نگهداری و پرورش گل رز آبشار طلایی 

گل رز آبشار طلایی

 

فصل بهار است و گل های رز آبشار طلایی دوباره دیده می شوند بومی چین هستند و درختچه ای بدون تیغ که تا ارتفاع 6 متر بالا می رود.

 

جالب است بدانید!

با توجه به کتاب رکوردهای جهانی گینس، بزرگ ترین گل رز آبشار طلایی در جهان در حاشیه سنگ قبری در آریزونا است که بیش از ۸۶۰۰ فوت مربع (۷۹۹ متر مربع) است و دارای تنه ۱۲فوت (۳/۶ متری) است و در سال ۱۸۸۵ کاشته شد.

این درختچه رونده و خزان کننده دارای گل هایی به رنگ طلایی است که در ابتدای بهار ظاهر می گردد و ارزش اقتصادی آن به گل هایش است.

 

رز آبشار طلایی گیاهی زیبا و گلدار که شاخه های رونده دارد و در اوایل بهار شروع به گلدهی می کند. مناسب فضای باز به ویژه سردر خانه ها و آویز شدن از دیوار است.

 

نور: گل رز آبشار طلایی به محیطی روشن با چند ساعت نور مستقیم احتیاج دارد، در غیر این صورت گلدهی کاهش پیدا می کند یا متوقف می شود.

 

اگر در منطقه گرمسیر زندگی می کنید بهتر است در مکانی بکارید که صبح تا ظهر از آفتاب برخوردار باشد و در ظهرهای داغ در سایه قرار بگیرد.

 

اقلیم: گل آبشار طلایی برای مناطق گرمسیر مناسب نیست و آب و هوای خنک و مرطوب را ترجیح می دهد.

 

آبیاری: در دو سال اول کاشت آبشار طلایی باید به طور منظم آبیاری شوند تا ریشه ها قوی شوند البته این به معنی خیس بودن دائمی خاک نیست چون در این صورت ریشه خفه می شود و رشد کاهش پیدا می کند، هر وقت سطح خاک رز آبشار طلایی خشک شد آبیاری کنید اما گیاهان بالغ نیاز آبی کمتری دارند و در صورت خشک شدن خاک و گرم شدن هوا نیاز به آبیاری دارد.

 

گل رز آبشار طلایی نیازی به کوددهی زیاد ندارد

 

دما: دما را تا 12- درجه تحمل می کنند اما در صورت سرمای زیاد برگ ها را از دست می دهد و با فرارسیدن فصل بهار مجدد برگ ها رویش می کنند.

گرما را تا 35 درجه تحمل می کنند و در صورت گرمتر شدن باید مرتب آبیاری شوند.

 

خاک: رز آبشار طلایی نسبت به خاک سختگیر نیست اما وجود کود پوسیده دامی یا خاک برگ در بستر رز آبشار طلایی به زهکشی خاک کمک می کند و از پوسیدگی جلوگیری می کند.

نیازی به کوددهی زیاد ندارد، همین که خاک و نور مناسب داشته باشد گلدهی صورت می گیرد.

 

گل رز آبشار طلایی گرما را تا 35 درجه تحمل می کند

 

تکثیر رز آبشار طلایی :

متداول ترین روش تکثیر استفاده از قلمه ساقه بعد از اتمام گلدهی است.

قلمه ای به طول حدود 15 سانتی متر از ساقه ی نیمه چوبی تهیه کنید و برگ های پایینی را جدا کنید و در خاک سبک قرار بدهید(برای اطمینان بیشتر می توانید ابتدا قلمه را در هورمون ریشه زایی فرو ببرید)

برای حفظ رطوبت روی گلدان را با پلاستیک بپوشانید تا ریشه زنی بهتر صورت بگیرد.

 

طرز کاشت و پرورش آبشار طلایی :

از طریق قلمه های نیمه خشبیِ گرفته شده در تابستان و اوایل پاییز امکان پذیر است. بوته های دسته ای مسنِ این گیاه را می توان به چند گیاه مجزا تقسیم کرد و کاشت.

 

مشکلات گل رز آبشار طلایی :

آبشار طلایی به بیماری و یا آفت خاصی حساسیت ندارد در واقع یکی از انواع گیاهان رز است که نسبت به اکثر بیماری های شایع و متداول گیاهان رز مقاومت قابل توجهی دارد.

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------