تازه های سلامت مو

بافت مو و سلامت پوست سر

فواید بافت مو برای سلامت موها

مزایای بافت مو برای سلامت مو بافت مو چه مزایایی برای سلامت موها دارد؟ در این مقاله از بیتوته فواید…

دلمه های بعد از کاشت مو: آیا باید نگران آنها باشید؟دست زدن به موهای کاشته شده, علائم عفونت بعد از کاشت مو, عوارض کاشت مو

علت بروز دلمه های بعد از کاشت مو

 

دلمه های بعد از کاشت مو/ علت ایجاد، درمان و توصیه ها 

دلمه های بعد از کاشت مو معمولا از روز دوم یا سوم با شروع ترمیم محل پیوند موها مشاهده می شوند که به مرور ترمیم شده و می ریزند. در این مطلب از بیتوته شما را با علل و راههای درمان دلمه های بعد از کاشت مو آشنا می کنیم.

دلمه های بعد از کاشت مو روی پوست سر یکی از عوارض بسیار شایع پیوند مو است. دلمه ها معمولا از روز دوم یا سوم بعد از کاشت مو ایجاد می شوند ولی به مرور کوچکتر و کمتر شده و در نهایت 15 – 20 روز بعد از جراحی کاملا از بین می روند. این دلمه های پوستی به ساقه موهای کاشته شدن می چسبند بنابراین هر گونه دستکاری آنها میتواند منجر به ریزش موهای کاشته شده شود. 

 

علت دلمه های پس از کاشت مو, دلمه های خشک شده بعد از کاشت مو, دلمه های بعد از کاشت مو

دلمه بعد از کاشت مو چیست

 

دلمه های بعد کاشت مو چیست؟

بعد از ایجاد برش روی پوست سر و قرار دادن فولیکول مو داخل برش ها ، بافت های اطراف برش ، مود منعقد کننده خون ترشح میکنند که به بهبود زخم کمک میکند. دلمه های ایجاد شده همان پوسته های زخم هستند که اطراف پیوند ایجاد شده است و کاملا طبیعی بوده و جای نگرانی ندارند.

 

دلمه های پس از کاشت مو معمولا 2 روز بعد از پیوند موها روی پوست سر دیده می شود و تقریبا روز سوم بعد از کاشت موها ، خود به خود شروع به  ترمیم می کنند و بعد از روز ششم کوچکتر می شوند. با ماساژ پیشانی و قرار دادن کمپرس سرد روی پیشانی به مدت 10 دقیقه ، روزی 3 – 4 بار ، میتوانید به بهبود دلمه ها کمک کنید.

 

تا حد امکان ، خم نشوید و موقع خواب از پدهای جاذب روی بالش استفاده کنید و مراقب باشید هیچ تماسی با دلمه ها ایجاد نشود که باعث ایجاد آسیب به موهای پیوند شده و  ریختن آنها خواهد شد. 

 

علائم عفونت بعد از کاشت مو, درمان دلمه های بعد از کاشت مو, دلمه های بعد کاشت مو چیست

بهبود دلمه های بعد از کاشت مو

 

زمان بهبود دلمه های بعد از کاشت مو 

دلمه های پس از کاشت مو معمولا روز 2 – 3 بعد از جزاحی ظاهر می شوند و چند روز بعد از جراحی به مرور زمان از بین می روند. این دلمه ها بعد از چند روز و با شستشوی صحیح به مرور زماندرمان می شوند.

اگر احساس کردید که دلمه ها در حال زیاد شدن هستند یا در محل پیوند ، خونریزی مشاهده کردید باید به پزشک مراجعه نمایید تا مانع از بروز عفونت و ریزش فولیکولهای مو شوید.

 

روش های درمان دلمه های بعد از کاشت مو

برای درمان دلمه های بعد از کاشت مو باید توصیه های مراقبتی پزشک را به دقت انجام دهید ، از جمله :

 

مرطوب نگه داشتن پوست سر 

مرطوب نگه داشتن پوست سر به مدت 10 روز بعد از پیوند مو ضروری است. استفاده از اسپرم آب ، سرم و فوم مرطوب کننده به صورت مرتب و چند بار در روز به درمان سریعتر دلمه ها کمک میکند. 

