همه چیز درباره زندگی مورچه هازندگی مورچه

همه چیز درباره زندگی مورچه ها

 

تحقیق درباره مورچه ها

در این مقاله از بیتوته، به تحقیق درباره مورچه می پردازیم. مورچه ها حشراتی اجتماعی هستند که در کلونی های بزرگ زندگی می کنند. آنها از نظر اندازه، رنگ، شکل و رژیم غذایی بسیار متنوع هستند. تخمین زده می شود که بیش از 10000 گونه مورچه در سراسر جهان وجود داشته باشد.

کامل ترین تحقیق در مورد مورچه :

همه ی ما صفی از مورچه ها را دیده ایم که روی دیوارها و کف هایمان راه می روند و در مورد ورود و خروجشان متعجب هستند. مورچه ها که از بزرگترین و قطعا قدیمی ترین کلنی حشرات هستند، حشرات اجتماعی هستند که به راسته Hymenoptera و کلاس Arthropoda تعلق دارند. با بیش از 10000 گونه، یک کلونی مورچه معمولی ممکن است شامل 20 میلیون مورچه باشد. نام علمی مورچه Formicidae است.

 

مورچه ها حشرات کوچکی هستند که در سراسر جهان یافت می شوند. آنها جزء بندپایان هستند و در زیرردهی هگزاپودها قرار می گیرند. مورچه ها دارای بدنی تقسیم شده به سه قسمت، یعنی سر، سینه و شکم هستند. آنها دارای شش پا و دو شاخک هستند.

 

مورچه ها از نظر اندازه و شکل بسیار متنوع هستند. کوچکترین مورچه ها فقط چند میلی متر طول دارند، در حالی که بزرگترین مورچه ها می توانند تا چند سانتی متر طول داشته باشند. مورچه ها دارای رنگ های مختلفی نیز هستند، از جمله سیاه، قهوه ای، قرمز و زرد.

 

مورچه ها حشرات اجتماعی هستند و در مستعمرات زندگی می کنند. هر مستعمره دارای یک ملکه، کارگران و سربازان است. ملکه مسئول تخم گذاری است. کارگران مسئول جمع آوری غذا، مراقبت از تخم ها و لاروها و دفاع از مستعمره هستند. سربازان مسئول دفاع از مستعمره در برابر مهاجمان هستند.

 

مورچه ها رژیم غذایی متنوعی دارند. آنها از گیاهان، حشرات و سایر حیوانات تغذیه می کنند. مورچه ها همچنین از شهد گل ها نیز تغذیه می کنند.

 

مورچه ها نقش مهمی در اکوسیستم دارند. آنها به گرده افشانی گیاهان کمک می کنند و از حشرات آفت نیز تغذیه می کنند.

 

بیش از 10000 گونه شناخته شده مورچه در سراسر جهان زندگی می کنند. مورچه ها را می توان با انقباض بین شکم و قفسه سینه که شبیه یک کمر باریک است، شناسایی کرد. بدن آنها با یک زره سخت به نام اسکلت بیرونی پوشیده شده است. بیشتر مورچه ها قرمز یا سیاه هستند و طول آنها می تواند از 1/3 اینچ تا 1/2 اینچ باشد. آنها مانند سایر حشرات دارای شش پا هستند. هر کدام با سه مفصل مورچه ها سرهای بزرگ با چشم های مرکب، آنتن های آرنج دار و آرواره های قدرتمند دارند.

 

سه نوع مورچه بالغ در کلنی زندگی می کنند: ملکه، مورچه ماده و مورچه نر. مورچه های ملکه بزرگترین مورچه های کلنی هستند. آنها بال دارند و هدف آنها تخمگذاری است. ملکه ها می توانند تا 30 سال عمر کنند. بسته به گونه مورچه ها و اندازه جامعه لانه، ممکن است یک یا چند ملکه در کلنی وجود داشته باشد.

