نکات حیاتی برای نگهداری گل حسن یوسف: آبیاری، نور، خاک و کوددهیگل حسن یوسف

نکات حیاتی برای نگهداری گل حسن یوسف: آبیاری، نور، خاک و کوددهی

 

راهنمای کامل برای نگهداری از گل حسن یوسف:

گل حسن يوسف، حسن یوسف ها به خاطر زیبایی رنگ برگ هایشان هم درون آپارتمان و هم در بیرون در ردیف گیاهان پرارزش و دوست داشتنی می باشند. انواعی از آنها بارنگهای صورتی و قرمز و رنگ ارغوانی، قرمز وسبز تحت عنوان ملكه دنباله قرمز وجود دارند. در این مقاله از بیتوته شما را با نحوه نگهداری گل حسن یوسف آشنا می کنیم.

گل حسن یوسف که به گل کولئوس نیز شناخته می شود. گل حسن یوسف یکی از ساده ترین و با ارزش ترین گیاهان برای رشد است. آنها به خاطر برگ های رنگارنگ خود که در اشکال، اندازه ها و رنگ های متنوعی وجود دارند، شناخته شده اند. گل حسن یوسف را می توان در زمین، در ظروف یا حتی به عنوان گیاهان آپارتمانی پرورش داد.

 

شرایط نگهداری گل حسن یوسف:

گل حسن یوسف را در فاصله 12 اینچ تا سه فوتی در خاک مرطوب و با زهکشی مناسب بکارید. اگر خاک ضعیف است قبل از کاشت، خاک را با کمپوست ارگانیک اصلاح کنید. خاک را به طور یکنواخت مرطوب نگه دارید، به خصوص در دوره های طولانی هوای گرم و خشک.

 

ما بیشتر از گیاهان گل حسن یوسف به خاطر شاخ و برگ های زنده و متضادشان لذت می بریم، که در مجاورت مسیر پیاده روی، پر کردن ظرف یا رنگ دادن به منظره عالی به نظر می رسند. گل حسن یوسف گل های کوچک سفید، بنفش یا آبی را روی ساقه های بلند رشد می دهد، اما برای تشویق رشد برگ های پرپشت، بهتر است این گل ها را نیشگون بگیرید.

 

انواع گل حسن یوسف:

صدها نوع مختلف گل حسن یوسف موجود است، اما ویژگی های اصلی که باید به آنها توجه کنید تحمل نور و رنگ است.

 

اگر به دنبال اضافه کردن رنگ به منطقه ای با آفتاب کامل هستید، تنوعی را انتخاب کنید که بتواند آن شرایط را تحمل کند. خوشبختانه، رنگ ها و ترکیب های مختلفی از انواع جدیدتر مقاوم در برابر آفتاب موجود است.

 

به همین ترتیب، اگر به دنبال کاشت در منطقه ای با سایه جزئی یا حتی کامل هستید، به دنبال انواع گل حسن یوسف سایه دوست باشید. در هر صورت، بذر یا نهال گل حسن یوسف را در سایه هایی انتخاب کنید که مکمل سایر شاخ و برگ ها و گل های موجود در فضا یا ظرفی باشد که قصد دارید کاشت کنید.

 

شرایط رشد گیاه حسن یوسف :

گل حسن یوسف سایه جزئی را ترجیح می دهد، اما می تواند آفتاب کامل را در آب و هوای سردتر تحمل کند. آنها به خاک مرطوب و با زهکشی خوب نیاز دارند. گل حسن یوسف ها خیلی به خشکی مقاوم نیستند، بنابراین آبیاری منظم آن ها به ویژه در هوای گرم بسیار مهم است.

 

سبک :

گل حسن یوسف سایه جزئی را ترجیح می دهد، اما می تواند آفتاب کامل را در آب و هوای سردتر تحمل کند. اگر در آب و هوای گرم زندگی می کنید، بهتر است آنها را در محلی بکارید که آفتاب صبح و سایه بعد از ظهر داشته باشند.

 

آبیاری گل حسن یوسف :

گل حسن یوسف باید مرطوب نگه داشته شود، اما خیس نباشد. زمانی که سطح خاک خشک شد به آنها آب بدهید. اگر در آب و هوای گرم و خشک زندگی می کنید، ممکن است نیاز به آبیاری بیشتر داشته باشید. 

 

گیاهان گل حسن یوسف در خاکی که به طور مداوم مرطوب است اما خیس نیست، بهترین رشد را دارد. دوره های خشک طولانی رشد گیاهان را کند می کند و برگ ها در اطراف لبه ها شروع به قهوه ای شدن می کنند.

