ماهی کوی و خصوصیات آن درباره ی ماهی کوی, شناخت ماهی کوی

با ماهی کوی آشنا شوید

 

ویژگی های ماهی کوی

ماهی کوی تنوعی پر رنگ از کپور معمولی است. در واقع، کوی به سادگی ژاپنی کپور است. آنچه غربی ها از آن به عنوان كوی یاد می كنند، انواع كپور به نام نیشیکیگوی است كه در ژاپنی به "كپور براق" تبدیل می شود.

ماهی های کوی تاریخی بسیار طولانی و رنگارنگ (به معنای واقعی کلمه) دارند. انواع پر جنب و جوش که امروزه در بسیاری از استخرها دیده می شود از کپور سیاه و سفید متداول منتقل شده اند. اکنون، نه تنها از نظر فرهنگی نمادین هستند، بلکه برای میلیون ها نفر در سراسر جهان یک سرگرمی است. بیایید قدمی به عقب برداریم و دریابیم که این ماهیان زینتی چقدر قابل توجه شده اند.

 

ماهی های "کوی" در واقع یک نوع کپور هستند.

 

کپور سیاه یا ماگوی، در اصل هنگام حمله چینی ها به ژاپن در حدود 200 سال قبل از میلاد، از چین به ژاپن آورده شد.

 

ژاپنی ها برای اولین بار در تاریخ کوی ماهیانی را تولید می کنند که جهش های طبیعی داشته و در نتیجه باعث ورود رنگ به گونه ها شده است.

 

کشاورزان برنج در ژاپن قبلاً ماهی کوی را به عنوان منبع غذایی نگهداری می کردند و این ماهی را می توانستند در شالیزارهای کشور پیدا کنند. وقتی کشاورزان شروع به مشاهده جهش هایی کردند که به دلیل پرورش متقابل اتفاق می افتد، شروع به تولید نژادی کوی برای مقیاس های رنگارنگ جذاب کپور کردند. تصور می شود که این از اوایل سال 1800 آغاز شده و به اولین گونه ها، مانند نارومی آساگی منجر شود. 

 

تاریخچه ماهی کوی از آن زمان تاکنون بسیار متفاوت بوده است. صاحبان کوی بیش از دوازده نوع اصلی کوی پرورش داده اند. از کینگینرین پر زرق و برق گرفته تا رقم کلاسیک سفید و قرمز Kōhaku ، کوی گونه ای متنوع و زرق و برق دار از ماهی است.

 

ماهی کوی یک نوع کپور است

 

 

ماهی کوی در آب های سرد و شیرین رشد می کند. کوی ها که اغلب با ماهی قرمز اشتباه گرفته می شوند، کمی بزرگتر هستند و می توان آنها را با "سبیل" یا هالترهای مشخص آنها که از لبه های آنها بیرون زده است، تشخیص داد. همچنین، koi به طور معمول دارای شکل بدنی مشابه است در حالی که ماهی قرمز از نظر شکل و اندازه بدن و دم بسیار بیشتر است.

 

ویژگی های یک ماهی کوی سالم

حالت کلی بدن: بدن ماهی کوی سالم کشیده و دوکی شکل می باشد. البته ماهی مناسب برای تکثیر ماهیانی هستند که دارای ساقه ی دمی کلفت تری هستند. در یک ماهی کوی سالم باید فاقد شکل غیر معمول بوده، شکم ماهی نباید بیش از اندازه تورم داشته یا لاغر باشد و رنگ باید بهترین باشد. توجه داشته باشید که وجود هرگونه مشکل در باله ها نشان دهنده عدم خلوص نژاد است.

 

سر: چشمان ماهی باید کاملا شفاف باشد و هیچ گونه لکه یا عوامل خارجی روی آن دیده نشود. چشم ها باید فاقد برجستگی بیش از اندازه و یا حتی تورم باشند. دهان ماهی باید فاقد شکل نا متعارف باشد و باید بدون وجود توده، جوش و یا هر گونه قارچ باشد.