 

مورچه های ماده کوچکتر از ملکه، بدون بال و عقیم هستند. ماده ها از تخم های بارور شده حاصل می شوند و می توانند تا سه سال زندگی کنند. مورچه های ماده که به عنوان کارگران یا سرباز شناخته می شوند، از تخم ها مراقبت می کنند، به لارو تمایل دارند، لانه را می سازند و تعمیر می کنند، برای غذا جستجو می کنند و از کلنی محافظت می کنند.

 

مورچه های نر از تخم های بارور نشده رشد می کنند. مورچه های نر بال هایی دارند و برای جفت گیری با ملکه بارور هستند. مورچه های نر بسیار کوچکتر از ماده ها هستند و آنتن های بلندتری دارند. نرها فقط یک روز از کلنی بیرون می آیند تا جفت گیری کنند. آنها معمولا 10-14 روز پس از جفت گیری می میرند.

 

چرخه زندگی مورچه ها :

مورچه ها در طول فصل تابستان در جنگل های استوایی با جامعه حشرات باقی مانده یافت می شوند. مورچه ها به سه گروه تقسیم می شوند: ملکه ها، کارگران و سربازان. چرخه زندگی مورچه ها بسته به شرایط محیطی از هفته ها تا ماه ها متفاوت است.

 

به طور کلی مورچه ها چرخه زندگی کوتاهی دارند. بسته به مواردی مانند  گونه مورچه ها  و شرایط محیطی، تنها بین 6 تا 10 هفته طول می کشد تا چرخه زندگی کامل شود.

 

تولید مثل در مورچه ها :

مورچه ها حشرات اجتماعی هستند و دارای یک سیستم اجتماعی هستند که در آن وظایف بین ملکه و مورچه کارگر تقسیم می شود. مورچه های ملکه مسئول تولید مثل و پراکندگی هستند در حالی که مورچه های کارگر غذا را جستجو و جمع می کنند، پرورش می دهند و لانه را حفظ می کنند. وقتی از تولید مثل در مورچه ها صحبت می کنیم، با تولید مثل پستانداران متفاوت است. مورچه ها نمی توانند مانند سایر حشرات با یکدیگر جفت شوند. فقط مورچه ملکه می تواند جفت گیری کند. بقیه مورچه های ماده عقیم هستند. مورچه های نر که به عنوان مورچه های بدون سرنشین نیز شناخته می شوند، بارور و آماده جفت گیری با مورچه ملکه هستند.

 

چرخه زندگی مورچه :

مورچه در طول عمر خود دچار چندین تحول فیزیکی می شود. مورچه یک دگردیسی کامل را پشت سر می گذارد، به این معنی که مورچه ها در طول چرخه زندگی خود چهار مرحله دارند - تخم، لارو، شفیره و بالغ. مراحل به شرح زیر است:

 

مرحله 1 - مرحله تخم :

مورچه ماده پس از جفت گیری، هم تخم های بارور و هم تخم های بارور نشده می گذارد. تخم های بارور شده به مورچه های ماده و تخم های بارور نشده به مورچه های نر تبدیل می شوند. تخم مورچه ریز، بیضی شکل، شفاف و سفید رنگ است. تخم ها در عرض 7 تا 14 روز از تخم خارج می شوند.

 

مرحله 2 - مرحله لارو :

تخم های کوچک بدون چشم و پا به لارو تبدیل می شوند. سپس لاروها تحت یک سری پوست اندازی قرار می گیرند که در آن مو شروع به رشد می کند. موها مانند یک قلاب است که مورچه های کارگر را قادر می سازد مورچه های لارو را حمل کنند زیرا در این مرحله چشم و پا ندارند. لارو در این مرحله چندین بار پوست اندازی می کند، که عمدتاً به مورچه های کارگر بالغ برای غذا بستگی دارد.

 

مرحله 3 - مرحله شفیره :

لارو مورچه در طی چند پوست اندازی به مرحله شفیره تبدیل می شود. ویژگی های فیزیکی مانند چشم ها، پاها و بال ها ممکن است شروع به ظاهر شدن کنند. در مرحله شفیره مورچه دارای شاخک ها و پاهایی است که روی بدنش جمع شده اند.

