با مشکلات مالی خانواده چطور کنار می آیید؟علاج مشکلات اقتصادی

معمولا علل اختلافات میان همسران از مشکلات مالی زندگی نشات می گیرد

 

هیچکس نمی تواند ادعا کند در زندگیش استرس مسائل مالی  را تجربه نکرده است. مشکلات مالی یکی از رایج ترین عوامل استرس زا است و معمولا علل اختلافات میان همسران از این قسمت زندگی نشات می گیرد و کم کم اگر مدیریت نشود، شعله ور می شود.

گرچه شرایط سخت اقتصادی می تواند بیشترین فشار را بر خانواه بیاورد، هنوز می توان راه هایی را یافت که خانواده را حفظ کرد و حتی شکوفایی آن را تداوم بخشید. اگر می خواهید به طور موثری از عهده مشکلات اقتصادی برآیید، شما و همسرتان باید این اقدامات مهم را انجام دهید اما قبل از آن عناصر کلیدی در این امر را بشناسید.


*برنامه ریزی برای آینده اقتصاد خانواده
بی شک برنامه ریزی برای آینده زندگی در تمامی خانواده ها مطرح است. در بطن یک مدل سیستمی اقتصاد خانواده، خانواده و اقتصاد آن را نمی توان از هم مجزا کرد، بنابراین زمانی که برای هر یک از آنها برنامه ریزی می کنیم، ناگزیریم دیگری را نیز مدنظر قرار دهیم. توجه به نیازهای آتی خانواده و همچنین شناخت فرصت ها و تهدیدهای اقتصاد خانواده در این راستا اهمیت دارد. این کار برای تمام اعضای خانواده مفید خواهد بود. می توان جلسات خانوادگی را روی این موارد متمرکز کرد.


*انجام مشاوره های اقتصادی
بعضاً خانواده ها در مدیریت اقتصادی خود از توان لازم برخوردار نیستند و یا اینکه با مسائل و مشکلاتی مواجه می شوند که به تنهایی از عهده آنان بر نمی آیند. امروزه منابع و مراجع بسیاری با موضوع اقتصاد خانواده وجود دارد. برگ برنده، شناخت مرجع شایسته و مراجعه به آن و کسب مشاوره صحیح است. از منابع بالقوه اطلاعات و مشاوره می توان به دوستان و آشنایان، اقوام، اعضای خانواده، همکاران شغلی و... اشاره کرد.


*افزایش سطح دانش اقتصادی خانواده
ابتدایی ترین مرجع برای افزایش سطح دانش و آگاهی و به روزماندن، کتاب ها و نشریات است. ارائه آموزش های لازم به فرزندان و ارتقای سطح عمومی دانش اقتصادی خانواده می تواند زمینه خوبی برای تصمیم گیری های صحیح اقتصادی باشد.


* روحیه همکاری بین اعضای خانواده
تعامل مناسب بین اعضای خانواده و همچنین اولویت بندی نیازهای اقتصادی سبب تقویت و سلامت اقتصاد خانواده می شود.

 

فائق شدن بر مشکلات اقتصادی

اغتشاش امور مالی می تواند مشکلاتی جدی برای خانواده همراه بیاورد

 

- نکاتی برای بهبود اوضاع مالی خانواده
اغتشاش امور مالی می تواند مشکلاتی جدی برای خانواده همراه بیاورد. با این حال، مدیریت پول درخانواده ، کار چندان دشواری نیست و باتوجه به میزان درآمد و تعیین دخل و خرج صحیح، این بخش از زندگی هم می تواند مسیری درست را طی کند. مشکلات مالی که تجربه می کنید در صورتی بهبود خواهد یافت که با یکدیگر برای یافتن راه حل همکاری کنید و برای مدیریت موضوعات مالی در ازدواج تان این رویکرد گروهی را ادامه دهید. پس به این نکات توجه کنید:


در مورد موضوعات مالی با همسرتان صریح صحبت کنید
 در این راه سخت باید همراه هم حرکت کنید. هیچ خرید عمده ای را بدون صحبت کردن با همسرتان درباره آن و رسیدن به توافق دوطرفه انجام ندهید. شاید تعجب کنید که چه تعداد خریدها یی را اگر شب قبل در مورد انجام آنها فکر کرده بودید، انجام نمی دادید!


