معرفی گیاه گل سنگ، روش پرورش و تکثیرپرورش و نگهداری گل سنگ, روش نگهداری گل سنگ, نحوه تکثیر گل سنگ

گیاه گل سنگ صورتی و سفید 

 

همه چیز درباره گیاه گل سنگ 

گل سنگ گیاهی کوچک و سرزنده آپارتمانی است که برگ هایی روشن و لکه دار دارد. در سال های اخیر تنوع رنگی این گیاه بیشتر شده است و گونه های جدیدی وارد بازار شده اند. در ادامه جهت آشنایی کامل با گل سنگ، نحوه پرورش، تکثیر و نگه داری همراه ما باشید.

معرفی گیاه گل سنگ

 

طریقه نگهداری گل سنگ سبز, معرفی گیاه گل سنگ, بیماری های گیاه گل سنگ

گل سنگ گیاهی زیبا با تنوع رنگی مناسب

 

گل سنگ با نام علمی Hypoestes sanguinolenta گیاهی از خانواده Acanthaceae، تقریبا کوچک و سرزنده می باشد که برای نگه داری در آپارتمان مناسب است.

گل سنگ برگ های روشن و لکه داری دارد که در ترکیب با دیگر گیاهان سبز رنگ یا خزه ها بسیار زیبا دیده می شود. رایج ترین رنگی که از آن وجود دارد صورتی است اما در سال های اخیر تنوع رنگی گل سنگ بالا رفته است و گونه های جدیدی با برگ های پر رنگ تر، تضادی بیشتر و جدید خلق شده اند.

 

گل های ریزی در گیاه گل سنگ رشد می کنند که معمولا در کنار برگ های خاص این گیاه چندان مورد توجه قرار نمی گیرند؛ بدین ترتیب عمده استفاده گل سنگ در تراریوم ها یا کنار دیگر گیاهان در گلدان و... برای زیباتر کردن محیط می باشد. 

اگرچه شرایط آپارتمان ها برای گل سنگ مناسب است اما مراقبت های خاصی برای جلوگیری از فرسودگی آن نیاز است تا همچون روز اول شاداب و زنده بماند. 

 

پرورش و نگهداری گل سنگ

 

معرفی گیاه گل سنگ, گل سنگ, عکس گل سنگ

گیاه گل سنگ صورتی

 

برخی از نکاتی که هنگام پرورش و نگه داری گل سنگ باید به آن توجه کنید عبارتند از:

 

- نور و دمای مناسب گل سنگ

گل سنگ یک گیاه گرمایی است و توانایی تحمل تشنگی را دارد. هرچقدر نور بیشتری به گیاه برسد برگ های آن زیباتر و شاداب تر می شوند اما توجه کنید که نور مناسب آن غیر مستقیم (از پشت شیشه) می باشد.

در صورتی که نور کافی به گیاه نرسد نقاط و خال های رنگی موجود روی برگ ها کم شده و به رنگ سبز تغییر می کنند.

 

اگر گل سنگی که نگه داری می کنید کم رنگ شده است مقداری نور مستقیم به آن بدهید و به مراقبت ادامه دهید تا پس از مدتی رنگ ها به حالت اولیه خود باز گردند.

همچنین دمای آن نیز حائز اهمیت است و دمای حدود ۱۸ الی ۲۵ درجه سانتی گراد برایش مناسب است. همچنین در صورت کاهش دما به منفی ۱۳ سرما باعث از بین رفتن خال های روی برگ می شود. 

 

- آبیاری گیاه گل سنگ

حدودا سه بار در هفته (در طول تابستان) و یک بار در هفته (در فصل های سرد) نیاز به آبیاری دارد و زیاد شدن آب باعث زرد شدن برگ ها می شود. دقت کنید که هنگام آبیاری بعدی خاک گیاه حتما باید خشک شده باشد.

 

- خاک و گلدان مناسب برای گل سنگ

به طور کلی خاک های غنی با زهکش مناسب برای گیاه گل سنگ استفاده می شود. برای گلدان ها می توان از خاک های آماده کاشت همچون خاک هلندی و کمپوست استفاده کرد.

بهترین زمان برای تعویض گلدان نیز هنگامی است که ریشه گیاه از خاک یا ته گلدان بیرون زده باشد؛ چرا که تعویض زودتر باعث توقف رشد گیاه خواهد شد. همچنین هنگام تعویض گلدان باید از خاک سالم و استرلیزه کمک کنید.

 

- رطوبت گیاه گل سنگ

 

پرورش و نگهداری گل سنگ, روش نگهداری گل سنگ, نحوه تکثیر گل سنگ

گل سنگ گیاهی نیازمند به رطوبت بالاست

 

گل سنگ دوست دار رطوبت است که یکی از بهترین روش ها برای تامین آن ایجاد «جزیره» برای گیاه می باشد. در این روش باید یک ظرف بزرگتر از گلدان را در زیر آن گذاشته و سپس داخل آن را با سنگ ریزه پر کنید و تا نصفه آب پر کنید. دقت کنید که پس از قرار دادن گل سنگ در آن نباید کف گلدان با آب موجود در ظرف بزرگتر در تماس باشد. 

