ملخ ها: حشراتی شگفت انگیز با زندگی پرفراز و نشیبتحقیق کودکانه در مورد ملخ

تحقیق در مورد ملخ

 

آشنایی با ملخ ها و محل زندگی آن ها

در این مقاله از بیتوته، با زندگی ملخ ها آشنا می شوید. ملخ ها حشراتی از راسته راست بالان (Orthoptera) هستند که با بال های بلند و پرش های قوی شان شناخته می شوند. این موجودات با تنوع شگفت انگیز و بیش از 11 هزار گونه در سراسر جهان یافت می شوند و نقشی کلیدی در اکوسیستم ها ایفا می کنند.

ملخ یک حشره جهنده است که از نظر ظاهری شبیه به کریکت است. ملخ در واقع نمی پرد بلکه از پاهای خود به عنوان منجنیق استفاده می کند. ملخ ها هم می توانند بپرند و هم پرواز کنند. یک ملخ با طول حدود 1 اینچ (2.5 سانتی متر) می تواند 20 اینچ (50.8 سانتی متر) بپرد. ملخ ها حیواناتی خونسرد هستند و قبل از شروع فعالیت های روزانه باید بدن خود را گرم کنند. صدها گونه ملخ طبقه بندی نشده وجود دارد که در سراسر مناطق معتدل و گرمتر جهان پراکنده شده است. حدود 18000 گونه مختلف از ملخ ها وجود دارد.

 

ملخ ها حشرات پرنده متعلق به راسته Orthoptera هستند و در زیر راسته Caelifera قرار می گیرند. تا امروز حدود 11000 گونه ملخ وجود دارد و اکثر ملخ ها گیاهخوار هستند. با این حال، برخی از گونه ها همه چیزخوار هستند، زیرا آنها همچنین بافت ها و مدفوع حیوانات را مصرف می کنند. ملخ ها از نظر اندازه متفاوت هستند و بیشتر ملخ های بالغ به طور متوسط ​​بین 1 تا 7 سانتی متر طول دارند.

 

ملخ ها به دلیل جثه کوچک خود طعمه بسیاری از شکارچیان مانند قورباغه، مار، زنبور و وزغ در مرحله تخم می شوند. در طول فصل جفت گیری، ملخ نر اسپرم خود را در ناحیه شکم ملخ ماده رسوب می دهد که از طریق کانالی به نام میکروپیل به تخمک می رود. ملخ ها حشرات نیم متابولیک هستند. از این رو، چرخه زندگی آنها شامل سه مرحله است - تخم، پوره و بالغ. این نوع چرخه زندگی که در آن سه مرحله وجود دارد دگردیسی ناقص نامیده می شود. از سوی دیگر، دگردیسی کامل دارای چهار مرحله مجزا است.

 

مشخصات ظاهری :

ملخ ها دارای بدنی کشیده و باریک هستند که از سه بخش سر، سینه و شکم تشکیل شده است. سر ملخ مجهز به دو شاخک بلند، دو چشم مرکب بزرگ و سه چشم ساده است. دهان ملخ از نوع جونده بوده و آرواره های قوی آن ها برای جویدن برگ ها و ساقه گیاهان مناسب است. ملخ ها دارای دو جفت بال هستند که جفت جلویی کوچکتر و جفت عقبی بزرگتر و برای پرواز مناسب تر است. پاهای ملخ ها بلند و قوی بوده و برای پرش های بلند و جابجایی سریع مناسب هستند.

 

رفتار ملخ ها :

ملخ ها حشراتی اجتماعی هستند و در دسته های بزرگ زندگی می کنند. آن ها در طول روز فعال هستند و از گیاهان مختلف تغذیه می کنند. ملخ ها قادر به پروازهای بلند هستند و می توانند مسافت های طولانی را طی کنند.

 

دو نوع ملخ وجود دارد :

1. ملخ های شاخ بلند - ملخ های شاخ دراز دارای شاخک ها یا "Feelers" هستند که تقریباً به اندازه طول بدن هستند.

 

2. ملخ های شاخ کوتاه - ملخ های شاخ کوتاه حشراتی هستند که طول شاخک هایشان کمتر از نصف طول بدنشان است. به این ملخ ها، به ویژه زمانی که دسته جمعی مهاجرت می کنند.

