آشنایی با گل اسپاتی فیلوم و نگهداری آنگل اسپاتی فیلوم سفید

 

همه چیز درباره گل اسپاتی

دلایل مردم برای دوست داشتن این گیاه باید واضح باشد. برای مبتدیان بسیار مناسب است زیرا مراقبت از آنها با رعایت دستورالعمل های مراقبت ساده است. همچنین به فیلتر کردن هوای اطراف سموم مختلف کمک خواهد کرد.

گل اسپاتی فیلوم، به نام های گل لیلی صلح (لی لی صلح)، گل زنبق صلح، گل سوسن صلح، گل فیلوم و گل چمچه‌ای هم معروف است. این جزء گل و گیاه آپارتمانی با گل سفید می باشد.

 

هر آنچه در مورد پرورش و مراقبت از گیاهان زنبق صلح در خانه باید بدانید

گل اسپاتی فیلوم یا سوسن صلح از گل هایی است که به مراقبت آسان نیاز دارد و برای افراد مبتدی بسیار مناسب است. این گل به خاطر داشتن گل های سفید از گل های زیبای آپارتمانی است.

 

اگرچه مراقبت از آنها آسان است، اما گل های زنبق صلح در زمینه پرورش، تکثیر، گلدان و شکوفائی در محیط داخلی بهترین روش ها را دارند. ادامه مطلب را بخوانید تا همه چیز را در مورد گل های اسپاتی فیلوم دوست داشتنی و مراقبت از آن بیاموزید.

 

صلح لیلی ریشه و تاریخچه

گل اسپاتی فيلوم بومی جنگل های بارانی آمریکای مرکزی ، آمریکای جنوبی و آسیای جنوب شرقی هستند. گیاهان همیشه سبز استوایی در اواخر قرن نوزدهم وارد اروپا و دیگر مناطق خنک شدند. امروزه گل های اسپاتی فیلوم از گل های مورد علاقه برای هدیه دادن و باغبانی در محیط داخلی در سراسر جهان است.

 

گیاهانی که معمولاً از آنها به عنوان لیلی صلح یاد می کنیم دارای گل های سفید هستند که تقریبا شبیه گل های شیپوری است. همه گونه های گل لی لی صلح از تیره spathiphyllum از خانواده گیاهان Araceae (شیپوری) هستند. این تیره شامل بیش از 50 گونه طبیعی و هیبریدهای پرورده از گیاهان گلدار چمن مانند است که ما آن را لیلی صلح می نامیم.

 

خصوصیات لیلی صلح

گیاه لیلی صلح (اسپاتی فیلوم) نام علمی خود را از واژه های یونانی "spath" (قاشق) و "phyl" (برگ) گرفته است زیرا این گیاهان دارای جوانه های قاشقی شکل یا برگ هایی هستند که خوشه های گلدار گیاه را احاطه کرده اند. بسته به نوع spathiphylla، رنگ اسپاتها از سفید مایل به سبز و کرم گرفته تا سفید خالص و برفی متغیر است. گیاهان لیلی صلح دارای برگ های سبز تیره و برگ های براق و نوک تیز هستند.

 

انواع گل اسپاتی فیلوم و انواع محبوب

محبوب ترین زنبق صلح ، Mauna Loa ، گیاهی با اندازه متوسط ​​است، اما با مراقبت مناسب می تواند تا چهار فوت نیز برسد. با بیش از 50 نوع و هیبرید، گونه های زیادی از گل های زنبق صلح وجود دارد که می توانید از بین آنها انتخاب کنید. آنها از نظر اندازه، رنگ، شکل و الگوهای برگ متفاوت هستند. برخی از گونه ها دارای طرح های جمع و جور هستند و برخی دیگر با راه راه های سفید یا برگ های خالدار خودنمایی می کنند.

