جلوگیری از ریزش مو و داشتن موهای سالم و زیباریزش مو, جلوگیری از ریزش مو,راههای جلوگیری از ریزش مو

جلوگیری از ریزش مو

 

راهکارهای ریزش مو و داشتن موی زیبا

ریزش مو یکی از مشکلاتی است که در هر فرد را در هر سن و جنسی اذیت میکند. این ریزش مو می‌تواند علل گوناگونی داشته باشد. بعضی از مشکلات مو که باعث ریزش مو می شود قابل درمان هستند و برای بعضی آنها هنوز درمان درستی پیدا نشده است. در این مقاله می‌خواهیم با راه‌های جلوگیری از ریزش مو آشنا شویم.

راههای جلوگیری از ریزش مو

استفاده از محصولات شیمیایی را کم کنید

بسیاری از محصولات زیبایی و آرایشی که برای مو مصرف می‌شوند، به علت داشتن مواد شیمیایی برای مو زیان آور هستند و در صورت استفاده زیاد از آنها، سبب خراب شدن، ضعیفی مو و در آخر ریزش آنها می‌شوند. پس از رنگ کردن مرتب مو با رنگ موهای شیمیایی مدتی به موهای خود استراحت بدهید و اجازه دهید رنگ طبیعی خود را نشان دهند. بهتر است محصولات گیاهی کامل و ضمانت شده را بخرید. پس از استفاده مکرر از محصولات آرایشی، برای موهای خود از ماسک و تقویت‌کننده‌ها استفاده کنید تا باعث بازسازی مو شود.

 

پرهیز از کشیدن بیش از اندازه مو

موی سر، انعطاف‌پذیر است؛ ولی نتایج بررسی ها نشان می‌دهد که مو باید به اندازه‌ای کشیده شود که به بافت آن صدمه نرساند. به عنوان مثال بافت‌های ریز یا محکم، یا مدل دم اسبی، سبب کشیده شدن موها از ریشه شده و با گذشت زمان سبب شل شدن پیوند بین مو و پوست سر می‌شوند.

 

با موی نمدار با ملایمت رفتار کنید

موی ما وقتی که نمدار است بیش از همیشه صدمه پذیر است، در نهایت پس از شستشو، مواظبت بیشتری از موها باید انجام داد. چنانچه موهایتان را با استفاده از حوله خشک می کنید با ملایمت این کار را انجام دهید: مالش حوله بر روی مو می تواند باعث صدمه و ریزش مو شود، پس حوله را با آرامی بر روی مو ها قرار داده و فشار دهید. همچنین، هنگام شانه کردن موی خیس از شانه‏ های دندانه پهن استفاده کنید.

 

ریزش مو, جلوگیری از ریزش مو,راههای جلوگیری از ریزش مو

راههای جلوگیری از ریزش مو

 

انتخاب شامپو و شوینده مناسب

از آن جایی که هر پاک کننده‌ای برای موها می‌تواند موثر و تمیزکننده باشد، همان قدر هم امکان دارد با استفاده‌ی مکرر و برخورد بیش از اندازه آن به ریشه، برای لطافت مو صدمه به وجود آورد، اگر می خواهید موهای سالم داشته باشید دو یا سه بار در هفته شامپو استفاده کنید؛ چون استفاده بیش از این ، مواد مغذی و چربی‌های لازم برای رشد موی سالم را از بین می‌برد.

 

استفاده درست از حوله

این یک شیوه اشتباه است که برای خشک کردن سریع موها حوله را با شدت روی موها بکشید. این کار می تواند سبب شکستن موها، در هم شدن آنها و کشیده شدنشان شود. به جای این کار نم اضافی موهای خود را به آرامی با حوله بگیرید و سپس بگذارید خودشان خشک شوند.

 

شانه زدن درست

داشتن وقت و حوصله‌ی کافی برای شانه کردن مو باعث می‌شود تا نه تنها مو زیبا، بلکه تمیز بماند، برای این کار از شانه‌ای که پهن است استفاده کنید و موها را تنها موقع خشک شدن کامل شانه کنید؛ ولی استفاده از شانه زیاد در مو در طول روز سبب صدمه به ریشه و کاهش رشد و رویش مو را خواهد داشت.

 

استفاده از درمان های طبیعی

زمانی که برای درمان ریزش موی خود دنبال راهکار هستید ، بسیاری از مواد موجود در آشپزخانه تان میتواند به شما کمک کند. موادی مثل روغن پیاز،نارگیل، زنجبیل و … تاثیرات بی نظیری برای تقویت رشد موهایتان دارند.

 

استفاده از مکمل ها

برای داشتن موهایی قوی و پیشگیری از ریزش آنها می توانید از مکمل های جلوگیری از ریزش مو که در داروخانه ها وجود دارند استفاده کنید.

 

با این وجود مکمل ویتامین های خاصی به بهبود سلامت موها و افزایش حجم آنها کمک می کنند. بدون مشورت با پزشک خود هیچ مکملی مصرف نکنید. ماینوکسیدیل دارویی با تایید کشور امریکا است که برای جلوگیری از ریزش مو و درمان طاسی در همه دنیا به وسیله پزشکان نسخه می شود.

