آموزش کاشت کاهو در خانهکاشت کاهو,روش کاشت کاهو,طرز کاشت کاهو

آشنایی با روش کاشت کاهو در خانه از طریق بذر

 

نحوه کاشت کاهو 

پرورش کاهو از دانه ساده و بسیار ارزشمند است. در این مقاله، من دقیقاً زمان و نحوه کاشت بذر کاهو را به شما نشان خواهم داد تا بهترین نتیجه را بگیرید.

بذرهای کاهو را در بهار و بیشتر در اوایل تابستان بکارید، کاشت کاهو در این زمان نشاها را نازک کرده و در زمان بلوغ برداشت کنید. اما دانستن چگونگی پرورش کاهو بیش از اینها و درمان آنها به گونه ای عادی بیشتر ناامید کننده نخواهد بود.

 

کاهو از سبزیجاتی است که در آب و هوای خنک بهتر رشد می کند و انواع مختلفی از آن وجود دارد که به طور ایده آل با آب و هوای انگلیس متناسب هستند. برای تأکید - این سبزی شرایط آفتابی گرم را دوست ندارد. آنها همچنین باران زیادی را دوست دارند بنابراین با آبیاری منظم آنها را مرطوب نگه دارید.

 

آفات و بیماری ها روی آن ها نیز تأثیر خواهند داشت، ممکن است از بین نرود اما از شدت آنها کاسته می شود. اگر بلافاصله بذر کاهو بکارید، گیاهان به طور هم زمان بالغ می شوند و تقریباً یک هفته وقت دارید که آنها را بچینید تا شروع به بذر کنند.

 

پرورش بذر کاهو بسیار ارزانتر و به مراتب آسانتر از آن است که تصور می کنید. به محض اینکه در آن مهارت پیدا کردید، دیگر کاهو نمی خرید و همیشه خودتان آن را می کارید.

 

کاشت بذر کاهو کاملاً ساده است اما روش های مختلفی وجود دارد که می توانید استفاده کنید و برخی نکات مهم را باید بخاطر بسپارید تا در نهایت به نشاهای سالم برسید.

 

در این بخش ، شما در مورد انواع مختلف بذر کاهو برای رشد ، روشهای کاشت برای باغچه شما بهترین کار را خواهد داشت و مدت زمان آن را خواهید آموخت.

 

انواع دانه های کاهو برای کاشت

انواع مختلفی از دانه های کاهو وجود دارد که می توانید بکارید. من دوست دارم چندین نوع مختلف بکارم بنابراین مخلوط خوبی برای سالادهایم دارم.

 

روش های توصیه شده برای کاشت بذر کاهو

شما می توانید بذرهای کاهو را مستقیم در باغچه بکارید، کاشت آنها را از داخل خانه شروع کنید یا حتی بذرهای زمستانی را امتحان کنید.

 

من شخصاً ساده تر می دانم که بذرپاشی را مستقیماً انجام دهم، زیرا آنها خیلی سریع رشد می کنند و پیوند نشاهای کوچک مشکل است.

 

مناسب ترین روشی که انتخاب می کنید بستگی به محل زندگی شما دارد. اگر برای کاشت مستقیم آنها خیلی گرم یا سرد است، بهترین گزینه برای شروع کاشت این است که آنها را در فضای داخلی خانه بکارید.

 

چه مدت از بذر تا برداشت؟

دانه های کاهو خیلی سریع رشد می کنند. به طور متوسط ​​فقط 40-50 روز طول می کشد تا آنها به بلوغ کامل برسند.

 

شما می توانید خیلی زودتر از آن برداشت انواع برگ را شروع کنید، زیرا ابتدا نیازی به رسیدن کامل ندارند. برای بزرگتر شدن کاهوها و بالغ شدن کامل آن ها زمان بیشتری نیاز است. و حداکثر مدت زمان رشد کاهوها از بذر تا رشد کامل 55 تا 80 روز خواهد بود.

 

طرز کاشت کاهو با بذر

کاشت بذر کاهو کمی برنامه ریزی می برد. فقط آنها را به باغ نیاندازید و به بهترین ها امیدوار باشید. با کاشت آنها به روش صحیح و در زمان مناسب، خود را برای موفقیت آماده کنید.

