چگونه یک مربی شخصی انتخاب کنیم؟بهترین مربی ورزشی,ویژگیهای مربی ورزشی,خصوصیات یک مربی خوب

چگونه یک مربی شخصی انتخاب کنیم؟
بسیار خب، شما آماده هستید تا یک برنامه‌ی تناسب اندام را شروع کنید، ولی نمی‌دانید که طبق چه ملاک‌هایی یک مربی شخصی برای خودتان انتخاب کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید؟ در این مطلب ما دقیقاً به همین موضوع پرداخته ایم.
یک مربی شخصی می‌تواند چندین کار برای شما انجام دهد. آن‌ها می‌توانند مطابق با اهداف شخص شما و سطح تناسب اندامتان برنامه‌ی ورزشی خاصی را برای شما طراحی کنند.همچنین به شما راه و روش صحیح تمرینات را آموزش می‌دهند تا فعالیت‌هایتان بالاترین بازدهی را برای شما داشته و در حین انجام آن‌ها به خودتان صدمه نزنید.


پس اگر بدنبال این هستید که یک مربی را استخدام کنید، این دستورالعمل را بخوانید تا دلهره‌ی این کار را برایتان کم کند.


۱- فیزیک بدنی‌اش را بررسی کنید
این دیگر گفتن ندارد، اما چرا باید به سراغ مربی ای بروید که خودش اندام متناسبی ندارد؟ این کار دقیقاً مثل این می‌ماند که یک گیاه‌خوار را استخدام کنید تا به شما شکار یاد دهد! این انتخاب هیچ معنی ای ندارد.اگر مربی شخصی شما بدن خوبی نداشته باشد، یکی از این دو اتفاق خواهد افتاد، یا اینکه نظرات و توصیه‌هایش خوب نیست، یا اینکه او حتی نتوانسته به خودش انگیزه دهد چه رسد به شما!

هر دوی این اتفاقات به شما برای رسیدن به هدفتان کمکی نخواهد بود، پس باید از خیر این شخص بگذرید و مربی ای را پیدا کنید که حداقل نصیحت‌های خودش را عملی کرده و نتیجه گرفته است.


۲- شخصیتش را بسنجید
اگر شخصیت شما دو نفر باهم سازگاری نداشته باشد، آنقدر هم مهم نیست که مربی شما چقدر دانشمند باشد.شما ارتباط مستقیم با این شخص خواهید داشت، و امیدوارانه قرار است از او الهام بگیرید، پس اگر از این شخص خوشتان نیاید غیر ممکن است این اتفاقات رخ دهد.وقتی با شخصی ملاقاتی داشته باشید احتمال زیاد باید شخصیت او را بشناسید، اما اگر نتوانستید شخصیتش را احساس کنید، او را در حین تمرین و فعالیت و ارتباط با شاگردان فعلی‌اش مشاهده کنید.


اگر در حال حاضر عضویت باشگاهی که آن مربی در آن فعالیت می‌کند را داشته باشید، این کار آسان خواهد بود. شما می‌تواند از رفتار شخصی او با دیگران، چیزهای زیادی از وی بفهمید. آن رفتار، رفتاری است که با شما هم صورت خواهد گرفت.


۳- سبک انگیزشی اش را بسنجید
از آنجایی که مربی‌ها شغلشان فقط یاد دادن نیست، بلکه باید در شما انگیزه هم ایجاد کنند، خیلی باید در این رابطه ماهر باشند.ممکن است به شما بگویند که در برخوردشان سبک نظامی گری دارند، شما می‌توانید این را در چهره‌ی آن‌ها بخوانید که فریاد می‌زند:


«فقط یکی دیگه! یک تکرار دیگه به من بده!» یا ممکن است که وی، مسیر آرام‌تری را پیش بگیرد، بیشتر شبیه هلهله‌چی‌هایی که در مسابقات ورزشی تیم‌ خود را تشویق می‌کنند!
قسمت مهم‌اش اینجاست: با خودتان روراست باشید که چه سبکی از ایجاد انگیزه بیشتر برای شما کارساز است.