 

رژیم‌های غذایی

چنانچه می‌خواهید رژیم لاغری بگیرید، باید با متخصص تغذیه در مورد مواد غذایی ضروری یا مکمل‌های غذایی مورد احتیاج برای تامین ویتامین‌ها، مواد معدنی و پروتئین‌ها مشورت کنید. از رژیم‌های غذایی غیر اصولی پرهیز کنید؛ چرا که می‌توانند نتیجه مصیبت‌باری برای سلامت عمومی شما داشته باشند.

 

در رژیم‌های غذایی علاوه بر مواد مغذی، میزان کالری مصرفی هم مهم است. بررسی ها نشان می‌دهند که کاهش ناگهانی و زیاده روی کالری مصرفی روزانه سبب ریزش مو می‌شوند. البته ریزش موی به وجود آمده از رژیم‌های غیراصولی پس از برگشت به یک برنامه‌ی غذایی سالم، درمان شده و رشد موها از سر گرفته می‌شود. اما یادتان باشد که رشد موها بسیار آرام است و شاید یک سال طول بکشد که دوباره موهایتان پر شود.

 

چنانچه تصمیم دارید که رژیم گیاهخواری را امتحان کنید، با متخصصان تغذیه در مورد مکمل های مورد احتیاج مشورت کنید تا راه حل لازم برای جلوگیری از ریزش مو را یاد بگیرید. چرا که بعضی از مواد مورد حتیاج برای سلامت مو تنها در منبع های حیوانی وجود دارند. به طور مثال بیشتر افرادی که رژیم‌های گیاه خواری پیروی می‌کنند، با کمبود ویتامین D روبرو هستند.

 

ریزش مو, جلوگیری از ریزش مو,راههای جلوگیری از ریزش مو

جلوگیری از ریزش مو با روش های طبیعی

 

جلوگیری از ریزش مو با کاهش استرس

یکی از قسمت های نشان دهنده استرس، موهای شما هستند. چنانچه در زندگی خود حجم زیادی از استرس را دارید، بدانید که سلامت موهای شما در خطر است. در این شرایط شکنندگی موهای شما افزایش خواهد یافت، تارهای موی شما نازک خواهد شد و فعالیت فولیکول‌های مو برای ساخت تارهای موی جدید دچار مشکلاتی خواهد شد.

 

پس مدیریت استرس در جلوگیری از ریزش مو نقش با اهمیتی دارد. برای کمتر شدن استرس‌های خود می‌توانید از دوستان، خانواده، مشاوران روانشناس یا کلاس‌های آموزشی مدیریت استرس استفاده کنید..

 

یکی از بیماریهای روانپزشکی که می‌تواند سبب ریزش موها شود، تریکوتیلومانیا یا اختلال وسواسی موکنی است. در این بیماری شخص به صورت غیرارادی اقدام به کندن موهای سر و صورت خود می‌کند. استرس یکی از مهمترین عامل های شدید شدن و حتی به وجود آمدن این بیماری است.

 

ماساژ پوست سر با روغن ولرم

بیشترین علت ریزش شدید مو، کمبود مواد غذایی موجود در مو است. ماساژ دادن با روغن ولرم می‌تواند شیوه مفیدی برای جلوگیری از ریزش مو باشد. پوست سر را هر روز، حداقل چند دقیقه با یک روغن ولرم ماساژ دهید. می‌توانید از هر روغنی که مملو از ویتامین E‌ است، مصرف کنید. روغن نارگیل، روغن بادام، روغن خردل، روغن زیتون و روغن جوجوبا بهترین موردها هستند.

 

چنانچه دلیل ریزش موی شما، شوره‌ی سر است، جوجوبا می‌تواند مفید ترین روغن باشد. برای دریافت بهترین نتیجه، می‌توانید ترکیبی از همه این روغن‌ها را امتحان کنید. روغن را در یک ظرف آهنی یا استیل، قدری گرم کنید و پوست سر و موهای‌تان را با آن ماساژ دهید. برای اینکه از ویژگیها کامل ماساژ با روغن ولرم برخوردار شوید، بهتر است یک شب تا صبح، روغن روی موهای شما باقی بماند و صبح موهای خود را بشویید، در غیر این صورت، بعد از یک ساعت موهای خود را با شامپو بشویید.

 

مو را هر چند وقت کوتاه کنید

یکی از ساده‌ترین شیوه‌ها برای ازبین بردن موخوره، کوتاه کردن آنهاست. بسیاری از شخاصی که موهای پرپشت و خوبی دارند کسانی هستند که موی خود را به صورت مرتب و هر چند وقت یک‌بار (هر سه ماه) قدری کوتاه می‌کنند و به همین دلیل است که مو سالم و بدون موخوره به نظر می‌رسد. اگر نمی‌خواهید هزینه زیادی را برای آرایشگاه و اصلاح کنید، یک قیچی دست بگیرید و فقط تارهای دارای موخوره را کوتاه کنید. کوتاهی گاهی وقتهای مو، باعش دوباره مو می‌شود.

 

گردآوری: بخش آرایش و زیبایی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------