 

- کود مناسب برای گل سنگ

برای گیاه گل سنگ باید از کود های مایع ضعیف که حاوی تمامی عناصر مورد نیاز گیاه هستند در طول فصل رشد استفاده کنید. در صورتی که کودی قوی انتخاب کرده اید باید محلولی که برای کوددهی استفاده می کنید رقیق تر از مقدار نوشته شده روی بسته بندی باشد.

 

- هرس گیاه گل سنگ

یکی دیگر از مواردی که باید مد نظر داشته باشید هرس سر شاخه ها برای جلوگیری از علفی شکل شدن گیاه می باشد. این کار باعث می شود گل سنگ از پایین پر تر شده و جلوه ای زیباتر داشته باشد. علاوه بر این سر شاخه های هرس شده می توانند به عنوان منبعی برای پرورش گل سنگ های بیشتری باشند.

 

تکثیر گیاه گل سنگ

این گیاه با روش های مختلفی تکثیر می شود که عبارتند از:

 

• کاشت با بذر

یکی از روش های رایج برای کاشت گل سنگ می باشد. در این روش بهتر است ابتدا بذر مورد نظر ۲۴ الی ۴۸ ساعت در آب ولرم قرار داده شود و سپس داخل خاک در عمق ۰.۵ سانتی متری کاشته شود. 

برای جوانه زنی بهتر از خاک مناسب استفاده کنید و سپس یک لایه پلاستیک شفاف بر روی بستر کاشت بکشید تا حفظ رطوبت و جوانه بهتر انجام شود. مدت زمان مورد نیاز برای جوانه زنی حدود دو هفته می باشد.

 

• تکثیر گل سنگ از روش قلمه زدن

اوایل اردیبهشت تا اواخر شهریور زمان مناسبی برای قلمه زدن و تکثیر گل سنگ می باشد. در این روش با یک قیچی باغبانی یا چاقویی تیز قلمه ها را به طول هفت الی ده سانتی متر جدا کنید. بهترین مکان برای قلمه گیری نوک ساقه ها می باشد که حاوی چند برگ هم باشند. توجه کنید که وجود حداقل یک گره (مکان اتصال برگ به ساقه) بر روی قلمه ضروری است. 

 

پس از جدا کردن، می توانید قلمه ها را در پودر هورمون ریشه زایی یا مخلوط شن و خاک برگ فرو کنید؛ سپس در گلدانی با قطر دهانه حدود هفت سانتی متر که حاوی کمپوست بذر و قلمه می باشد آنها را بکارید.

همچنین می توان قلمه های جدا شده را در آب ریشه دار کرد اما در هر صورت باید دمای مناسب (حدود ۲۰ درجه سانتی گراد) و نور غیر مستقیم خوردشید برای ریشه دار شدن آنها نیاز است. علاوه بر این بهتر است قلمه ها را با کیسه های شفاف پلاستیکی بپوشانید تا بخار و تعریق ایجاد شده و ریشه دهی گیاه با سرعت بیشری انجام شود.

 

پس از گذشت زمانی حدود دوماه قلمه های گل سنگ ریشه می دهند؛ در این زمان باید کیسه های پلاستیکی را جدا کرده و گیاه را با کود مایع مناسب تعذیه کنید. پس از گذشت مدتی می توان قلمه ها را به گلدانی با قطر دهانه ده سانتی متر حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت منتقل کنید.

 

بیماری های گیاه گل سنگ

از جمله مشکلاتی که ممکن است با آن روبرو شوید می توان به این موارد اشاره کرد:

 

۱. سوختگی روی برگ ها: که در صورت تابش نور مستقیم یا استفاده از مواد شیمایی براق کننده اتفاق می افتد. جلوگیری از این موراد ممکن است باعث بهبود گیاه شود.

۲. کمرنگ شدن برگ ها: با سرد شدن محیط یا استفاده از آب سرد اتفاق می افتد. 

۳. زرد شدن برگ ها: که در صورت آبیاری بیش از حد اتفاق می افتد.

۴. سیاهی برگ ها: به علت عدم تامین محیطی مناسب و آبیاری زیاد در تراریوم ها اتفاق می افتد.

۵. لکه های قهوه یا رنگ پریدگی: که نیازمند سم پاشی توسط حشره کش ها می باشد.

۶. از بین رفتن رنگ ها و سبز شدن کامل: که در صورت کمبود نور اتفاق می افتد.

۷. خشک شدن برگ ها: به دلیل دمای بیش از حد و گرم و خشک بودن محیط اتفاق می افتد.

 

گردآوری:بخش علمی بیتوته 

 چند دقیقه با دانستنی ها

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------