 

برخی از رایج ترین انواع گل لی لی صلح شامل:

 زنبق صلح دومینو

 Spathiphyllum "Mauna Loa"

 زنبق صلح پیکولینو

 Spathiphyllum wallisii

 لیلی صلح جت

 Spathiphyllum Cochlearispathum

 سوسن خط سفید و صلح

 سولیای صلح لیلی

 

گل های اسپاتی فیلوم به رنگ سفید و سبز است که بعضی افراد گل آنتوریوم قرمز را به عنوان گل اسپاتی فیلوم قرمز می شناسند.

 

آیا گل های سوسن صلح برای حیوانات خانگی یا افراد سمی هستند؟

گیاهان سوسن صلح از نظر فنی سمی نیستند. با این حال، تمام قسمت های سوسن صلح - ریشه ها، ساقه ها، گیاهچه ها، سنبله ها، گل ها و برگ ها - دارای بلورهای غیر محلول اگزالات کلسیم هستند که هم برای سگ ها و هم برای گربه ها می توانند خطرناک باشند. این ترکیبات همچنین می توانند برای بزرگسالان آزار دهنده و برای کودکان خطرناک باشند.

 

بلورهای نامحلول اگزالات کلسیم (که به آنها رافید نیز گفته می شود) بسیار تیز هستند. از آنجا که در مایع حل نمی شوند، در صورت تماس با پوست، بافت های نرم یا هنگام بلع باعث واکنش التهابی شدیدی می شوند. این باعث احساس سوزش و تورم شدید می شود.

 

هنگام باغبانی گل های اسپاتی فیلوم باید از دستکش استفاده کنید. حتماً آنها را در مکانی که دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی است نگهداری کنید.

 

شرایط نگهداری گل سوسن صلح

 

موارد استفاده و مزایای گیاهان سوسن صلح

گل اسپاتی فیلوم نه تنها زیبا به نظر می رسد، بلکه به شما کمک می کند تا تنفس راحت تری داشته باشید. روند تنفس طبیعی این گیاه، به این صورت است که دی اکسید کربن را از اتمسفر خارج کرده و اکسیژن محیط داخلی را دوباره جبران می کند. به علاوه، یک مطالعه ناسا نشان داد که گل اسپاتی فیلیوم یکی از بهترین گیاهان برای تصفیه هوا است. این مطالعه نشان داد که گیاهان زنبق صلح علاوه بر از بین بردن اسپورهای کپک، سموم خطرناک موجود در هوای داخل خانه از جمله تری کلرواتیلن، فرمالدئید، بنزن، زایلن و آمونیاک نیز پاک می کنند.

 

گیاه سوسن معنی و نمادگرایی

گل سفیدهای سوسن صلح مانند پرچم های سفید، نمادی بین المللی برای آتش بس است. در نتیجه، گیاهان به طور طبیعی نماد صلح هستند. گیاهان سوسن صلح علاوه بر صلح، نمادهای پاکی، آرامش و شکوفایی نیز محسوب می شوند. اسپاتی فیلوم با اسپات سفید خود، هدیه ای مناسب و دلخوشانه را به دست می آورند.

 

چگونه گیاهان اسپاتی فیلوم را در خانه خود پرورش دهیم

 

3 کاری که باید انجام دهید قبل از کاشت سوسن صلح

- گلدان مناسب را انتخاب کنید: اسپاتی فیلوم ها محل های تنگ را ترجیح می دهند. یک گلدانی را انتخاب کنید که بیش از 1/3 بزرگتر از گلدان ریشه گل سوسن شما نباشد.

 

- مکان مناسبی پیدا کنید: اسپاتی فیلوم ها می توانند تقریباً در هر شرایط داخلی رشد کنند، اما بعضی از مکان ها از مناطق دیگر بهتر هستند. شما می توانید اسپاتی فیلوم را در پستوی خود نگه دارید، اما در مکانی که نور غیر مستقیم زیاد خورشید را دریافت می کنند، از جریان هوای سرد در امانند و بهتر رشد می کنند. اتاقی را انتخاب کنید که دارای پنجره های رو به جنوب باشد. از قرار دادن سوسن آرام خود در مسیر هوای سرد خودداری کنید. پنجره ها، درها یا منافذ تهویه هوا، گیاه را سرد کرده و رشد آن را متوقف می کند. گیاه خود را از دسترس حیوانات خانگی و کودکان دور نگه دارید.

