آشنایی با هنر نمایشی سایه بازی با دستآموزش سایه بازی, اموزش سایه بازی, نمایش سایه بازی

سایه بازی با دست

 

هنر نمایشی سایه بازی با دست

سایه نگاری یا هنر سایه بازی، هنر اجرای یک داستان یا نمایش با استفاده از تصاویر ساخته شده توسط سایه های دست است. این هنر از اواخر قرن نوزدهم که برق در خانه ها در دسترس قرار گرفت، کاهش یافت زیرا لامپ های برق سایه خوبی ایجاد نمی کنند و سینما و تلویزیون در حال تبدیل شدن به شکل جدیدی از سرگرمی هستند. 

هنر سایه بازی، هنر اجرای سایه ها تنها با استفاده از دست مجری است ، برای انجام سایه بازی، یک منبع نور کاملاً مشخص و یک سطح خالی نیاز دارد. هنرمندان با تجربه هنر سایه بازی ممکن است برای تولید نمایش های بهتر و حرفه ای تر، جلوه های صوتی و حرکتی را ایجاد کند. 

 

نمایش سایه بازی کودکانه, سایه بازی با دست حیوانات, هنر نمایشی سایه بازی با دست

آموزش سایه بازی با دست

 

تاریخچه هنر سایه بازی با دست

سایه ها از زمان وجود اشیایی که مانع عبور نور می شوند وجود داشته اند ، بنابراین فهمیدن زمانی که این هنر برای اولین بار توسط انسان برای سرگرمی استفاده شد دشوار است انسان های باستان نیز ممکن است از این هنر استفاده کرده باشند. هنر سایه بازی با دست توسط هنرمند فرانسوی Félicien Trewey در قرن نوزدهم محبوب شد. او با ساختن سایه هایی از شخصیت های مشهور این هنر را محبوب کرد.

 

در سال 1889 ، Félicien Trewey به الكساندر هرمان پیوست كه به احتمال زیاد این هنر را به او آموخت. دیوید توبیاس بامبرگ نیز هنر سایه بازی را از الكساندر آموخته است و سپس آن را به پسرش اوكیتو (توبیاس لئندرت بامبرگ) منتقل كرده و سپس آن را به پسرش فو مانچو (دیوید تئودور بامبرگ) منتقل كرده است. فو مانچو مهارت خود را به Marcelo Contento ، یکی از کارآموزان خود ، که به دلیل هنر سایه بازی با دست در سراسر جهان مشهور شد ، منتقل کرد. Contento قبل از اینکه بتواند آن را به پسرش منتقل کند ، درگذشت.

 

نمایش سایه بازی کودکانه, سایه بازی با دست حیوانات, هنر نمایشی سایه بازی با دست

هنر نمایشی سایه بازی با دست

 

نحوه انجام سایه بازی با دست

برای سایه بازی با دست، فقط به دستان ، چراغ قوه و دیواری به عنوان صفحه نمایش نیاز دارید. چراغ های روغنی و شمع های قدیمی به سادگی سایه های بهتری نسبت به لامپ های امروزی ایجاد می کردند. 

بهترین فاصله نور از دستها چهار فوت و فاصله دستها از دیوار یا صفحه ای که قرار است سایه ها روی آن ایجاد شود حدود شش فوت است. برای ایجاد یک اثر مطلوب ، لازم است که کمی دستها را به راست یا چپ بچرخانید. شما با تمرین و تکرار می توانید در هنر سایه بازی با دست پیشرفت کنید. در این مطلب تعدادی آموزش ساده سایه بازی قرار داده شده است.

 

اموزش سایه بازی, نمایش سایه بازی کودکانه, سایه بازی با دست حیوانات

آموزش سایه بازی با دست

 

سایه بانان برجسته 

- پرهلاد آچاریا

- آلبرت آلموزنینو

- دیوید بامبرگ

- توبیاس بامبرگ

- آرتورو براچتی

- ریموند کرو

- ماکس هولدن

- فلیسین تروئی

- ادوارد ویکتور 

- حسن طاهر زاده، پدر سایه بازی با دست ایران

 

سایه بازی با دست حیوانات, هنر نمایشی سایه بازی با دست, سایه بازی با دست

سایه بازی با دست حیوانات

 

گردآوری:بخش فرهنگ و هنر بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------