آشنایی با خواص روغن رزماری برای زیباییدرمان ریزش مو با جوشانده رزماری, خواص روغن رزماری برای ابرو, خواص روغن رزماری برای زیبایی

روغن رزماری برای پوست و مو 

 

همه چیز درباره خواص روغن رزماری

روغن رزماری یکی از بهترین عصاره های طبیعی برای پرپشت شدن مو و درمان ریزش مو است.

 یکی از بهترین گیاهان که باعث افزایش رشد مو و پرپشت شدن مو میشود ، رزماری است که خواص آنتی اکسیدانی زیادی دارد. رزماری گیاه بومی مدیترانه  است که معمولا از خود گیاه برای طعم دادن به غذاها و از عصاره رزماری برای مصارف دارویی و سلامت استفاده میشود.

در اغلب محلول های تقویت مو که توسط کارخانه ها تولید میشود نام رزماری به چشم میخورد.

 

اهالی مدیترانه قرن هاست که از روغن رزماری برای جلوگیری از ریزش مو، پرپشتی و سلامت موها و پیشگیری از سفیدی زودرس مو استفاده میکنند.

 

خواص روغن رزماری برای مو 

روغن رزماری از برگ های تازه آن بدست می آید و طبع گرم و خشک دارد.

روغن رزماری خاصیت ضد التهاب دارد و باعث افزایش میزان رشد فولیکول مو و بهبود گردش خون در فولیکول های مو میشود.  روغن رزماری علاوه بر کاهش ریزش مو باعث درمان خشکی ، خارش و شوره پوست سر شده و از سفید شدن زودرس مو پیشگیری میکند.

 

روغن رزماری 3 ویژگی اصلی دارد : باعث تقویت گردش خون میشود ، رشد عصب را ترویج میدهد و خواص ضد التهابی دارد بنابراین میتواند مانع از بین رفتن فولیکول های مو شده و به رشد آن ها کمک کند.

 

روغن رزماری برای مژه, روغن رزماری برای ریش, خواص روغن رزماری

درمان ریزش مو با روغن رزماری

 

روغن رزماری برای درمان و پیشگیری از ریزش مو 

 اگر به موقع از ریزش موی خود آگاه شوید و هنوز زمان زیادی از ریزش مو نگذشته باشد میتوانید از روغن رزماری برای بازگشت موهای خود کمک بگیرید.

خودتان میتوانید روغن رزماری خانگی را تهیه کنید. برگهای  تازه رزماری را بکوبید تا له شود و در یک بطری شیشه ای ریخته و رویش را با روغن نارگیل پر کنید. به مدت 2 – 4 هفته این بطری را در جایی خشک و تاریک نگه دارید تا روغن رزماری خانگی شما آماده شوید. از این روغن برای ماساژ پوست سر و افزایش درخشش موها و درمان شوره سر استفاده کنید.

روغن رزماری را به دو شکل میتوانید استفاده کنید یکی به طور مستقیم روی پوست سر و دیگری مخلوط کردن با شامپو یا نرم کننده.

 

پس از شستشوی سر حدود 5 قطره روغن رزماری را روی موی سر استفاده کنید و کف سر را ماساژ دهید تا روغن جذب پوست و مو شد . روغن رزماری را میتوانید در کنار روغن نارگیل یا جوجوبا  برای افزایش رشد و طراوت موها استفاده کنید. 

قبل از استفاده از شامپو حدود 5 قطره روغن رزماری را به شامپو اضافه کنید و بعد از شامپو زدن اجازه دهید 5 تا 10 دقیقه شامپو روی موها بماند تا روغن تاثیر خود را بگذارد و سپس موها را آبکشی کنید. 

 

درمان ریزش مو با جوشانده رزماری

جوشانده رزماری خواص آنتی باکتریال و ضد قارچ قوی ای دارد که علاوه بر درمان ریزش مو، شوره سر را متوقف میکند. برگ های رزماری را با مقداری آب به مدت 5 دقیقه بجوشانید و بعد از سرد شدن موها و پوست سرتان را با آن بشویید و بگذارید خشک شوند.