 

- وسایل را آماده کنید: قبل از کاشت گل اسپاتی فیلوم، مطمئن شوید که تمام وسایل لازم (دستکش باغبانی ، ظرف ، خاک و ...) را آماده کرده اید.

 

نحوه ی نگهداری از گل اسپاتی فیلوم

 

سوسن صلح چقدر بزرگ و با چه سرعتی رشد می کند؟

میزان رشد اسپاتی فیلوم به نوع آن بستگی دارد. بیشتر گونه های کوتوله در حدود یک فوت قد می کشند، در حالی که بزرگترین گل های اسپاتی فیلوم می توانند تا شش فوت ارتفاع داشته باشند. به طور معمول گل های کوچکتر آن به فروش می رسد.

 

رشد گل های اسپاتی فیلوم نسبتاً کند است. در نتیجه، آنها یک انتخاب کم هزینه برای یک خانه یا اداره می باشند زیرا به سرعت از فضای تعیین شده خود فراتر نمی روند و به ندرت نیاز به تغییر مکان دارند.

 

چگونه یک سوسن صلح بکاریم؟

ابتدا دستکش محکم باغبانی بپوشید تا از پوست در برابر بلورهای ریز و تیز محافظت شده در ساقه و برگ گل سوسن صلح آسیب دیده محافظت کنید.

 

گلدانی به اندازه مناسب انتخاب کنید که به شما اجازه دهد آب به راحتی تخلیه شود.

خاک را در گلدان بریزید تا حدود 1/3 آن پر شود.

 

گیاه سوسن صلح خود را، از ساقه نزدیک ریشه نگه دارید و به آرامی آن را تکان بدهید تا خاک های اطراف ریشه ی آن جدا شوند.

گل سوسن صلح را در گلدان جدید خود قرار دهید و آن را کمی نگه دارید که ریشه ها فشرده نشوند و راحت تر آبیاری انجام شود.

 

به گلدان خاک را اضافه کنید به صورتی که ریشه و اطراف آن با خاک کاملا پوشانده شود. در پایان با دست خود خاک را به آرامی فشار بدهید تا ریشه کاملا پوشانده شود.

 

گل تازه گلدان شده ی خود را در سینک ظرفشویی یا فضای بیرون قرار بدهید و آن را آبیاری کنید تا آب از ته گلدان خارج شود. قبل از قرار دادن زیر گلدانی در زیر آن و انتقال گل به داخل خانه اجازه بدهید آب آن کاملا تخلیه شود.

 

نحوه ی نگهداری از گل اسپاتی فیلوم

 

مراقبت و شرایط نگهداری از گل اسپاتی فیلوم:

بهترین مخلوط خاک برای گل اسپاتی فیلوم

خاک مناسب اسپاتی فیلوم، خاکی است که زهکشی قوی و غنی داشته باشد.

 

ترکیبی از خاک باغچه، شن و ماسه درشت، خاک برگ و پرلیت می تواند برای گلدان مناسب باشد. یا آنکه ترکیب کوکوپیت + پرلیت + خاک برگ را بکار برد. حتما کف گلدان را با سنگ درشت یا پوکه های صنعتی سبک پر کنید تا آب اضافی گلدان به خوبی از کف آن خارج شود.

 

ترکیب پیشنهادی : برای خاک این گیاه می توانید از ترکیب 60 درصد پیت ماس و 40 درصد پرلیت استفاده کنید. یا همچنین از ترکیب 30 درصد پیت ماس + 30 درصد کوکپیت و 40 درصد پرلیت نیز می تواند استفاده کرد.

 

عدم وجود عناصر کافی در بستر کاشت از جمله دلایل کاهش رشد، پریدگی رنگ و کوچک ماندن برگ ها به خصوص برگ های جوان و عدم شکل گیری گل ها است. بهتر است که کود را در طی فصل رشد یعنی بهار و تابستان بکار برد. استفاده از کودهای کامل که حاوی آهن و منیزیم است برای این گیاه بسیار مناسب است زیرا اسپاتی فیلوم به کمبود آهن و منیزیم نیز حساس است و در اثر کمبود این دو عنصر حاشیه برگهای آن زرد خواهد شد.

