شرایط نگهداری نخل ماداگاسکار، یک گل خاردار آپارتمانیگل تیغی

نخل ماداگاسکار نگهداری

 

روش نگهداری گل نخل ماداگاسکار

در این مقاله از بیتوته، با شرایط نگهداری نخل ماداگاسکار آشنا می شوید. نخل های ماداگاسکار، نخل نیست، بلکه عضوی از خانواده ساکولنت ها و کاکتوس ها هستند. نخل های ماداگاسکار به کندی رشد می کنند و معمولاً به ارتفاع بالغ 6 تا 18 فوت می رسند و آنها را برای باغبانی کانتینری مناسب می کند. در ادامه با شرایط نگهداری و پرورش نخل ماداگاسکار آشنا می شوید.

شرایط نگهداری و پرورش گل نخل ماداگاسکار :

نخل ماداگاسکار (Madagascar Palm) که نام علمی آن Pachypodium می باشد، در واقع نخل نیست. ولی به دلیل شباهت آن به گروه نخل ها به نخل ماداگاسکار شهرت یافته است. این گیاه از خانواده خرزهره ها محسوب شده و دو گونه معروف به نام های Pachypodium lamerei و pachypodiom geayi دارد. این دو گونه به دلیل زیبایی ظاهری و پرورش آسان اکنون در نقاط مختلف دنیا پرورش داده می شوند.

 

نخل ماداگاسکار (Pachypodium lamerei) که بومی جنوب ماداگاسکار است، عضوی از خانواده ساکولنت و کاکتوس است. اگرچه این گیاه نام "نخل" دارد، اما در واقع درخت نخل نیست. نخل های ماداگاسکار در مناطق گرمتر به عنوان گیاهان چشم انداز فضای باز و در مناطق خنک تر به عنوان گیاهان آپارتمانی جذاب رشد می کنند. بیایید درباره پرورش نخل ماداگاسکار در داخل خانه بیشتر بیاموزیم.

 

نخل های ماداگاسکار گیاهان جذابی هستند که از 4 تا 6 فوت (1 تا 2 متر) در داخل خانه و تا 15 فوت (4.5 متر) در فضای باز رشد می کنند. یک تنه بلند و دوکی با خارهای فوق العاده ضخیم پوشیده شده است و برگ هایی در بالای تنه تشکیل می شود. این گیاه به ندرت، حتی اگر، برگ نداشته باشد، رشد می کند. گیاهان نخل ماداگاسکار افزودنی عالی برای هر اتاق پر از آفتاب هستند.

 

نور مناسب برای گل نخل ماداگاسکار :

نخل ماداگاسکار به نور مستقیم خورشید نیاز دارد و به خوبی رشد می کند و باید زیستگاهی شبیه زیستگاه بومی ماداگاسکا داشته باشد. حداقل 6 ساعت در روز نور خورشید نیاز دارد این گیاه را می توان در کنار پنجره های جنوبی یا غربی منزل نگهداری کرد. در صورتی که نور کافی به گیاه نرسد، برگ های آن پژمرده شده و زرد می شوند. 

 

دما :

نخل ماداگاسکار به دمای بین 20 تا 30 درجه سانتیگراد نیاز دارد. این گیاه در دمای کمتر از 12 درجه سانتیگراد آسیب می بیند. در فصل سرما بهتر است گیاه را در مکانی گرم و دور از جریان باد قرار دهید.

 

نگهداری گل نخل

گل های خاردار آپارتمانی

 

آبیاری نخل ماداگاسکار :

همانطور که از شکل ظاهری گیاه (که کمی زمخت بوده و تیغه های بلندی دارد) کاملاً مشخص است، ماداگاسکار گیاهی مقاوم نسبت به خشکی و کم آبی می باشد.نخل ماداگاسکار، آب را در ساقه ی خود ذخیره کرده و در هنگام نیاز، از آن استفاده می کند.

 

آبیاری نخل ماداگاسکار در صورتیکه بیش از حد معمول انجام شود، سبب ایجاد آفت و بیماری و همچنین موجب پوسیدگی ریشه این گیاه زیبا خواهد شد.