 

استفاده از ژل آلوئه ورا 

ژل آلوئه ورا  خاصیت درمانی و ترمیم کننده و ضد التهاب دارد. اگر حساسیتی به ژل آلوئه ورا ندارید بعد از اطمینان از بسته شدن کامل زخم ها میتوانید ژل خالص آلوئه ورا را روی پوست بکشید تا دلمه ها زودتر درمان شده و بریزند.

 

علائم عفونت بعد از کاشت مو, عوارض کاشت مو, علت دلمه های پس از کاشت مو

راههای درمان دلمه های بعد از کاشت مو

 

شستشوی منظم با شامپوی مخصوص 

با وجودی دلمه ها ، شستشو را مشکل میکنند ولی برای پیشگیری از عفونت بعد ازکاشت مو تمیز نگه داشتن پوست سر ، ضروری است. برای شستشوی موها باید مقداری شامپو بچه را با آب مخلوط کنید و بدون تماس دست و ناخن سرتان رابه آرامی با یک ظرف آب سر را بشویید. نباید از دوش و فشار آب زیاد استفاده کنید چرا که باعث اسیب دیدن فولیکولها میشوند. 

 

بعد از شستشو از حوله استفاده نکنید و اجازه دهید پوست سر با هوای آزاد خشک شود. تا 9 روز بعد از جراحی کاشت مو باید از این روش برای شستشوی سر استفاده نمایید.

روز دهم میتوانید از شامپوی دارویی تجویز شده استفاده کنید. 

برای بهبود سریعتر دلمه ها 4 – 5 روز ، 2 ساعت قبل از شستشو ، آمپول ویتامین ای روی سرتان بریزید.

 

بعد از 15 روز پوست سرتان با شامپوهای معمولی سازگار می شود.

20 روز بعد از کاشت مو که پوست کاملا  ترمیم شده و فولیکولها پیوند خورده اند میتوانید پوسته های خشک روی سرتان را با احتیاط بردارید.

 

پیشگیری از عرق کردن

عرق کردن سر باعث ایجاد عفونت شدید در محل پیوند مو می شود و باید مراقب باشید که در شرایطی قرار نگیرید که سرتان عرق کند.

 

قرار نگرفتن در معرض خورشید 

بعد از  کاشت مو به خصوص در روزهای اول به هیچ عنوان نباید در معرض نور مستقیم خورشید باشید.

 

کمپرس سرد و ماساژ پیشانی

کمپرس سرد باعث کم شدن جریان خون به سر می شود و مویرگها  را منقبض میکند و در نتیجه درمان دلمه ها تسریع می شود. مراقب باشید کمپرس سرد  تماسی با محل پیوند موها نداشته باشد.

 

 علت دلمه های پس از کاشت مو, دلمه های خشک شده بعد از کاشت مو, دلمه های بعد از کاشت مو

کمپرس سرد یکی از راههای درمان دلمه های بعد از کاشت مو است

 

استفاده نکردن از رقیق کننده ها 

هر چه خون رقیق تر باشد ، خونریزی بیشتر است ، برخی مواد غذایی و داروها باعث رقیق شدن خون می شوند از جمله:

کافئین ، سیر ، الکل ، ادویه ، مولتی ویتامین ها حاوی ویتامین ای ، آسپرین ، ایبو بروفن و داروهای رقیق کننده خون . از مصرف این خوراکی ها یک هفته قبل و بعد از جراحی باید اجتناب کنید تا خونریزی کمتری داشته باشید و زخم ها زودتر ترمیم شده و دلمه ها سریعتر درمان شوند. در صورت نیاز به مصرف مسکن ، استامینوفن را جایگزین کنید. 

 

اجتناب از ورزش سنگین 

بعد از کاشت مو  به طورکلی هر فعالیت ورزشی که منجر به عرق کردن سر می شود را باید کنار بگذارید و 30 – 45 روز فعالیت ورزشی سنگین ندشته باشید . ورزش میتواند باعث افزایش فشار خون  و در نتیجه خونریزی بیشتر دلمه ها شود و درمان دلمه ها به تاخیر می افتد.

 

مصرف آنتی بیوتیک 

مصرف آنتی  بیوتیک های تجویزی برای پیشگیری ازعفونت و بهبود سریعتر دلمه ها ضروری است.

 

گردآوری : بخش آرایش و زیبایی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------