چگونه بفهمم كه زمان زايمان رسيده است؟ 

چگونه مي‌توانم بفهمم كه زمان زايمان فرا رسيده است؟

 

زايمان در زنان مختلف متفاوت است و تعيين زمان دقيق آن واقعا ممكن نيست. زايمان را بيشتر بايد يك فرآيند دانست نه يك اتفاق سريع؛ فرآيندي كه در آن تغييرات متعدد فيزيولوژيكي در بدن شما دست به دست هم مي‌دهند تا كودك را به دنيا بياورند. اگر واقعا زمان زايمان شما فرارسيده باشد يك يا چند مورد از پنج مورد زير اتفاق خواهد افتاد:

* دهانه رحم شما هرچه بيشتر نازك و نرم مي‌شود (كه به آن افاسمان يا Effacement مي‌گويند) همچنين تا ده سانتي‌متر بزرگ و متسع مي‌شود (كه به آن ديلاتاسيون يا Dilatation مي گويند).


*
انقباضاتي به صورت منظم رُخ مي‌دهند كه فاصل? زماني بين آنها به تدريج كمتر مي‌شود، مدت زمان هر كدام افزايش پيدا مي‌كند و شدت آنها نيز به تدريج زيادتر مي‌شود.


* شما ممكن است كمردرد مداوم داشته باشد كه غالبا همراه با احساس گرفتگي عضلاني است؛ مشابه آنچه قبل از قاعدگي احساس مي‌شود.


* ممكن است "نمايش خوني" يا Bloody Show داشته باشيد: يك ماد? موكوسي يا لزج مايل به قهوه‌اي يا خونابه اي از شما خارج مي‌شود. اگر اين پلاگ موكوسي يا مخاطي كه دهان? رحم را مي‌بندد از رحم شما خارج شود زايمان ممكن است بسيار نزديك باشد، يا ممكن است هنوز چند روز با زايمان فاصله داشته باشيد. به هر حال اين اتفاق مي‌تواند نشانه‌اي بر اين مطلب باشد كه بدن شما در حال طي كردن روند طبيعي خود براي زايمان است.


* كيسه آب شما پاره مي‌شود؛ البته اين اتفاق در صورتي نشاندهنده نزديك بودن زايمان است كه همراه با بروز انقباضات باشد.

 

چه زماني بايد با دكتر يا ماماي خود تماس بگيرم؟

 

احتمالا شما و ماما يا پزشكتان دربار? اينكه وقتي زمان زايمان فرا مي رسد، چه بايد بكنيد، صحبت كرده‌ايد. اما اگر فكر مي‌كنيد زمان آن فرا رسيده است خجالت نكشيد و زنگ بزنيد. پزشكها و ماماها به اين قضيه عادت دارند! خانمهايي كه شك دارند زمان زايمانشان فرارسيده است يا كساني كه به راهنمايي‌شان نياز دارند دائماً به آنها زنگ مي‌زنند؛ در واقع اين قضيه بخشي از شغل آنهاست. واقعيت اين است كه پزشك يا ماما مي‌تواند از روي لحن صداي شما و حرفهايي كه مي‌زنيد چيزهاي زيادي را بفهمد و به شما بگويد چه بايد بكنيد؛ پس مكالم? تلفني واقعا مي‌تواند به شما كمك كند. پزشك شما مي‌خواهد بداند كه انقباضات با چه فاصل? زماني از هم رُخ مي‌دهند، آيا مي‌توانيد در زماني كه يكي از اين انقباضات را تحمل مي‌كنيد حرف بزنيد يا نه و يا ديگر نشانه‌هاي احتمالي را نيز بفهمد.

 

اگر كيسه آب شما پاره شد يا اگر شك داريد كه مايع آمنيوتيك از شما خارج مي‌شود با پزشك يا ماماي خود صحبت كنيد. او همچنين از شما خواهد پرسيد كه اين اتفاق چه زماني افتاده است و مايع يا ترشحاتي كه ديده‌ايد چه رنگي بوده است. همچنين اگر يكي از موارد زير اتفاق افتاده است حتما به او بگوييد:

 

اگر تحرك كودك كمتر شده است؛

 

اگر خونريزي واژن داريد (مگر اينكه صرفاً كمي مخاط خوني ديده باشيد)؛

 

و اگر تب، سردردهاي شديد، تغيير بينايي يا درد شكمي داريد.

 

اگر مورد ديگري هم هست كه شما را نگران مي‌كند مي توانيد با ماما يا پزشك خود در ميان بگذاريد.

 


در ابتداي شروع درد زايمان چه كار بايد بكنم؟


در اين زمان نوشيدن مقادير زيادي از مايعات حائز اهميت است. به صورت متناوب بنشينيد و راه برويد يا يك دوش گرم بگيريد تا دردهاي شما را آرام كند و اگر مي‌توانيد كمي استراحت كنيد تا براي زايمان آماده شويد.

 


آيا ممكن است انقباضاتي رُخ بدهند اما در واقع هنوز زمان زايمان فرا نرسيده باشد؟

 

بله. در مواردي ممكن است درد زايمان به صورت كاذب رُخ دهد. در اين مواقع دهان? رحم شما بزرگ و متسع نمي شود (پزشك يا ماما مي‌تواند با معاينه اين مطلب را تشخيص دهد)، انقباضها نامنظم بوده و شدت آنها زياد نمي شود و دردهايي كه در شكم يا پشت خود احساس مي‌كنيد با يك دوش گرم يا ماساژ به سادگي برطرف شوند.

 


آيا مي‌توانم تشخيص دهم كه زايمان به زودي رُخ خواهد داد؟

 

ممكن است. هرچند شايد شما از جمله زنان خوشبختي باشيد كه هيچ كدام از اتفاقات مهمي را كه در درون بدنتان رُخ مي‌دهد متوجه نشويد اما بدن شما از يك ماه پيش از زايمان براي اين فرآيند آماده مي‌شود. در برخي از خانمها هنگامي كه زمان زايمان واقعي فرا مي‌رسد دهان? رحم از قبل متسع و نازك شده است.

 

 

ديگر نشانه‌هاي زايمان شامل موارد زير مي‌شوند:

 

* كاهش درد (هنگامي كه سر كودك به طرف جايي در لگن كه براي زايمان مناسب است حركت مي‌كند)


* افزايش ترشحات واژن


* بروز نمايش خونيBloody Show)): ترشحات مايل به قهوه‌اي يا خونابه اي


* انقباضهاي بركستون هيكس( Braxton Hicks ):كه با فاصل? زماني كمتر و با شدت بيشتر رُخ مي دهند.

 

منبع:ninisite.com

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------