راههای از بین بردن جای بخیه و زخماز بین بردن جای بخیه در پیشانی, کرم برای از بین بردن جای بخیه, بهترین روش برای از بین بردن جای بخیه

قبل و بعد از بین بردن جای بخیه 

 

درمان جای زخم و بخیه

برای از بین بردن جای بخیه و زخم میتوانید از یک سری درمان های خانگی، کرم های ترمیم کننده یا در موارد جدی لیزر و جراحی استفاده کنید.

زمانی که پوست آسیب جدی میبیند برای محافظت و ترمیم زخم بافت فیبری روی آن ایجاد میشود که در مواردی که زخم جدی باشد یا جراحی کرده باشید احتمال باقی ماندن جای زخم یا اسکار پس از جراحی زیاد میشود. برای از بین بردن جای بخیه و زخم با توجه به جدید یا کهنه بودن آن و شدت و عمق اسکار میتوانید از روش های مختلف استفاده کنید.

 

دقت داشته باشید که تمام درمان های خانگی یا پزشکی برای از بین بردن جای بخیه و زخم نباید روی زخم باز اعمال شود و همه بعد از بهبود و بسته شدن زخم قابل استفاده هستند.

 

درمان جای زخم و بخیه, بهترین روش برای از بین بردن جای بخیه و زخم, از بین بردن جای بخیه

انواع جای زخم

 

انواع جای زخم 

جای زخم روی پوست میتواند بر اثر تصادف، گزش حشرات ، خراش ، آکنه ، سوختگی ، آبله مرغان ، واکسن یا پرسینگ ایجاد شود که به طور کلی به صورت زیر تقسیم بندی میشوند.

 

جای زخم کلوئید : کلوئید معمولا در افرادی که پوست تیره دارند، بیشتر دیده میشود و بافتی است که بیشتر از جای زخم رشد میکند و حالت برجسته پیدا کرده و حتی ممکن است بعد از بهبود زخم به رشد ادامه دهد و با درد و خارش همراه باشد.  برای از بین بردن جای بخیه و زخم کلوئید ، میتوان از روش های برداشتن با جراحی و تزریق استروئید و در موارد کوچکتر از روش انجماد استفاده کرد.

 

جای زخم هیپوتروفیک : مانند کلوئید بافت پوست بالا می آید و قرمز است ولی فقط در محل آسیب، دیده میشود. روند کاهش رنگ این بافت میتواند سالها طول بکشد. تزریق استروئید میتواند التهاب این اسکارها را کاهش دهد و کرم های ترمیم کننده و لایه بردار برای بهبود آن ها موثرند.

 

جای زخم آتروفیک : به دلیل آسیب به کلاژن پوست شکل میگیرد و به صورت حفره و فرورفتگی دیده میشود مثل جای آکنه و جوش و آبله مرغان. درمان این اسکارها با میکرونیدلینگ ، درمارولر ، لایه برداری شیمیایی ، تزریق ژل و لیزر امکان پذیر است. 

 

جای زخم انقباضی : معمولا با سوختگی ایجاد میشوند و درد آور هستند و باعث منبسط یا منقبض شدن پوست میشوند و در موارد شدید به عضلات و اعصاب زیر پوست وصل شده و حرکات بدن را کاهش میدهند که نیاز به درمان های جراحی برای جدا کردن پوست از عضلات و روش های ترمیمی نیمه تهاجمی دارد.

 

جای زخم گسترده : به نام زخم باز هم شناخته میشوند که بعد از عمل جراحی رایجند، معمولا صاف و بی رنگ هستند و کمتر جلب توجه میکنند.

 

بهترین روش برای از بین بردن جای بخیه, از بین بردن جای بخیه با عسل, از بین بردن جای زخم

درمان خانگی برای از بین بردن جای زخم و بخیه

 

از بین بردن جای بخیه و زخم با روش های خانگی

میتوانید با استفاده از روش های خانگی و ماساژ موادی که به بهبود جای زخم کمک میکنند، اسکار ناشی از زخم بخیه را تا حدود زیادی ترمیم کنید. شما باید به صورت روزانه تا زمان محو شدن جای زخم به درمان ادامه دهید.

 

آب پیاز : آب پیاز میتواند بعد از چهار هفته جای زخم را کمی نرم تر و صاف تر کند و از قرمزی آن بکاهد. 