 

نگهداری از گل حسن یوسف

شرایط نگهداری حسن یوسف

 

کود مناسب گل حسن یوسف :

گل حسن یوسف از مصرف ماهانه کود سود می برد. می توانید از کود متعادل یا کود مخصوص گیاهان شاخ و برگ استفاده کنید.

 

خاک مناسب برای گیاه حسن یوسف :

گل حسن یوسف خاک همیشه مرطوب، غنی، سست و دارای زهکشی خوب را ترجیح می دهد. قبل از کاشت، خاک را با کمپوست یا مواد آلی دیگر مانند پرلیت اصلاح کنید. برای گیاهان گلدانی، هر مخلوط گلدانی با کیفیت خوب کار خواهد کرد. ظرفی با سوراخ های زهکشی انتخاب کنید.

 

گل حسن یوسف کشت شده در ظرف، خاک شل گلدان را دوست دارد. با یک مخلوط با کیفیت با pH کمی اسیدی تا خنثی از 6.0 تا 7.0 شروع کنید. زهکشی را در گلدان فراهم کنید تا مطمئن شوید که خاک دائماً خیس نیست، که می تواند منجر به پوسیدگی ریشه شود.

 

گل حسن یوسف خاک غنی و با زهکشی خوب را ترجیح می دهد. اگر خاک شما شنی است، ممکن است لازم باشد مقداری کمپوست یا پیت ماس ​​برای بهبود زهکشی اضافه کنید.

 

  بیشتر بخوانید: نگهداری گل قاشقی

 

دما و رطوبت مناسب گل حسن یوسف :

گل حسن یوسف در شرایط گرم و مرطوب رشد می کند. در آب و هوای معتدل، یخ زدگی گیاهان را از بین می برد. گیاهان را به داخل خانه منتقل کنید یا در شب های سرد که دمای هوا به 50 درجه فارنهایت کاهش می یابد از آنها محافظت کنید. قبل از سرد شدن هوا، قلمه ها را برای تکثیر بردارید.

 

گیاهان داخل خانه را از دریچه های تهویه مطبوع و سایر نقاط سرد دور نگه دارید. در آب و هوای خشک، گیاهان مقداری رطوبت از دستگاه مرطوب کننده یا حمام را دوست دارند. قبل از بردن گیاهان گلدانی در فضای باز در بهار، صبر کنید تا دما به 70 درجه فارنهایت یا گرمتر برسد.

 

آبیاری گل حسن یوسف

نحوه نگهداری حسن یوسف

 

تکثیر گل حسن یوسف :

گیاهان گل حسن یوسف را می توان با قلمه های ساقه تکثیر کرد. در اینجا به این صورت است:

 

کاشت قلمه ها در خاک :

با یک قیچی برش تیز و استریل، یک برش بلند 4 تا 6 اینچی نوک ساقه را درست زیر یک گره برگ در امتداد ساقه ببرید. تمام برگ ها را از نیمه پایینی قلمه جدا کنید.

 

انتهای ساقه را در یک ترکیب هورمون ریشه زایی فرو کنید. آن را در یک مخلوط گلدان مرطوب بکارید تا خاک گره های برگ در معرض آن را بپوشاند.

 

ظرف را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید، مطمئن شوید که پلاستیک با برش تماس نداشته باشد.

 

قلمه پوشیده شده را در مکانی روشن و گرم قرار دهید تا ریشه های جدید ایجاد شود که دو تا سه هفته طول می کشد.

 

پلاستیک را بردارید و به رشد گیاه جدید در مکانی گرم و روشن ادامه دهید.

 

برخی از ارقام غیرمعمول تر ممکن است تمایلی به ریشه دار شدن نداشته باشند، بنابراین با استفاده از آنها، تعداد زیادی قلمه بردارید تا مطمئن شوید که گیاهان زنده به اندازه کافی دریافت می کنید.

 

کاشت قلمه ها در آب :

یک ساقه سالم از گیاه مادری انتخاب کنید و یک برش مورب درست زیر یک گره برگ، حدود شش اینچ از نوک ساقه ایجاد کنید. مجموعه های پایینی برگ ها را جدا کنید، مطمئن شوید که حداقل دو دسته از برگ ها را روی قلمه بگذارید.

 

قلمه را در شیشه ای با آب با دمای اتاق قرار دهید تا دسته های پایینی گره های برگ در آب فرو بروند. قلمه را در مکانی گرم با نور روشن و غیر مستقیم نگهداری کنید. اگر آب شروع به کدر شدن کرد، آب را عوض کنید.

