ماهی هامور: ماهیان عظیم‌الجثه و شگفتی‌های زیستی دریاشناخت ماهی هامور

شناخت ماهی هامور

 

ماهی هامور: شگفتی‌های دریایی و قدرت تغییر جنسیت

ماهی هامور یکی از بزرگترین و البته جذاب‌ترین ماهیان دریایی است. این ماهی در آب‌های  گرمسیری و معتدل جهان یافت می‌شود و قدرت تغییر جنسیت آن جالب توجه است. در این مقاله از بیتوته، با ماهی هامور و ویژگی‌های آن بیشتر آشنا خواهید شد. 

شناخت ماهی هامور

ماهی های گروپر یا هامور، گروهی از ماهیان دریایی هستند .در انگلیسی، این گروه از ماهیان به عنوان Grouper شناخته می‌شود، در حالی که در ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس (خاورمیانه) به عنوان هامور (حامور، همور، حمور) شناخته می‌شود. ماهی هامور  یکی از ماهیان با ارزش و با طعم و عطر مطلوب است .

 

خصوصیات ظاهری ماهی هامور

خصوصیات ظاهری ماهی هامور

 

خصوصیات ظاهری ماهی هامور 

ماهی هامور دارای بدنی دوکی شکل و کشیده با رنگ خاکستری و قهوه‌ای روشن با نقاط تیره نارنجی بر روی سر و بدن است. این ماهی از جنس ماده به نر تغییر جنسیت می‌دهد و حداکثر سن آن در کویت 22 سال گزارش شده است. طول بدن این ماهی به حداکثر 120 سانتی‌متر و وزن آن نیز به 15 کیلوگرم می‌رسد.

 

ماهی هامور دارای باله پشتی با 11 شعاع سخت و 16 شعاع نرم است و شعاع چهارم سخت باله پشتی از سایر شعاع‌ها بلندتر است که می‌تواند به عنوان ویژگی تشخیصی نیز در نظر گرفته شود. فلس‌های آن از نوع شانه‌ای بوده و دهان آن فوقانی و نرمال می‌باشد. باله دمی این ماهی دوشاخه و تا حدی گرد است. بر روی سرپوش آبششی ماهی هامور یک بریدگی نسبتا بزرگی وجود دارد. این ماهی دارای 50 عدد زوائد باب المعدی بوده و دارای رژیم گوشتخواری می‌باشد.

 

انواع ماهی هامور

انواع ماهی هامور

 

 انواع ماهی هامور 

در خلیج فارس و دریای عمان نزدیک به ۳۰ گونه هامور وجود دارد که از این تعداد، تنها برخی از آن‌ها به عنوان خوراکی شناخته می‌شوند. مهمترین گونه‌های هامور صید شده در ایران شامل هامور قهوه‌ای، هامور سفید، هامور قرمز و هامور خال‌دار قهوه‌ای هستند که برای مصرف خوراکی استفاده می‌شوند. در نظر داشته باشید که هر ماهی هاموری که اسمش هامور باشد، قطعاً خوراکی نیست و برخی از گونه‌های هامور به دلیل شکل و اندازه آن‌ها، صید غیرقانونی هستند.

 

 وزن ماهی هامور

از بین مشخصات ماهی هامور باید گفت وزن هامور معمولی گاهی می­‌تواند تا 15 کیلوگرم نیز برسد. هامور را می­‌توانید در هر اندازه و با وزن مورد نظر تهیه نمائید. معمولا وزن مورد استقبال از 500 گرم تا یک کیلوگرم متغیر است.

 

انواع ماهی هامور

انواع ماهی هامور

 

 زیستگاه ماهی هامور 

زیستگاه ماهی هامور در آبهای خلیج فارس و دریای عمان قرار دارد. این ماهی در مناطق اقیانوسی و صخره‌ای گرمسیری و معتدل شناخته شده است. آنها اغلب در مناطق ساحلی و مناطق سنگی و صخره‌ای مرجانی زندگی می‌کنند. ماهی هامور در عمق‌های بین ۳ تا ۶۰ متر زیست می‌کنند و روی بسترهای سخت ساکن می‌شوند. زیستگاه طبیعی آنها شامل اقیانوس هند شمالی و نواحی گرمسیری اقیانوس آرام غربی است، و از ایران در غرب تا استرالیا در شرق گسترش می‌یابد.