 

ترکیب رزماری و سرکه برای تقویت مو

تعدادی برگ تازه رزماری را بکوبید و با یک لیوان سرکه سیب ترکیب کنید و سپس به مدت 2 تا 4 هفته درون شیشه ای کوچک نگهدارید تا عصاره رزماری وارد سرکه شود. بعد از شامپو زدن موها یک چهارم لیوان از سرکه رزماری را با نصف لیوان آب ترکیب کرده و پوست سر و موها را با آن بشویید و سپس خشک کنید. موهایتان با این روش تقویت شده ، نرم و براق میشوند.

 

درمان شوره سر با روغن رزماری

به شامپوی خود 5 قطره روغن رزماری اضافه کنید و موها را بشویید بعد از یک ماه شوره سر شما درمان میشود.

 

درمان و پیشگیری سفیدی زودرس مو 

دو هفته موها و کف سر را با روغن رزماری و روغن نارگیل ماساژ دهید و سپس با آب گرم و شامپو بشویید.

 

خواص روغن رزماری برای زیبایی, درمان ریزش مو با روغن رزماری

روغن رزماری برای ابرو

 

خواص روغن رزماری برای ابرو

استفاده از روغن رزماری برای ابرو یکی از موثرترین روش های طبیعی برای تقویت و افزایش رشد ابرو و درمان ریزش ابرو است. برای تقویت ابرو با روغن رزماری ،1 قاشق چایخوری روغن کرچک را با 1 قاشق غذاخوری روغن نارگیل ترکیب کرده و گرم کنید سپس 4 قطره روغن رزماری اضافه کرده و با نوک انگشت روی ابرو کشیده و 15 دقیقه بگذارید بماند سپس با آب گرم بشویید. هفته ای دو بار از این روش تقویتی استفاده کنید.

 

روغن رزماری برای ریش

ترکیب روغن رزماری با روغن نارگیل و روغن زیتون باعث تقویت فولیکولهای مو میشود و به پرپشت شدن ریش کمک میکند.

10 قطره روغن رزماری را با 30 میل روغن نارگیل مخلوط کرده و در شیشه ای تیره در جای تاریک نگهداری کنید. هر شب قبل از خواب چند قطره از این ترکیب را روی قسمت ریش های خود بکشید و کمی ماساژ دهید جذب شود و صبح با آب گرم بشویید.

 

رزماری برای مو, خواص روغن رزماری برای زیبایی, درمان ریزش مو با روغن رزماری

روغن رزماری برای مژه

 

روغن رزماری برای مژه ها

روغن رزماری نباید با چشم تماس پیدا کند بنابراین با احتیاط روی مژه ها استفاده کنید.

1 قاشق غذاخوری روغن زیتون یا روغن جوجوبا را با 3 قطره روغن رزماری ترکیب کرده و قبل از خواب روی مژه ها بمالید و صبح با آب گرم بشویید. روغن رزماری باعث تقویت فولیکول مو شده و با افزایش گردش خون باعث رشد بهتر مژه ها میشود.

 

خواص روغن رزماری برای ابرو, خواص روغن رزماری برای زیبایی, روغن رزماری برای مژه

روغن رزماری برای پوست

 

خواص روغن رزماری برای پوست

قبل از استفاده از روغن رزماری روی پوست حتما مقداری از آن را روی ناحیه داخلی بازو بکشید و 20 دقیقه صبر کنید تا مطمئن  شوید حساسیتی به این روغن ندارید.

 

درمان جوش و آکنه صورت با روغن رزماری:

مقداری روغن رزماری را هر روز روی جوش ها بکشید و بعد از 20 دقیقه با یک دستمال یا حوله مرطوب تمیز کنید. رطوبت طبیعی موجود در روغن رزماری درمانی طبیعی برای جوش صورت و آکنه و قرمزی ناشی از جای جوش است.

 

روغن رزماری درخشان کننده پوست :

استفاده مستقیم از روغن رزماری روی پوست باعث بهبود جریان گردش خون در نتیجه روشن تر شدن و درخشان شدن پوست شما میشود.