 

مرحله 4 - مرحله بزرگسالان :

مورچه بالغ پس از 6 تا 10 هفته از تخم خارج می شود تا در مرحله شفیره رشد کند. هنگامی که بالغ از تخم بیرون می آید، به طور کامل رشد می کند و رشد می کند زیرا اسکلت بیرونی آن مانع از بزرگ شدن آن می شود. مورچه بالغ نرم و کم رنگ است و تیره تر می شود و قسمت بیرونی مورچه پس از چند ساعت تیره تر و سفت می شود.

 

پس از رسیدن به مرحله بلوغ، مورچه های بالغ جوان در زمان ظهور دارای رنگ روشن تر و بدن شفاف هستند، اما با بالا رفتن سن، رنگ آنها تیره تر می شود.

 

درباره مورچه

چرخه زندگی مورچه ها

 

در هر مستعمره، سه نوع مجزا از مورچه ها (همچنین به عنوان کاست مورچه ها شناخته می شود) وجود دارد که بر اساس نقش ها و مسئولیت های مختلف آن تقسیم می شوند، یعنی:

 

– مورچه های ملکه

– مورچه های کارگر ماده

– مورچه های نر

 

مورچه های ملکه :

مورچه های ملکه می توانند تا چندین دهه زندگی کنند و مادر برای تمام مورچه های دیگر در آن کلنی. مورچه های ملکه به دلیل نقش اصلی آن در تولید مثل و تخم گذاری برای آماده سازی کلنی مورچه جدید، مهمترین عضو کلنی هستند.

 

از نظر اندازه، مورچه های ملکه به طور قابل توجهی بزرگتر از سایر اعضای مورچه ها در یک کلنی به نظر می رسند و تقریباً می توانند تا 15 میلی متر طول داشته باشند. هم مورچه های ملکه و هم مورچه های نر با بال به دنیا می آیند.

 

مورچه های کارگر ماده :

مورچه های کارگر ماده تقریباً تمام زندگی خود را در لانه صرف انجام کارهایی مانند مراقبت از ملکه و بچه ها (از جمله تمیز کردن تخم ها، تغذیه شفیره ها و لاروها)، جستجوی غذا و همچنین محافظت و ساختن لانه خود کردند. اگرچه مورچه های ماده دیگر در کلنی هستند، مورچه های کارگر ماده مانند ملکه ها تخم نمی گذارند.

 

مورچه های نر :

مورچه های نر، یا به عنوان پهپاد نیز شناخته می شوند، کوچکترین عضو در کلنی هستند. تنها کار مورچه های نر در کلنی جفت گیری با ملکه است تا او بتواند تخم گذاری کند.

 

طول عمر متوسط ​​مورچه چقدر است ؟

سوال در مورد اینکه مورچه ها چقدر عمر خواهند کرد هنوز باقی است. عوامل متعددی ممکن است بر طول عمر مورچه تأثیر بگذارد، از جمله:

 

شرایط محیطی - دمای ایده آل برای مورچه ها 24 درجه سانتیگراد با رطوبت بالا است.

 

شکارچیان طبیعی - برخی از مورچه ها، شکارچیان یا دشمنان طبیعی نقش مهمی در تهدید جمعیت کلنی ایفا می کنند. برخی از شکارچیان طبیعی مورچه از جمله عنکبوت، مارمولک، آرمادیلوس حتی مورچه های دیگر.

 

گونه های مورچه - گونه های مختلف مورچه طول عمر متفاوتی دارند. به عنوان مثال،  مورچه های آتشین  ممکن است تا 30 تا 60 روز زندگی کنند، در حالی که سایر گونه های مورچه مانند  مورچه های نجار می توانند بیشتر عمر کنند (تا 90-45 روز).