 

ژل آلوئه ورا : روزی دو بار ژل آلوئه ورا را روی جای زخم یا بخیه با حرکات دایره ای ماساژ دهید و اجازه دهید نیم ساعت بماند. 

 

روغن نارگیل : روزی 2 – 4 بار روغن نارگیل گرم را به مدت 10 دقیقه روی اسکار ماساژ دهید و بگذارید حداقل 1 ساعت بماند. 

 

روغن ویتامین E : روزی چند بار کپسول ویتامین E را باز کنید و روغن آن را به مدت 20 دقیقه روی زخم ماساژ دهید و بگذارید 20 دقیقه بماند. 

 

روغن زیتون : چند بار در روز روغن زیتون را گرم کرده به صورت دایره ای روی جای زخم ماساژ دهید و اجازه دهید نیم ساعت بماند. میتوانید برای تاثیر بیشتر کمی اسانس اسطوخودوس هم به آن اضافه کنید.

 

آبلیمو : کمی آبلیمو را با مقدار مساوی گلاب یا روغن ویتامین E ترکیب کرده روی زخم ماساژ دهید و اجازه دهید 10 د قیقه بماند. 

 

عسل : مقداری عسل روی زخم بزنید و با بانداژ ببندید و بگذارید شب تا صبح بماند. یک یا دو بار در هفته میتوانید مقداری کریستال شکر با عسل مخلوط کرده و چند دقیقه جای اسکار زخم را با آن ماساژ دهید. 

 

زردچوبه : از گذشته زردچوبه به عنوان یکی از کاربردی ترین درمان های خانگی برای درمان سریع زخم و جای زخم استفاده میشده است. زردچوبه در قدیم برای انعقاد سریعتر خون زخم استفاده میشده است. بعد از بسته شدن جای زخم میتونید زردچوبه را با عسل خمیر کرده و روزی 2 بار به مدت نیم ساعت روی زخم قرار دهید.

 

سرکه سیب : مقدار مساوی سرکه سیب را با آب مخلوط کرده و پنبه ای را به این محلول آغشته کرده 5 دقیقه روی جای زخم و بخیه بگذارید بماند. یا این که میتوانید 2 قاشق سوپخوری سرکه سیب را با دو سوم لیوان آب و 1 قاشق چایخوری عسل مخلوط نمایید و بگذارید 30 دقیقه روی جای بخیه و زخم بماند.

 

کره کاکائو : کره کاکائو را به صورت دورانی روی جای بخیه و زخم ماساژ دهید و بگذارید شب تا صبح بماند. هر روز تا محو شدن جای زخم این کار را تکرار کنید.

 

روغن درخت چای و روغن چوب صندل : 4 قطره روغن درخت چای یا روغن چوب صندل را با 2 قاشق سوپخوری آب  یا یک قاشق چایخوری روغن بادام مخلوط نموده و روزی 2 – 3 بار روی جای بخیه یا زخم بزنید و 20 دقیقه بگذارید بماند. میتوانید به جای آب از چای سبز دم کشیده استفاده کنید که ترکیب موثرتری داشته باشید.

 

قرص آسپرین : قرص آسپرین را پودر کرده و با آب خمیرکنید و روزی 2 بار روی اسکار زخم قرر دهید.

 

روشهای از بین بردن جای زخم, از بین بردن جای بخیه و زخم, درمان جای زخم و بخیه

از بین بردن جای زخم و بخیه با نوار سیلیکون

 

از بین بردن جای بخیه و زخم با نوار سیلیکونی

سیلیکون استاندارد طلایی درمان اسکار است و به کاهش تولید بی رویه کلاژن در محل زخم کمک میکند. 

مطالعاتی که در 20 سال گذشته انجام شده نشان داده است که استفاده از ژل سیلیکونی  برای از بین بردن جای زخم تازه باعث بهبود آثار هیپوتروفیک میشود. ژل و نوار سیلیکونی را بدون نسخه میتوانید از داروخانه ها تهیه کنید. 

استفاده نوارهای سیلیکونی برای کنترل اسکارهای هیپوترفیک ، با فشاری که روی سطح اسکار وارد میکنند؛ نسبتا موفقیت آمیزهستند. رطوبت دهی و جلوگیری از خشک شدن زخم توسط نوار سیلیکونی به کاهش اسکار بعد از بهبود زخم کمک میکند. 

