آشنایی با گل هلکسین عروس چمن 

آشنایی با گل هلکسین عروس چمن

 

چمن عروس با نام علمی “Helxine Soleirolii” بومی قسمت های شمالی ناحیه مدیترانه در اطراف و شمال کشور ایتالیا است. چمن هلکسین گیاهی بسیار لطیف و ظریف و رونده است که کی تواند در مدت زمان کوتاهی تمام سطح خاک بسترش را بپوشان.

 

شما از چمن عروس می توانید برای زیبایی فضای داخلی تراریوم یا پوشش دادن سطح خاک بنسای یا گیاهان دیگر استفاده نمایید و گلدان ها یا سبدهای آویزان را برای نگهداری چمن عروس بکار ببرید.

 

چمن عروس گیاهی همیشه سبز و خزنده است که ارتفاع کل گیاه به ۱۵ سانتیمتر می رسد. برگ های دایره اش شکل این گیاه کوچک و به رنگ سبز و یا سبز-زرد و حداکثر به قطر ۵ سانتیمتر می باشد.

 

سوله ای رولیا -پوشش خوبی برای پله های و تراس ها و سطح فضای سبز در جاهایی که رطوبت زیاد است و سرمای آن زیر صفر نمی رود. برگ های گرد قلبی شکل ریزی دارد و به سرعت رشد می کند و در جاهای سرد، سطح گیاه در اثر یخبندان زمستانه از بین می رود ولی سال بعد به سرعت ظاهر شده و دوباره گسترش پیدا می کند.

 

جهت کاشت بجای چمن در حاشیه پله ها، پاسیوف تراس ها، جاهای سایه و سایه آفتاب بکار می رود. سوله ای رولیا -پوشش خوبی برای پله های و تراس ها و سطح فضای سبز در جاهایی که رطوبت زیاد است و سرمای آن زیر صفر نمی رود. برگ های گرد قلبی شکل ریزی دارد و به سرعت رشد می کند و در جاهای سرد، سطح گیاه در اثر یخبندان زمستانه از بین می رود ولی سال بعد بسرعت ظاهر شده و دوباره گسترش پیدا می کند.

 

سطح گیاه در اثر یخبندان زمستانه از بین می رود ولی سال بعد بسرعت ظاهر شده و دوباره گسترش پیدا می کند. خاک برگ و خاک باغچه برای این گل باید استفاده شود و در مکان های سایه و سایه آفتاب و دما بین 4 الی 27 درجه سانتیگراد برای آن مفید است. آبیاری زیاد (فاصله بین دو آبیاری سطح خاک مرطوب بماند) از طریق تقسیم بوته تکثیر می یابد.

 

نوع خاک

خاک کمپوست (گلفروشی) بهترین محیط رشد عروس چمن است.

 

دما، آبیاری و نور گل عروس چمن

مکان های سایه و سایه آفتاب - دما بین 4 الی 27 درجه سانتیگراد - آبیاری زیاد (فاصله بین دو آبیاری سطح خاک مرطوب بماند)

 

روش های تکثیر

گل عروس چمن از طریق تقسیم بوته تکثیر می یابد.

 

موارد استفاده

جهت کاشت بجای چمن در حاشیه پله ها، پاسیو تراس ها، جاهای سایه و سایه آفتاب بکار می رود.

 

گل عروس چمن از طریق تقسیم بوته تکثیر می یابد

 

کمبود نور و کمبود مواد غذایی باعث دراز و علفی شدن و ریز شدن برگ ها می شود. گلدان را به مکان نور گیرتری منتقل کنید و هر سه هفته یکبار با کود کامل تقویت کنید.

 

در صورتی که ساقه ها بلند شده و فاصله برگ ها روی ساقه زیاد شده نشان دهنده کم بودن نور محیط هست، گیاه را به مکان پر نورتری منتقل کنید، هر یک ماه یکبار با کود مایع مخصوص گیاهان آپارتمانی آن را تقویت کنید، برای تحريک گياه به پرپشت شدن بايد جوانه های انتهايی (ساقه های دراز شده) را از محلی دلخواه (با توجه به زيبايی گياه) قطع نماييد تا گياهتان تحريک به رشد افقی پرپشت شدن شود. دمای محیط نگهدار ینز از 15 درجه کمتر نشود. 

 

تکثیر و قلمه زدن گل چمن عروس :

گرفتن قلمه ساقه: شما یه راحتی می توانید این گیاه را با قلمه تکثیر کنید. برای این کار تعداد زیادی از قلمه ها را در یک گلدان بکارید تا گلدان شما زود پر شود. بهتر است یک هفته اول در مکانی سایه باشد و روی آن را با یک نایلون بپوشانید.

 

حتی قلمه ها به راحتی در آب نیز ریشه دار می شوند. در این روش تا ریشه زنی ساقه ها آب را هر چند روز یک بار عوض کنید. تا ساقه ها در آب نپوسند.

 

تقسیم بوته و تقسیم ریشه در بهار یا پائیز: همچنین شما می توانید گلدانی که بیش از حد انبوه شده است را به راحتی با تقسیم ریشه و کاشت آنها در چند گلدان، تکثیر کنید. جهت این کار نیاز نیز خیلی وسواس به خرج دهید.

 

خواباندن شاخه ها:  راه دیگر جهت تکثیر شما می توانید به آرامی و با دقت گیاه را به سمت خاک بستر متمایل کنید تا زمانی که ساقه ی گیاه روی خاک خوابانده شود و یا مقدار کمی خاک روی آن بریزید، بعد از مدت کوتاهی گیاه ریشه دار خواهد شد و شما می توانید همان قسمت را به گلدان جدید منتقل کنید.

 

عوارض و درمان هلکسین عروس چمن :

گیاه پژمرده شده و خود را انداخته است: هوا گرم و خشک است، گیاه را به محل خنک تری منتقل کنید و آبیاری نمایید، غبارپاشی را فراموش نکنید.

 

برگ ها در زمستان سیاه می شوند: هوا خیلی سرد است،گلدان را به محل گرمتری انتقال دهید.

 

برگ ها زرد شده و می میرند: خاک گلدان باتلاقی است، زهکش را بازدید کنید، آبیاری را متوقف کنید تا سطح خاک خشک شود، همیشه سطح خاک را قبل از آبیاری بازدید کنید.

 

برگ ها دارای نقاط سوخته هستند: برگ های گیاه از اشعه مستقیم آفتاب آسیب دیده اند، گیاه را به محل با نور غیر مستقیم ببرید.

 

لکه های زنگ مانند روی برگ هاست: استفاده از مواد براق کننده ی برگ ها عامل آن است،از آنها استفاده نکنید، غبارپاشی با آب سبک ولرم برگ ها را نیز تمیز می کند.

 

برگ ها مملو از حشرات ریز سفید رنگ است: گیاه را با سم حشره کش نفوذی طبق دستور سمپاشی کنید.

 

برگ ها چروکیده و آویزان هستند: گیاه تشنه است، گلدان را به مدت ۱۵ دقیقه درون تشت پر از آب قرار دهید، غبارپاشی را فراموش نکنید، آبیاری را تنظیم نمایید.

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------