 

جوانسازی پوست :

برای تهیه ماسک ضد چروک رزماری میتوانید 1 قاشق غذاخوری چای سبز سرد شده را با نصف قاشق سوپخوری عسل و 3 قطره روغن رزماری ترکیب کرده و روی پوست صورت به جز دور چشم ها بزنید و 7 دقیقه صبر کنید و سپس با آب ولرم این ماسک را بشویید. مواد مغذی روغن رزماری باعث کاهش چین و چروک پوست میشود.

 

درمان آفتاب سوختگی :

برای تهیه ماسک درمان آفتاب سوختگی با رزماری 2 قاشق غذاخوری ماست را با 1 قاشق غذاخوری عسل و 2 قطره روغن رزماری ترکیب کرده و 15 دقیقه روی محل آفتاب سوختگی بگذارید بماند و سپس با آب ولرم بشویید.

 

پاکسازی پوست با بخور رزماری :

3 قطره روغن رزماری را در 3 لیوان آب در حال جوش بریزید و صورت خود را با حوله پوشانده به مدت 5 دقیقه صورتتان را بخور داده سپس با آب سرد بشویید. پس از آن مقداری جوش شیرین و آب را مخلوط نموده روی پوست صورت بکشید تا لایه برداری شده و دوباره صورت را بشویید.

 

درمان سیاهی و پف زیر چشم :

1 قطره روغن رزماری را با 3 قطره روغن فندق مخلوط کرده و 20 دقیقه زیر چشم ها بکشید و سپس با آب سرد خوب بشویید.

 

درمان سلولیت :

هر روز 2 قاشق غذاخوری روغن رزماری را با 2 قاشق غذاخوری روغن زیتون ترکیب کرده روی سلولیت ها ماساژ دهید. خاصیت چربی سوزی و همچنین بهبود جریان خون روغن رزماری به درمان و پیشگیری از ایجاد سلولیت کمک میکند.

 

از بین بردن بوی زیر بغل:

از روغن رزماری میتوانید به عنوان دئودورانت طبیعی زیر بغل استفاده کنید. یک قاشق غذاخوری روغن رزماری و سرکه سیب را مخلوط کرده و با پنبه به زیر بغل بکشید.

 

درمان ریزش مو با جوشانده رزماری, خواص روغن رزماری برای ابرو, خواص روغن رزماری برای زیبایی

طرز تهیه روغن رزماری در خانه

 

طرز تهیه روغن رزماری در خانه

اگر میخواهید برای مصارف خوراکی روغن رزماری تهیه کنید میتوانید برگهای تازه رزماری را درون روغن زیتون و روغن کنجد بریزید و بعد از گذشت دو هفته از آن استفاده کنید.

اگر میخواهید از روغن رزماری برای استعمال خارجی استفاده کنید میتوانید برگهای رزماری را در آب ریخته و با حرارت زیاد بجوشانید تا آب تبخیر شده و روغن برگ ها داخل ظرف باقی بماند. بعد از سرد شدن روغن را جمع آوری کنید.

 

روش دیگر برای گرفتن عصاره رزماری برای مصارف خارجی این است که یک لیوان رزماری تازه را با 2 لیوان روغن زیتون یا روغن بادام ترکیب کرده و به مدت 5 تا 10 دقیقه این ترکیب را حرارت دهید تا عصاره رزماری وارد روغن شود و بعد از سرد شدن برگهای رزماری را از روغن جدا کنید.

 

روغن رزماری, خواص روغن رزماری برای مو, خواص روغن رزماری برای زیبایی

نکات لازم هنگام استفاده از روغن رزماری

 

نکات لازم هنگام استفاده از روغن رزماری

زنان باردار و شیرده  بهتر است از روغن رزماری استفاده نکنند.

روغن رزماری نباید با چشم  تماس داشته باشد در صورت این اتفاق فورا چشم ها را با اب سرد بشویید.

مقدار زیاد روغن رزماری میتواند موجب حساسیت و تحریک پوست شود بنابراین اگر روغن رزماری خالص دارید حتما آنرا با یک روغن پایه مثل روغن نارگیل مخلوط نمایید.

قبل از استفاده از روغن رزماری حتما تست حساسیت انجام دهید. 

 

گردآوری : بخش آرایش و زیبایی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------