دعوا کنید،اما اینطوری!راه حل دعواهای زناشویی

اختلاف و حتی جر و بحث در ازدواج کاملا طبیعی است

 

همه زوج های دنیا حتی اگر حسابی عاشق و شیفته هم باشند هم در معرض اختلاف و دعوا قرار دارند. دو آدم متفاوت، از دو دنیای متفاوت، با دو خانواده و شیوه تربیتی متفاوت، وقتی کنار هم قرار می گیرند، بدون شک تنش های زیادی بینشان به وجود می آید. حالا به همه این تفاوت ها، تازه کاری و نابلدی زوج های جوان را هم اضافه کنید! می بینید؟ اوضاع آنقدرها هم ساده نیست.

اختلاف و حتی جر و بحث در ازدواج کاملا طبیعی است. شاید شمایی که نامزد هستید یا تازه اول راه ازدواجید، هیچ انتظار تنش را نداشته باشید اما باید بپذیرید که یک رابطه زنده و پویا همان طور که پیشرفت دارد، تنش هم دارد. همان طور که عشق دارد، اصطکاک و دلخوری هم دارد. بنابراین به جای آن که با اولین دعوا رابطه تان را تمام شده ببینید، بهتر است به فکر یاد گرفتن شیوه های مناسب حل مساله باشید.


خشمتان را مهار کنید
وقتی عصبانی هستید و یا حال و خلق و خوی خوبی ندارید آماده یک دعوا و جر و بحث هستید. کافی است که یک اشتباه رخ بدهد تا شما را از کوره به در کند و تنش بالا بگیرد. این مساله ربطی به ارتباط شما با شریک زندگی تان ندارد. در واقع مساله، عدم مهارت کنترل خشم است. عصبانیت طبیعی است اما چیزی که درست نیست این است که هر طور بخواهید خشم تان را نشان بدهید.

مهارت های کنترل خشم انجام یک سری کارهای ساده است که باید در کودکی آموخت اما هیچ وقت برای یاد گرفتن اش دیر نیست. راهش این است که یک نفس عمیق بکشید، محیط را برای مدتی ترک کنید، یک جا دراز بکشید و سعی کنید به چیزهای مثبت فکر کنید، یک لیوان آب بخورید و سعی کنید میزان خشم تان را پایین بیاورید.

بعد از این به جای گیر دادن و بحث کردن به چند نکته مثبت رابطه فکر کنید. به هر دلیلی ممکن است بحث میان شما بالا بگیرد. در این وضعیت بهترین راه این است که هر کدام به حیات خلوت خودتان بروید و از این وضعیت فاصله بگیرید. به جای اینکه چیزی را پرت کنید، دری را بکوبید یا فریاد بزنید فقط اتاق را ترک کنید و کمی تنها باشید. همین که از هم فاصله بگیرید کمی از تنش میان شما کم می شود، حرف های بدتری زده نمی شود، کسی توهین نمی کند و فریاد نمی زند. یادتان باشد که آدم ها هرچقدر هم مهربان و دوست داشتنی و عاشق باشند موقع خشم چیز متفاوتی هستند. کلام موقع عصبانیت از هر تیغی برنده تر است. اگر نمی خواهید به دیگری آسیب بزنید و یا آسیبی ببینید از فضای ملتهب دور شوید.

 

موانع زندگی زناشویی

موقع دعواهای زناشویی اگر نمی خواهید به دیگری آسیب بزنید و یا آسیبی ببینید از فضای ملتهب دور شوید

 

بنویسید
تا وقتی که با هم چفت شوید و اخلاق و روحیات همدیگر کاملا برایتان جا بیفتد، زمان زیادی باید بگذرد. بنابراین، در ابتدای نامزدی یا ازدواج، اگر چیزی دلخورتان کرد و به خاطر عصبانیت تان ترجیح دادید از نامزدتان فاصله بگیرید، به جای سکوت و خودخوری حرف هایتان را بنویسید. اینطوری هم تخلیه می شوید، هم ذهنتان نظم می گیرد و هم می دانید که علت دعوا چه بوده و بعدا اگر خواستید با هم درباره مشکل صحبت کنید، بهتر مساله را می شناسید.


تمرین خوش خلقی کنید
روی احساس مثبت تان نسبت به شریک زندگی تان کار کنید. چیزی که شما را به بحث و اختلاف نظر می کشاند می تواند به سوتفاهم ها و پیش زمینه های منفی هم ربط داشته باشد. برای اینکه یک بحث به خوبی پیش برود باید این فکر را در ذهنتان رشد بدهید که فردی که مقابل شماست کسی است که دوستش دارید، همراه و حامی شماست، اوقات خوشی را در کنارش دارید و او کسی است که برای بودن در کنار شما تلاش می کند. تقویت این حس های خوب و خوشایند باعث می شود هر چیزی برای شما بهانه ای برای درگیری و بحث نباشد. یادآوری خاطرات خوب باهم بودن نیز یک راه برای تقویت ارتباطی است که اغلب دچار بحث و تنش می شود.


مراقب زبانتان باشید
تاثیر و نفوذ کلمات را در زندگی دست کم نگیرید، واج ها و آواهای به ظاهر ساده و خنده دار می تواند مثل ریشترهای زلزله زندگی آرام و عاشقانه شما را زیرو رو کند و خساراتی جبران ناپذیر به جای بگذارید ،زلزله ای که گذشته و آینده شما را هم می لرزاند. کلمات تیری هستند که بی صدا جان عزیزانمان را میگیرند،به هوش باشیم.


همدلی کنید
عاملی که باعث اختلاف شما دو نفر شده، شاید چیزی است که همسرتان را هم واقعا آزار می دهد، شاید او هم از این که علت ناراحت کردن شماست، ناراحت است اما نمی تواند کاری کند. شاید در شرایط بدی قرار دارد و به صبوری شما نیاز داشته باشد. هر چه که هست، وسط داد و بیداد هایی که می کنید، یک لحظه خودتان را جای همسر و نامزدتان بگذارید و سعی کنید تا جایی که می توانید مشکلاتش، استرس هایی که دارد و احساسات فعلی اش را درک کنید. دعوا را کش ندهید و به جاهای باریک نکشانید. با همدلی کردن، در جای درست آن را مهار کنید.


در این موقعیت ها بحث نکنید
-وقتی یکی از شما رانندگی می کند.
-وقتی سر کار هستید.
-وقتی دیگران اطرافتان هستند.
-وقتی در مهمانی یا به خصوص جلوی خانواده خود یا همسرتان هستید.
- وقتی خسته یا گرسنه و خواب آلود هستید.
- وقتی بیمار هستید.
-وقتی یک روز خاص مثل تولد، سالگرد یا عید نوروز است.

منبع : تبیان

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------