 

ماهی هامور به عنوان یکی از ماهیان بومی خلیج فارس و دریای عمان شناخته شده است و همچنین در مناطق دیگری مانند بحرین، کویت، عمان، قطر و امارات متحده نیز یافت می‌شوند. آنها در اعماق پائین تا عمق متوسط زیست می‌کنند و نوزادانشان در جنگلهای حرا ساکن هستند.

 

ارزش غذایی ماهی هامور

ارزش غذایی ماهی هامور

 

ارزش غذایی ماهی هامور

از دوران باستان تا به امروز، آبزیان به عنوان یک منبع غنی از پروتئین، ویتامین و املاح معدنی شناخته شده‌اند. ماهی هامور، که یک ماهی دریایی جنوب ایران است، گوشتی با طعم لذیذ دارد و حاوی مواد مغذی فراوانی است. گوشت این ماهی به دلیل حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری برای تقویت و سلامت پوست و مو، بسیار موثر است. این ماهی یک منبع غنی از فسفر و پتاسیم است و برای تقویت سلول‌های مغزی بسیار مؤثر است. علاوه بر املاح، ماهی هامور جنوب دارای مقادیر بالایی از ویتامین A است که به بهبود بینایی کمک می‌کند و به دلیل حاوی اسیدهای چرب امگا-۳، به تقویت گردش خون و قلب نیز کمک می‌کند.

 

تغییر جنسیت در ماهی هامور

تغییر جنسیت در ماهی هامور

 

تغییر جنسیت در ماهی هامور 

هامور ماهیان امکان تغییر جنسیت را در طول دوره زندگی خود دارند. این به این معنی است که یک ماهی هامور بالغ ممکن است بنا به شرایط مختلف از جنس نر به جنس ماده و برعکس تغییر کند. این امر در بین ماهیان عجیب و غریب نیست و بسیاری از گونه های ماهیان این قابلیت را دارند.

 

معمولاً هامور نر در سن یک تا سه سالگی جنسیت نر را دارا می‌باشد و هر سال تقریباً یک کیلوگرم به وزن خود اضافه می‌کند. پس از رسیدن به سن سه سالگی، تبدیل به یک ماهی ماده می‌شود و وارد حرمسرای ماهی هامور نر می‌شود. یک هامور نر دارای یک حرمسرا از ماهیان ماده است که این تعداد ماهی ماده تا ۱۵ عدد هم می‌رسد و اینها در قلمرو زندگی ماهی نر محافظت می‌شوند. گروه های هامور معمولاً به صورت زوج تشکیل می‌شوند. در صورتی که یک هامور نر در گله یا حرمسرا وجود ندارد تا شکار شود، قویترین و بزرگترین هامور ماده تغییر جنسیت می‌دهد و تبدیل به ماهی نر شده و حرمسرا را مدیریت می‌کند.

 

بعضی از گونه‌های هامور ماهیان دو جنسیتی هستند، یعنی در عین حال آلت تناسلی جنس نر و هم آلت تناسلی جنس ماده را دارند. این نوع حیوانات در علم زیست شناسی به عنوان گنوچوریستیک(Gonochoristic) شناخته می‌شوند. 

 

ویژگی‌های ظاهری ماهی هامور

ویژگی‌های ظاهری ماهی هامور

 

ویژگی‌های ظاهری و زیستی ماهی هامور  

شکل کلی این ماهی بدنی نسبتاً بلند و دارای یک دهان بسیار بزرگ به نسبت جثه بدنش است. این ماهی به طور طبیعی برای شنا سریع خلق نشده است و شناگر سریعی نیست، بنابراین فاصله‌های زیادی را شنا نمی‌کند.

 

هامور یک ماهی گوشتخوار است و به عنوان یک شکارچی دریایی هم شناخته می‌شود. این ماهی، به دلیل عدم قدرت شنا و تعقیب سریع طعمه، از اصل غافلگیری در شکار استفاده می‌کند. او در لابه‌لای صخره‌ها، سنگ‌ها و سازه‌های طبیعی و مصنوعی مخفی می‌شود تا در زمان مناسب به طعمه حمله ناگهانی کند. البته این برای برخی از گونه‌های این ماهی صادق نیست، زیرا برخی از هامورها ماهیان بسیار سریع هستند و شکارچی‌های دنبال‌کننده قهاری هستند.

 

بعضی از گونه‌های این نوع ماهی می‌توانند بسیار بزرگ شوند و حتی به وزن‌های بالاتر از ۲۰۰ کیلوگرم هم برسند. هامور ماهیان بر خلاف بسیاری از گونه‌های ماهیان شکارچی، شکار یا طعمه خود را تکه تکه نمی‌کنند؛ بلکه به صورت یکجا می‌بلعند.

