از زندگی سنجاب ها چه می دانید؟سنجاب

از زندگی سنجاب ها چه می دانید ؟

 

آیا می توان از سنجاب خانگی نگهداری کرد؟

سنجاب یکی از موجودات خرد و پرانرژی در دنیای حیوانات است. در این مقاله از بیتوته، با زندگی سنجاب موجودی کوچک و پرشور از خانواده ی موش ها آشنا خواهیم شد. سنجاب ها جوندگانی با دم بلند و علاقه مند به جمع آوری آجیل ها مشهور هستند.

سنجاب چیست؟

سنجاب ها گونه های متنوعی هستند و بیش از 285 گونه مختلف در سراسر جهان وجود دارد.

 

خانواده سنجاب ها شامل طیف وسیعی از حیوانات از جمله سنجاب های زمینی، سنجاب های درختی، مارموت ها، سگ های چمنزار و سنجاب های پرنده هستند. با این حال، رایج ترین نوع سنجاب و آن چیزی که بیشتر ما به آن فکر می کنیم، سنجاب درختی است که 122 گونه از آن وجود دارد!

 

سنجاب ها معمولاً دمی بلند و پرپشت و گوش های نوک تیز کوچک دارند. آنها همچنین دارای پنجه های تیز هستند که از آنها برای بالا رفتن از درختان و جمع آوری غذا استفاده می کنند. آنها دارای بدن پوشیده از خز ضخیم هستند که از رنگ های خاکستری، قرمز تا قهوه ای متغیر است و برخی از گونه ها حتی دارای علائم منحصر به فرد هستند.

 

عمر سنجاب های چقدر است ؟

عمر سنجاب به گونه ای آن و محیط زندگی آن را دارد. به طور کلی، سنجاب ها در طبیعت حدود 3 تا 5 سال عمر می کنند. با این حال، برخی از سنجاب ها تا 10 سال نیز عمر کرده اند. سنجاب هایی که در اسارت نگهداری می شوند، معمولاً عمر طولانی دارند و می توانند تا 20 سال نیز عمر کنند.

 

سنجاب هایی که در طبیعت می کنند، در معرض خطرات زندگی از جمله بیماری ها، شکارچیان و بلایای طبیعی هستند. آنها همچنین باید برای پیدا کردن غذا و آب جستجو کنند. این عوامل باعث می شود که سنجاب ها در طبیعت عمر کوتاه تری داشته باشند.

 

سنجاب هایی که در اسارت نگهداری می شوند، از این خطرات در امان هستند و همچنین به غذا و آب کافی دسترسی دارند. آنها همچنین توسط صاحبان خود از بیماری ها و آسیب ها محافظت می شوند. این عوامل باعث می شود که سنجاب هایی که در اسارت نگهداری می شوند، عمر طولانی داشته باشند.

 

زیستگاه سنجاب چیست ؟

هر گونه سنجاب زیستگاه تخصصی خود را دارد. آنها را می توان در سرتاسر جهان در جنگل های بارانی استوایی، مناطق قطبی، بیابان ها، مناطق شهری یا حتی در باغ یا پارک نزدیک شما یافت. قطب جنوب و استرالیا تنها قاره های جهان هستند که گونه های بومی سنجاب ندارند.

 

انواع سنجاب ها :

در اینجا چند نمونه از زیستگاه یک سنجاب آورده شده است:

 

سنجاب خاکستری

سنجاب خاکستری در طیف وسیعی از زیستگاه ها از جمله جنگل های برگریز، پارک های حومه شهر یا حتی در باغ شما زندگی می کند. آنها بیشتر وقت خود را در درختان زندگی می کنند، اما اغلب برای جستجوی علوفه به زمین می آیند. آنها در اصل بومی آمریکای شمالی بودند، اما اکنون در بیشتر بریتانیا گسترده شده اند.

