در پرورش گل حسن یوسف به این نکات توجه کنید پرورش گل حسن یوسف,آفت گل حسن یوسف,تکثیر گل حسن یوسف

برگ‌های گل حسن یوسف در نور كم و سايه، پررنگ‌تر مي‌شوند

 

حسن يوسف از خانواده نعناعيان است. گل هايش مثل گل های نعناع و پونه های كنار جوی آب ها در يک سنبله جای گرفته است اما برگ هايش در زيبايی، از گل ها پيشی گرفته اند.

از گیاهان آپارتمانی پرطرفدار و بسیار محبوب بوده که به علت زیبایی و پرورش راحت آن بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این گیاه از لحاظ زیبایی با رقیب شکوهمند خود یعنی گیاه کروتون برابری می کند و حتی گاهی در این زیبایی پیشی می گیرد. حسن یوسف ها به دلیل زیبایی رنگ برگ هایشان هم درون آپارتمان و هم بیرون در ردیف گیاهان پر ارزش و دوست داشتنی می باشند. انواع آن در رنگ های صورتی، قرمز، ارغوانی و سبز وجود دارد و در دنیا تحت عنوان ملکه دنباله قرمز مشهور است. تمام حسن یوسف ها به راحتی در آب ریشه دار شده، در آب خالص هم به خوبی رشد میکنند.

 

زمانی که یک گلدان گل حسن‌ يوسف را با خود به خانه یا محل کار ببريد، مطمئن باشید يک گل دائمی و هميشگی خواهيد داشت.

 

آفت گل حسن یوسف,پرورش گل حسن یوسف,تکثیر گل حسن یوسف

حسن‌يوسف با بذر خيلي راحت تكثير مي‌شود

 

شرایط نگهداری حسن یوسف

دما:

این گل، نیاز به دمای متوسط دارد، بهترین دما برای رشد این گل زیبا، در روز 30-25 درجه سانتیگراد و در شب 25-20 درجه سانتیگراد می باشد.

 

خاک:

خاک مورد نیاز گیاه حسن یوسف باید مخلوطی از خاک برگ، خاک باغچه و ماسه برای رشد گیاه توصیه می شود.

 

آبیاری:

خاک گلدان حسن یوسف باید همیشه مرطوب باشد. به محض خشک شدن خاک باید آن را آبیاری کنید. البته در فصل زمستان بهتر است دفعات آبیاری کاهش پیدا کند.

 

چنانچه آب محل زندگی شما دارای املاح فراوان و سنگین می باشد بهتر است آب جوشیده و سبک استفاده کنید. یکی از نشانه های رایج اینکه حسن یوسف شما تشنه است بیحال شدن برگ هایش می باشد.

 

البته آبیاری بیش از اندازه باعث سیاه شدن ساقه و پژمرده شدن حسن یوسف می شود. بنابراین حتما در آبیاری این گل زیبا دقت کنید. زهکشی گلدان باید قوی باشد تا به محض آبیاری گیاه تان آب اضافی حتما از ته گلدان خارج شود.

 

رطوبت:

این گیاه به رطوبت متوسط احتیاج دارد و برای تامین آن میتوان گاهی برگها را غبار پاشی کرد. در صورت خشک بودن بیش از حد هوا، می‌توان برای تامین رطوبت گیاه، از جزیره استفاده کرد.

 

نور:

گل حسن یوسف نور پسند است و باید در جایی باشد تا به آن نور خورشید برسد اما نباید نورخورشید مستقیم به آن بتابد. تراس جنوبی یا پنجره های رو به جنوب ساختمان بهترین مکان برای قرار دادن گل حسن یوسف است. به دلیل تفاوت تابش نور در تابستان و زمستان رنگ برگ گل های حسن یوسف، در زمستان ها نسبت به تابستان ملایم تر است.

 

آفت گل حسن یوسف,پرورش گل حسن یوسف,تکثیر گل حسن یوسف

معمولا وقتي حسن‌يوسف تشنه مي‌شود، برگ‌هايش آويزان و بي‌حال مي‌شوند

 

کوددهی:

در فصل های رشد یعنی فصل بهار و فصل تابستان، دو هفته یکبار با کودهای توصیه شده گل هایتان را تقویت کنید. بهتر است زمانی که رشد فعال آن در بهار شروع شد، به آن کود دهید و هرس را انجام دهید.

 

تفاله چای برای حسن یوسف بهترین کود می باشد.

 

تعویض گلدان:

هر ۶ ماه ته گلدان را چک کنید که آیا ریشه ها بیرون زده یا نه و در صورت بیرون زدن ریشه گلدان را تعویض کنید. به طور معمول هر 1 یا 2 سال یکبار، گیاه نیاز به تعویض گلدان دارد. 

 

پرپشت شدن حسن یوسف

برای پرپشت شدن گل حسن یوسف آن را هرس کنید به این صورت که سرهای آن را بزنید و بگذارید ریشه کند و سپس بکارید، زمانی که سر گل حسن یوسف می زنید از کنار آن ها شروع به جوانه زدن می کند و دو شاخه می شود.

 

پرورش گل حسن یوسف,آفت گل حسن یوسف,تکثیر گل حسن یوسف

از خواص گل حسن یوسف در خانه زیبایی آن می باشد

 

علت پژمرده شدن گل حسن یوسف

علت پژمرده شدن گل حسن یوسف چیست؟ حسن یوسف گیاهی آپارتمانی است که برای رشد و سلامت گیاه باید یک سری شرایط برای این گل مهیا کنید. حسن یوسف به نور آفتاب زیادی احتیاج دارد و در اثر کمبود نور برگ ‌های کوچکتر و کمرنگ ‌تری ایجاد خواهد شد و با گذشت زمان گیاه از بین خواهد رفت.

 

اگر شرایط نگهداری گل حسن یوسف فراهم نباشد گل حسن یوسف پژمرده می شود.

 

پژمرده شدن حسن یوسف می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که یکی از علت های اصلی آن به زیاده روی در آبیاری و یا باتلاقی شدن گلدان بستگی دارد. این موضوع می تواند هم مربوط به آبیاری بوده و هم مناسب نبودن زهکشی گیاه.

 

از دلایل دیگر آن می توان به نور و حرارت زیاد و همچنین آفات ( که روش درمان آن در بالاتر ذکر شده) اشاره کرد.

 

همچنین فرا رسیدن زمان تعویض گلدان هم می تواند دلیلی بر پژمردگی حسن یوسف داشته باشد. برای مشخص کردن زمان تعویض گلدان سطح گلدان را به وسیله چوب یا خودکار به هم بزنید اگر ریشه به سطح گلدان رسیده زمان تعویض گلدان فرا رسیده است.

 

توجه : (اگر نیاز به تعویض گلدان دارد تنها یک سایز گلدان خود را بزرگتر نمایید).

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------