 

شناخت ماهی هامور

شناخت ماهی هامور

 

دهان بزرگ این حیوان قابلیت نگهداری مقدار زیادی آب را دارد. از طرفی، دندان‌های این ماهی برای خرد کردن طعمه استفاده چندانی ندارند. در عوض، در شکم (معده) ماهی هامور دندان‌های بسیار تیز وجود دارند که عمل ریزریز کردن طعمه و هضم غذا را درون بدن حیوان به صورت کامل انجام می‌دهند.

 

سوالات متداول درباره ماهی هامور

۱. ماهی هامور چه مواد مغذی‌ای دارد؟

ماهی هامور دارای پروتئین، اسیدهای چرب امگا ۳ و ویتامین D می‌باشد. این ماهی باعث افزایش سلامت استخوان‌ها، پوست، مغز و قلب می‌شود. همچنین، مصرف ماهی هامور در کاهش ریسک بیماری‌های قلبی، التهابی و سرطانی مؤثر است.

 

۲. آیا ماهی هامور خطرناک است؟

ماهی هامور، یکی از بزرگترین ماهیان دریایی است اما برای انسان خطرناک نیست. با این حال، این ماهیان به دلیل محدودیت‌های صید و کاهش جمعیت‌های آن‌ها در برخی مناطق، در فهرست قرمز  قرار گرفته‌اند و نیاز به حفاظت دارند.

 

۳. چگونه می‌توان ماهی هامور را پخت؟

ماهی هامور معمولاً برای پخت، قطعات کوچکتری شده و سپس سرخ شده یا در فر پخته می‌شود. بهترین روش برای پخت ماهی هامور، سرخ‌کردن آن با کمی نمک و فلفل سیاه است. همچنین، می‌توان ماهی هامور را به عنوان سوشی و ساشیمی تهیه کرد.

 

۴. چگونه می‌توان ماهی هامور را تشخیص داد؟

ماهی هامور دارای بدنی بزرگ و صاف، با رنگ قهوه‌ای تیره در بالای بدن و رنگ سفید در پایین بدن می‌باشد. همچنین، این ماهی دارای دو ناحیه سیاه رنگ در هر طرف بدن است. هنگامی که ماهی هامور تازه گرفته شده است، روی پوست آن خطوط سفیدی و خاکستری دیده می‌شود. با این حال، این خطوط در ماهی های بزرگتر کمتر و محوتر هستند.

 

۵. آیا ماهی هامور به عنوان یک گونه در معرض خطر قرار دارد؟

بله، ماهی هامور به دلیل صید بی‌رویه و کاهش جمعیت‌های آن، در برخی مناطق به عنوان یک گونه در معرض خطر قرار دارد. برای حفظ این گونه مهم دریایی و حفظ تعادل در بین حیات وحش دریا، باید به شکل صحیحی با آن‌ها برخورد کرد. از این رو، پژوهش‌های بیشتر در زمینه شناخت و حفاظت از ماهی هامور ضروری است تا این گونه دریایی برای نسل‌های آینده نیز حفظ شود.

 

سخن پایانی مقاله ماهی هامور

جالب است بدانید که هامور ازاین دهان بزرگ علاوه برشکار برای لانه‌سازی هم استفاده  میکند . این حیوان براحتی می‌تواند مقدار زیادی شن و ماسه را از محل زندگی خود جمع‌آوری کند و در جای دیگر از دهان خارج کند. آبشش‌های این ماهی هم قابلیت عبور دادن شن و ماسه از درون خود را دارند.

 

در نهایت، ماهی هامور به عنوان یکی از بزرگترین و جذاب‌ترین ماهیان دریایی، ارزش بسیاری برای صنعت ماهیگیری و صنعت خوراکی دارد. با این حال، برای حفاظت از این گونه مهم دریایی و حفظ تعادل بین حیات‌وحش دریا، باید به شکل صحیحی با آن‌ها برخورد کرد. از این رو، پژوهش‌های بیشتر در زمینه شناخت و حفاظت از ماهی هامور ضروری است تا این گونه دریایی برای نسل‌های آینده نیز حفظ شود.

 

گرد آوری: بخش علمی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های علمی(زندگینامه دانشمندان، گیاهان،حیوانات، گزارش علمی، آیا می دانید؟،رشته های تحصیلی و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------