رشته مهیج ورزشی فریزبی



فریزبی,ورزش فریزبی,بازی فریزبی

معرفی ورزش فریزبی

 

فریزبی یک رشته جذاب و مفرح است که از پنج سبک مختلف تشکیل شده است. انجام این رشته ورزشی باعث تقویت هردو سیستم غیر هوازی و هوازی ورزشکاران ‌شده و علاوه بر تقویت دستگاه قلبی و عروقی باعث بالا رفتن آمادگی جسمانی می‌شود. ضمن اینکه در بعد روانی هم تاثیرات شگرفی رو روی افراد میگذارد.

فریزبی

فریزبی یک صفحه مدور لبه‌دار به قطر ۲۰ الی ۲۵ سانتی‌متر و جرم 170 گرم است. جنس این صفحه معمولا از پلاستیک و با وزن بين ۱۱۰ تا ۲۰۰ گرم است. فريزبی به واسطه شكل آيروديناميك خاص خود قابليت پروازی زيبا با پرتاب فردی متبحر را داراست. از این وسیله برای تفریح و ورزش رقابتی استفاده می‌شود.

 

بازی فریزبی را در هر محيط باز و وسیعی مثل پارك، پاركينگ، صحرا و ... با حضورحداقل دو نفر می‌توان انجام داد. نحوه بازی به صورت پرتاپ و دریافت صفحه طبق یک سری قوانین است که این ارسال و دریافت فریزبی باعث تحرك فرد و انجام حركات ورزشی مناسب می‌گردد. برای بهتر بازی کردن فریزبی باید پرتاب و گرفتنتان قوی باشد.

 

تاریخچه ورزش فریزبی

فکر طراحی این صفحه مدور پلاستیکی در سال‌های دهه ۵۰ به فکر والتر فردریک موریسن رسید- سال‌هایی که با لو، دختری که بعدها به همسری او در آمد، در ساحل کالیفرنیا با یک تابه کوچک کیک‌پزی بازی می‌کردند. او اسم وسیله‌ای را که ساخته بود صفحه پلوتو گذاشت و آن را در بازارهای محلی می‌فروخت.

 

این وسیله به سرعت، محبوب بچه‌ها و بزرگ‌ترها شد تا سرانجام در سال ۱۹۵۷ آقای موریسن حقوق این اسباب بازی را به شرکت کالیفرنیایی «وام- او» فروخت. این شرکت متوجه شد که بیشتر نوجوان‌ها به این وسیله فریزبی Frisbie می‌گویند که در آن زمان نام یک شیرینی پای معروف بود. شرکت «وام-او» هم این وسیله را با اندکی تغییر، فریزبی Frisbee نام گذاشت تا با اسم آن نوع شیرینی کمی متفاوت باشد.

 

آموزش اصولی پرتاپ فریزبی

- انگشت اشاره را روی لبه فریزبی، و سه انگشت دیگر را  زیر قرار دهید.

- هر جا که هدفتان قرار دارد، باید به پهلو نسبت به آن بایستید. اگر راست دست هستید، پهلوی راستتان.

- دستتان را به سمت داخل بدن در ناحیه شکم نگه دارید.

- آرنج را به طور کامل باز کنید، و با رها کردن فریزبی انگشت ها را به سمت هدف نشانه بگیرید. یادتان باشد سطح فریزبی باید تمام مدت با سطح زمین موازی باشد.

فریزبی,ورزش فریزبی,رشته ورزشی فریزبی

تاریخچه ورزش فریزبی

 

سبک های مختلف فریزبی

سبک های مختلف فریزبی دارای دیسک هایی با ابعاد و وزن های مختلف است. این ورزش در حدود ۴۰ نوع سبک بازی دارد و از این تعداد ۷ سبک آن بطور رسمی توسط فدراسیون جهانی فریزبی حمایت می شود. بازی‌های رسمی که در فدراسیون جهانی از اهمیت بیشتری برخوردار است به ترتیب: فریزبی آلتیمیت، فریزبی گلف، حرکات نمایشی انفرادی با فریزبی است.

