طول طبیعی دهانه رحم چقدر است؟سرویکس چیست, طول سرویکس, اندازه طبیعی دهانه رحم در بارداری

سرویکس چیست

 

طول سرویکس یا دهانه رحم

برای انجام عمل سرکلاژ دهانه رحم چیزی که مهم است طول آن است. به همین علت بهتر است نخست با موارد طبیعی و غیر طبیعی آن آشنا شوید و بدانید که اصلا گزینه مناسبی برای انجام عمل سرکلاژ هستید یا خیر.

در مواقعی که گردن رحم یا همان سرویکس کوتاه می باشد، عمل سرکلاژ نیاز است. بعضی وقتها به دلیل کوتاهی گردن رحم یا نارسایی سرویکس به دلایل گوناگون سرویکس تاب تحمل فشار به وجود آمده از وزن جنین را ندارد و احتمال سقط یا زایمان زودرس را بیشتر می کند. به همین علت پزشک پیش از هفته ۱۴ دهانه رحم را می دوزد. 

 

سرویکس چیست؟

انتهای رحم لوله ای باریک وجود دارد که به طرف واژن گسترش پیدا میکند، این لوله سرویکس نام دارد. بیشتر اشخاص سرویکس را با نام دهانه رحم هم می شناسند. دهانه  رحم، مثل هر گونه بافتی در بدن، به علل گوناگون ملتهب می شود. التهاب دهانه رحم به عنوان سرویکس شناخته می شود.

 

طول طبیعی دهانه رحم

طول سرویکس نرمال 40 میلی متر است و در طی بارداری کانالیزه باقی می‌ماند و در زمان زایمان شدید کوتاه شده و دهانه رحم باز می‌شود. در زمان بارداری طول دهانه رحم بالای 30 طبیعی به حساب می آید در زنان کم خطر یا حتی بی خطر طول سرویکس در دوران بارداری به طور متوسط  بین هفته های چهاردهم تا سی ام 35 تا 40 میلی متر است.

 

اندازه طول سرویکس در هفته های بارداری

-  هفته 8 تا 14 بارداری: حداقل طول سرویکس 28 میلیمتر و حداکثر 56 میلیمتر

-  هفته 15 تا 28 بارداری: حداقل طول سرویکس 26 میلیمتر و حداکثر 52 میلیمتر

-  هفته 29 تا 37 بارداری: حداقل طول سرویکس 27 میلیمتر و حداکثر 52 میلیمتر

 

طول غیرطبیعی دهانه رحم چقدر است؟

زمانی که دهانه ی رحم کوتاه می شود دارای طیف گسترده ای می شود و طول آن امکان دارد عددی بین 15 الی 25 میلی متر باشد. بهتر است بدانید تنها کوتاهی سرویکس یا دهانه ی رحم نمی تواند ادعا کند رحم توانایی بارداری را ندارد. با استفاده از سونوی پی در پی می توان تغییرات گردن رحم را مورد بررسی قرار داد و فهمید که آیا دهانه ی رحم کم کم کوتاه می شود یا خیر.

 

سرویکس چیست, طول سرویکس, اندازه طبیعی دهانه رحم در بارداری

طول سرویکس در بارداری

 

طول سرویکس چیست؟

آگاهی از وضعیت داخلی بدن در دوران بارداری بسیار مهم است. بخش پایین یا دهانه رحم که با واژن مرتبط است، سرویکس نامیده می شود. طول سرویکس ورودی دهانه رحم است.

 

این اندازه در طول دوره بارداری عوض می شود. طول سرویکس کم کم کاهش می یابد و در آخر، دهانه رحم به کاملا باز می شود تا زایمان انجام شود.

 

ولی در بعضی از زنان، دهانه رحم امکان دارد قبل از موعد نرم و باز شود. این موضوع می تواند باعث زایمان زودرس شود.