 

پس از چند هفته، باید ریشه های ریزی را مشاهده کنید که از گره های برگ رشد می کنند. هنگامی که ریشه ها حداقل یک اینچ طول دارند، قلمه ها آماده پیوند هستند.

 

یک گلدان کوچک را با خاک گلدان پر کنید و آن را خوب مرطوب کنید. با انگشت یا مداد خود سوراخی به عمق چند اینچ در خاک ایجاد کنید.

 

قلمه را در خاک بکارید و به آرامی روی سطح خاک بزنید تا در جای خود محکم شود. خاک را به طور یکنواخت مرطوب اما نه خیس نگه دارید. هنگامی که برگ های جدید روی گیاه گل حسن یوسف جدید شما رشد می کند، طبق معمول آماده مراقبت است.

 

نگهداری گل حسن یوسف

بهترین شرایط نگهداری از گل حسن یوسف

 

نحوه رشد گل حسن یوسف از بذر :

گونه های مدرن گل حسن یوسف که در فروشگاه ها فروخته می شوند، هیبریدهایی هستند که تقریباً همیشه از قلمه های گلدانی برای فروش در مهد کودک رشد می کنند، اما هنوز هم می توانید بذرهای بسیاری از انواع را پیدا کنید. اگر می خواهید گل حسن یوسف را در باغچه بیرونی بکارید، حدود هشت تا 10 هفته قبل از آخرین تاریخ سرمازدگی، بذرها را در داخل خانه شروع کنید.

 

رشد کلئوس از بذر آسان است. جوانه زدن بذرها ممکن است 21 روز طول بکشد. هنگامی که نهال ها ظاهر می شوند، سه یا چهار هفته هوای گرم طول می کشد تا به گیاهان کاملاً رشد یافته تبدیل شوند.

 

دانه های ریز را به آرامی روی سینی پر از مخلوط گلدان بپاشید، سپس به آرامی با پاشیدن خاک بپوشانید.

 

سینی را با پلاستیک بپوشانید و آن را در یک نقطه روشن و گرم قرار دهید تا نهال ها جوانه بزنند که حدود دو هفته طول می کشد.

 

پلاستیک را بردارید و در حالی که خاک را مرطوب نگه دارید به رشد نهال ها ادامه دهید.

 

هنگامی که دو دسته از برگ های واقعی روی نهال ها ظاهر می شوند، آنها را با احتیاط در گلدان های خود پیوند زده و تا زمان کاشت در فضای باز به رشد آنها ادامه دهید. قبل از کاشت نهال ها در باغ، مطمئن شوید که آنها را سفت کنید.

 

نگهداری حسن یوسف

روش تکثیر گل حسن یوسف

 

آفات و بیماری های رایج گیاه حسن یوسف :

گراند هاگ ها و خرگوش های جوان عاشق گل حسن یوسف هستند.  از گیاهان خود در اوایل فصل محافظت کنید تا از آفات جلوگیری کنید. گل حسن یوسف نسبتاً به آفات و بیماری ها مقاوم هستند. با این حال، آنها می توانند به شته ها، شپشک های آردآلود و کنه های عنکبوتی، مگس های سفید و راب ها حساس باشند. در صورت مشاهده آفت می توانید با صابون حشره کش یا روغن چریش آن را درمان کنید.

 

گل حسن یوسف معمولاً توسط بیماری ها آزار نمی دهد، مگر اینکه هوا خنک و مرطوب شود، زمانی که ممکن است علائم بیماری های قارچی مانند کپک را مشاهده کنید. این گیاه از زهکشی خوبی برخوردار است یا آب ایستاده می تواند منجر به پوسیدگی ریشه قارچی و پوسیدگی ساقه شود.

 

مشکلات رایج نگهداری از گل حسن یوسف : 

ساقه حسن یوسف دراز شده است : اگر ساقه گل شما بسیار بلند شده است، چنانچه گیاه جوان باشد، دلیل آن نور ناکافی و عدم انجام هرس در نوک ساقه گیاه بوده است که باید در اسرع وقت انجام شود. ولی چنانچه گیاه پیر باشد، این عارضه معمولی است.

 

سیاه شدن ساقه حسن یوسف : آبیاری بیش از حد و تهیه نامناسب خاک گلدان موجب سیاه شدن ساقه حسن یوسف می شود.

