بهترین سن ازدواج چگونه محاسبه می شود؟سن مناسب ازدواج دختر, بهترین سن ازدواج, سن مناسب ازدواج

بهترین سن ازدواج

 

سن مناسب ازدواج

ازدواج برای دختر و پسر کاری غریزی و فطری است. هر زمان این غریزه و فطرت و رشد سنی و عقلی و اجتماعی بیدار شود و دختر و پسر احتیاج به ازدواج در درون آنها بیدار شود؛ آنوقت هنگام ازدواج آن فرد رسیده است. در این مقاله به این مورد که بهترین سن ازدواج چه سنی است می پردازیم.

شرایط مورد نیاز برای رسیدن به سن ازدواج

رشد جسمانی

یکی از مواردی که برای تعیین بهترین سن ازدواج باید به آن توجه داشت رشد جسمانی دخترو پسر می باشد. هر دختر و پسری باید از نظر جسمی به بلوغ برسند. یعنی اینکه دختر و پسر توانایی جنسی داشته باشند. بررسی ها نشان می دهد دختران در سن ۱۳ تا ۱۴ سالگی بیشتر به بلوغ جنسی می رسند و همه دختران تا سنّ ۱۷ سالگی بالغ می شوند.

 

و در پسران هم از سنّ ۱۴ الی ۱۷ سالگی همگی به بلوغ جنسی می رسند. نخستین شرط برای ازدواج نیز بلوغ جنسی است که بیشتر در دختران ۱۵ سالگی و در پسران ۱۶ سالگی اتفاق می افتد. منظور از بلوغ جنسی این است که اندامهای جنسی دختر و پسر آمادگی مسائل زناشویی داشته باشند.

 

به عبارت دیگر بلوغ جنسی عبارت است از خواسته های فیزیولوژیکی و غریزی یک شخص و ازدواج جوابی است به خواسته ها و هر چه میان این دو سؤال و جواب فاصله بیشتر باشد عقده های روانی بیشتر است.

 

سن مناسب ازدواج دختر, بهترین سن ازدواج,بهترین سن برای ازدواج

سن مناسب ازدواج

 

رشد عقلانی

بلوغ مورد نیاز برای ازدواج فقط بلوغ جسمی نیست تعیین بهترین سن ازدواج باید مبتنی بر سه اصل بلوغ جسمانی، بلوغ عقلانی و بلوغ اجتماعی باشد. حتما وقتی که شخصی رشد فکری لازم برای انتخاب همسر را پیدا نکرده است، نمی تواند اقدام به تصمیم برای ازدواج خود کند و همین طور قدرت تشخیص مصلحت یا فساد در ازدواج با شخص مورد نظر را ندارد، رشد فکری بعد از بلوغ جسمانی به سوی تکامل می رود. بعد از بحران های بلوغ، فرد استعدادها، توانائیها و امکانات محیطی خود را بهتر می شناسد و نسبت به شخصیّت خود بیشتر آگاهی پیدا می کند. در نتیجه تصمیماتش بیشتر از عقل سرچشمه می گیرد تا احساسات.

 

رشد عاطفی و احساسی

رشد عاطفی و احساسی یکی از شرایط لازم برای ازدواج است و دارای خوبی ها و مزیت های بسیاری است. مانند اینکه قدرت محرکه انسان است، عامل اتصال و پیوستگی و ملایم سازی انسانها و جوامع است، از مهمترین دلایل موفقیّت در زندگی زناشویی است. شخص از رشد عاطفی برخوردار است، مهار احساسات منفی و مثبت خود را در دست دارد. وی در نشان دادن خشم و ترس، گریه و شادی، محبّت و غیره در حد و حدود قبول شده جامعه عمل می کند، نه مثل یک کودک. رشد عاطفی هم مثل رشد عقلی به سنّ تقویمی نیست، بلکه به مقدار یادگیری، تجربه های شخص و از همه مهمتر تعامل عاطفی فرزند با والدین و دیگر بزرگسالان یاد می گیرد.

 

سن مناسب ازدواج دختر, بهترین سن ازدواج,سن مناسب ازدواج دختر

بهترین سن برای ازدواج

 

رشد اجتماعی

رشد اجتماعی نیز از فاکتورهای مهم در تعیین بهترین سن ازدواج می باشد. رشد اجتماعی ارتباط تنگاتنگی با رشد عقلی و رشد عاطفی دارد. انسان دارای چهار دنیای اجتماعی است: خانواده، مدرسه، شغل و دوستان که شخص را باید از نظر اجتماعی در آنها مورد بررسی قرار داد. شخصی که از رشد اجتماعی برخوردار است ارتباطات اجتماعی مانند ارتباط میان زن و شوهر را بهتر درک می کند، به دیگران احترام می گذارد، حقوق دیگران را محترم می شمارد، نقش، وظایف و مسئولیتهای مرتبط به خود را به درستی انجام می دهد.

 

رشد اخلاقی

روابط زناشویی مثل هر ارتباط اجتماعی دیگر میان افراد با در نظر گرفتن ارزشهای اخلاقی و معنوی زن و مرد است که باعث سعادت و معنویت زندگی آنها می شود. خیلی از امور و مسائل زندگی زناشویی در چهارچوب اخلاق و فضایل اخلاقی حل شدنی است و هر اندازه زن و شوهر در اخلاق و رفتار پسندیده مثل صداقت و گذشت، درستی و فداکاری و… خلاقیت داشته باشند زندگی آنها از سلامت و آرامش بیشتری برخوردار خواهد بود. پس بهترین سن ازدواج برای یک فرد، زمانی است که در کنار سایر فاکتورها از نظر اخلاقی نیز رشد کرده باشد.

 

سن مناسب ازدواج دختر, بهترین سن ازدواج,بهترین سن ازدواج پسر

سن مناسب ازدواج دختر و پسر

 

محاسبه سن ازدواج با یک فرمول ساده 

این فرمول به این ترتیب است که:m= سن پسر ———– w= سن دختر

درفرمول زیر چنانچه دختر هستید سن خود را به جای W بگذارید و اگر پسر هستید  سن خود را به جای M بگذارید … سنی که به دست خواهد آمد سن مناسب همسر شماست .

 

w= m/2 +7 <————–1

m = 2*(w-7) <————- 2

 

طبق این فرمول سن مناسب برای ازدواج دخترها و پسرها به ترتیب زیر است:

سن پسر { ۲۰ ۲۴ ۲۶ ۲۸ ۳۰ ۳۲ ۳۴ ۳۶ ۴۰ ۴۶ ۵۲ ۶۰ ۶۶}

سن دختر{ ۱۷ ۱۹ ۲۰ ۲۱ ۲۲ ۲۳ ۲۴ ۲۵ ۲۷ ۳۰ ۳۳ ۳۷ ۴۰}

 

بهترین سن ازدواج از نظر روانشناسی چیست؟

روانشناسی همواره عوامل زیادی را برای مطالعه یک مسئله مورد ارزیابی قرار می دهد به همین علت بیان بهترین سن ازدواج از نظر روانشناسی هم احتیاج به بررسی جوانب بسیاری دارد.

 

ولی به طور معمول برای دختران سنی میان ۲۲ تا ۲۵ سال و پسران ۲۴ تا ۲۷ سال را مناسب برای ازدواج می دانند.

 

گردآوری: بخش زناشویی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------