ریزش مو تا چه حدی طبیعی است؟ریزش طبیعی مو, چقدر ریزش مو طبیعی است, چه میزانی از ریزش مو طبیعی است

چقدر ریزش مو طبیعی است

 

چه میزانی از ریزش مو طبیعی است؟

ریزش مو هم در مردان و هم در خانم ها تا اندازه ای طبیعی است. به طور متوسط ​​، فرد بین ۵۰ تا ۱۰۰ مو در روز از دست می دهد. موها به عنوان قسمتی از چرخه طبیعی خود می ریزد ، به این معنی که دیدن موها در کف حمام یا روی یک برس مو معمولاً علتی برای نگران شدن نیست.

چیزی که باید به آن دقت کرد این است که هر گاه تار مویی ریخته می شود دوباره مویی جدید از همان نقطه به مرور زمان خواهد رویید، ولی بعضی وقتها عواملی باعث تضعیف ریشه موها شده و رشد دوباره مو را با مشکل روبرو می کنند، در واقع نباید از ریزش موها نگران بود بلکه عدم رشد مجدد موها باعث نگرانی است به عبارتی مشکل وقتی به وجود می آید که مقدار ریزش موها بیشتر از رشد آن ها باشد که به گذشت زمان سبب کاهش تراکم موها می شود.

 

چگونه مقدار ریزش مو در روز را بشماریم؟

تست کشیدن: دکتر «جیمز سی ماروتا» پیشنهاد داده که حدود ۶۰ تار موی خود را در دست گرفته و قدری آنها را بکشید. چنانچه میان ۵ تا ۸ تار مو در دستتان جمع شد، ریزش موهای شما طبیعی است. ولی اگر تعداد آنها ۱۵ تا ۲۰ تار مو بود، باید برای درمان ریزش آنها پیش پزشک بروید.

 

تست شانه: قبل از شستن موهای خود، از پشت بخش بالای سرِ خود شانه کرده و موها را به طرف جلو بیاورید. این کار را حدود یک دقیقه تکرار کنید. بهتر است این کار را روی یک پارچه رنگی انجام دهید تا موهایی که می ریزد را ببینید. در وضعیت عادی باید حدود ۱۰ تار مو بریزد و بیش از آن، علامت ریزش غیرطبیعی موها به شمار می رود.

 

لازم به ذکر است که این تست ها تنها برای آگاهی از روند طبیعی ریزش موها قرار داده ایم و نباید هر روز این تست را انجام دهید چون امکان دارد باعث به وجود آمدن استرس شود. در صورتیکه در نتیجه انجام تست ها دیدید که ریزش موهایتان طبیعی نیست، به متخصص مراجعه کنید.

 

ریزش طبیعی مو, چقدر ریزش مو طبیعی است, چه میزانی از ریزش مو طبیعی است

ریزش طبیعی مو

 

ریزش موقتی موها

به طور کلی امکان دارد ریزش موها به چیزهای گوناگونی بستگی داشته باشد، ریزش موها امکان دارد موقتی و یا غیر موقتی باشد و همینطور امکان دارد بعضی ریزش ها قابل بازگشت و بعضی غیر قابل بازگشت باشند.

 

عوامل ریزش مو

استرس و اضطراب

استرس و اضطراب یکی از عامل های مهم در  ریزش مو  است، به طور کلی ریزش روزانه بیش از 100 تار مو می تواند در موقعیتی باشد که فرد دارای استرس و اضطراب باشد، اما خوشبختانه در بیشتر موارد این نوع ریزش مو قابل بازگشت می باشد.

 

استرس های ناگهانی مثل شنیدن ناگهانی یک خبر بد یا اتفاق ناگهانی می تواند باعث ریزش موقتی موها شود، یا استرس هایی که در اثر یک بیماری به وجود بیاید هم می تواند باعث ریزش موی موقتی شود به طور مثال پس از چند هفته سرماخوردگی شدید شخص دچار ریزش موی برگشت پذیر می شود.

 

کمبود آهن

فقر آهن یا اختلالات هورمونی هم می تواند از عاملهای مهم در ریزش موها به حساب بیاید، کمبود آهن به ویژه در خانم ها می تواند سبب ریزش موی بازگشت پذیر شود که با استفاده  از قرص آهن درمان می شود. البته این مسئله در مردان خیلی رایج نیست و کمتر ریزش موی مردان به این علت اتفاق می افتد.

 

ریزش طبیعی مو, چقدر ریزش مو طبیعی است, چه میزانی از ریزش مو طبیعی است

چه میزانی از ریزش مو طبیعی است

 

ریزش موی ناشی از داروها

ریزش موها می تواند به دنبال مصرف داروها هم اتفاق بیفتد که پس از قطع دارو ریزش موها هم قطع می شود. در خانم ها تا مدتی پس از زایمان دچار ریزش مو می شوند که حداکثر شش ماه طول می کشد و ریزش مو برگشت پذیر است.

 

اختلال در غده هیپوفیز و غده تیروئید هم می تواند سبب مشکلات هورمونی و ریزش موی موقت شود، در ریزش موی موقتی کار اصلی که باید انجام شود منتظر ماندن است تا اتفاقی که باعث ریزش موها شده است به پایان برسد.

 

رسیدگی بیش از حد به موها

ریزش موها می تواند به علت زیاد فرم دادن و مدل دادن به مو هم اتفاق بیفتد. حالت دادن و تحث فشار قرار دادن مو می تواند به ریشه مو صدمه بزند و سبب ریزش آن ها شود. به جز  پرهیز کردن از فرم دادن زیاد به موهای خود بعد از هر بار شست و شو سعی کنید موهای خود را با سشوار خشک نکنید و از تحت فشار گذاشتن آن ها دوری کنید.

 

ریزش طبیعی مو, چقدر ریزش مو طبیعی است, چه میزانی از ریزش مو طبیعی است

چه مقدار ریزش مو طبیعی است

 

بیماری های پوستی سر

از جمله عوامل ریزش موها می توان به بیماری پوست سر هم اشاره کرد. پوست سر ناسالم می تواند با به وجود آوردن التهاب در روند رشد موها مشکل به وجود بیاورد. 

 

کاهش وزن و رژیم غذایی غیر اصولی

کاهش وزن و رژیم غذایی غیر اصولی می تواند از عامل های مهم و اثرگذار بر ریزش موها باشد. کاهش وزن امکان دارد اثر مطلوبی بر بدنتان داشته باشد اما باید این نکته را در نظر گرفت که کاهش وزن سبب کمبود ویتامین های مورد احتیاج برای رشد مو در بدن نشود.

 

کاهش سریع وزن سبب غافلگیر شدن سیستم بدن می شود و به مدت 6 ماه دچار ریزش مو می شوید آنگاه رفع می شود.

 

افراد برای درمان و پیشگیری از ریزش مو چه باید کنند؟

اگر میزان ریزش مو بیشتر از اندازه ای بود که در بالا ذکر شد، باید به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنند تا دلیل ریزش مو مشخص شود و درمان لازم انجام گیرد.

 

گردآوری: بخش آرایش و زیبایی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------