دلایل خارش پوست چیست؟علت خارش بدن, خارش بدن, علت خارش بدن چیست

خارش بدن

 

دلایل و علت خارش بدن چیست؟

علل گوناگونی برای خارش پوست وجود دارد که بعضی از آنها مربوط به بیماری های پوستی است.

علل خارش پوست

اگزما

اگزما و یا درماتیت آتوپیک، رایج ترین دلیل جوش پوستی در بچه ها است. اگزما از هر 5 نوزاد، بر یک نوزاد اثر می گذارد، ولی فقط از هر 50 کودک بالغ، بر یکی اثر می گذارد. 

 

دلیل آن به نشتی پوستی مربوط می شود، سبب می شود که آن قسمت خشک شود و در معرض خطر سوزش و التهاب قرار گیرد. در چنین زمان هایی، حفظ رطوبت پوست لازم است. 

 

اگزما بیشتر وقت ها در طول زمان بهتر می شود. اشخاص دارای اگزما باید مواظب باشند، زیرا آن ها در مقابل عفونت های پوستی صدمه پذیرتر هستند. 

 

علت خارش بدن, خارش بدن, علت خارش بدن چیست

خارش بدن

 

آلرژی

سوزش و واکنش های آلرژیکی می توانند باعث خارش پوست شوند. درماتیت تماسی زمانی اتفاق می افتد که پوست با یک آلرژن تماس مستقیم داشته باشد.

 

نتیجه آلرژی پوستی یک جوش های قرمز است که می تواند شامل حباب های کوچک یا برجستگی هایی باشد. جوش هنگامی اتفاق می افتد که پوست در تماس با آلرژن باشد، ماده ای که سیستم ایمنی به آن حمله می کند.

 

معمولا یک تاخیر زمانی بین تماس با آلرژن و در زمان پیدایش جوش وجود دارد. لمس لباس ها، حیوانات خانگی، مواد شیمیایی، صابون و مواد مثل مسمومیت غذایی و یا مواد آرایشی می تواند باعث واکنش های آلرژیکی شود. 

 

آلرژی نیکل بسیار شایع است. هنگامی که یک شخص با جواهری تماس دارد که دارای مقدار کمی از نیکل است، آن ها امکان دارد پوست قرمز، پر برآمدگی، خارش و تورم پوستی را در نقطه تماس به وجود می آید. 

 

برای یک شخص با یک واکنش آلرژیک به یک ماده خاص، یکی از ساده ترین کارها این است که از آن محصول یا ماده خودداری کند. کرم های غیر تجویزی و یا کرم های پزشکی به از بین بردن یک جوش کمک می کنند. 

 

خشکی پوست

با ویژگی های زیر همراه است:

- پوسته ریزی ، لایه لایه شدن و ترک خوردگی پوست

- بیشتر در قسمت ساق پا ، بازو و شکم دیده می شود.

- در بیشتر موارد می توان آن را با تغییر سبک زندگی درمان نمود.

 

علت خارش بدن, خارش بدن, علت خارش بدن چیست

علت خارش بدن چیست

 

کهیر

کهیر ضایعات پوستی و همراه با خارشی هستند که پس از تماس با آلرژن به وجود می آیند

- ضایعات به وجود آمده گرم و قرمز رنگ بوده و با درد بسیار خفیف موقع لمس همراه هستند

- ضایعات می توانند کوچک، گرد و حلقه ای شکل بوده و یا بزرگ و بدون شکل باشند

 

حساسیت غذایی

این مشکل وضعیتی اورژانسی است و احتیاج به رسیدگی سریع دارد.

 

حساسیت غذایی به‌ علت واکنش بدن به بعضی از مواد غذایی و نوشیدنی‌ها به وجود می آید.

 

نشانه های این حساسیت از سطح خفیف تا شدید پیدا می شود و شامل عطسه، خارش چشم، تورم، قرمزی پوست، کهیر، درد و انقباض شکمی، حالت تهوع، استفراغ و اختلال در تنفس می‌شود.

 

بنا به واکنش و پاسخ‌گویی سیستم ایمنی بدن، پس از استفاده از غذای حساسیت‌زا، وقوع علامت ها از چند دقیقه تا چند ساعت طول می کشد.

 

مواد غذایی حساسیت‌زای شایع، شیر گاو، تخم مرغ، بادام زمینی، ماهی، گندم، سویا، انواع آجیل و حلزون صدف‌دار هستند.

 

بثورات پوستی

در صورت پیدایش زخم و ناراحتی روی پوست باید به پزشک مراجعه و سریع آن را پیگیری کرد.

 

تغییر محسوس رنگ و بافت پوستی دلیل این مشکل علل گوناگونی دارد. به طور مثال نیش حشرات، واکنش آلرژیک، عوارض استفاده از برخی داروها، عفونت قارچی یا میکروبی،بیماری‌های عفونی یا خودایمنی

خیلی از مشکلات بثورات پوستی را می‌توان در خانه برطرف کرد، ولی موارد شدیدی که همراه با تب، درد، سرگیجه، استفراغ یا تنگی‌نفس هستند، به درمان پزشکی احتیاج دارند.