 

ملخ های شاخ کوتاه عامل اصلی خسارت های گسترده به مزارع هستند. آن ها در دسته های عظیم در جستجوی غذا مهاجرت می کنند، تقریباً تمام گیاهان سبز سر راه خود را می بلعند و خسارت های زیادی به محصول وارد می کنند. در مقایسه، ملخ های شاخ بلند خسارت بسیار کمتری به بار می آورند.

 

جمله با ملخ

زندگی ملخ

 

چرخه زندگی ملخ :

مرحله ی اول چرخه ی زندگی ملخ تخم است که تا اواسط تابستان، ملخ ماده تخم های بارور شده را به شکل غلاف تخم می گذارد، معمولاً بیش از ده تخم، در بستر مرطوب (یا در ماسه یا میان بسترهای برگ) می گذارند. هر غلاف تخم شامل حدود 10-300 تخم است که به شکل برنج است. تخمها در فصول پاییز و زمستان تقریباً ده ماه به حالت خواب می مانند. تا بهار یا اوایل تابستان سال بعد، تخم ها به پوره ها (فرزندان) از تخم خارج می شوند.

 

لارو ملخ - معروف به پوره - پوره های جوان بلافاصله پس از تولد، شروع به تغذیه از شاخ و برگ های نرم و شاداب می کنند. پوره ها نسخه های مینیاتوری ملخ های بالغ هستند، با این تفاوت که رنگ آنها روشن است و بال ندارند. پوره ها قبل از بالغ شدن 5-6 پوست اندازی می کنند و شکل و ساختار خود را تغییر می دهند. این فرآیند پوست اندازی به عنوان "دگردیسی ناقص" شناخته می شود. مرحله پورگی بر اساس گونه ها و شرایط آب و هوایی به ویژه دما و رطوبت ممکن است برای یک دوره 5-10 روزه ادامه یابد.

 

همانطور که پوره ها پوست اندازی می کنند، اندازه آنها افزایش می یابد و پدهای بال به تدریج در قسمت قفسه سینه بدن ایجاد می شوند. بزرگسالان - پس از 25-30 روز، بال ها به طور کامل رشد می کنند و پوره ها به بالغ تبدیل می شوند. زمانی که یک تخم بالغ می شود، ملخ حدود یازده ماهه است. طول عمر ملخ ها حدود 12 ماه است. پس از رسیدن به بلوغ، ممکن است دو ماه زندگی کند، جفت گیری کند و تخم گذاری کند تا در پاییز بمیرد.

 

مطالعات نشان داده اند که میزان بقای پوره ها پس از جوجه ریزی حدود 50 درصد است، زیرا احتمال خوردن آنها توسط شکارچیانی مانند پرندگان، جوندگان و مارمولک ها زیاد است. به این ترتیب، ملخ ها با تهیه غذا برای بسیاری از شکارچیان در زنجیره غذایی، نقش عمده ای در عملکرد موثر یک اکوسیستم ایفا می کنند. ازدحام ملخ ها، که به نام حمله ملخ ها نیز شناخته می شوند، ممکن است به محصولات آسیب جدی وارد کنند و بر عملکرد محصول تأثیر بگذارند.

 

تحقیق در مورد ملخ کلاس چهارم

چرخه زندگی ملخ

 

ملخ ها روی شکم خود گوش دارند

اندام های شنوایی ملخ نه روی سر، بلکه روی شکم یافت می شود. در دو طرف اولین بخش شکم، زیر بال هایشان، یک جفت پرده وجود دارد که در پاسخ به امواج صوتی می لرزند. این پرده صماخ ساده، که عضو صوتی نامیده می شود، به ملخ ها اجازه می دهد آواز هم نوعان خود را بشنوند.

 

ملخ ها می توانند پرواز کنند

از آنجایی که ملخ ها پاهای پرش قدرتمندی دارند، مردم گاهی متوجه نمی شوند که بال نیز دارند. ملخ ها از توانایی پریدن خود برای تقویت هوا استفاده می کنند، اما بیشتر آنها پرنده های بسیار قوی هستند و از بال های خود برای فرار از شکارچیان به خوبی استفاده می کنند.