 

فصل کاشت کاهو

دانه های کاهو در دمای سردتر بهار یا پاییز بهترین جوانه را می زنند. اگر خیلی گرم باشد، آنها جوانه نمی زنند.

 

بنابراین، بهترین زمان برای کاشت بذر کاهو به محض اینکه زمین در اوایل بهار قابل کار باشد، یا هنگامی که اواخر تابستان یا اوایل پاییز شروع به سرد شدن می کند، بهترین زمان است.

 

فصل کاشت کاهو,کشت کاهو,کاشت کاهو در باغچه

طریقه کاشت کاهو

 

نحوه کاشت بذرهای کاهو به صورت مرحله به مرحله

در زیر مراحل کاشت بذر کاهو را طی می کنیم. قبل از شروع، تمام وسایل لازم را آماده كنید. این کار باعث آسانتر و سریعتر شدن روند کاشت می شود.

 

لوازم مورد نیاز:

دانه

ماله دستی

آب

سینی های نشا (اختیاری)

خاک شروع بذر یا گلوله های پیت معمولی (اختیاری)

 

نحوه کاشت کاهو :

مرحله 1: مخلوط گلدان یا گلدان را آماده کنید - اگر قصد دارید کاشت بذر کاهو خود را در داخل خانه شروع کنید، ابتدا مخلوط گلدان یا گلوله های ذغال سنگ نارس را از قبل مرطوب کنید.

 

در غیر این صورت، قبل از کاشت مستقیم آنها، با استفاده از ماله خود یک سانتی متر روی خاک باغچه را شل کنید و هر گونه علف های هرز یا سنگ و چوب های بزرگ را از بین ببرید.

 

مرحله 2: تعیین تعداد بذر برای کاشت - از آنجا که آنها بسیار کوچک هستند، کاشت بذر کاهو در ردیف هایی که 30-45 سانتیمتر از یکدیگر فاصله دارند بسیار آسان تر است، نه اینکه بخواهید فاصله هر یک را دقیقا درست کنید.

 

برای کاشت کاهو در سنی نشا، اگر از تخم تازه ی کاهو استفاده می کنید، یک عدد تخم کاهو را در یک گودال بکارید. در صورت قدیمی بودن تخم کاهوها تعداد بیشتری تخم کاهو را داخل گودال بکارید. و بعداً در صورت لزوم نشا را کم حجم کنید.

 

مرحله 3: بذرها را بکارید - بهترین روش کاشت بذر کاهو، پاشیدن آنها در بالای خاک نرم و سست باغچه یا سینی های داخلی است.

 

آنها برای جوانه زدن به نور نیاز دارند، بنابراین مراقب باشید که آنها را در عمق بیش از 1/4 نکارید. من ترجیح می دهم آنها را روی خاک بکارید و لایه ای نازک خاک، روی آن ها بریزید.

 

 

مرحله 4: آنها را آبیاری کنید - هنگامی که همه دانه های کاهو شما کاشته شد، آنها را خوب آبیاری کنید تا خاک یکنواخت مرطوب شود.

 

برای جلوگیری از جابجایی بذرهای سبک، به آن ها به گونه ای آب بدهید که خاک روی آن ها جابه جا نشود و اگر داخل ظرف های کم عمق می کارید از پایین به آن ها آب بدهید. به این صورت که داخل زیر سینی نشا آب بریزید و اجازه بدهید خاک آن ها به سمت بالا هدایت کند. اما باید مطمئن شوید که خاک و بذرها مرطوب می شوند.

 

مرحله 5: دانه های بذر را بپوشانید (اختیاری) - اگر بذر کاهو را در فضای داخلی کاشتید، سینی ها را با درپوش پلاستیکی گنبدی بپوشانید و آنها را در مکانی روشن قرار دهید که دما بین 18-22 درجه سانتیگراد باشد.

 

با استفاده از دماسنج خاک می توانید دما را کنترل کنید. برای اطمینان از جوانه زدن یکنواخت آنها، چراغ رشد را از بالای سینی ها آویزان کنید.