 

از بین بردن جای بخیه در پیشانی, کرم برای از بین بردن جای بخیه, بهترین روش برای از بین بردن جای بخیه

از بین بردن جای زخم و بخیه با لیزر

 

از بین بردن جای بخیه و زخم با لیزر

از بین بردن جای بخیه با لیزر و از بین بردن جای زخم با لیزر یکی از بهترین روش های درمان جای زخم های ناشی از  سوختگی ، بخیه و جراحت عمیق است. درمان جای زخم کهنه با لیزر نتایج بسیار خوبی میدهد. 

 

لیزر درمانی به طور کلی برای از بین بردن اسکارهای سطح متوسط استفاده میشود. بعد از لیزر درمانی احساس تورم و سوزش دارید که بعد از 24 ساعت از بین میرود. احتمال روشن شدن رنگ پوست در افرادی که پوست تیره دارند در طول لیزر درمانی وجود دارد.

 

امروزه در بسیاری از کلینیک ها پاکسازی با لیزر جانشین روش مکانیکی درم ابریژن شده است. برای از بین بردن جای زخم با لیزر از دو نوع لیزر فرکشنال CO2 و لیزر اربیوم استفاده میشود که علاوه بر از بین بردن جای بخیه با لیزر میتواند باعث جوانسازی پوست شود. 

 

لیزر فرکشنال :  به عمق پوست نفوذ میکند و جراحت های نوری حرارتی ایجاد میکند و روال ترمیم این جراحت ها یکی از بهترین روش ها برای رفع جای سوختی و بخیه های عمیق و باریک است.

 

لیزر اربیوم :  قدرت کمتری دارد و جراحت های نوری شیمیایی در پوست ایجاد میکند و  برای رفع جای سوختگی و بخیه کم عمق تر استفاده میشود. به بی حسی کمتری احتیاج است و زمان ریکاوری کمتری حدود یک هفته نیاز دارد.

 

لیزر رنگی پالسی : باعث کاش التهاب اسکار میشود و با کاهش تعداد و فعالیت فیبروبلاستها اسکارهای هیپرتروفیک را کوچک میکند. 

 

ترکیب مدل های مختلف لیزر مثلا لیزر رنگی پالسی و فراکشنال میتواند باعث افزایش اثرگذاری و بهبود سریعتر جای اسکارها شود.

 

بهترین روش برای از بین بردن جای بخیه, از بین بردن جای بخیه با عسل, از بین بردن جای زخم

تزریق کورتیکو استروئید برای از بین بردن جای زخم قدیمی

 

تزریق کورتیکواستروئید برای از بین بردن جای زخم قدیمی

یکی از روش های از بین بردن جای بخیه قدیمی تزریق کورتیکواستروئید است که تکثیر فیبرولاستها در اسکارهای هیپوتروفیک و کلوئید را کاهش میدهد به این ترتیب با کاهش میزان رگ های خونی و تولید کلاژن به از بین بردن جای زخم کهنه کمک کرده و اندازه اسکار را کوچک تر میکند.

 

از بین بردن جای بخیه و زخم, درمان جای زخم و بخیه, بهترین روش برای از بین بردن جای بخیه و زخم

از بین بردن جای جوش با تزریق فیلر

 

از بین بردن جای زخم جوش با فیلرهای بافت نرم

یکی از موثرترین روش های از بین بردن جای زخم جوش که به صورت اسکار آتروفیک یا فرورفته روی صورت نمایان میشود ، تزریق ژل و جبران حجم فرورفتگی در ناحیه آسیب دیده است. 

برای از بین بردن جای زخم صورت ابتدا با روش سابسیژن ، پزشک با یک وسیله تیز پایه اسکار را از بافت زیرین پوست جدا میکند و سپس با استفاده از  از فیلرهای تخصصی ، اسیدهیالورونیک یا چربی گرفته شده از خود بیمار برای بالا آوردن سطح فرورفته اسکار استفاده مینماید. 