 

فریزبی آلتیمیت

سبک التیمیت فریزبی که معروفترین سبک این ورزش است به صورت گروهی انجام می شود. این سبک همراه با پاس کاری، محوطه گل و امتیازبندی است. در سبک دبل دیسک دو نفر مقابل دو نفر دیگر و همزمان با دو دیسک بازی می کنند. در سبک فری استایل هم حرکات نمایشی بسیار جالبی با قوانین خاص خود انجام می شود.

 

زمین بازی آلتیمیت

ابعاد زمین بازی به این ترتیب خواهد بود: طول کلی زمین بازی ۱۰۰ متر و عرض کلی ۳۶ متر است، از انتهای هر دو طرف زمین ۱۸متر جدا کرده و به این ۱۸متر ناحیه گل می‌گویند. پس طول زمین اصلی بازی ۶۴ متر، جمع طول دو ناحیه گل ۳۶ متر، عرض کلی زمین بازی کلی و ناحیه گل ۳۶ متر است.

 

قوانین بازی فریزبی آلتیمیت

فریزبی,ورزش فریزبی,قوانین بازی فریزبی

قوانین بازی فریزبی

 

-‌ برای بازی کردن فریزبی آلتیمیت قبل از هرچیز باید دو تیم متشکل از حداقل پنج نفر و حداکثر هفت نفر را تشکیل دهیم.

 

- برای شروع بازی دو کاپیتان دو فریزبی می‌اندازند و تیم مهاجم و مدافع را تعیین می‌کنند.

 

- بعد از مشخص شدن تیم مدافع و مهاجم، تمام افراد تیم مدافع همگی داخل ناحیه گل حضور دارند، در مقابل تمامی بازیکنان تیم مهاجم به اینصورت که یک پایشان روی خط ابتدایی ناحیه گل و پای دیگرشان در زمین بازی قرار دارد آماده دریافت پرتاب از سوی نفر تیم مدافع می‌شوند.

 

- بعد از پرتاب توسط بازیکن تیم مدافع به سمت بازیکنان تیم مهاجم و دریافت فریزبی توسط بازیکنان تیم مهاجم بازی شروع می‌شود، به اینصورت که بازیکنان تیم مهاجم با پاس کاری با یکدیگر به ناحیه گل تیم مدافع نزدیک می‌شوند.

 

- تیم مدافع می‌تواند برای اینکه فریزبی را مال خود کند، در بین مسیری که فریزبی بین بازیکنان تیم مهاجم جابه‌جا می‌شود، تاثیری بگذارند تا فریزبی با زمین برخود کند یا اینکه به طور مستقیم در دستان خودشان قرار گیرد، در این صورت آنها به مهاجمین تبدیل می‌شوند.

 

- در زمانی که فریزبی در دستان بازیکنان تیم مهاجم قرار دارد، افراد تیم مدافع می توانند در جلوی آن فرد مالک فریزبی است با فاصله ی حداقل یک دست و حداکثر سه متر ، بایستد و به طور معمول تا ۱۰ثانیه بشمارد. مهاجم در عرض ۱۰ثانیه باید پاس دهد در غیر اینصورت مالکیت عوض می شود.

 

- بعد از زدن گل زمین دو تیم تعویض می شود و دوباره بازیکنان در ناحیه ی گل خود مستقر می شوند با توجه به اینکه تیمی که گل خورده به تیم مهاجم تبدیل شده و تیمی که گل زده به تیم مدافع.

 

- اولین تیمی که به امتیاز ۹ برسد نیمه عوض شده و بعد از به پایان رسیدن وقت استراحت نیمه دوم با تغییر زمین‌ها شروع می شود. هر یک از دو تیم که زودتر به امتیاز ۱۷ برسند برنده بازی خواهند بود.

 

 

گردآوری: بخش ورزش بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های ورزشی(ورزشکاران، درمان با ورزش، ورزش عمومی، زیبایی اندام و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------