 

کاست مورچه ها - نه فقط گونه ها، هر یک از کاست های مورچه در یک کلنی واحد نیز امید به زندگی متفاوتی دارند. مورچه های کارگر می توانند 1 تا 3 سال زندگی کنند، در حالی که مورچه های ملکه می توانند چندین دهه زندگی کنند. از سوی دیگر، مورچه های نر طول عمر کوتاه تری دارند. مورچه های نر چند روز زنده می مانند و اندکی پس از جفت گیری می میرند.

 

حقایق زیستگاه مورچه ها :

مورچه ها حشرات اجتماعی هستند که در جوامع لانه ساختار یافته در سراسر جهان زندگی می کنند. این گونه زیستگاه مورچه ها را تعیین می کند - چه در زیر زمین، چه در تپه های ساخته شده در سطح زمین، در سازه های چوبی یا در گیاهان یا درختان. معمولاً از خاک و مواد گیاهی برای ساختن لانه استفاده می شود.

 

در مناطق سردتر، مورچه ها در طول ماه های زمستان غیر فعال می شوند. در دماها و آب و هوای گرم تر، مورچه ها همچنان به فعالیت خود ادامه می دهند.

 

انواع مورچه :

مورچه شیردوش یا گله دار : این مورچه ها به شکار شته ها می روند، آنها را گله گله در لانه جای می دهند و با نواختن ضربه های محکمی بر پهلویشان، مایع شیرین مزه ای از اندامشان برای خود می دوشند.

 

مورچه خرمن چین : مورچه ای است که از گیاهان اطراف خود دانه می چیند و به لانه خود می برد و از آنها استفاده می کند.

 

مورچه های باغبان : دسته دیگر از مورچه ها باغبانی می کنند، یعنی قارچ های بسیار ریزی را می پرورند و خوراکشان را فقط از آنها تهیه می کنند. برای کشت قارچها نیاز به باغچه ای هم دارند که برای این کار خمیری فراهم می کنند و قارچ های مورد نظر خود را بر روی آن می کارند.

 

مورچه های آسیابان : این نوع مورچه ها با کله بزرگ و فک های نیرومندشان دانه ها را آسیاب می کنند.

 

مورچه فرعون : یکی از انواع مورچه ها که تقریبا در تمام جهان زندگی می کند و به رنگ زرد یا قرمز است و در خانه ها زندگی می کند مورچهٔ فرعون است.این مورچه ها اولین بار در مصر دیده شد و برای همین به مورچهٔ فرعون معروف است.این مورچه در دیوارها زندگی می کنند و از غذاهای چرب بیشتر ای غذاهای گیاهی استفاده می کند.از بین بردن آنها نیز بسیار سخت است زیرا در دیوارها نیز لانه دارند.

 

مورچه آتشی سرخ : با نام علمی  solenopsis invicta، که بومی آمریکای جنوبی است، با احساس خطر بر روی آب، دست به دست هم داده و از گروه خود، قایقی درست می کنند که می تواند وزن های سنگینی را حمل کند.

 

مورچه

چهار نوع مورچه فرعونی

 

انواع مورچه های داخل لانه :

ملکه مورچه : ملکه مورچه ماده ای است که وظیفه تولید مثل را بر عهده دارد. ملکه مورچه در طول زندگی خود می تواند میلیون ها تخم بگذارد.

 

مورچه های بالدار : مورچه های بالدار نر و ماده هستند که برای جفت گیری به پرواز در می آیند. پس از جفت گیری، نر ها می میرند و ماده ها بال های خود را از دست می دهند و به زندگی در کلونی باز می گردند.

 

مورچه های کارگر : به دو گروه کوچک و بزرگ تقسیم می شوند مورچه های کارگر بزرگ از بقیه مورچه ها بزرگ تر و درشت تر هستند که به آنها مورچه های سرباز می گویند.

 

مورچه های سرباز : دارای آرواره های بزرگی هستند و از افراد ضعیف تر در مقابل سایر حشرات دفاع کرده و از جانوران مورچه خوار محافظت می کنند.

 

کارگر های کوچک : از لانه دور می شوند و به نظافت و تغذیه ی نوزادان و ملکه می پردازد.