 

نور ایده آل برای زنبق صلح

در طبیعت، زنبق های صلح در کف جنگل رشد می کنند، جایی که آنها نوری غیر مستقیم و فیلتر شده ی خورشید را دریافت می کنند. تقلید از این شرایط در خانه بهترین نتیجه را به همراه خواهد داشت. اگرچه، یک گیاه زنبق صلح می تواند تقریبا در هر شرایط نوری زنده بماند. اگر می خواهید شاخ و برگ گیاه را افزایش دهید ، گیاه خود را در مکان تاریک نگه دارید. اگر می خواهید سوسن صلح خود را به شکوفه دادن تشویق کنید، آن را در محلی قرار دهید که برگ های آن در معرض نور غیرمستقیم خورشید قرار بگیرند.

 

بهترین مکان برای نگهداری از گل اسپاتی فیلوم

 

ایجاد دما و رطوبت مناسب برای گیاهان سوسن صلح

نیلوفرهای صلح بومی جنگل های بارانی گرمسیری، دمای مناسب محیط داخلی (18 درجه ی سانتیگراد تا 32 درجه سانتیگراد) و رطوبت متوسط ​​را ترجیح می دهند. برای این که دما را در درجه حرارت و رطوبت مناسب نگه دارید، از قرار دادن آن در زیر نور مستقیم آفتاب یا در مجاورت منافذ هوای خنک و هوا جلوگیری کنید.

 

اگر در یک آب و هوای به خصوص خشک زندگی می کنید، سوسن صلح شما به یک مرطوب کننده اطراف خود نیاز دارد یا برگ های آن را هفته ای یک بار با آب غوطه ور کنید. البته دمای 32 درجه در صورت وجود رطوبت را تحمل می کند.

 

5 نکته در مورد نحوه گلدهی گل اسپاتی فیلوم

گل های اسپاتی فیلوم در تمام سال سبز باقی می مانند و آنها معمولاً از اواخر بهار یا اوایل تابستان تا ابتدای پاییز شکوفا می شوند. در خانه خود می توانید شرایطی را ایجاد کنید که گل اسپاتی فیلوم شما را به شکوفایی در طول سال ترغیب کند. نکات زیر را در نظر بگیرید:

 

 اطمینان حاصل کنید که گیاه شما بالغ است. اسپاتی فیلوم برای رسیدن به بلوغ و شکوفه زدن برای اولین بار به حدود یک سال زمان نیاز دارند.

 

 اگر گیاه شما شکوفا نباشد، ممکن است به اندازه کافی نور خورشید دریافت نمی کند. آن را به مکانی در خانه خود منتقل کنید که نور غیر مستقیم خورشید یا نور شدید فلورسنت دریافت کند.

 

 کمبود گل، گل های ضعیف یا گل های سبز رنگ می تواند نشان دهنده تغذیه نامناسب باشد. هنگامی که بهار فرا می رسد، دوباره گل خود را با خاک تازه و یا کودی که برای گیاهان گلدار استفاده می شود اضافه کنید.

 

 اطمینان حاصل کنید که آب گلدان به راحتی تخلیه می شود در غیر این صورت سبب پوسیدگی و استرس گل شما می شود.

 

 به گل خود آب کلردار ندهید.

 

بهترین زمان و میزان آبیاری گل اسپاتی فیلوم

 

نحوه و زمان آبیاری گل اسپاتی فیلوم

نحوه ی آبیاری گل های اسپاتی فیلوم، به این صورت است که باید خاک آن ها مرطوب باشد. آبیاری گل اسپاتی فیلوم از یک سمت انجام نشود. زیرا باعث خرابی گل می شود. باید آن را در سینک ظرفشویی قرار بدهید و به صورت کامل آبیاری کنید. اجازه بدهید تا آب اضافی آن به صورت کامل خارج شود و سپس آن را داخل زیر گلدانی قرار بدهید. آب باید فیلتر شده باشد و کلر و فلوراید نداشته باشد. آبیاری باید در دمای اتاق انجام بگیرد.