 

چرا طول سرویکس یا دهانه ی رحم مهم است؟

تا وقتی که یک خانم باردار نشود طول دهانه ی رحم او ثابت و انعطاف ناپذیر است. پس از این که یک خانم باردار می شود گردن رحم او نرم تر و کوتاه تر می شود. در حقیقت وضعیت سفت و عضلانی خود را از دست داده و کم کم شل و گشادتر می شود. این امر باعث می شود در بارداری های بعد جنین در کانال گردن رحم قرار بگیرد. ولی اگر طول دهانه ی رحم خیلی کوتاه باشد، امکان دارد مادر را با زایمان زودرس روبرو کند.

 

عملکرد سرویکس چگونه است؟

در صورت حامله نبودن ، لوله سرویکس به مقدار خیلی کم باز است تا  داخل شدن اسپرم به رحم و خارج شدن خون قاعدگی به بیرون، انجام شود. در طول بارداری ، ترشحات کانال را پر می‌کند و یک سد نگهدارنده به نام پلاگین مخاط تشکیل می‌شود. در دوره بارداری طبیعی، دهانه رحم در وضعیت نرمال خود باقی مانده و تا اواخر 3 ماهه آخر، بسته می‌ماند. با نزدیک شدن به زمان زایمان گردنه رحم آغاز به نرم شدن، از بین رفتن مخاط تولید شده و ترشحات و گشاد شدن می‌کند تا بدن را برای زایمان آماده کند.

 

چه عواملی باعث سرویکس می شود؟

رایج ترین دلیل آن عفونت است. عفونت هایی که باعث سرویکس می شوند امکان دارد در طول فعالیت جنسی گسترش پیدا کند. سرویکس در دو حالت حاد و یا مزمن است. سرویکس شدید شامل نشانه های ناگهانی است. سرویکس مزمن چند ماه طول میکشد تا نشانه های آن پیدا شود.

 

سرویکس چیست, طول سرویکس, اندازه طبیعی دهانه رحم در بارداری

طول سرویکس نرمال

 

سرویکس حاد به طور معمول به دلیل عفونت انتقال دهنده جنسی بروز می کند، مثل:

- تبخال تناسلی

- کلامیدیا

- ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)

- تریکومونیاز

- سوزاک

 

سرویکس مزمن بیشتر بعد از زایمان رایج است. همینطور امکان دارد در دوران بارداری اتفاق بیفتد، چون افزایش سطح هورمون سبب افزایش جریان خون به گردن رحم می شود.

 

تشخیص سرویکس

چنانچه نشانه های سرویکس دارید، برای تشخیص دقیق به متخصص زنان  مراجعه کنید.

 

راه های گوناگونی وجود دارد که پزشک شما می تواند تشخیص بدهد که سرویکس وجود دارد یا خیر

- تست پاپ اسمیر

- آزمون دو طرفه لگن

- تخلیه گردن رحم

- بیوپسی سرویکس

 

سرویکس چیست, طول سرویکس, اندازه طبیعی دهانه رحم در بارداری

طول سرویکس چیست

 

عواملی که طول گردن رحم را تحت تأثیر قرار می‌دهند:

آناتومی: بعضی از بانوان گردن رحم کوتاه دارند. زیرا بدن آنها اینطور ساخته شده است.

 

بزرگ شدن بیش از اندازه رحم: در بارداری‌های چند قلویی، رحم بیش از ظرفیت خود کشیده می‌شود. به طرف پایین روی دهانه رحم فشار می‌آورد و طول آن را کاهش می‌دهد.

 

نارسایی دهانه رحم: نارسایی دهانه رحم یا گردن رحم حالتی است که به علت نداشتن قدرت عضلات دهانه رحم به وجود می آید و می‌تواند بر طول گردن رحم اثر بگذارد.

 

آیا اندازه گیری طول گردن رحم یک ضرورت است؟

پزشکان معمولاً اسکن طول گردن رحم را به همه بانوان مخصوصا کسانی که به بانوانی که دوقلو یا چندقلو باردار هستند یا سابقه پزشکی زایمان زودرس و سقط جنین دارند توصیه می‌کنند. چون اگر عدد گزارش شده با اندازه طول نرمال دهانه رحم فرق زیادی داشته باشد. انجام هرچه زودتر اقدامات درمانی ضرورت دارد.

 

گردآوری: بخش زناشویی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------