داشتن زهکش مناسب برای نخل ماگاسکار نیز بسیار مهم بوده و مانع از پوسیدن ریشه گیاه شما خواهد شد.

 

توجه :

البته لازم به ذکر است که نباید گیاه را بیش از اندازه تشنه نگه دارید؛ زیرا اگر نخل ماداگاسکار بیش از اندازه تشنه بماند، برگ های آن چروکیده شده و پس از مدتی خواهند ریخت! برای تشخیص زمان آبیاری نخل ماداگاسکار بهتر است هر 8 تا 10 روز یکبار، خاک آن را بررسی کنید.

 

برای این کار، انگشت خود را به اندازه دو بند وارد خاک کرده و در صورتیکه خاک رطوبت داشت، گیاه را به هیچ وجه آبیاری نکنید.لازم به ذکر است که میزان آبیاری در فصل های سرد سال در مقایسه با فصل های گرم کمتر است.

 

در فصول گرم غبار پاشی را  هفته ای 2 الی 3 بار  انجام دهید؛ البته بهتر است غبارپاشی را زمانی که هوا خیلی گرم است انجام ندهید؛ زیرا باعث ظاهر شدن لکه های قهوه ای (شبیه به سوختگی) بر روی برگها خواهد شد. همچنین استفاده از آب مقطر نیز برای آبیاری گیاه نخل ماداگاسکار توصیه می شود.

 

خاک مناسب گل خاردار آپارتمانی نخل ماداگاسکار :

اولین نکته درمورد نگهداری از نخل ماداگاسکار خاک آن است. خاک نخل ماداگاسکار باید سبک و زهکشی شده باشد تا رطوبت باعث صدمه به ریشه نشود. مساله بعدی ترکیب مناسب خاک است. برخی معتقد هستند خاک مناسب برای گیاه کاکتوس را می توان برای نخل ماداگاسکار استفاده کرد. اما بهتر است خودتان در خانه آن را ترکیب کنید. بهترین ترکیبی که می توانید برای نخل ماداگاسکار در نظر بگیرید عبارت است از:

 

60 درصد ماسه + 30 درصد پیت ماس + 10 درصد ورمی کمپوست.

 

همچنین لازم است برای خروج بهتر آب از کف گلدان و جمع نشدن آب اطراف ریشه، کف گلدان را به ضخامت 3 تا 5 سانتی متر سنگریزه درشت بریزید.

 

نخل استوایی

روش نگهداری گل نخل ماداگاسکار

 

کوددهی گل نخلی خاردار :

در فصل رشد یعنی بهار و تابستان هر چند ماه یک مرتبه برای افزایش رشد از کود میتوان استفاده کرد. در طی سال تنها چند مرتبه در بهار و اوایل تابستان می توان از کودهای NPK مخصوص گیاهان آپارتمانی به خصوص کود کاکتوس و ساکولنت برای افزایش رشد استفاده کرد. کوددهی بیش از این مقدار می تواند موجب افزایش عناصر بستر کاشت و در نتیجه سوختگی نوک و حاشیه برگها و در نهایت از بین رفتن آنان شود که این عارضه ابتدا در برگهای مسن اتفاق می افتد.

 

تعویض گلدان :

هنگامی که ریشه های گیاه از سوراخ های زهکشی گلدان بیرون بزنند، زمان تعویض گلدان فرا رسیده است. گلدان جدید باید 2 تا 3 سایز از گلدان قبلی بزرگ تر باشد.

 

تکثیر گل نخل ماداگاسکار :

نخل ماداگاسکار را می توان از طریق بذر یا قلمه زدن تکثیر کرد.

 

بذر :

بذرهای نخل ماداگاسکار را می توان در اواخر زمستان یا اوایل بهار در خاک مخصوص کاکتوس ها بکارید. روی بذرها را با لایه نازکی از خاک بپوشانید و گلدان را در مکانی گرم و روشن قرار دهید. بذرها پس از 2 تا 3 هفته جوانه می زنند.

