عواملی که سبب ریزش مو می‌شود/ شانه‌های مناسب برای موریزش مو ,علت ریزش مو, صاف کردن موها

ریزش ۵۰ تا ۱۲۰ تار مو در روز طبیعی است و بهتر است از شانه‌هایی که خشن نباشد مانند شانه‌های چوبی و دانه‌درشت استفاده کرد.

صیرفی در پاسخ به اینکه شانه مناسب کدام است و استفاده از نرم‌کننده مو و برس کشیدن چقدر سبب ریزش مو می‌شود، پاسخ داد: اصولاً ریزش مو یک پروسه طبیعی است و از مجموع 100 هزار تار مویی که روی سر قرار دارد، به طور متوسط روزانه 50 تا 120 تار مو از سر جدا می شود که امری طبیعی است و ریزش مو محسوب نمی‌شود.

ریزش 50 تا 120 تار مو در روز طبیعی است
وی افزود:‌ در حالت عادی 90 تا 95 درصد موهای انسان در حال رشد است که به آنها موهای آناژن گفته می‌شود و حدود 10 درصد موها در حالت استراحت یا کاتاژن قرار دارند که معمولا بعد از چند ماه از پوست سر جدا شده و می‌ریزند.

به گفته این متخصص پوست و مو، عوامل متعددی مانند تغذیه، تغییرات هورمونی، عوامل ارثی، بیماری‌های متابولیک و مصرف برخی داروها در ریزش موقت مو مؤثرند.

اشعه ایکس و سوختگی عامل ریزش دائمی مو
وی با اشاره به اینکه عوامل فیزیولوژیکی مانند تب یا زایمان نیز می‌تواند در ریزش مو مؤثر باشد، افزود: البته برخی از بیماری‌ها و عوامل فیزیکی مانند اشعه ایکس، سوختگی‌‌ها و استفاده از مواد شیمیایی سوزان و یا برخی از بیماری‌های التهابی مانند بیماری‌های قارچی و ضد ایمنی نیز ممکن است منجر به ریزش داخلی مو شود.

استاد گروه پوست دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد:‌ استفاده از گیره‌های مو مانند انواع کلیپس و کش مو به طوری که منجر به فشار دائمی به ریشه‌های مو شود، می‌تواند موجب ریزش مو گردد؛ همچنین برخی عوامل فیزیکی مانند فر زدن یا صاف کردن موها نیز در این زمینه بی‌تأثیر نیست.

صیرفی در پاسخ به اینکه استفاده از سشوآر چقدر می‌تواند در ریزش مو مؤثر باشد، گفت: استفاده مداوم از سشوآر آن هم با حرارت بسیار داغ در خراب شدن ساقه مو مؤثر است و اگر به همراه برس‌های حالت‌دهنده خشن مصرف شود، به دلیل فشاری که به ریشه موها وارد می‌شود، نیز می‌تواند سبب ریزش مو شود.

شانه دانه درشت برای موهای پرپشت/ شانه چوبی بهترین گزینه
وی در مورد بهترین نوع شانه، گفت: شانه‌هایی که الکتریسته ساکن در مو ایجاد نمی‌کند و آنهایی که زبر و خشن نباشند، بهترین نوع محسوب می‌شوند که شانه‌های چوبی را در این راستا توصیه می‌‌کنیم و افرادی که موی پرپشت دارند دانه درشت استفاده کنند.

استفاده از نرم کننده جلوی خشکی ساقه مو را می‌گیرد
این متخصص پوست و مو در مورد استفاده از نرم‌کننده هنگام استحمام و نقش آن در ریزش مو گفت: برخلاف تصور عوام که نرم‌کننده سبب ریزش مو می‌شود، مصرف این ماده در حمام سبب نرم شدن و براق شدن مو می‌شود به‌ویژه افرادی که به طور مداوم استحمام می‌کنند.

وی افزود: برای افرادی که موهای بلند و پوست خشک دارند، استفاده از نرم‌کننده صدمات ناشی از شامپو که به ساقه مو وارد می‌شود را جبران می‌کند و پس از خشک شدن مو پرپشتی ظاهری در مو ایجاد می‌کند.
منبع:صدف نیوز

 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------