 

گل های اسپاتی فیلوم معمولاً در فصل رشد (بهار و تابستان) به مقدار کمی آب نیاز دارند. آب مورد نیاز خود را بیشتر در آب و هوای بسیار گرم و خشک یا کمتر از هوای خنک و مرطوب آبیاری می کند.

 

کوددهی گل های اسپاتی فیلوم: چرا، چه زمانی و چگونه

گل های اسپاتی فیلوم صلح مانند همه موجودات زنده برای رشد به مواد مغذی نیاز دارند. گل های اسپاتی فیلوم مواد مغذی خود را از خاک خود می گیرند. در طبیعت، این مواد مغذی به طور دائمی از طریق فرایندهای طبیعی دوباره پر می شوند. در داخل خانه، از کود برای تولید مواد مغذی موجود در گیاهان گلدان استفاده کنید. با کمی کود دهی، گل های اسپاتی فیلوم شما شکوفا می شود. بهتر است گل های اسپاتی فیلوم را در فصل رشد کود دهید.

 

با کمی کود دهی، گل های اسپاتی فیلوم شما شکوفا می شود. بهتر است گل های اسپاتی فیلوم را در فصل رشد کود دهید. در زمان پایان رسیدن تابستان و تا اواخر زمستان هر شش هفته یک بار یک اسپاتی فیلوم را بارور کنید.

 

برای تغذیه ی اسپاتی فیلوم خود از کود متعادل فرموله شده برای گیاهان گلدار خانگی استفاده کنید. طبق دستورالعمل روی ظرف کود خود را دنبال کنید و غذا را مستقیماً به خاک یا رقیق شده در آب بمالید.

 

در فصل بهار و تابستان می توانید این گیاه را با کود ترکیبی نیتروژن، فسفر و پتاسیم تغذیه کنید.

 

برای این منظور به اندازه نصف قاشق چایخوری کود مخلوط شده را به تا 2 لیتر آب اضافه کرده و گیاه را با آن آبیاری کنید. فاصله بین کود دهی باید 10-14 روز باشد.

 

چنانچه پس از کود دهی متوجه شدید برگ های گیاه یا گل های آن قهوه ای شده اند نشان دهندی دوز بالای کود می باشد و در دفعات بعد باید مقدار را کمتر کنید.

 

کود مایع استاندارد مخصوص گیاهان زینتی را هر دو هفته از اوایل بهار تا اواخر پاییز (زمانیکه اسپاتی فیلوم رشد بسیار فعالی دارد) بکار ببرید. 

 

روش تکثیر گل فیلوم

 

هرس اسپاتی فیلوم: چه زمانی، چرا و چگونه این کار را انجام دهید

برای جلوگیری از رشد باکتری ها و ایجاد فضایی برای رشد گیاهان جدید. گل های اسپاتی فیلوم در هر دو حالت به هرس احتیاج دارند: 1. وقتی برگ ها قهوه ای می شوند. و 2. پس از ضعیف شدن گل.

 

چه برگ و چه ساقه ی گل قهوه ای شد آن را از پایین جدا کنید. حتما از قیچی های هرس استریل استفاده کنید و بین هر بار استفاده آنها را تمیز کنید تا از شیوع بیماری یا باکتری بین گیاهان جلوگیری شود.

 

چه زمانی و چگونه یک اسپاتی فیلوم را تکثیر کنیم

گیاهان اسپاتی فیلوم را نمی توان با استفاده از برگ یا قلمه ها تکثیر کرد. با این وجود می توان آنها را با تقسیم یک گیاه موجود به راحتی تکثیر کرد. شما می توانید در هر زمان از سال یک اسپاتی فیلوم را تکثیر کنید، اما گیاهان جدید مقاومت بیشتری دارند و در ابتدای فصل رشد (اواسط زمستان تا اواسط بهار) با سرعت بیشتری رشد می کنند.

