ماهی شیشه ای (Glassfish)ماهی شیشه ای,گلاس فیش,ویژگیهای ماهیان شیشه ای

ماهی شیشه ای (Glassfish)
گلاس فیش یا ماهیان شیشه ای متعلق به خانواده Chandidae یا Ambassidae شامل همه ماهیانی است که دارای بدن شفاف می باشند. آنها بومی آسیا به خصوص پاکستان ، هند ،نپال ،بنگلادش ،میانمار و تایلند بوده و تا اندازه ۹-۸ سانتی متری رشد می کنند.بدن ماهی بسیار کوچک بوده و دارای نقاط سیاه و قرمز بر روی فلس ها است. نخاع ماهی از میان بدن آن قابل مشاهده می باشد.

 

این ماهیان به آرامی در آبها ، چشمه های تمیز ، کانالها ، استخرها و در شالیزارها شنا می کنند. آنها شناگرهای ماهری در سطح میانی آکواریم ها بوده و در اسارت در صورت ایجاد شرایط مناسب آب ، در سلامت کامل خواهند بود.
کیفیت پایدار آب ، درجه حرارت و سطوح PH از شرایط زیستی این ماهیان می باشد. دمای آب بین ۳۰ – ۲۶ درجه و PH 8/6 و ۷ مناسب است. بعضی از گونه های گلاس فیش در آبهای لب شور نیز زندگی می کنند. ماهیان اهلی زندگی گروهی را ترجیح می دهند. تمایل آنها به گاز گرفتن باله های سایر ماهیان به خصوص اگر محل زندگی به اندازه کافی بزرگ نباشد ، زیاد است. در محیط وحشی آنها گوشتخوار بوده و به همین دلیل به غذای گوشتی تحت شرایط آکواریوم علاقمندند.

 

با وجود اینکه گلاس فیش های وحشی تقریبا شفاف هستند ولی اغلب به منظور تجارت ، مواد رنگی غیرسمی به دلیل ایجاد رنگ های نئون درخشان به ماهی تزریق می شود که دوام رنگ تا ۴-۳ ماه می باشد. عملیات رنگ کردن موجب استرس ماهی شده و مستعد بیماری می شوند و نیز تزریقات منجر به تلفات شدید ماهی می گردد. بررسی اخیر در کشور انگلستان نشان می دهد که بالغ بر ۴۰% گلاس فیش های رنگی به ویروس لنفوسیت ها معروف به قارچهای پنبه ای مبتلا می شوند.

 

 

ماهی شیشه ای,گلاس فیش,ویژگیهای ماهیان شیشه ای

 
آنها با تتراها ، بارب ها ، راس بوراس ، ماهی رنگین کمان ، live bearers ، گورامی و کت فیش سازگار هستند. بیماری مرسوم آنها پوسیدگی باله ها و آلودگی پوستی است.۴ گونه از این ماهیان شامل : Chanda ranga , C lala , C nama & C baculis عموما” برای تجارت در نظر گرفته می شوند .
گونه Chanda ranga معرف به گلاس فیش هندی یا گلاس perch هندی دارای بدنی فشرده از پهلو، گاهی اوقات دارای اشکال تخم مرغی می باشد.پیشانی ماهی برجسته، پشت ماهی کمانی شکل دارای ۲ باله مجزا به اضافه یک باله بلند مخرجی است. بدن شفاف ماهی در بازتاب نور به رنگ کهربایی مایل به سبز رنگین کمانی مشاهده می شود.

 

باله ها شفاف هستند،رنگ بدن بستگی به محل زندگی ماهی دارد، آنها تحت شرایط نورهای فرابنقش یا در آکواریوم های مدرن دارای لایه های تاریک با بهترین رنگ قابل مشاهده اند. حداکثر اندازه قابل دسترسی ۹ سانتی متر است . آنها به آب با شرایط PH بین ۵/۸ – ۷ و دمای بین ۳۰- ۲۸ درجه نیاز دارند و اضافه کردن ۵/۱ – ۱ % نمک به آب ایده آل است .نرها دارای رنگ زرد بیشتری هستند و در فصل تخم ریزی ، رنگ آبی رنگین کمانی در حاشیه باله های پشتی دیده می شود.


Clala معروف به گلاس فیش هندی در نواحی خلیج دهانه رودخانه ها کشور هند ، تایلند و میانمار یافت می شوند. ماده ها برخلاف نرها دارای رنگ آبی در حاشیه باله های پشتی و مخرجی نمی باشند. این ماهیها در دنیای وحش در گروههای بزرگ دیده می شوند به همین دلیل بهتر است به صورت گروهی در آکواریوم نگهداری شوند. سختی متوسط آب با PH بیش از خنثی ( ۵/۷ – ۲/۷ ) و دمای آب بین ۲۶ – ۲۴ درجه ( ۲۵ درجه ایده آل است ) برای این گونه مناسب است. آنها غذای زنده را به جای غذاهای پولکی و پلت ترجیح می دهند . این گونه در آکواریوم حاوی گیاهان آبی به دلیل شرایط مناسب آب تکثیر می یابد.

 

ماهی شیشه ای,گلاس فیش,ویژگیهای ماهیان شیشه ای

 

C nama معروف به glass-perchlet دراز یا گلاس فیش هندی بومی خلیج دهانه رودخانه ها در شبه قاره هند می باشند. در تجارت ، بیشتر گونه های این ماهی را با رنگهای فلورسنت رنگ می کنند. سختی متوسط آب با PH کمی بیش از خنثی برای آنها مناسب است. دمای آب می تواند بین ۲۸ – ۲۶ درجه باشد اما در هر صورت آنها در محیط های سردتر یا گرم تر بخوبی سازش می یابند. به دلیل لب شور بودن این ماهی، آب با شوری پایین برای آنها مناسب است. نرها دارای باله های کمی بلندتر و رنگ های روشنتری می باشند. این نوع ماهی در شرایط اسارت تکثیر می یابد.

 

C baculis با عنوان گلاس فیش Burmese کوچکترین آنها در بین گلاس فیش ها است. آنها صلح جو اما خجالتی بوده و محل های آفتابی را ترجیح می دهند. کمی شوری آب با PH 7 و دمای ۲۷-۲۴ درجه برای آنها مناسب است. آنها شناگرهای سطوح میانی آب و گوشتخوارند.تغذیه با غذاهای پولکی برای آنها مشکل است. حداکثر اندازه آنها ۴ سانتی متر است.

منبع:mahieman.com

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------