 

از بین بردن جای زخم, روشهای از بین بردن جای زخم, از بین بردن جای بخیه و زخم

درم ابریژن برای از بین بردن جای بخیه و زخم

 

درم ابریژن برای از بین بردن جای بخیه و زخم

از درم ابریژن میتوانید برای از بین بردن جای زخم قدیمی و از بین بردن جای بخیه سزارین و کمتر نمایان بودن ترکهای پوستی استفاده کنید. سایش و لایه برداری پوست با درم ابریژن باعث بهبود اسکارهای برآمده ، فرورفته یا تغییر رنگ داده میشود و کمک میکند بافت اسکار در بافت اطراف محو شود. 

هدف از انجام درم ابریژن هم سطح کردن پستی و بلندی های پوست است. عمق این سایش به عمق اسکار بستگی دارد ولی فقط میتوان از این روش برای اسکارهایی که روی لایه درم قرار دارند استفاده کرد.

 

از بین بردن جای بخیه و زخم با جراحی

در صورتی که اسکار باقی مانده به قدری بزرگ شده باشد که با روش های دیگر امکان کوچک کردن آن وجود نداشته باشد با استفاده از برش و بستن مستقیم پوست ، بافت اسکار جدا میشود. پس از بهبود شما اسکاری جدید ولی کوچکتر خواهید داشت که با سایر روشها میتوانید تا حدود زیادی آن را محو نمایید. 

  

از بین بردن جای بخیه پلک

برای از بین بردن جای بخیه پلک حتما باید از پمادهای تجویزی پزشک استفاده کنید. علاوه بر آن استفاده از روغن ویتامین E و کره کاکائو به بهبود هر چه سریعتر زخم بخیه پلک کمک میکند. 

استفاده از ژل سیلیکون برای بهبود هر چه سریعتر زخم بخیه و از بین بردن جای بخیه پلک بسیار موثر است.

 

از بین بردن جای بخیه بینی

برای از بین رفتن بخیه های داخل بینی هر روز باید از محلول پراکسید هیدروژن و پماد آنتی بیوتیک استفاده شود. 

روزانه دو بار باید از پماد آنتی بیوتیک روی محل برش و بخیه بینی استفاده شود. 

حدود 10 روز تا دو هفته و بعد از بهبود زخم برای از بین بردن جای بخیه بینی باید از ماساژی که پزشک به شما توصیه میکند استفاده کنید  تا بافت اسکار کمرنگ تر و نازک تر شود.

در صورت لزوم میتوانید از پمادهای مخصوص از بین بردن بافت اسکار استفاده کنید.

 

بهترین کرم برای از بین بردن جای بخیه و زخم

کرم های ترمیم کننده را باید بعد از بسته شدن روی زخم و همزمان با فرایند ترمیم استفاده کنید تا مانع از ایجاد اسکار بخیه یا زخم شوند.

 

کرم های ترمیم کننده باعث بازسازی و ترمیم بافت پوست میشوند که با توجه به میزان تاثیر گذاری آن ها در از بین بردن جای زخم ، بریدگی ، جای جوش و ترمیم سریعتر زخم و جای بخیه و غیره  استفاده میشود.

 

کرم های ترمیم کننده ملایم برای لکه های نقطه ای مثل جای جوش و آفتاب سوختگی استفاده میشوند. کرم های ترمیم کننده متوسط برای برطرف کردن جای اسکار عمیق جوش ، زخم های خفیف و سوختگی کاربرد دارد و کرم های ترمیم کننده قوی برای زخم های عمیق به خصوص بعد از جراحی استفاده میشوند.

 

بهترین کرم برای از بین بردن جای بخیه و زخم باید حاوی مقادیر مناسی از ترکیبات ضد آفتاب ، ضد باکتری ، ضد قارچ ، سرامید ،  اسید هیالورونیک ، رتینول ، گلیسرین ، رسوراترول ، اسید گلیکولیک و نیاسین آمید باشد. 

 

سرامید با خاصیت کلاژن سازی فوق العاده بالا انواع زخم های عمقی و اسکار را ترمیم میکند و با حفظ رطوبت پوست مانع از ایجاد التهاب میشود. 

 

برخی کرم های ترمیم کننده خاصیت اثرگذاری سطحی دارند. برای ترمیم اسکارها و از بین بردن جای بخیه و زخم حتما باید از پماد هایی استفاده کنید که توانایی نفوذ به لایه های میانی و عمقی پوست را داشته باشند و بنابراین بهترین کار برای انتخاب پماد مناسب مشورت با پزشکتان است. 

 

گرداوری : بخش آرایش و زیبایی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------