 

برای تکثیر گل اسپاتی فیلوم، آن را از گلدان خود خارج کنید. گیاه را از ساقه ی خود نگه دارید، گلوله های ریشه را از هم جدا کنید و برگ ها و ساقه ها را به گیاهان جداگانه تقسیم کنید که هر کدام حداقل سه یا چهار برگ دارند. هر گل اسپاتی فیلوم کوچک را درون گلدانی مناسب قرار دهید. مانند گذشته مراقبت خود را ادامه دهید و لذت ببرید!

 

بهترین روش برای تولید مجدد اسپاتی فیلوم

گل اسپاتی فیلوم به دلیل رشد کندش خیلی نیازی به تکثیر ندارند. با این حال، اگر مشاهده می کنید که برگ های گیاه شما بیشتر از حد افتاده یا قهوه ای می شود و کود کمکی نمی کند، احتمالاً ریشه ی گیاه در هم پیچیده شده است.

 

تکثیر گل های اسپاتی فیلوم را همانند گل های دیگر می توان در هر زمان از سال دوباره تکثیر کرد، اما اگر این کار را در اوایل فصل رشد هنگامی که برای اولین بار متوجه ی شاخه های جدید گیاه می شوید، بهترین نتیجه را خواهید گرفت.

 

برای تکثیر اسپاتی فیلوم، ظرفی را انتخاب کنید که قطر آن فقط یک یا دو اینچ بزرگتر از گلدان فعلی آن باشد. سپس، همان دستورالعمل های بالا را برای کاشت اسپاتی فیلوم انجام بدهید.

 

آیا این گیاه خانگی سمی است؟

زنبق صلح برای گربه ها، سگ ها و افراد سمی است. در حالی که مصرف این گیاه به ندرت کشنده است، در صورت بلعیدن آن باعث تحریک قابل توجه دهان ، زبان و لب ها می شود.

 

بیماری های گل اسپاتی فیلوم و درمان آن ها

 

5 مشکل مشترک زنبق صلح و نحوه برطرف کردن آن ها

گل های اسپاتی فیلوم معمولاً به مراقبت های اساسی و ساده نیاز دارند. با این حال ، گاهی اوقات ممکن است مشکلاتی ایجاد کنند.به دنبال راه حلی برای رفع و علت آن مشکل باشید.

 

1. برگهای زرد

آبیاری بیش از حد و ماندن آب در زیر گلدانی، می تواند باعث ایجاد برگ های زرد مداوم شود. اگر فقط یک یا دو برگ زرد باشد، این احتمالاً به دلیل کهولت سن است. به سادگی از ساقه آن را هرس کنید و مراقبت خود را ادامه دهید.

 

2. لبه های برگ قهوه ای

کود دادن بیش از حد، نور زیاد خورشید، کمبود آب یا رطوبت کم همگی می توانند باعث قهوه ای شدن لبه ها یا نوک برگ های گیاه اسپاتی فیلوم شوند. محیط گیاه یا مراقبت خود را متناسب با آن تنظیم کنید.

 

3. بدون گل

معمولاً کمبود گل به دلیل کمبود نور خورشید است. اگر این مورد نیست، با این وجود نگاهی جدی به بقیه محیط و مراقبت های گیاه خود بیندازید.

 

4. برگ های گرد و خاکی

برگ های گرد و غبار از دریافت نور کافی خورشید و هوا توسط گیاهان جلوگیری می کند. در طول سال گیاه خود را با یک پارچه مرطوب پاک کنید. از استفاده از دستمال مرطوب گیاهی که در فروشگاه خریداری شده است خودداری کنید، زیرا این امر در واقع باعث مسدود شدن منافذ گیاه شما می شود.

 

5. قارچ، پشه، آفات، خستر آرد پوش و پوسته شدن

با استفاده از بستر خاكی كه به خوبی تخليه می شود به راحتی از حفره های قارچ جلوگيری می شود. با پاک کردن برگ های گیاه خود با آب گرم و صابون یا صابون حشره کش، می توانید از پوسته شدن و خستر آرد پوش مقابله کنید.

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------