 

سنجاب قرمز

سنجاب های قرمز که به خاطر خز نارنجی مایل به قرمزشان نامگذاری شده اند، در انواع زیستگاه های جنگلی زندگی می کنند. آنها در جنگل های سوزنی برگ و جنگل های پهن برگ زندگی می کنند و در درختان این جنگل ها تغذیه، لانه سازی و تولید مثل می کنند. این سنجاب بومی انگلستان است و زمانی گسترده بود، اما معرفی سنجاب خاکستری از آمریکای شمالی باعث کاهش تعداد آن شده است.

 

سنجاب روباهی

سنجاب های روباهی که در شرق و مرکز ایالات متحده و همچنین مناطقی از مکزیک و کانادا یافت می شوند، زیستگاه های باز و دشت مانندی را ترجیح می دهند که در آن درختان به طور گسترده پراکنده شده اند و زیر زمین باز است. آنها در تعدادی از جنگل های مختلف از بلوط، مختلط و کاج یافت می شوند و همچنین در باتلاق های سرو و حرا زندگی می کنند.

 

سنجاب پرنده

سنجاب پرنده در جنگل های برگ ریز و مخروطی و جنگل ها زندگی می کند و خانه خود را در سوراخ های دارکوب، جعبه های لانه و حتی لانه های متروکه پرندگان و دیگر سنجاب ها می سازد. برای گرم نگه داشتن در زمستان، برخی از سنجاب های پرنده در کنار هم لانه می کنند. این نوع سنجاب ها را می توان در اروپا و همچنین آمریکای شمالی و مرکزی یافت.

 

سنجاب غول پیکر هندی

همانطور که ممکن است از نامش حدس بزنید، این سنجاب عمدتاً در هند یافت می شود و در آب و هوای گرمسیری جنگل های همیشه سبز زندگی می کند. در تاج بالا زندگی می کند و به ندرت از بالای درختان خارج می شود. آنها لانه های خود را در گوشه شاخه های نازک تر یا در سوراخ درختان می سازند.

 

سنجاب پیگمی آفریقایی

کوچکترین سنجاب جهان، زیستگاه سنجاب کوتوله آفریقایی، جنگل های بارانی استوایی کامرون، جمهوری کنگو، گینه استوایی و گابن است. در داخل این جنگل ها، سطوح پایین سایبان را ترجیح می دهند. آنها همچنین تنها سنجاب هایی هستند که در امتداد شاخه های درختان وارونه سفر می کنند.

 

غذای سنجاب

سنجاب قرمز

 

سنجاب ها چگونه با زیستگاه خود سازگار شده اند؟

سنجاب ها که در چنین طیف وسیعی از زیستگاه ها زندگی می کنند، تعدادی سازگاری را ایجاد کرده اند که به آنها کمک می کند در محیط های مربوطه خود زنده بمانند.

 

خواب زمستانی / Aestivation

اکثر سنجاب هایی که در محیط های معتدل زندگی می کنند (جایی که چهار فصل را تجربه می کنند) در طول زمستان به خواب زمستانی می روند تا از دمای یخبندان جلوگیری کنند. آنها در لانه ها و گودال ها پناه می گیرند و اجازه می دهند دمای بدنشان درست بالای صفر باشد.

 

به طور مشابه، سنجاب هایی که در مناطق بیابانی یافت می شوند، در استیو شرکت می کنند. در طول گرمای شدید یا خشکسالی، سنجاب ها وارد لانه های خود می شوند و اجازه می دهند دمای بدنشان کاهش یابد. این بدان معنی است که عملکرد بدن آنها کند می شود و می توانند در انرژی صرفه جویی کنند. این به سنجاب ها اجازه می دهد در محیط های شدید که منبع غذایی آنها محدود است، زنده بمانند.