 

زمان جوانه زنی بذرهای کاهو

به طور کلی جوانه زدن دانه های کاهو بین 10-4 روز طول می کشد. در شرایط عالی، می تواند به 2 روز هم برسد.

 

اگر خاک خیلی گرم، خشک یا مرطوب باشد یا اگر نوری وجود نداشته باشد، از جوانه زنی جلوگیری می کند. بنابراین، اگر بذر کاهو رشد نکرد، دما، نور و میزان رطوبت را بررسی کنید.

 

نشا کاهو چه شکلی است؟

نشاهای کاهو هنگام اولین جوانه زدن بسیار ریز هستند و دارای دو برگ گرد و کمی مستطیل هستند. به آنها برگ دانه گفته می شود.

 

به تمام آنهایی که بعد از آن رشد می کنند ، "برگهای واقعی" می گویند و دقیقاً مانند برگ های بالغ به نظر می رسند - فقط بسیار ریزتر هستند.

 

طرز کاشت کاهو,نحوه کاشت کاهو,زمان کاشت کاهو

طرز کاشت کاهو

 

چگونه از نشا کاهو مراقبت کنیم ؟

وقتی نشا کاهو شما جوانه زد، آنها هنوز هم نیاز به مراقبت بیشتر دارند. در ادامه آن ها را بررسی می کنیم.

 

نور : برای جوانه زنی و رشد هرچه بهتر، بذرها و نشا کاهو به نور زیاد نیاز دارند. بنابراین اطمینان حاصل کنید که از نور رشد، در فضای بسته استفاده کنید تا از کم حجم بودن آنها اطمینان حاصل کنید.

 

آب : همچنین در خاک مرطوب دائمی بهترین عملکرد را خواهند داشت. هرگز اجازه ندهید خشک شود یا خیلی خیس بخورید. رطوبت سنج، ابزار کاملی برای کمک به شما برای سنجیدن رطوبت خاک می باشد.

 

کود : هنگامی که نشاهای کوچک کاهو اولین برگ های واقعی خود را در آوردند، می توانید تغذیه آنها را با دوز دو برابر کود نهال ارگانیک ، کود مایع همراه با امولسیون ماهی یا چای کمپوست شروع کنید.

 

کم حجم کردن : اگر در نهایت به نشاهای کاهو شما شلوغ (پرحجم) شدند، باید آنها را کم حجم کنید تا فضای کافی برای رشد به هر یک را بدهید.

 

نشا کاهو را به باغ پیوند دهید

اگر بذر کاهو را در داخل خانه کاشته اید، چند مرحله وجود دارد که باید انجام بدهید تا بتواند آن ها را به باغ منتقل کنید و از بین نروند.

 

ابتدا اطمینان حاصل کنید که آنها را سخت تر کرده و آنها را برای زندگی در فضای باز آماده می کنید و هرگز از این مرحله عبور نکنید. در غیر این صورت، شوک پیوند می تواند گیاه را از بین ببرد.

 

همچنین، پیوند آنها در زمان مناسب بسیار مهم است. نشا کاهو از گرما متنفر است و هوای گرم باعث از بین رفتن آن می شود.

 

بنابراین به محض اینکه خاک در اوایل بهار قابل کشت باشد، یا پس از آخرین موج گرما در اوایل پاییز، آنها را درون باغچه بکارید.

 

چگونه می توان از کاهو مراقبت کرد؟

وقتی نشاهای شما به اندازه کافی بلند شوند، آماده کم پشت شدن هستند. باید از شلوغی بیش از حد آن ها خودداری کنید. گیاهان خود را یک روز قبل از کم پشت کردن آبیاری کنید و سپس مراحل کم پشت شدن را ادامه دهید تا زمانی که گیاهان کاهو در فواصل مورد نیاز برای انواع مختلف شما قرار گیرند.

 

از نشا کاهو خود در برابر حیوانات و پرندگان محافظت کنید. برای از بین بردن علف های هرز مرتباً اطراف آن را کج بیل بزنید. زباله ها را از اطراف گیاهان بردارید - این می تواند آفاتی مانند حلزون ها را در خود نگه دارد. برای مرطوب نگه داشتن خاک مرتباً آبیاری کنید - این مهم است - اما برای گیاهانی که در خاک زیر کیسه پلاستیکی رشد می کنند، آن را کمی خشک کنید تا جلوی گرفتگی بیماری های قارچ را بگیرد، تهویه آن را حفظ کنید.