 

قلمه :

قلمه های نخل ماداگاسکار را می توان در طول فصل رشد از گیاه مادر جدا کرد. قلمه ها باید حداقل 10 سانتیمتر طول داشته باشند. قلمه ها را در گلدان حاوی خاک مخصوص کاکتوس ها بکارید و آن ها را مرطوب نگه دارید. قلمه ها پس از 2 تا 3 ماه ریشه می زنند.

 

هرس :

نخل های ماداگاسکار به حداقل هرس نیاز دارند. برای حفظ ظاهری مرتب، به سادگی هر برگ مرده یا آسیب دیده را جدا کنید.

 

شکوفه دادن :

با مراقبت مناسب، نخل ماداگاسکار شما ممکن است در اواخر بهار یا تابستان گلهای معطر و ستاره ای شکل را به شما هدیه دهد. این شکوفه های کرمی مایل به سفید اغلب به صورت خوشه ای در انتهای شاخه ها ظاهر می شوند.

 

خواب زمستانی نخل ماداگاسکار :

اکثر نخل های ماداگاسکار با فرارسیدن زمستان به دوره رکود یا استراحت فرو می روند و رشد آنان متوقف می شود، برخی از برگ ها به خصوص برگ های مسن که در قسمت پایین توده برگ ها قرار گرفته اند ممکن است بریزد، در این زمان باید آبیاری را کاهش داد، زرد شدن و ریزش برگ ها در دوران خواب گیاه نخل ماداگاسکار طبیعی است.

 

نخل ماداگاسکار ابلق :

به نخل ماداگاسکارهایی که دارای رنگ برگ دو رنگ هستند (اغلب زرد و سبز) ابلق گفته می شود و نباید با بیماری ها اشتباه گرفته شود.

 

گل نخلی

روش نگهداری گل نخل ماداگاسکار یکی از گیاهان خاردار آپارتمانی سخت نیست

 

آفات و بیماری های نخل ماداگاسکار :

نخل ماداگاسکار در برابر آفات و بیماری ها مقاوم است. با این حال، در صورت آبیاری بیش از حد، ممکن است دچار بیماری های قارچی شود. در صورت مشاهده علائم بیماری، گیاه را با قارچ کش مناسب درمان کنید.

 

مشکلات و راه حل های رایج :

ریزش برگ: این می تواند به دلیل آبیاری بیش از حد، کمبود نور خورشید یا دمای سرد باشد. عادات آبیاری خود را تنظیم کنید، از نور کافی اطمینان حاصل کنید و گیاه خود را از یخ زدگی محافظت کنید.

 

برگ های زرد: این می تواند نشان دهنده کم آبی، کمبود مواد مغذی یا پوسیدگی ریشه باشد. رطوبت خاک را بررسی کنید، کوددهی کمی انجام دهید و در صورت لزوم گلکاری کنید.

 

آفات و بیماری ها: نخل ماداگاسکار نسبتاً به آفات و بیماری ها مقاوم است. با این حال، شپشک های آردآلود و حشرات فلس سوز می توانند گاهی ظاهر شوند. با صابون حشره کش یا روغن چریش درمان کنید.

 

نکات مراقبتی از نخل ماداگاسکار :

• برای جلوگیری از پوسیدگی ریشه ها، از آبیاری بیش از حد خودداری کنید.

• برگ های زرد و خشک را از گیاه جدا کنید.

• گیاه را از نور مستقیم خورشید در طول ساعات گرم روز دور نگه دارید.

• برای رشد یکنواخت، کف دست ماداگاسکار خود را به طور منظم بچرخانید.

• برای جلوگیری از بیماری های قارچی گردش هوای خوبی را فراهم کنید.

 

با مراقبت مناسب، نخل ماداگاسکار شما می تواند برای سال های متمادی رشد کند و جذابیت عجیبی را به خانه یا باغ شما بیافزاید و شما از زیبایی آن لذت ببرید.

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------