 

چرخش پای عقب

آیا می دانستید که سنجاب ها می توانند پای عقب خود را بچرخانند؟ این به آن ها چابکی و آزادی زیادی برای حرکت در هنگام بالا و پایین رفتن از درختان می دهد و به آن ها اجازه می دهد تا با سر به پایین بالا بروند. آنها همچنین می توانند پاهای عقب خود را لنگر بیاندازند و به آنها این امکان را می دهند که ساعد خود را دراز کنند و به شاخه ها یا تغذیه کننده پرندگان بچسبند.

 

دم پرپشت

دم پرپشت سنجاب کاربردهای زیادی دارد و به سنجاب ها کمک می کند تا در زیستگاه خود زنده بمانند. وقتی هوا سرد است، می توانند از دم به عنوان یک پتوی بزرگ و مبهم استفاده کنند، و زمانی که هوا گرم و آفتابی است، می توانند آن را برای ایجاد سایه قرار دهند. آنها حتی از دم بزرگ و پرپشت خود به عنوان چتر برای محافظت از خود در برابر باران استفاده می کنند.

 

دفن (و دفن مجدد) آجیل

در مناطق معتدل که زمستان سرد و غذا کمیاب است، سنجاب ها به جمع آوری و ذخیره غذا برای فصل سرد می پردازند. این رفتار ایشان به آن ها اجازه می دهد که در ماه های سرما، یک منبع ثابت از تغذیه داشته باشند. برای حفظ خاطره ای تازه از مکان ذخیره غذاها، سنجاب ها به طرزی جالب و البته هوشمندانه، غذاهای خود را در زیر خاک دفن می کنند و گاهی اوقات آن ها دوباره آن ها را باز می کنند و مجدداً دفن می کنند.

 

در این راستا، سنجاب ها معمولاً در مناطق مختلفی غذاهایشان را ذخیره می کنند. به منظور جلوگیری از دزدانی که ممکن است غذاهای آن ها را بربایند، سنجاب ها غذاهایشان را در مکان هایی پنهان می کنند که دسترسی به آن ها مشکل باشد. بعضی از این مکان ها می توانند زیر بوته ها باشند، که این تدابیر به آن ها امکان می دهد تا از دزدان فصل سرما در امان باشند و ذخیره هایشان را حفظ کنند.

 

زیستگاه :

شهری: اگرچه سنجاب خاکستری در پارک ها و مناطق جنگلی یافت می شود، اما آنها به راحتی با محیط های شهری سازگار می شوند و در داخل و اطراف ساختمان ها ساکن می شوند. آنها به استفاده از اتاق زیر شیروانی و دودکش برای مکان های لانه سازی بسیار عادت کرده اند.

 

سنجاب ها چه زمانی جفت می شوند؟

دو بار در سال: سنجاب های ماده فقط دو بار در سال می توانند جفت گیری کنند، اما نرها می توانند در هر زمانی جفت گیری کنند. اغلب، چندین نر سعی می کنند با یک ماده جفت شوند. آنها سعی می کنند با سیلی زدن به پوست درختان با پنجه های خود توجه او را جلب کنند و با صدای بلند پچ پچ می کنند. پس از جفت گیری، نرها هیچ نقشی در پرورش جوان ندارند. تولد شش هفته پس از جفت گیری اتفاق می افتد.

 

سنجاب چگونه از بچه هایش نگهداری میکند :

سنجاب ها چندجنسه هستند، به این معنی که هم نر و هم ماده ممکن است با چندین شریک جفت شوند. پس از جفت گیری، سنجاب ماده تنها مسئولیت مراقبت والدین از فرزندان را بر عهده می گیرد.

 

سنجاب ها تا آخر عمر با هم جفت نمی شوند و سنجاب نر کمکی به بزرگ کردن بچه ها نمی کند. هنگامی که بچه سنجاب ها از شیر گرفته می شوند، مادر خود را ترک می کنند و به تنهایی شروع به زندگی می کنند.