 

آبیاری در شب خطر ابتلا به بیماری ها را افزایش می دهد بنابراین صبح یا ظهر آب دهید.

 

نحوه ی برداشت کاهو :

همیشه کاهو را با مغز از مغازه خریداری می کنیم، اما یکی از بهترین روش های برداشت این گیاه، جدا کردن برگ ها بزرگ آن است. اگر تمایل دارید کله کاهو را کامل و درسته برداشت کنید نیز بهتر است از فاصله 1.5 سانتیمتری از ریشه این کار را انجام دهید. این باعث می شود تا ریشه باقی مانده دوباره جوانه بزند و دوباره پس از مدتی کاهو داشته باشید.

 

کاشت کاهو در خانه,فصل کاشت کاهو,کشت کاهو

آموزش کاشت کاهو در خانه

 

بیماری و آفات کاهو و نحوه ی کنترل آن ها

همانطور که در بالا گفته ایم کاهو یک گیاه آسان برای رشد است، اما رشد آن لزوماً آسان نیست - به همین دلیل است که گفتم، به برخی از جزئیات توجه کنید و در دانستن نحوه پرورش گیاهان کاهو استاد خواهید شد.

 

محافظت در برابر آفات خاک، حیوانات و پرندگان تاثیر زیادی در آفات خاک دارند بنابراین آن ها را دور کنید.

 

هوای خنک و مرطوب دو بیماری مهم کپک زدگی و کپک خاکستری را ترغیب می کند تا فعال شده و بسیار مخرب هستند.

 

آماده سازی خوب و مراقبت های بعدی به حداقل رساندن این آفات و بیماری ها کمک می کند پس ناامید نشوید.

 

کرم سفیدی : لکه های بزرگ مایل به زرد در بین رگبرگ های برگ های پیر ظاهر می شود نواحی کپک زده و سفید در زیر برگ ها ایجاد می شود. برگ های بیمار سرانجام قهوه ای می شوند و از بین می روند. در شرایط خنک و مرطوب بدتر می شوند و احتمال آن ها بیشتر است.

 

نحوه ی درمان :

- از بین بردن برگهای آسیب دیده به محض مشاهده بیماری. گیاهان کاهو را با قارچ کش دیتان ام اسپری کنید.

 

کپک خاکستری : گیاهان از طریق مناطق مرده یا آسیب دیده آلوده می شوند. این قارچ با رسیدن به ساقه، یک پوسیدگی مایل به قرمز ایجاد می کند و باعث پژمردگی گیاه و حتی شکستن آن در سطح خاک می شود.

 

توده های کپک خاکستری در لحظه آلودگی تولید می شوند. این بیماری با دمای پایین و رطوبت زیاد تشویق می شود. در کاهوی فضای باز، کپک خاکستری یک مشکل معمول در بهار و پاییز است که شرایط آب و هوایی اغلب برای آن مناسب است.

 

نحوه ی درمان :

- مراقب باشید برای جلوگیری از زخمی شدن گیاه در هنگام کج بیل زدن.

- کاهش مدت زمان رطوبت برگ - آب در صبح یا ظهر (نه در شب).

- استفاده از فاصله زیاد درون ردیف - خصوصاً در اوقات حساس سال - بهار و پاییز.

- کنترل علف های هرز

- به حداقل رساندن بقایای محصول در اطراف بسترها در زمان کاشت.

- استفاده از بستر بزرگ.

- از روش های تناوب زراعی استفاده کنید.

- اگر می خواهید عفونت را با استفاده از اسپری درمان کنید، در مورد بهترین و بی خطرترین اسپری ها با مراکز گلفروشی مشورت کنید و از آن ها کمک بگیرید.

 

شته ریشه : شته های رنگ مایل به خاکستری ریشه ها را استعمار کرده و با تکه های پودری سفید پوشانده می شوند. زرد شدن برگ ها ممکن است اتفاق بیفتد و گیاه متوقف شود و پژمرده شود - این حملات در اواخر تابستان بدترین حالت را دارند.

