همدلی در دوران نامزدیدوران نامزدی,خانواده نامزد,همدلی كردن با نامزد

 

معمولا كنار هم قرار گرفتن دو فرد از دو جنس مخالف كه تربیت شده خانواده هایی با فرهنگ های متفاوت هستند یقینا زمینه ایجاد تنش و اختلاف میان طرفین را فراهم می آورد. به همین دلیل است كه زن و مردی كه تازه با یكدیگر عقد كرده اند به همان اندازه كه به هم علاقه دارند، نگران و مضطرب بوده و به خصوص در ابتدای این دوران دچار اختلاف در عقاید و تفكرات می گردند.

 

علت اصلی این امر تفاوت طرفین در فرهنگ، باور، آرزو و ... هایشان است كه كاملا طبیعی و عادی می باشد. عدم توجه به این تفاوت و دامن زدن به آنها بزرگترین اشتباهی است كه ممكن است افراد در دوران نامزدی مرتكب شوند، به همین دلیل همه باید سعی نماییم جهت درك و فهم تفاوتهایمان خود را به اصل بسیار مهمی با عنوان «همدلی» مسلح سازیم. همدلی به معنای درك متقابل طرفین از یكدیگر و اختلافات و تفاوتهایشان بوده و وجود آن باعث برقراری ارتباط عمیق و صمیمی میان همسران و نزدیكتر شدن آنها به یكدیگر می گردد.

 

برخی از اصول همدلی

- سخن گفتن: در این اصل به نحوه صحبت كردن فرد با نامزدش و رعایت ادب و احترام در این راستا توجه می شود. رعایت اصول سخن گفتن و عدم تمسخر و توهین و تهدید و ... باعث ایجاد همدلی در افراد می گردد.

 

- گوش دادن به صحبتهای فرد مقابل: گوش كردن فعال، پایه و اساس هر نوع ارتباط سالمی محسوب می گردد. اموری چون توجه به صحبتهای فرد مقابل،‌استفاده هر از چندگاهی از كلماتی چون بله، ‌درسته،‌صد در صد و ...،‌

 

- توجه و درك احساسات فرد مقابل: درك احساسات فرد مقابل بدین معناست كه باید به شرایط روحی و روانی وی هنگام صحبت كردن توجه شود. گاه فرد بسیار ناراحت است و با لحنی غمگین سخن می گوید و انتظار دارد فرد مقابل شرایطش را درك كند. خنده های بیجا و نگاه تمسخر آمیز مخربترین رفتارها در این شرایط می باشند. در مقابل زمانیكه فردی بسیار خوشحال است و حامل خبری خوش می باشد نمی توان با چهره ای درهم كشیده شده و ناراحت با وی برخورد كرد.

 

بهترین راهكار در این زمینه این است كه افراد در همه حال و همه شرایط خود را به جای فرد مقابل بگذارد و از دید وی به موضوع بنگرد. در این حالت بهتر و راحتتر می توانند وی را درك كنند.

 

- نحوه برخورد با خانواده فرد مقابل: افراد باید بدانند كه پدر و مادر نامزدشان،‌پدر و مادر خودشان محسوب می شوند. داشتن این حس باعث ایجاد حس همدلی با خانواده نامزد و نهایتا حس همدلی با خود نامزد می گردد. بدین معنا كه فرد درك نشدن خانواده اش را به نوعی درك نشدن خودش تلقی می كند.

دوران نامزدی,خانواده نامزد,همدلی كردن با نامزد

مزایای همدلی

1. ایجاد حس درك متقابل در طرفین

 

2. ایجاد حس سعادت و خوشبختی در طرفین

 

3. اجتناب از درگیری و اختلاف در دوران نامزدی

 

4. نزدیكی روحی و روانی زن و مرد به یكدیگر

 

5. ایجاد روابط گرم و صمیمی میان زوجین و خانواده هایشان

 

6. روابط خانوادگی واجتماعی را بهبود می بخشد

 

مخرب های اصل همدلی

گاه افراد در حین همدلی كردن با نامزدشان ناخواسته از برخی اعمال و رفتارها استفاده می كنند كه باعث زیر سوال رفتنشان شده و این اصل را از مسیر اصلی خود خارج می گردانند.

 

- نصیحت كردن

- سرزنش كردن

- كوچك شمردن مشكل یا صحبت فرد مقابل

- به سخره گرفتن صحبت ها و افكار فرد مقابل

- ارائه دادن راه حلهای مكرر و بی فایده

- مقصر جلوه دادن فرد مقابل

- و ...

منبع: تبیان

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------