در خریدن با وام افراط نکنید
این کار یکی از عوامل مهم وارد آمدن استرس بر رابطه ازدواجی است.مصرف بخش بزرگی از حقوق دریافتی ماهانه برای پرداخت وام ها باعث می شود، آرامش شما سلب شود و نتوانید از زندگی با یکدیگر لذت ببرید. بودجه خانواده را با همفکری هم تنظیم کنید و این برنامه را رعایت کنید.


گناه را به گردن یکدیگر نیندازید
گرایش طبیعی وجود دارد که در دوران های سخت تقصیر بدبیاری تان را به گردن کس دیگر از جمله همسرتان بیندازید. این بازی دیگری را مقصر قلمداد کردن در مورد عشق و ازدواج بی فایده است. این راهبرد را به کلی فراموش کنید!


اسرار مالی نداشته باشید
بعضی از زن و شوهرها، پنهان کردن داشته هایشان از همسر را کاری درست می دانند و این در حالی است که معمولا این شیوه راه به جایی نمی برد. اگر همسر خود را فردی عاقل و قابل اعتماد می دانید، درآمد و مقدار مخارج شخصی تان را با او در میان بگذارید تا بهتر بتوانید برنامه ریزی کنید. این آگاهی دونفره به شما انگیزه بیشتری برای پس اندازکردن می بخشد.


مخارج تان را محدود به درآمدتان کنید
هیچ اهمیتی ندارد که همسایه تان فلان ماشین مدل بالا را خریده یا بچه هایش هر روز یک مدل کفش و کیف دارند. شما باید مخارج زندگی تان را در ظرف درآمدتان بگنجانید. این را در خانواده نهادینه کنید که پول تنها یک وسیله است و به خودی خود، خوشبختی نمی آورد. ماشین مدل بالا، مایه خوشحالی و احترام و افتخار نیست و الزاما بچه هایی که در رفاه بزرگ می شوند به موفقیت دست نخواهند یافت. شما باید خوشبختی را در بخش هایی دیگر از زندگی جستجو کنید.


پس انداز را جدی بگیرید
هر خانواده ای قطعا به مبلغی احتیاج دارد که برای مخارج غیرمترقبه داشته باشد. ماشین خراب می شود، ناراحتی های جسمی پیش می آید، به ناگاه با موردی برای خرید مواجه می شوید و امثال اینها که پیش بینی نمی کنید، اما در هر صورت احتمال وقوع شان می رود. وجود این مبلغ برای افراد کهنسال ضروری تر است، زیرا انواع مریضی ها افراد پیر را رها نمی کند. داشتن مبلغی به عنوان پس انداز، مایه آرامش شما خواهد بود.


از همین امروز اقتصادان شوید
از همین امروز برای حل مشکلات مادی به همراه هم "عمل کنید". هنگامی عاشق یکدیگر هستید، به تنهایی عمل کردن باعث موفقیت شما نخواهد شد. زوج هایی که زندگی مشترک موفقی دارند، به همراه هم با مشکلات روبه رو می شوند و برای یافتن راه حل تلاش می کنند، و می دانند که تنها راه برای حل یک مشکل مالی همکاری کردن با یکدیگر است.


در هنگام موفقیت جشن بگیرید
هر وقت به موفقیت مالی می رسید برای مثال پرداخت وام را به پایان می رسانید یا راهی برای کم کردن هزینه ها پیدا می کنید، جشن بگیرید. مسئولیت پذیری مالی یک مزیت است. اختصاص دادن زمان به جشن گرفتن با یکدیگر احساسی در شما ایجاد می کند که رسیدن به هدف بعدی حتی دست یافتنی تر است.


منبع: تبیان

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------