 

سنجاب ها چه زمانی بچه دار می شوند؟

سنجاب ها دو دوره تولید مثل در سال دارند، یکی در اواسط تابستان و دیگری در اوایل بهار. در ونکوور و منطقه پایین تر سرزمین اصلی قبل از میلاد، جوان ها معمولاً بین ماه های مارس و آوریل به دنیا می آیند و نوزاد دوم در جولای یا آگوست می رسد. در کل سنجاب ها دو بار در سال بچه دار می شوند.

 

سنجاب چگونه از بچه هایش نگهداری میکند

غذای سنجاب چیست ؟

 

اندازه بستر: سنجاب های ماده بین 1 تا 7 فرزند (معمولاً 5 یا 6) بچه تولید می کنند.

 

پرورش: بچه های برهنه، نابینا و ناشنوا هر دو تا چهار ساعت به مدت چند هفته تغذیه می شوند. در هفت تا هشت هفته، آنها شروع به تعقیب مادر خود در اطراف محل سکونت می کنند. سنجاب های جوان به تدریج شروع به خوردن غذای جامد می کنند و در ده تا یازده هفتگی از شیر گرفته می شوند. یک ماه بعد، آنها شروع به ترک لانه می کنند. اگر سنجاب های زیادی در این منطقه وجود نداشته باشد، جوان ها در نزدیکی لانه ها می سازند. در غیر این صورت، آنها را به مناطق تغذیه کمتر شلوغ بدرقه می کنند. به طور معمول برخی از سنجاب ها به طور فعال از لانه زایمان استفاده می کنند.

 

بلوغ جنسی: سنجاب ها از نظر جنسی بالغ هستند و در 11 ماهگی قادر به تولید مثل هستند.

 

آیا زیستگاه سنجاب در خطر است ؟

در حالی که جمعیت سنجاب خاکستری در حال رشد است، برخی از گونه ها مانند سنجاب قرمز وجود دارند که در معرض تهدید هستند. اکنون تعداد سنجاب قرمز از سنجاب خاکستری در انگلستان 66 به 1 بیشتر است و 75 درصد از جمعیت سنجاب قرمز بریتانیا در اسکاتلند هستند.

 

یکی از دلایل اصلی زوال سنجاب قرمز این است که در رقابت مستقیم با سنجاب خاکستری برای زیستگاه و غذا است. جمعیت سنجاب های خاکستری از زمانی که در سال 1876 به بریتانیا معرفی شدند، به شدت افزایش یافته است و در نتیجه سنجاب های قرمز رانده شده اند. سنجاب های خاکستری اغلب برای جنگل های رایج در انگلستان مناسب تر هستند، به همین دلیل است که نرخ بقای بسیار بهتری داشته اند.

 

تخریب و تکه تکه شدن زیستگاه بر روی زیستگاه سنجاب قرمز نیز تأثیر داشته است. در سراسر بریتانیا، هکتارها از جنگل های بومی برای کشاورزی و سکونتگاه ها پاکسازی شده است. این امر مساحت زیستگاه سنجاب قرمز را کاهش می دهد و آنها نسبت به همتایان خاکستری خود کمتر می توانند با محیط های شهری سازگار شوند. همچنین به این معنی است که جمعیت سنجاب قرمز از یکدیگر و منابع غذایی آنها جدا می شوند.

 

سنجاب های قرمز نیز ترجیح می دهند در زیستگاه هایی با درختان خاص مانند کاج اسکاتلندی، صنوبر نروژ و کاج لاجپل زندگی کنند. تکه تکه شدن و تخریب زیستگاه، اندازه زیستگاه ترجیحی سنجاب را کاهش می دهد.

