٤٠ عددى مى باشد.


ليف: در قاعده برگ غلافى است كه نخل خرما را در بر مى گيرد، اين غلاف شامل بافت سفيد رابطى است كه بر اثر دسته هاى آوندى منشعب مى شود. با رشد برگ ها به سمت بالا بافت رابط تا حدود زيادى ناپديد مى شود و دسته هاى آوندى خشكيده و قهوه اى رنگ، به صورت نوار ليفى محكم و زبر در مى آيد كه به لبه هاى جانبى قسمت زيرين و قاعده رگبرگ اصلى در برگ ها چسبيده و تنه را مى پوشاند.


خار: خارها در حاشيه بيرونى دمبرگ خرما قرار دارد.

 

گرده: گرده نخل در فصل بهار در گلِ درختِ خرمای نر ایجاد می شود که خواص درمانی زیادی هم دارد.

 

خرما,نخلستان خرما,برگ درخت خرما

برگ درخت خرما


برگچه درخت خرما: برگچه نيزه اى شكل و از طول تا خورده اند به طور اريب به دمبرگ يا رگبرگ اصلى كه طول و عرض آن در ارقام مختلف متغيراست.

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های علمی(زندگینامه دانشمندان، گیاهان،حیوانات، گزارش علمی، آیا می دانید؟،رشته های تحصیلی و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------