 

ملخ ها می توانند محصولات غذایی را از بین ببرند

یک ملخ تنها نمی تواند آسیب زیادی وارد کند، اگرچه هر روز تقریباً نیمی از وزن بدن خود را از گیاهان می خورد - اما وقتی ملخ ها ازدحام می کنند، عادات غذایی ترکیبی آنها می تواند یک منظره را کاملاً از بین ببرد و کشاورزان را بدون محصول و مردم را بدون غذا باقی بگذارد. در سال 2006، محققان یک مطالعه قبلی را گزارش کردند که تخمین می زد، ملخ ها سالانه 1.5 میلیارد دلار به محصولات علوفه ای آسیب وارد می کردند.

 

ملخ ها منبع مهمی از پروتئین هستند

مردم قرن هاست که ملخ مصرف می کنند. ملخ ها یک جزء از رژیم غذایی منظم در رژیم های غذایی محلی در بسیاری از مناطق آفریقا، آسیا و قاره آمریکا هستند – و از آنجایی که آنها مملو از پروتئین هستند، یک جزء اصلی غذایی نیز محسوب می شوند.

 

ملخ ها مدت ها قبل از دایناسورها وجود داشته اند

ملخ های امروزی از اجداد باستانی ای سرچشمه می گیرند که عمرشان به دوران بسیار دور، پیش از وجود دایناسورها روی زمین، باز می گردد. شواهد فسیلی نشان می دهند که اولین ملخ های اولیه در دورهٔ کربنیفر، بیش از ۳۰۰ میلیون سال پیش، پدیدار شدند. اکثر این ملخ های باستانی به صورت فسیل حفظ شده اند، هرچند به ندرت حشرات جوان ملخ (مرحلهٔ دوم چرخهٔ زندگی ملخ پس از تخم) نیز در کهربا یافت می شوند.

 

ملخ ها ممکن است برای دفاع از خود مایع «تف کنند».

اگر تا به حال با ملخ ها برخورد کرده اید، احتمالاً تعدادی از آنها به نشانه اعتراض مایع قهوه ای روی شما تف کرده اند. دانشمندان معتقدند این رفتار وسیله ای برای دفاع از خود است و این مایع به حشرات کمک می کند تا شکارچیان را دفع کنند. برخی از مردم می گویند ملخ ها آب تنباکو را تف می کنند، احتمالاً به این دلیل که از نظر تاریخی ملخ ها با محصولات تنباکو مرتبط بوده اند. با این حال، مطمئن باشید ملخ ها از شما به عنوان تفنگ استفاده نمی کنند.

 

ملخ

محل زندگی ملخ و تغذیه ملخ

 

سوالات متداول درباره زندگی ملخ :

ملخ چیست؟

ملخ ها حشرات جهنده متعلق به خانواده Orthoptera هستند. حدود 11 گونه ملخ در بریتانیا وجود دارد.

 

ملخ ها چقدر می توانند بپرند؟

ارتفاع پرش به گونه ملخ بستگی دارد، اما برخی گزارش ها حاکی از آن است که آنها می توانند تا ارتفاع شگفت انگیز 80 سانتی متر بپرند.

 

ملخ ها کجا زندگی می کنند؟

ملخ ها را می توان در سراسر جزایر بریتانیا یافت، اما ترجیح آنها برای آب و هوای گرم و خشک به این معنی است که آنها در جنوب بریتانیا گسترده تر و فراوان تر هستند و به مکان های علفزار علاقه دارند.

 

ملخ ها چه می خورند؟

ملخ ها گیاهخوار هستند.

 

چگونه تفاوت بین ملخ و جیرجیرک را تشخیص می دهید؟

ظاهر سرنخ های بزرگی را ارائه می دهد: ملخ ها به شکل سوسیس و با آنتن های کوتاه هستند، در حالی که جیرجیرک ها در شکل ها و اندازه های مختلف هستند اما همیشه آنتن های بلند و نخ مانندی دارند. ملخ ها در وسط روز فعال هستند و جیرجیرک ها تا گرگ و میش فعال می مانند.

 

ملخ ها چرا و چگونه می پرند؟

ملخ بالغ پاهای عقبی بلندی دارد و دلیل پرش آنها فرار از دست شکارچیان است.

 

ملخ ها چگونه آواز می خوانند؟

ملخ ها با مالیدن پاهای عقب خود به بال های خود صدا را ایجاد می کنند. ملخ مردابی بزرگ از این جهت غیرمعمول است که با ضربه زدن به یک پای عقبی به جای مالش دادن به نوک بال جلویی خود، راه می رود.