 

سنجاب ها چه می خورند ؟

اغلب تصور می شود که غذای سنجاب ها فقط آجیل است، اما سنجاب ها در واقع همه چیزخوار هستند، به این معنی که آنها دوست دارند گیاهان و گوشت بخورند. اغلب سنجاب ها برای تغذیه به قارچ ها، دانه ها، آجیل ها و میوه ها متکی هستند، اما تخم مرغ، حشرات کوچک، کرم ها، حیوانات کوچک و حتی مارهای جوان را نیز می خورند. از آنجایی که منبع غذایی آنها با آب و هوا بسیار متغیر است، سنجاب ها با دفن غذای خود برای ماه های سردتر، زمانی که غذا کمیاب است، آماده می شوند.

 

آیا سنجاب ها مضر هستند ؟

سنجاب ها می توانند دارای پاتوژن هایی (مانند سالمونلا) باشند که ممکن است برای افراد مضر باشند، اما انتقال آن به ندرت، و یا هرگز ثبت نشده است. درست مانند هر پستانداری،  هاری  می تواند در سنجاب ها نیز رخ دهد، اما هیچ مورد مستندی وجود ندارد که هیچ فردی از سنجاب به هاری مبتلا شود.

 

آیا سنجاب ها برای انسان خطرناک هستند ؟

مشخص نیست که آیا سنجاب ها برای انسان ها خطری برای سلامتی دارند یا خیر. در حالی که برخی افراد ادعا می کنند که سنجاب ها ناقل بیماری هستند، برخی دیگر می گویند که آنها ناقل هیچ بیماری مضری نیستند که بتوان به انسان منتقل کرد. با این حال، بهتر است اقدامات احتیاطی را انجام دهید و در صورت امکان از تماس خودداری کنید. اگر شما را گاز گرفتند، فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

 

سنجاب خانگی

سنجاب پرنده گونه ای دیگر از سنجاب ها

 

حقایق جالب در مورد سنجاب ها:

• وقتی سنجاب ها غذای خود را دفن می کنند، خیلی بیشتر از آن که بهبود می یابند دفن می کنند. این به رشد اکوسیستم کمک می کند. بلوط هایی که سنجاب های بلوط دفن می کنند ممکن است در نهایت به درختان بلوط کامل تبدیل شوند.

 

• سنجاب ها دارای چهار دندان جلویی هستند که رشدشان متوقف نمی شود و به آن ها اجازه می دهد آجیل و سایر اشیاء را بدون فرسودگی دندان هایشان بجوند.

 

• سنجاب ها به طور کلی به سه نوع طبقه بندی می شوند: سنجاب های زمینی، سنجاب های درختی و سنجاب های پرنده.

 

• سنجاب های پرنده با استفاده از پوستی که به اندام هایشان متصل می شود و سطحی شبیه بال ایجاد می کند، در هوا می لغزند.

 

• سنجاب ها حس بویایی قوی دارند و از آن برای جستجوی آجیل های رسیده استفاده می کنند. آنها همچنین می توانند با تشخیص اینکه مهره خیلی سبک است، بفهمند که آیا یک بلوط یا فندق توخالی شده است. حس بویایی آنها به قدری قوی است که می توانند بوی غذا را از زیر یک پای برف نیز حس کنند.

 

• به لانه های سنجاب "دری" می گویند. آنها جمع و جور و کروی شکل هستند و از شاخه ها، برگ ها، پوست درختان، چمن ساخته می شوند و معمولاً در شاخه های درختان بلند ساخته می شوند.

 

• آنها می توانند از دم خود برای برقراری ارتباط استفاده کنند، به خصوص اگر تهدیدی در این نزدیکی وجود داشته باشد.

 

• سنجاب ها پرش های عالی انجام می دهند. آن ها دارای پاهای بالشتکی هستند تا پرش های خود را تا ارتفاع 20 فوتی حفظ کنند و می توانند از دم خود برای حفظ تعادل خود استفاده کنند.

 

• آنها برای فرار از دست شکارچیانی مانند شاهین به صورت زیگ زاگ فرار می کنند.

• چشمان سنجاب ها طوری قرار گرفته اند که بتوانند پشت سر خود را ببینند.

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

 چند دقیقه با دانستنی ها

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------