 

مورچه ها حیوانات بسیار با نظافتی هستند. هر کدام وظیفه ی خود را انجام  می دهند  و در بقیه ی امور دخالتی نمی کنند. در آخر زمستان ملکه تخم های مخصوصی می گذارد که از آنها مورچه های نر و ماده تولید می شود که در بهار از لانه بیرون آمده وجفت گیری می کنند و بعد از آن مورچه ها ی نر بلافاصله می میرند.

 

تقریباً تمام مناطق کره زمین مورچه دارد. فقط مناطقی مانند جزایر دور افتاده و غیرقابل دسترسی استثنا هستند. مورچه به بیشتر محیط زیست های زمین چیره گشته است و در بیشتر محیط زیست ها توانایی زندگی دارد. این موجود ٪۱۵-۲۰ موجودات زنده خشکی زی زمین را تشکیل می دهد. علت موفقیت آنها به زندگی اجتماعی، توانایی بالای انطباق پذیری و توانایی تغییر دادن محیط زیستشان و بهره برداری از منابع و دفاع از یکدیگر برمی گردد. انواع مورچه ها به صورت های مختلفی مانند زندگی انگلی و برده داری، همزیستی مسالمت آمیز و … تکامل یافته اند.

 

گونه های تکامل یافته

مورچه های مهاجم : گروهی از مورچه ها که حشرات و سایر حیوانات کوچک موجود در مواد پوسیده ی گیاهی را شکار می کنند،مورچه های مهاجم می گویند. شکار آن ها به این طریق است وقتی یکی از آنها طعمه ای راپیدا کرد با ترشح بوی از روی غده های بدنش دیگر مورچه ها را باخبر می کند و آن ها یک ردیف منظم که گاهی طول آن ها به صد متر می رسد، تشکیل داده و با همکاری هم آن را به لانه می برند.

 

مورچه های برگ بر : این نوع مورچه در جنگل های آمازون پیدا می شود که قطعاتی از برگ درختان را جدا می کند و به لانه ی خود می برد،گاهی در یک شبانه روز تمام برگ های یک درخت عظیم را می برند،آن ها را جویده و کف لانه را پر می کنند و سپس قارچ های کوچک را به لانه برده و در زیر آن ها را پرورش داده،تا در مواقع لزوم از آن ها تغذیه کنند.

 

مورچه های پرسه زن : لانه های خود را در نزدیکی لانه ی مورچه های دیگر می سازند. آن گاه هم از مواد دور ریخته شده ی آن ها تغذیه می کنند و هم زمانی که کارگرها مشغول بردن مواد غذایی به لانه ی خود هستند،غذای آن ها را به زور از چنگشان در می آورند.

 

مورچه های سارق : آنها به آرامی وارد لانه ی موریانه ها و مورچه ها می شوند و غذای ذخیره شده ی آن ها را می دزدند و نوزادانشان را شکار می کنند.

 

مورچه های برده دار : این مورچه ها به آرامی وارد لانه ی سایر انواع مورچه ها می شوند و پیله های آنان را می دزدند و به لانه ی خود می برند و از پیله های دزدیده شده مراقبت می کنند. پس از خروج کارگر ها، از پیله های دزدیده شده آن ها را وادار می سازند که کارهای مربوط به لانه شان انجام دهند.

 

مورچه های انگل : بعضی مورچه ها برای تهیه ی غذای خودشان هیچ فعالیتی نمی کنند و غذایشان را از سایر مورچه ها به دست می آورند. یعنی انگل مورچه های دیگر می شوند.

 

جامعه ی مورچه ها دارای سیستم تقسیم کار، ارتباط بین اشخاص و توانایی حل مشکلات پیچیده است. این تشابه با جوامع انسانی سالهاست که الهام بخش و موضوع مطالعات بوده است. خیلی از تمدن های انسانی از مورچه ها در مراسم مذهبی ،تغذیه و موارد پزشکی سود می جویند. برخی از گونه ها به خاطر نقشی که در کنترل زیستی آفت ها ایفا می کنند بسیار ارزشمند هستند، هرچند توانایی آنها برای استفاده از منابع باعث تعارض آنها با انسانها شده است. آنها می توانند به محصولات کشاورزی صدمه زده و وارد خانه ها شوند.