 

علت خارش بدن, خارش بدن, علت خارش بدن چیست

دلیل خارش بدن

 

جای نیش و گزیدگی

گزیدگی و نیش حشرات می‌تواند خیلی خطرناک باشد و احتیاج به بررسی سریع دارد.

- قرمزی و تورم در ناحیه گزیدگی

- خارش و زخم در ناحیه گزیدگی

- درد در ماهیچه‌ها و ناحیه گزیدگی

- برافروختگی در ناحیه گزیدگی و نیش حشره

 

گاهی خارش علامت مشکلات روحی است

چنانچه با کمک پزشک خود نتوانستید یک دلیل فیزیکی برای خارش پوست خود پیدا کنید، امکان دارد دلیل آن در ذهن شما باشد. بعضی از بیماری های روانی باعث تمایل شخص به خاراندن یا کندن پوست می شوند. این اشخاص امکان دارد حس کنند در زیر پوستشان چیزی در حال خزیدن است. اغلب در شروع، هیچ بثوراتی وجود ندارد، ولی پوست پس از خارش صدمه می بیند. در این موارد خارش پوست امکان دارد علامتی از مشکلات زیر باشد:

 

- افسردگی

- اضطراب

- اختلال وسواس فکری-عملی

- روان پریشی (سایکوز)

- تریکوتیلومانیا (اختلال کندن مو)

- گاهی خارش علامتی از یک بیماری جدی است.

- معمولا خارش پوست یک دلیل ساده و معمولی دارد، ولی در برخی موارد، چنانچه از بین نرود، امکان دارد علامتی از یک بیماری جدی باشد، مثل:

 

- بیماری کلیوی

- بیماری کبدی

- مشکلات تیروئید

- بعضی از سرطان ها، به خصوص بیماری هوچکین

- دیابت

- کمبود آهن

- ویروس HIV

امکان دارد پس از درمان بعضی از این بیماری ها هم خارش آغاز شود. بعضی اوقات خارش پوست عارضه ی جانبی دیالیز، شیمی درمانی و پرتودرمانی است.

 

علت خارش بدن, خارش بدن, علت خارش بدن چیست

خارش پوست

 

عفونت‌های قارچی

عفونت قارچی پوست سر، قارچ پای ورزشکاران و بسیاری دیگر از عفونت‌های قارچی از علل خارش سطح پوست بدن هستند. این بیماری‌ها با درمان‌های ضد قارچی مثل کرم و شامپو‌های درمانی بهبود پیدا می‌کند. در موارد حاد به پزشک مراجعه کنید.

 

گیاهان سمی

تماس با گیاهان سمی که در چمنزار و طبیعت به صورت خودرو رشد می‌کنند، یکی دیگر از نشانه های پیدایش خارش پوست است. در بعضی زمان ها این گیاهان تا اندازه ای حساسیت‌زا هستند که یک برخورد کوچک با آن‌ها می‌تواند خارش پوست را به دنبال داشته باشد. بهتر است این گیاهان را بشناسید و اصلا به آن‌ها دست نزنید. اگر در معرض گیاهان سمی قرار گرفتید، از پماد‌های موضعی استفاده کنید، دوش آب سرد بگیرید و خمیری از جوش شیرین و آب را روی محل تماس بمالید.

 

بارداری

بعضی زنان در طول دوره بارداری دچار خارش پوست به‌ ویژه در قسمت شکم و ران‌ها می‌شوند. در بعضی اشخاص هم مشکلات پوستی مثل درماتیت خود را به صورت وخیم‌تر نشان می‌دهند.

 

علت خارش بدن, خارش بدن, علت خارش بدن چیست

خارش بدن از چیست

 

یائسگی

با فرا رسیدن دوران یائسگی امکان دارد دچار تغییرات ناگهانی ای در ظاهر خود مانند خشکی پوست شوید. کاهش تولید هورمون استروژن در بدن که برای تولید ماده ی کلاژن لازم است، باعث خشک و نازک تر شدن پوست می شود زیرا چربی طبیعی پوست که رطوبت آن را حفظ می کند کاهش می یابد.

 

درماتوگرافیسم

درماتوگرافیسم یک نوع بیماری پوستی خاصی است، در این بیماری یک واکنش آلرژیک نابجا در پوست اتفاق می افتد، به نحوی که یک ضربه، مالش، تماس یا خارش مختصر پوست، میتواند در همان قسمت پوست باعث ایجاد کهیر و قرمزی پوست شود، مثل اینکه که کسی یک قلم برداشته و روی پوست نوشته است.

 

در این بیماری بدون وجود آنتی ژنی که باعث حساسیت شود، فقط بخاطر صدمه مختصر غشاها هنگام خارش یا تماس های ديگر، باعث می شود از سلول های mast، هیستامین ازاد می شود و در نتیجه کهیر موضعی به وجود می آید.

 

گردآوری: بخش آرایش و زیبایی بیتوته

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
    
   وب گردی