 

بر روی آبشش ها نباید قارچ یا هر گونه عامل دیگری دیده شود (توجه کنید که خال های سفید مروارید شکلی که بر روی آبشش و باله سینه ای ماهی نر در فصل تخم ریزی دیده می شود با این موارد اشتباه نگیرید). تند و یا کند بودن نفس ماهی ها نیز از نشانه های عدم سلامت آن ها است.

 

حرکت ها: ماهی های سالم می توانند به خوبی شنا کنند و به غذا خوردن تمایل دارند.

 

دمای مناسب برای ماهی کوی 1 تا 30 درجه سانتیگراد می باشد

 

آکواریوم ماهی کوی

اگر قصد دارید ماهی کوی را در منزل نگه دارید بهتر است ابتدا آکواریومی که در آن تقریبا 200 لیتر آب جای می گیرد تهیه نمایید و داخل آن را با شن و سنگ تزیین کنید. از آنجایی که این ماهی توان آسیب رساندن به ریشه گیاه را دارد لذا پیشنهاد می کنیم ریشه گیاهان داخل آکواریوم را توسط سنگ و یا هر چیز دیگری که مد نظر دارید پنهان نموده و از دسترس ماهی کوی خارج نمایید.

 

این ماهی در دما های مختلف قادر به زندگی می باشد مثلا از 1 درجه تا 30 درجه سانتیگراد دمای مناسبی برای آن می باشد. اگر کوی در شرایط طبیعی اکوسیستم زندگی کند حدود 200 سال عمر می کند ولی از آنجایی که دیگر زندگی ها شهری شده و بعضی جلوه ها به درون آپارتمان ها کشیده شده، کوی با زندگی در آکواریوم فقط 25 تا 35 سال عمر می کند. لازم به ذکر است طول این ماهی به هشتاد سانت نیز می رسد. 

 

تعیین بالغ بودن و جنسیت ماهی کوی

زمان بلوغ در ماهی نر و ماده متفاوت است در ماهی نر این زمان در حدود 2-3 سالگی در آب و هوای معتدل است این در حالی است ماهی ماده حداقل با فاصله 6 ماه الی یک سال با ماهی نر بالغ می شود.

 

حال اگر ماهیان شما بالغ هستند شما به راحتی می توانید از روی شکل بدنی آن ها جنسیت آن ها را تعیین کنید برای این کار ماهی ها را از آب خارج کنید ودر ظرفی مناسب قرار دهید از بالا به آن ها نگاه کنید بدن ماهی ماده از بالا گردتر و عمیق تر دیده می شود در حالی که بدن ماهی نر کشیده تر است.

 

البته ماهی کوی دارای برخی صفات جنسی دیگر هم می باشد که فقط می توان آنها را در فصل تخم ریزی مشاهده کرد به طور مثال ظهور دانه های سفید رنگ و جوش مانند بر روی سر و آبشش ماهی و یا بیرون زدگی مجرای تخم ریزی ماهی ماده در فصل امادگی برای تخم ریزی.

 

ماهی کوی را با شیشه پستانک غذا می دهند

 

مناسب ترین نور برای ماهی کوی

یکی از عوامل بسیار مهم در ثابت ماندن رنگ کوی‌ها در اکواریوم، نور دهی مناسب برای آن‌ها است. چرا که در صورت عدم نوردهی مناسب، پس از مدتی رنگ ماهی‌های کوی شفافیت خود را از دست خواهند داد و کم رنگ خواهد شد. بهترین حالت برای نوردهی آکواریوم مربوط به کوی‌ها، ترکیبی از دو رنگ نور سفید و قرمز است. این حالت تمام نیاز نوری این نوع ماهی و حتی گیاهان آبزی داخل آکواریوم را نیز براورده خواهد کرد.

