همه چیز درباره ی مار شاه کبرا 

تحقیق در مورد مار شاه کبرا

 

شاه کبرا خطرناک ترین مار زهر دار جهان 

شاه کبری یکی از خطرناکترین سم ها را در بین مار‌ها در دنیا دارد. یک شاه کبری بالغ در هر جای دنیا تا 4 متر می تواند رشد کند، در حالی که رکوردار بلند‌ترین آن‌ها در تاریخ نزدیک به 7 متر بوده است. در صورت عدم درمان به موقع، سم این مار برای انسان بسیار مهلک است. در حقیقت سم یک شاه کبری برای از پا درآوردن یک فیل کافی است! اما نیاز نیست زیاد بترسید، شاه کبری ترجیح می دهد از سایر مار‌ها تغذیه کند.

شاه کبرا چیست؟

شاه کبرا یکی از سمی ترین مارهای کره زمین است شاه کبرا می تواند بایستد و به آن به عنوان یک فرد کامل نگاه کنید. هنگام مواجه شدن با مار کبری آنها می توانند تا یک سوم بدن خود را از زمین بلند کنند و برای حمله به جلو حرکت کنند.

 

خوشبختانه شاه کبرا خجالتی است و در هر زمان از انسان اجتناب خواهد کرد. همچنین در زمان مواجه با انسان و احساس خطر تاج های خود را باز می کند و صدایی سوزان و صدای بلند هیس کردن می کشد.

 

طول شاه کبرا می تواند به 18 فوت برسد و طولانی ترین مار سمی است.

 

مارهای شاه کبرا روزانه هستند، به این معنی که در طول روز بیشترین فعالیت را دارند. پس از غروب آفتاب، آنها در زیر چوب درختان، ریشه های تکیه گاه یا تپه های موریانه پناه می گیرند.

 

در اسارت، متوسط ​​عمر شاه کبرا 17 سال است. بیشترین سن برای مار شاه کبری 22 سال تأیید شده است.

 

تصاویر سر شاه کبرا

 

زهر مار کبری

سم آنها در بین مارهای سمی قوی ترین است، میزان نوروتوکسین آنها می تواند در یک نیش زدن - حداکثر دو دهم اونس مایع - برای کشتن 20 نفر یا حتی یک فیل کافی باشد، در اصل سم آن یک فیل را می کشد. زهر کینگ کبرا بر مراکز تنفسی مغز تأثیر می گذارد و باعث ایست تنفسی و نارسایی قلبی می شود.

 

زهرهای مختلف کارهای مختلفی را برای بدن انسان انجام می دهند. به عنوان مثال بسیاری از افعی ها سمی دارند که سیستم گردش خون قربانی را هدف قرار می دهد و با گسترش آن گلبول های قرمز خون را از بین می برد. اما سم شاه کبرا ارتباط بین سلولهای عصبی را مهار می کن، که می تواند باعث سرگیجه شدید، تاری دید و اغلب فلج شود. تا زمانی که ضد حیوان مناسب به سرعت تجویز نشود، قربانی گزش انسان می تواند ظرف 30 دقیقه بمیرد.

 

تصاویر مار شاه کبرا

 

زیستگاه و رفتار مار شاه کبرا

مار کبرا عمدتا در جنگل های بارانی و دشت های هند، جنوب چین و جنوب شرقی آسیا زندگی می کند و رنگ آمیزی آنها در مناطق مختلف بسیار متفاوت است. آنها در انواع زیستگاه ها از جمله جنگل ها، توده های بامبو، باتلاق های حرا، چمنزارهای با ارتفاع زیاد و رودخانه ها راحت هستند.

 

این گونه معمولا از مارهای دیگر، سمی و غیرسمی تغذیه می کند. آنها همچنین مارمولک، تخم مرغ و پستانداران کوچک خواهند خورد. آنها تنها مارهای جهان هستند که برای تخم های خود لانه می سازند و تا زمان بدنیا آمدن بچه های خود به شدت از آنها محافظت می کنند.

 

مارهای کبرا پستانداران کوچک، مارمولک ها و پرندگان و مارهای سمی و غیر سمی را می خورند. مار یک وعده غذایی مورد علاقه مانگوس، نوعی پستاندار است. مانگوس در بدن خود پادزهر مار کبری را دارد و نیش آن روی این مانگوس اثر ندارد.

 

توانایی های مار شاه کبرا

شاه کبرا را می توان به عنوان گونه انتخابی برای ساحران مار در جنوب آسیا دانست. مار کبرا می تواند بشنود، اما در واقع در برابر صداهای محیط ناشنوا است و به جای آن ارتعاشات زمین را حس می کند.

 

مار شاه کبرا با نواختن فلوت مارگیرها می رقصند و سر خود را بالا می آورد.

 

غذای مار شاه کبری

 

در هنگام روبرو شدن با مار کبری نترسید و تنها کاری که باید انجام بدهید این است که لباس و یا کلاه خود را در آورید و جلوی مار کبری بیاندازید و فرار کنید.

 

تهدیدهایی برای بقا مار کبری

اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت ، شاه کبرا را در معرض خطر نابودی قرار داده است. این مارها با تهدیدهای مختلف ناشی از فعالیت های انسانی روبرو هستند. جنگل زدایی سنگین در جنوب شرقی آسیا زیستگاه بسیاری از شاه کبری ها را نابود کرده است. در حالی که از شاه کبری ها برای پوست، مواد غذایی، و مقاصد دارویی استفاده می کنند.

 

در ویتنام، شاه کبرا گونه ای محافظت شده است. مناطق حفاظت شده در محدوده جغرافیایی این مار احتمالاً برخی محافظات را فراهم می کند و سازمان هایی مانند King Cobra Conservancy برای آموزش بهتر مردم و محافظت از زیستگاه مار برای درک بهتر رفتارهای این گونه فعالیت می کنند. دولت هند ایمپلنت گرفتن مار شاه کبرا را غیر قانونی دانسته است.

 

 گردآوری: بخش علمی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------