ورزش ناشتا فاید مفید است یا مضر؟ورزش ناشتا فاید مفید است یا مضر, ورزش ناشتا و قبل صبحانه درسته یا غلط, هوازی ناشتا ورزش كردن چه عوارض و معایبی دارد

ورزش ناشتا و قبل صبحانه درسته یا غلط

 

 آیا ورزش ناشتا فاید مفید است؟

بعضی اشخاص فکر می کنند که اگر با شکم خالی ورزش کنند، بیشتر چربی‌سوزی خواهند داشت. بعضی افراد صبح‌ها به صورت ناشتا ورزش می‌کنند. در این مقاله توضیح می‌دهیم که چرا تمرین با گرسنگی و شکم خالی مضر است، حتی چنانچه برای کاهش وزن و چربی‌سوزی باشد.

ورزش ناشتا، خلاف قانون تعادل انرژی!

اکنون بگذارید برای فراهم شدن شرط اول، یعنی کاهش زیاد ذخیره های گلیگوژن عضلات فرض کنیم شخص برای حداقل 24 ساعت روزه کربوهیدرات می گیرد. ولی در این صورت نیز این باور خلاف قانون تعادل انرژی است. طبق این قانون برای کاهش وزن بدن باید در وضعیت تعادل منفی انرژی قرار بگیرید.

 

یعنی چنانچه فرد مورد نظر ما 3000 کالری در طول روز مصرف می کند و 2000 کالری از آن را از مواد غذایی تامین می کند، بدن او باید 1000 کالری باقی مانده را از منابع دیگر مانند بافت چربی تامین کند. در این شرایط ، بدیهی است مقدار سوخت بافت چربی او 1000 کالری یا 130 گرم خواهد بود و این که قسمتی از انرژی مصرفی به وسیله ورزش پیش یا پس از صبحانه استفاده شود، هیچ تغییری در پایان کار به وجود نخواهد آورد، چراکه در تعادل انرژی تغییری به وجود نیامده است.

 

ورزش ناشتا فاید مفید است یا مضر, ورزش ناشتا و قبل صبحانه درسته یا غلط,آیا با ورزش ناشتا چربی سوزی اتفاق می افتد

ورزش ناشتا فاید مفید است یا مضر

 

اثر ورزش به صورت ناشتا بر کیفیت تمرین و سیستم ایمنی

گذشته از همه ی این موارد ، به دلیل افت شدید قند خون در این شرایط، شخص دچار سرگیچه، تاربینی و خستگی زودرس خواهد شد و این عوامل بی تردید مدت زمان و کیفیت تمرین را کمتر خواهد کرد. پس، نمی توان انتظار داشت که انرژی را که توقع داریم که در اثر ورزش سوزانده شود ، استفاده کرد.

 

در مورد افزایش بافت عضلانی نیز باید گفت در این زمان بدن از لحاظ هرمونی در شرایطی قرار دارد که به جای افزایش آن امکان دارد باعث کاهش آن شود. چرا که سطح هورمون هایی که سبب تجزیه پروتئین ها برای تولید گلوکوز می شوند ( مثل کورتیزول و گلوکاگن ) بالا بوده و برعکس سطح هورمون هایی که ساخت آنها را افزایش و یا از تجزیه آنها پیشگیری می کنند ( مثل هورمون رشد و انسولین ) پایین می باشد.

 

خوشبختانه در شرایط عادی با تامین کربوهیدرات مورد احتیاج از راه خوردن صبحانه این حالت نگران کننده نخواهد بود. ولی چنانچه به جای آن، بدن با فعالیت شدیدی مانند ورزش مواجه شود، طبیعتا ذخایر پروتئینی بدن از جمله پروتئین های عضلات در خطر تجزیه شدن قرار می گیرند.

 

سطوح پایین گلیکوژن در موقع ورزش کردن ناشتا سبب آزاد سازی بیشتر کورتیزول و تجزیه پروتئین بدن می شود که گذشته از تحلیل عضلات، در سیستم ایمنی بدن هم اختلال به وجود می آورد. پس در این وضعیت شما عضلات خود را هم قربانی می کنید. بنابراین بهتر است که روز خود را با یک صبحانه مختصر و زود جذب شروع کنید و ۴۵ دقیقه بعد ورزش کنید تا در این زمان هم سیستم قلبی عروقی به آماده گی تحمل فشار رسیده باشد .

 

ورزش ناشتا فاید مفید است یا مضر, ورزش ناشتا و قبل صبحانه درسته یا غلط,صبحانه قبل ورزش بهتر است یا بعد تمرین

صبحانه قبل ورزش بهتر است یا بعد تمرین

 

مشکل ورزش با شکم خالی چیست؟

چنانچه شما با گرسنگی ورزش کنید، منبع اصلی ATP (یعنی کربوهیدرات) در دسترس بدن نیست و بدن برای تامین ATP، سراغ پروتئین و چربی می‌رود؛ پروتئین مورد استفاده برای تولید ATP از عضلات گرفته می‌شود که این کار باعث از دست دادن توده عضلانی می‌شود. به عبارت دیگر، هم چربی‌سوزی خواهید داشت هم عضله‌سوزی!

 

از آنجا که عضلات اهمیت زیادی برای سلامتی و تناسب اندام دارند، شما (به ویژه خانم‌ها) باید به هر صورتی آنها را حفظ کنید نه اینکه آنها را بسوزانید. به خصوص کسانی که بدنسازی کار می‌کنند و هدف آنها عضله‌سازی هست، هیچ وقت نباید با گرسنگی تمرین کنند.

 

ورزش ناشتا فاید مفید است یا مضر, ورزش ناشتا و قبل صبحانه درسته یا غلط, ورزش کردن با شکم خالی مفید یا مضر است

آیا با ورزش ناشتا چربی سوزی اتفاق می افتد

 

چه غذاهایی و چند ساعت پیش ورزش غذا بخوریم؟

چه هدف شما کاهش وزن باشد چه عضله‌سازی، باید قبل از تمرین چیزی بخورید. زمانبندی تغذیه و نوع ترکیب مواد غذایی به منظور عضله‌سازی، کاهش وزن، یا هردو به صورت همزمان، فرق دارد. پس لازم است در مورد هدفی که دارید علاوه بر مطالعه در این زمینه، از یک متخصص بخواهید تا برنامه‌ای مختص به خودتان را تنظیم کند. 

 

گردآوری: بخش ورزشی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X ورزش ,سایر موارد

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023