 

تحقیق درباره زندگی مورچه ها

آشنایی با زندگی مورچه ها

 

سایر حقایق شگفت انگیز مورچه :

مورچه ها از جذاب ترین موجوداتی هستند که روی زمین پرسه می زنند. برخی از جالب ترین حقایق مورچه عبارتند از:

 

• برخی از گونه های مورچه ها حدود 100 میلیون سال است که وجود دارند. مورچه ها از یک رویداد انقراض دسته جمعی به نام کرتاسه - سوم، جان سالم به در بردند که تقریباً 65 میلیون سال پیش بسیاری از دایناسورها و دیگر گونه های جانوری ماقبل تاریخ را از بین برد.

 

• مورچه ها به معنای واقعی کلمه همه جا هستند! مگر اینکه در قطب شمال، قطب جنوب یا در یکی از معدود جزایر دور افتاده زندگی کنید، احتمالا حداقل یک گونه مورچه برای مقابله با آن خواهید داشت. مردم هاوایی باید حداقل 50 گونه مورچه شناخته شده را تحمل کنند!

 

• اگرچه احتمالاً مورچه ای را در ورزشگاه محلی خود نخواهید دید که آهن را پمپاژ می کند، اما اندازه کوچک آنها را نشانه ضعف تلقی نکنید. فیزیولوژی منحصر به فرد مورچه ها آنها را قادر می سازد تا اجسام را حدود 20 برابر وزن بدن خود بلند کنند.

 

• مورچه ها روحیه همکاری را به سطح جدیدی می برند. حدود 50 میلیون مورچه می توانند گرد هم آیند تا به عنوان یک کلنی بسیار سازمان یافته و کارآمد عمل کنند.

 

• مورچه ها آدمک نیستند. یک مورچه کوچک می تواند 250000 سلول مغزی داشته باشد،

 

• بنابراین یک کلنی متشکل از 40000 مورچه در مجموع دارای همان تعداد سلول مغزی یک انسان است.

 

سوالات متداول در مورد چرخه زندگی مورچه ها

1- مورچه ها چقدر عمر می کنند؟

طول عمر مورچه ها بسته به نوع مورچه متفاوت است. یک مورچه کارگر نر پس از جفت گیری می میرد در حالی که مورچه های کارگر چندین ماه زنده می مانند. اگر شرایط محیطی مساعد باشد، مورچه ملکه چندین دهه زندگی می کند.

 

2- آیا مورچه ها بال دارند؟

مورچه های نر و مورچه های جوان ملکه برای جفت گیری پرواز می کنند. مورچه ماده پس از جفت گیری بال های خود را می اندازد تا زندگی جدیدی را آغاز کند.

 

3- چرا مورچه ها شکر دوست دارند؟

مورچه ها در طبیعت همه چیزخوار هستند زیرا از همه چیز تغذیه می کنند - برگ ها، میوه ها، گیاهان. شکر به عنوان منبع انرژی برای مورچه ها عمل می کند، بنابراین وقتی قند پیدا می کنند، مورچه های دیگر را جمع می کنند و شکر را به لانه خود برای مورچه های دیگر می برند.

 

نتیجه نهایی :

اگرچه مورچه ها به خاطر اندازه های کوچک خود شناخته می شوند، اما جالب است بدانید که مورچه ها 20 برابر بیشتر از وزن خود می توانند بلند کنند. برخلاف سایر حشرات که در عرض چند هفته یا چند ماه از بین می روند، مورچه ملکه Pogonomyrmex Owyheei می تواند تا 30 سال عمر کند. مورچه ها همچنین همکاری بزرگی را به تصویر می کشند زیرا جمع آنها می تواند به 360 میلیون مورچه برسد.

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------