اگر نیازمند وجود کسی هستید که شما را به انجام بهترین کارتان مجبور کند، پس نباید در حق خودتان هیچ کوتاهی کنید، باید شخصی را انتخاب کنید که می‌تواند در طول مسیر دست شما را بگیرد.البته اگر ایده‌ی تمرین کردن با شخصی که به شما سخت می‌گیرد باعث شود که شما کم کم ورزش را ترک کنید، آنگاه با اینکار به خودتان هیچ کمکی نکرده‌اید.


۴- در مورد گواهینامه‌هایش بپرسید
علاوه بر شخصیت و سبک ایجاد انگیزه، مطمئناً می‌خواهید بدانید شخصی که بعنوان مربی شخصی استخدامش کرده‌اید، می‌داند چه کار می‌کند! در کل، استخدام یک حرفه‌ای که قرار نیست چیزی بیش از آنچه خودتان هم می‌توانید، به شما بدهد، چه دلیلی دارد؟


بعلاوه اگر وی دانش آنچه انجام می‌دهد را نداشته باشد، حتی می‌تواند باعث آسیب رساندن به شما شود، که اصلاً خوب نیست.اگرچه که داشتن مجوز یا گواهی مربی‌گری برای یک مربی خوب بودن الزام نیست، با اینحال بسیار توصیه می‌کنیم که با اشخاصی که فاقد چنین گواهینامه‌هایی هستند کار نکنید.
فقط به این دلیل که آن‌ها روالی را پیدا کرده یا یاد گرفته‌اند که برای آن‌ها جواب داده است، آن‌ها را واجد شرایط نخواهد کرد که اذعان کنند روششان برای شما هم جواب می‌دهد.


بعلاوه یک مربی خوب باید دارای حداقل دانش پایه درباره‌ی بدن انسان و تناسب اندام باشد، تا بداند که چطور باید بیشترین و بهترین جواب را بدون اینکه به شما آسیب بزند، از تمریناتتان حاصل کند. اگر یک مربی، محل کار شخصی دارد، احتمالاً می‌توانید اعتبارات و گواهی‌های وی را نصب شده بر دیوار بیابید.اگر چیزی ندیدید، از وی بخواهید که آن‌ها را به شما نشان دهد تا مطمئن شوید که وی یک مربی معتبر است.

همچون هر گواهی دیگری، گواهینامه‌های ورزشی هم هر چند سال یکبار تمدید می‌شوند، پس تاریخ انقضای گواهی را هم با دقت بیشتری بررسی نمایید تا مطمئن شوید شما توسط شخصی که گواهی اش۳۰ سال پیش باطل شده است تمرین داده نمی‌شوید.


۵ - چند معرفی کننده بخواهید
اگر می‌خواهید در مورد پیدا کردن یک مربی معتبر و واجد شرایط، کاری کامل انجام دهید (کاری که باید هرگاه می‌خواهید شخصی را برای خدماتی استخدام کنید انجام دهید)
باید چند معرف از وی بخواهید. اگر مربی مورد نظر، مربی خوبی باشد، مشتریان فعلی و گذشته‌اش مایل خواهند بود تا از وی تعریف و تمجید کنند.

اگر وی با کمال میل فهرستی از شاگردانش را به شما داد، پیگیری را متوقف نکنید! اغلب مردم، جلوتر از این قدم نمی‌گذارند.و واقعاً تماسی برقرار نخواهند کرد؛ یک کلاهبردار این را می‌داند! و همانطور که می‌دانید ممکن است تمام شماره‌های داخل آن فهرست نامعتبر باشند، پس بهتر است که چند تا از آن‌ها را بررسی کنید. بسیار خب، این دستورالعمل‌های ساده را پی بگیرید تا اینکه برای انتخاب مربی خوب یک گام جلوتر باشید.


مربی ای که نه تنها برای رسیدن به هدفتان در شما انگیزه ایجاد می‌کند، بلکه هیچ‌گاه توقف هم نخواهد کرد. حالا از جایتان بلند شوید و یک مربی خوب برای خودتان پیدا کنید.

منبع:مجله فیتنس

tebyan-zn.ir

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------