درد واژن در بارداری چه دلایلی دارد؟درد واژن در بارداری,تیر کشیدن واژن,درد واژن

درد واژن در بارداری

 

برخی از زنان در دوران حاملگی با دردهای جدیدی اشنا میشوند که یکی از آن ها در واژن و البته استخوان واژن است. ولی این دردها در دوران حاملگی چه دلایلی دارند ؟ آیا درد واژن سبب زایمان زودرس می شود؟

پزشکان متخصص معتقد هستند درد واژن، تیر کشیدن واژن و درد زیر شکم به علت تغییرات هورمونی و بزرگ شدن رحم است و این درد جدید در این دوران کاملاً طبیعی است. درد یا تیر کشیدن واژن دردی ناگهانی، شدید و گزنده ای است که در لگن، رکتوم یا فرج حس می شود. البته این درد سریع، ناگهانی و شدید در پاها هم پخش می شود. رحم زنان باردار در دوران حاملگی با تغییرات زيادي روبرو می شود و از اندازه یک پرتقال اندازه یک هندوانه رشد می کند.درد واژن در حاملگی طبیعی است و در سه ماهه نخست، دوم یا سوم رخ می دهد.

 

آیا تیر کشیدن واژن نشانگر زایمان است؟

تیر کشیدن واژن به این معناست که عصب های دهانه رحم آغاز به منقبض شدن می کنند. برخی از زنان این درد را دردوران بارداری و هنگامی که پا یا ارنج نوزاد با مجموعه عصب های دهانه رحم برخورد می کند حس می کنند و به معنی زایمان زودرس نیست. ولی تیر کشیدن واژن با درد یا گرفتگی هایی با فواصل منظم همراه لکه بینی یا خونریزی باشد حتماً با پزشک متخصص تماس بگیرید.

 

درد واژن در بارداری,تیر کشیدن واژن,درد واژن

تیر کشیدن واژن

 

درد واژن در بارداری چه دلایلی دارد؟

 

درد واژن در این دوران علل زيادي دارد که مهمترین آن ها به شرح زیر است:

 

درد رباط گرد

با شروع سه ماهه ی دوم حاملگی، امکان دارد حس درد در پهلو را تجربه کنید چرا‌که رباط بالای رحم که تا کشاله ی ران امتداد دارد، آغاز به کشیده شدن و انقباض می کند. دکتر سوزان مریل ناچ، پزشک متخصص زنان و زایمان سن دیه گو می گوید" زنان معمولاً این درد را موقع راه رفتن یا برخاستن از صندلی تجربه می کنند؛ رحم تغيير زاویه می دهد و رباط را به طرف بالا میکشد ". دراز کشیدن به پهلویی که درد دارد میتواند درد را ارام کند؛ اما این درد تا 24 ماه ديگر برای همیشه از بین خواهد رفت!

 

اختلال در ترشح هورمونها

به هم خوردن تنظیمات هورمونی در دوران حاملگی طبیعی است. همین تغییرات هورمونی سبب خشکی واژن می شود. خشکی واژن هم سبب درد واژینال به ویژه در روابط زناشویی می شود.

 

بزرگ شدن رحم

اندازه رحم با بزرگ شدن جنین آرام آرام رشد می کند. این تغيير اندازه سبب فشار بر وازن و ماهیچه های اطراف آن می شود. فشار مدام با درد همراه است.

 

یبوست

یبوست، یکی از مشکلات شایع در زمان حاملگی، میتواند سبب درد و ناراحتی در ناحیه ی لگنی شود.( هورمون ها روند گوارش غذا را کند می کنند، مکمل های غذایی دارای آهن که پزشک تجویز می کند هم همین مشکل را ایجاد می کنند.) آب زیاد بنوشید و غذاهای دارای فیبر مانند میوه و سبزیجات خام استفاده کنید. چنانچه باز هم مشکل یبوست رفع نشد، از پزشک خود سوال کنید که آیا میتوانید از ملین ها یا شیاف های گلیسرینی استفاده کنید یا خیر.

 

درد واژن در بارداری,تیر کشیدن واژن,درد واژن

درد واژن

 

رشد جنین

هنگامی که جنین رشد می کند، رحم بزرگ تر می شود و رباطهای در قسمت لگن گسترش پیدا می کنند. همین مسئله سبب انسداد مجاری و عضلات اطراف واژن می شود. این انسداد با درد همراه است.

 

عفونت

عفونت میتواند یکی از علل درد واژن باشد. چنانچه این درد در ناحیه تناسلی خارجی و واژن حس شود باید به عفونت شک کنید. رایج ترین نوع عفونت واژن در زنان باردار کاندیدا است که زیرا ایمنی آنها بسیار پائین است.

 

ورم گردن رحم

ورم و بزرگ شدن دهانه رحم هم میتواند سبب درد واژن شود. البته این ورم و این درد در هفته های پاياني حاملگی احساس می شود.

 

بارداری خارج از رحم

با این که تشخیص بارداری خارج از رحم خيلي دشوار است ولی این نوع بارداری هم میتواند یکی از علل درد واژن در زمان بارداری باشد.

 

مفاصل لگنی

با نزدیک شدن به پایان بارداری هورمون ریلاکسین بالا می رود و به رباط ها کمک می کند تا خود را برای تولد آماده کنند. همچنين، ریلاکسین مفصل لگنی را شل می کند و حتی آنها را کمی از هم جدا می کند. حس درد در اطراف استخوان شرم گاهی کاملاً طبیعی است و امکان دارد حس کنید که پاهایتان می لرزند. بعضی از خانم‌ها از کمربند محافظ لگنی استفاده می کنند که به محکم شدن این ناحیه کمک می کند.

 

درد واژن در بارداری,تیر کشیدن واژن,درد واژن

همه چیز درباره درد واژن

 

علایم درد رباط گرد در دوران بارداری

این دردها دائمی نیستند و می آیند و میروند در بسياري از خانم‌ها در بارداری های بعدی شدت آن کم یا کلا متوقف می شود. علایم زیر میتوانند علامت درد رباط گرد باشند:

 

درد شدید و ناگهانی موقع تغيير وضعیت سریع

به عنوان مثال موقع تغيير حالت در تخت خواب، تغيير حالت از نشسته به ایستاده یا موقع سرفه و خنده کردن

 

درد در قسمت زیر شکم یا لگن

رباط گرد از ناحیه کشاله ران تا شکم و لگن امتداد دارد شما امکان دارد درد را در هر کدام از این نواحی احساس کنید.

 

حس درد پس از فعالیت بدنی

فعالیت بدنی مثل پیاده روی در طول روز میتواند منجر به افزایش درد رباط های گرد شود.

 

- درد و گرفتگی شدید

- تب و لرز

- خونریزی

- ادرار دردناک

- ترشحات غیرمعمول واژن

- سرگیجه

 

کی باید به متخصص مراجعه کرد؟

درد واژن در اکثر زنان در زمان حاملگی طبیعی است. تغيير جزیی در سبک زندگی میتواند کمک کننده باشد با این حال پیش از هر اقدامی با متخصص مشورت کنید. فراموش نکنید این درد میتواند ناشی از عفونت قارچی یا ناهنجاری های دهانه رحم باشد که زمینه ساز سقط جنین خواهد شد. درصورتی که درد واژن دارید برای حصول اطمینان از بی خطر بودن آن با پزشک تان مشورت کنید.

 

گردآوری: بخش زناشویی بیتوته

 

 بارداری و زایمان راحت با...

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------