 

ملخ سبز معمولی برای تحت تاثیر قرار دادن یک ماده آواز می خواند.

 

آیا ملخ ها سمی هستند؟

آنها سمی نیستند، اما اگر ملخ مزاحم شود، از مکانیسم های مختلف دفاعی شیمیایی برای جلوگیری از شکارچیان استفاده می کنند. یکی از این مکانیسم ها این است که آنها محتویات معده خود را استفراغ می کنند که می تواند بوی بدی متصاعد کند و می تواند شکارچیان را دفع کند.

 

ملخ گوش ندارد اما می تواند ارتعاشات را بگیرد. چگونه؟

آناتومی ملخ به سر، سینه و شکم تقسیم می شود. در ناحیه شکم، غشای بزرگی به نام تیمپانوم یا پرده تمپان وجود دارد. به عنوان اندام شنوایی ملخ شناخته می شود زیرا می تواند ارتعاشات را بگیرد. زیست شناسان همچنین اشاره کرده اند که این اندام دارای ویژگی های بسیاری با طبل است. تمپان در نزدیکی پایه پاهای عقبی قرار دارد.

 

فواید ملخ

جفت گیری ملخ

 

فواید ملخ چیست ؟

ملخ ها فواید متعددی دارند که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

1. کنترل جمعیت حشرات: از فواید ملخ برای طبیعت می توان گفت: ملخ ها از حشرات دیگر مانند کرم ها، شته ها و پروانه ها تغذیه می کنند. این امر به کنترل جمعیت این حشرات و جلوگیری از آسیب رساندن آنها به محصولات کشاورزی و باغ ها کمک می کند.

 

2. منبع غذایی: ملخ ها در بسیاری از فرهنگ ها به عنوان منبع غذایی مصرف می شوند. آنها سرشار از پروتئین، آهن، کلسیم و ویتامین های B هستند.

 

3. خوراک دام و طیور: ملخ ها منبع غذایی باکیفیت برای دام و طیور هستند. آنها به دلیل پروتئین بالا و چربی کم، می توانند به عنوان جایگزینی برای خوراک های سنتی مانند سویا و ذرت مورد استفاده قرار گیرند.

 

4. کود زیستی: فضولات ملخ ها به عنوان کود زیستی برای گیاهان مفید است. این فضولات سرشار از مواد مغذی مانند نیتروژن، فسفر و پتاسیم هستند که به رشد گیاهان کمک می کنند.

 

5. تنوع زیستی: ملخ ها بخش مهمی از زنجیره غذایی هستند و به حفظ تنوع زیستی کمک می کنند. آنها غذای بسیاری از حیوانات مانند پرندگان، خزندگان و پستانداران هستند.

 

6. کاربردهای پزشکی: در برخی از فرهنگ ها از ملخ ها برای درمان بیماری های مختلف مانند آرتروز، کم خونی و مشکلات گوارشی استفاده می شود.

 

7. کاربردهای صنعتی: از ملخ ها در برخی از صنایع مانند صنعت چرم سازی و تولید رنگ استفاده می شود.

 

کنترل ملخ :

برای کنترل ملخ ها از روش های مختلفی مانند سمپاشی، شکار بیولوژیکی و استفاده از تله های نوری استفاده می شود.

 

حقایق جالب :

• ملخ ها می توانند تا 20 برابر طول بدن خود بپرند.

• برخی از ملخ ها می توانند مسافت های 1000 کیلومتری را طی کنند.

• ملخ ها می توانند تا 50 گرم در روز غذا بخورند.

• ملخ ها در برخی فرهنگ ها به عنوان نماد خوش شانسی و برکت شناخته می شوند.

 

نتیجه :

ملخ ها حشراتی شگفت انگیز با زندگی پرفراز و نشیب هستند. آن ها با تنوع شگفت انگیز خود، نقشی مهم در اکوسیستم های مختلف ایفا می کنند. شناخت بیشتر این حشرات، به ما در درک بهتر دنیای شگفت انگیز حشرات کمک خواهد کرد.

 

اگر چه چرخه زندگی ملخ غیرقابل پیش بینی است، اما آنها نقش بسیار مهمی در مکانیسم های زنجیره غذایی دارند. ملخ ها به بسیاری از حیوانات غذا می دهند و به حفظ ساختار اکوسیستم کمک می کنند.

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------