 

برگ ها خشک شده و می ریزد : دلیل آن خشکی و گرمی هواست. دفعات آبیاری را بیشتر و حجم آن را کمتر کنید. گاهی در تابستان ضرورت دارد هر روزی یا روزی دو مرتبه گیاه آبیاری گردد.

 

برگ های پایین زرد شده و می ریزد : آبیاری زیاد است، آبیاری را کم کنید و زهکش گلدان را بازدید کنید.

 

نقاط سوخته روی برگ بوجود آمده : علت آن می تواند غبار پاشی حسن یوسف در آفتاب و یا نور مستقیم آفتاب باشد.

 

گیاه خود را انداخته و حالت پژمرده دارد : عوامل مختلفی عامل آن است. تشنگی یا آبیاری زیاد، سرما یا کمبود نور و یا از همه مهمتر نور مستقیم خورشید می تواند علت آن باشد!! شرایط را مجددا بررسی کنید.

 

کم رنگ شدن برگ های گیاه : اگر نور کافی به حسن یوسف نرسد گیاه علفی می شود و رنگ دانه های خود را از دست می دهد.

 

زنگ زدگی برگ ها : اگر برگ های گل حسن یوسف زنگ زده و رنگ طبیعی خود را از دست داده اند، احتمالاً دچار مشکل در آبیاری هستند. اگر خاک خیس بوده و ریشه ها در معرض رطوبت زیاد قرار داشته باشند، زنگ زدگی برگ ها رخ می دهد. در این صورت، توصیه می شود که آبیاری را کاهش داده و بین آبیاری ها زمان کافی برای خشک شدن خاک بدهید. همچنین، از استفاده از روش آبیاری قطره ای یا آبیاری زیرسطحی استفاده کنید.

 

رشد نامنظم : در صورت داشتن رشد نامنظم، شرایط نگهداری نا مناسبی دارد و باید شرایط نگهداری آن را بررسی کنید.

 

گل حسن یوسف

پرورش گل حسن یوسف در آب

 

نکات اضافی برای نگهداری از گل حسن یوسف :

برای جلوگیری از قهوه ای شدن برگ ها در اطراف لبه ها، گیاهان گل حسن یوسف خود را به طور منظم آبیاری کنید.

 

اگر گیاهان گل حسن یوسف شما نور کافی دریافت نکنند، برگها شروع به از دست دادن رنگ خود می کنند. آنها را به مکان روشن تری منتقل کنید.

 

اگر گیاهان گل حسن یوسف شما بیش از حد در معرض آفتاب قرار گیرند، برگها شروع به پژمرده شدن می کنند. آنها را به مکانی سایه تر منتقل کنید.

 

گیاهان گل حسن یوسف به شته ها، کنه های عنکبوتی و مگس های سفید حساس هستند. اگر متوجه هر گونه آفت روی گیاهان خود شدید، آنها را با صابون حشره کش یا روغن چریش درمان کنید.

 

گیاهان گل حسن یوسف را می توان در داخل خانه در یک پنجره روشن و آفتابی زمستان گذرانی کرد. آنها را در زمستان کمتر آبیاری کنید، اما اجازه ندهید خاک کاملاً خشک شود.

 

سوالات متداول :

آیا مراقبت از گل حسن یوسف آسان است؟

مراقبت از گل حسن یوسف بسیار آسان است. اگر کلئوس را در ظروف می کارید، ممکن است بخواهید آن را در طول زمستان در داخل خانه بیاورید تا به زنده ماندن آن کمک کنید.

 

گل حسن یوسف چقدر سریع رشد می کند؟

گل حسن یوسف در یک فصل به سرعت به اندازه کامل، به طور بالقوه تا 36 اینچ بلند می شود.

 

آیا می توان گل حسن یوسف را در داخل خانه پرورش داد؟

گل حسن یوسف یک گیاه ظرف مناسب در فضای باز یا سرپوشیده می سازد.

 

سخن پایانی :

گل کولئوس یا همان حسن یوسف، گیاهی زیبا و پرطرفدار است که به رنگ های زاهدانه و زیبا با گل های بزرگ و پوشش برگی فراوان معروف است. برای پرورش گل کولئوس، به شرایط نور، خاک، آبیاری و کوددهی مناسب توجه کنید. همچنین، در مقابله با مشکلات رایج مانند زنگ زدگی برگ ها، آفت ها و بیماری ها، و رشد نامنظم، روش های مناسب را اعمال کنید. با رعایت این نکات، می توانید گل حسن یوسف را با موفقیت پرورش دهید و از زیبایی آن در باغچه یا درون منزل لذت ببرید. امیدوارم این اطلاعات برای شما مفید باشد.

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------