چگونه از گل فیلودندرون برکین زیبای خود مراقبت کنیم؟نگهداری از فیلودندرون برکین, آبیاری فیلودندرون برکین, بیماری های فیلودندرون برکین

گل فیلودندرون برکین

 

معرفی و شرایط نگهداری از گیاه فیلودندرون برکین

گیاه فیلودندرون انواعی متنوعی دارد که یکی از زیباترین آن ها فیلودندرون برکین است و این گیاه برگهایی سبز با خط های های سفید و سبز روشن دارد . فیلودندرون برکین یک گیاه خانگی زیبا و کمیاب است که جز خانواده Araceae حساب می شود.

برگ های این گیاه حالت گرد دارد  و با خطوط منحصر به فردی تزئین شده است ، همچنین خیلی ها عقیده دارند که از فیلودندرون رد کنگو بوجود آمده و برکین جزو فیلوهای کوچک کلکسیونی محسوب می شود ،  سرعت رشد این گیاه بالا می باشد و نگهداری از آن در خانه هم بسیار راحت است.

 

زادگاه این گیاه در نقاط گرمسیری و بارانی می‎ باشد و در زادگاه خود به صورت گیاهی خودرو در جنگل‌های پرباران و استوایی برزیل می روید برای همین برکین نامگذاری شده و رطوبت دوست  می باشد پس  در شرایطی که دما بالا، نور غیر مستقیم و رطوبت محیطی در حد متوسط باشد بهترین عملکرد خود را دارد. 

 

فیلودندرون برکین در ابتدا با تقاضای زیاد و کمبود عرضه، قیمت‌ های چشمگیری داشت ، اما اکنون به لطف تولید انبوه از طریق کشت بافت ، در اکثر نقاط جهان به طور گسترده در دسترس و از نظر قیمت ارزان تر شده است .یکی از ویژگی‌ جالب این گیاه این است ، با گذشت زمان می‌تواند یک یا چند برگ را تولید کند که دقیقاً شبیه گیاه مادرش فیلودندرون روخو کنگو می باشد. 

 

نگهداری از گیاه فیلودندرون برکین

نور مناسب گل فیلودندرون برکین 

1- فیلودندرون برکین زمانی که در نور روشن و غیر مستقیم رشد می کند بهترین عملکرد را دارد پس گیاه خود را نزدیک پنجره قرار دهید تا مطمئن شوید که نور مورد نیاز برای رشد را دریافت خواهد کرد ، اما برای جلوگیری از سوختن برگ ها از قرار دادن آن در مقابل نور مستقیم خورشید خودداری کنید. 

 

2- گیاهانی که برگ های سفید و روشن بیشتری دارند نسبت به گیاهانی که برگ های عمدتا سبز دارند به نور روشن تری برای رشد نیاز دارند.

 

3- به یاد داشته باشید که نور خانه شما در تغییر فصل ها تغییر می کند، بنابراین ممکن است لازم باشد موقعیت گیاه خود را به طوری تنظیم کنید که در تابستان از نور شدید خورشید دور نگه داشته شود و برای به حداکثر رساندن نور در زمستان آن را به پنجره نزدیک کنید.

 

انواع فیلودندرون برکین, فیلودندرون برکین, فیلودندرون

شرایط نگهداری فیلودندرون برکین

 

آبیاری فیلودندرون برکین

1- فیلودندرون برکین خاک کمی مرطوب را دوست دارد که بین دو آبیاری کمی خشک شده باشد . آنها معمولاً می توانند خشکی خاک را بهتر از آبیاری بیش از اندازه تحمل کنند، بنابراین قبل از آبیاری مجدد حتما خاک گیاه را چک کنید .

 

2- قبل از آبیاری فیلودندرون باید اجازه بدهید 2 تا 3 سانتی متر از سطح خاک خشک شود بعد انگشت خود را در خاک فرو کنید تا میزان خشکی آن را حس کنید. 

 

3- وقتی زمان آبیاری فیلودندرون برکین فرا رسید ، خاک را کاملا خیس کنید تا کل ریشه به آب فراوان دسترسی پیدا کند . گاهی اوقات خاک خشک می تواند در ابتدا کمی آب را دفع کند ،  پس وقت بگذارید و آب را آهسته اضافه کنید تا خاک کاملا  مرطوب شود.

 

4- بهتر است آبیاری از پایین گلدان صورت بگیرد زیرا راه خوبی برای مطمئن شدن شما از آبیاری یکنواخت خاک است ، البته کمی بیشتر از آبیاری از بالا طول می کشد.

 

خاک مناسب فیلودندرون برکین 

1- فیلودندرون برکین در خاکی که زهکشی خوبی دارد اما خیلی سریع خشک نمی شود بهترین عملکرد را خواهد داشت.

زمانی که خاک گلدان خود را تعویض می کنید می توانید از ترکیبات زیر برای گیاهان خود استفاده کنید :

2/3 خاک گیاهان آپارتمانی  1/3 پرلیت یا ماسه درشت.