 

استفاده از گیاهان در آکواریوم ماهی کوی

شما می توانید فضای زندگی این نوع ماهی را با کاشتن گیاهان اکواریومی به فضای برکه های کوی نزدیک کنید. البته با توجه به اینکه ماهی های کوی، بیشتر گیاهان اکواریومی را با اشتها می خورند باید در انتخاب گیاه دقت کرد. برای این منظور بهترین و در دسترس ترین گیاه می تواند گیاه کریپتون باشد، چرا که کوی ها هم علاقه ای به خوردن این گیاه ندارند.

 

تغذیه ی مناسب ماهی های کوی

 

تغذیه ماهی های کوی

لارو ها بعد از 6 روز خارج شده و از غذاهای زنده تغذیه می کنند (لازم است از غذاهای زنده تغذیه کنند). بعد از این که به سن 8 ماهگی رسیدند رنگ هایی در سطح بدن آن ها پیدا می شود. از انواع غذاهای خشک می توان برای تغذیه ماهی کوی استفاده کرد.

 

بهترین قسمت در مورد پرورش ماهی کوی، تغذیه آنها است! دیدن اینکه آنها به سطح آب می آیند و حتی از کف دست غذا می خورند بهترین تجربه اتصال بین پرورش ماهی کوی و صاحبان آنها است.

 

گفته می شود که koi حدود سه دقیقه حافظه دارند، با این حال آنها می توانند یاد بگیرند که فیدرهای خود را تشخیص دهند. در مورد حافظه انتخابی صحبت کنید! ما ده نکته عالی را جمع آوری کرده ایم تا به شما کمک کنیم چهره مورد علاقه koi خود شوید، حتی اگر آنها نام شما را فراموش کنند.

 

به ماهی کوی چهار بار در روز به مدت 5 دقیقه غذا بدهید.

 

ماهی کوی تقریباً هر چیزی را می خورد، از اشکالات کوچک و حشرات، گیاهان و جلبک های پایین استخر ماهی، تا غذاهای ماهی کوی خریداری شده در فروشگاه. 

 

کوی حتی بعضی از غذاها و خوراکی های انسان ها را می خورد. آنها عاشق غلات، کاهو، میگو، برنج، نخود فرنگی، هندوانه هستند... تقریبا هر چیزی که دوست داشته باشیم، ماهی های کوی آن را غذا در نظر می گیرند.

 

از غذا دادن به ماهی کوی خود قبل از طوفان خودداری کنید. ماهی ها هنگام هضم غذا به اکسیژن بیشتری نیاز دارند. وقتی باران می بارد، سطح اکسیژن هوا پایین می آید، بنابراین می توانید ببینید که چرا زمان تغذیه ماهی کوی بد است.

 

koi در حال رشد شما فقط پس از مدت کوتاهی شما را به عنوان منبع تغذیه خود به یاد می آورد. به طور مداوم به آنها غذا بدهید و با نزدیک شدن به حوض و استخر به شما خوش آمدگویی می کنند.

 

ماهی کوچکتر کوی شما نیاز به خوردن غذای پوسته پوسته یا غذای کوچک کوی دارد. ماهی های بزرگتر کوی غذای سنگریزه را ترجیح می دهند

 

ماهی کوی شما غذاهای غنی از کربوهیدرات را در اوایل بهار و اواخر پاییز ترجیح می دهد در حالی که پروتئین در اوایل تابستان هنگامی که جفت گیری در هوا است بهتر است.

 

زمان تغذیه ماهی کوی سرگرم کننده است. از اوقات خاص خود با کوی محبوب خود لذت ببرید!

 

ماهی های کوی می توانند تمام زمستان را بدون غذا بمانند زیرا متابولیسم آنها برای شناکردن کند می شود.

 

در صورت خراب شدن پمپ، تغذیه ماهی کوی توصیه نمی شود زیرا کوی شما برای هضم غذای خود به اکسیژن نیاز دارد.

 

به این ماهی با شیشه پستانک و یا قاشق هم غذا می دهند.

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------