 

نحوه ی درمان :

- کشیدن و از بین بردن گیاهان آسیب دیده. آنها را روی توده کمپوست قرار ندهید. اسپری هایی وجود دارد که می تواند مورد استفاده قرار گیرد اما با تیم مراکز باغ و گل صحبت کنید و بهترین را انتخاب کنید.

 

آزمایشاتی با موانعی علیه این نوع آفات انجام شده است که نویدبخش هستند.

 

منظور من از موانع مواردی مانند پشم گوسفند باغبانی است - یک پوشش سفید بسیار نازک که می تواند روی محصولات شما پراکنده شود. این اجازه می دهد تا آب و نور عبور کند اما از آنها جلوگیری می کند.

 

هر چیزی که استفاده از اسپری های شیمیایی را کاهش می دهد باید خوب باشد، اما یک نقطه ضعف در مورد استفاده از محافظت از نوع موانع این است که گیاهان خود به همان اندازه رشد نمی کنند.

 

به یاد داشته باشید، پیشگیری بهتر از درمان است (که همیشه در دسترس نیست)، گیاهان را در آب و هوای خشک به خوبی سیراب نگه دارید - آب صبح یا ظهر (نه شب). اگر گیاه شما دچار بیماری شد، از انواع مبارزات آن ها استفاده کنید.

 

نحوه کاشت کاهو,زمان کاشت کاهو,طریقه کاشت کاهو

نحوه ی کاشت کاهو در باغچه

 

سوالات متداول درباره ی کشت کاهو :

احتمالاً تاکنون نسبت به کشت کاهو از دانه کاملاً مطمئن هستید. اما ممکن است هنوز چند سوال داشته باشید. در اینجا به چند سوال شما پاسخ می دهیم.

 

چرا دانه های کاهو من جوانه نمی زند؟

اگر دانه های کاهو شما جوانه نزند، به احتمال زیاد دانه های شما قدیمی (کهنه) هستند. در غیر این صورت، ممکن است آنها را خیلی عمیق کاشته باشید، یا خاک خیلی گرم، خیلی مرطوب یا خیلی خشک باشد.

 

در هر حفره چند بذر کاهو می کارید؟

اگر بذر کاهو شما جدید است، از آنها 1 عدد در یک حفره بکارید. در غیر این صورت ، اگر سن آنها بیش از دو سال است، در هر حفره 2-3 عدد دانه بکارید و بعدا آنها را نازک کنید.

 

بذر کاهو را تا چه عمقی می کارید؟

از آنجا که آنها بسیار کوچک هستند و برای جوانه زدن به نور نیاز دارند، مراقب باشید که بذرهای کاهو را با عمق تقریباً نیم سانتیمتر بکارید.

 

آیا باید قبل از کاشت بذر کاهو را خیس کنم؟

اگرچه قطعاً نیازی به خیساندن آنها نیست، اما خیساندن بذرهای کاهو به مدت 12-24 ساعت قبل از کاشت می تواند به سرعت جوانه زنی کمک کند.

 

چگونه می توانید بذر کاهو را سریعتر جوانه بزنید؟

بهترین روش برای سرعت بخشیدن به جوانه زنی کاهو ، خیساندن بذرها به مدت 12 تا 24 ساعت قبل از کاشت آنها است. همچنین، از همان ابتدا به آنها نور کافی بدهید.

 

آیا دانه های کاهو برای جوانه زدن به نور احتیاج دارند؟

بله، دانه های کاهو برای جوانه زدن به نور احتیاج دارند، بنابراین مطمئن شوید که آنها را خیلی عمیق نکاشته اید. سپس آنها را در هنگام جوانه زدن در مکان روشن قرار دهید، یا یک چراغ گیاه را درست بالای سینی ها آویزان کنید.

 

پرورش کاهو از دانه جالب و بسیار آسان است. برای دستیابی به بهترین موفقیت، به راحتی دستورالعمل های دقیق بالا را دنبال کنید!

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X لرنیتو

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023