2/3 پیت یا کوکوپیت و 1/3 پرلیت یا ماسه درشت.

 

بیماری های فیلودندرون برکین, انواع فیلودندرون برکین, فیلودندرون برکین

آبیاری فیلودندرون برکین

 

بیماری های فیلودندرون برکین

بیماری های اصلی که در فیلودندرون برکین اکثرا در گیاهانی که بیش از حد آبیاری شده است رخ می دهد .

1- زانتوموناس(Xanthomonas) : می تواند باعث ایجاد لکه های باکتریایی روی برگ شود و در نتیجه لکه های تیره و مرطوب با هاله های زرد روی برگ ها ایجاد می شود.

 

2- بیماری آتشک(Erwinia) : می تواند باعث سوختگی باکتریایی شود که باعث به انتشار سریع لکه های تیره کوچک روی برگ ها می شود . در صورت عدم درمان این بیماری برگ ها به سرعت می ریزند و می میرند.

 

بهترین درمان برای بیماری های باکتریایی و قارچی موثر بر شاخ و برگ فیلودندرون برکین این است که همه شاخ و برگ های آسیب دیده را هرس کنید و مطمئن شوید که گیاه شما در شرایط مناسبی رشد می کند . بررسی منظم گیاه به شما این امکان را می دهد که این مسائل را زود و به طور موثر تشخیص داده و درمان کنید، بدون اینکه بر سلامت کل گیاه تاثیر بگذارد.

 

علت پژمرده شدن و مرگ فیلودندرون برکین چیست ؟ 

1- یکی از پر رواج ترین علت مرگ فیلودندرون برکین  آبیاری بیش از حد یا پوسیدگی ریشه است . هر چیزی که شرایط مرطوب و هوادهی ضعیف را در خاک ایجاد کند باعث پوسیدگی ریشه می شود .

 

2- عواملی مانند رشد گیاه در نور کم ، استفاده از خاک با زهکشی ضعیف ، استفاده از گلدان با زهکشی ناکافی ،  گلدانی که خیلی بزرگ است یا بررسی نکردن خشکی خاک قبل از آبیاری و … همگی از علت شایع پوسیدگی ریشه هستند.

 

3- یکی دیگر از مشکلات رایج دیگری که می تواند باعث مشکلات عمده سلامتی برای فیلودندرون برکین شود ،  رشد در نور ناکافی است که باعث می شود گیاه شما رشد نکند و در طول زمان دچار مشکل شود.

 

رطوبت موردنیاز فیلودندرون برکین

فیلودندرون برکین دارای برگ‌های کمی مومی و نسبتاً ضخیم است ، بنابراین نسبت به دیگر گیاهان آپارتمانی به کمبود رطوبت حساسیت کمتری دارد. اما اگر هوای خانه شما خشک  می باشد ، ممکن است نوک و لبه های قهوه ای رنگ در برگ های گیاهان مشاهده کنید.

 

اگر در تلاش هستید تا سطح رطوبت را برای فیلودندرون خود افزایش بدهید یکی از این روش هایی که در این قسمت می گوییم را امتحان کنید :

1- گیاهان خود را با هم گروه کنید، افزایش تعرق و تبخیر باعث افزایش رطوبت اطراف گیاهان شما می شود.

 

2- از یک سینی سنگ ریزه زیر یا اطراف گیاهان خود استفاده کنید.

 

3- گیاه خود را به حمام منتقل کنید زیرا جایی که استفاده از حمام ، دوش آب و شیرآلات رطوبت را به شدت افزایش می دهد. 

 

4- از یک دستگاه رطوبت ساز یا بخور استفاده کنید تا به راحتی رطوبت را تا هر سطحی که نیاز دارید افزایش دهید.

 

گل فیلودندرون, گیاه فیلودندرون, نام علمی فیلودندرون

بیماری های فیلودندرون برکین

 

دمای فیلودندرون برکین

بازه ی دمایی 16 درجه تا 30 درجه برای فیلودندرون برکین مناسب است و در دمای زیر 16 درجه رشد فیلودندرون برکین متوقف خواهد شد و در دمای زیر 10 درجه و بالای 30 درجه گیاه دچار تنش و آسیب می شود . قرار دادن گیاه نزدیک وسایل گرمایشی یا سرمایشی باعث آسیب جدی به گیاه و قهوه ای شدن برگها در نوک و حاشیه برگ و یا توقف رشد آن خواهد شد.

 

نکته مهم درباره ی گیاه فیلودندرون برکین 

خوردن این گیاه توسط انسان یا حیوان می تواند باعث آسیب شود و همچنین این گیاه برای گربه ها و سگ ها حساسیت است . فیلودندرون برکین سمی است و دارای اگزالات کلسیم می باشد و در صورت بلعیدن باعث آسیب به کلیه ها می شود همچنین این گیاه برای گربه ها و سگ ها حساسیت است پس  آن را دور از دسترس بچه ها و حیوانات خانگی نگه دارید.

 

گردآوری:بخش علمی بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------