چرا بعضی از کودکان تنبل اند؟کودکان تنبل,بی تحرکی در کودکان,کودکان بی تحرک

 

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت:بی تحرکی طولانی مدت در سنین پایین و کودکی به تغییر شکل ساختاری و انحرافات شدید ستون فقرات منجر می شود.

دکتر معروفی افزود: بی تحرکی طولانی مدت به خصوص در سنین کودکی به همراه پیش زمینه های ژنتیکی و سایر عوامل ناشناخته منجر به تغییر شکل ساختاری و انحرافات شدید ستون فقرات به شکل قوز یا انحناهای جانبی می شود و ممکن است این تغییر شکل تا بزرگسالی ادامه داشته باشد.

به گفته وی، زندگی شهر نشینی باعث شده که بی تحرکی و کم تحرکی در جامعه افزایش یابد و متأسفانه در سنین کودکی و نوجوانی به دلیل افزایش بازی های مجازی و رایانه ای، فعالیت فیزیکی کودکان محدود شده و کودکان تنبل شده اند. (بیشتر بخوانید: نحوه رفتار با کودکان تنبل)

 

معروفی افزود: در وضعیت ساکن و بی تحرک، مغز نسبت به شکل و قامت ستون فقرات بی توجه می شود و این بی توجهی باعث می شود کم کم وضعیت غلط بدن به عنوان وضعیت نرمال در مغز تلقی شود.

وی گفت:تغییرات یا انحناهای ستون فقرات در هر سنی رخ می دهد اما از سنین 7-6 سالگی شروع شده و تا سن 14 سالگی که به سن بلوغ اسکلتی معروف است به اوج خود می رسد که البته شکل گیری این اختلالات در دخترها زودتر شروع می شود.

ایشان افزود: از جمله دلایل شایع در عدم توجه به سلامت جسمی – روانی و بروز انحرافات قامتی در کودکان و نوجوانان می توان به وجود اختلالات هیجانی ناشی از رقابت های تحصیلی مانند مسابقات علمی، کنکور و همچنین رفتارهای غلط مانند نحوۀ نشستن در کلاس و حمل کیف و کوله پشتی های غیر استاندارد اشاره کرد.

معروفی توصیه کرد :ضروری است جهت رفع این معضلات به بحث فعالیت های فردی و گروهی ، ورزش و اصلاح رفتارهای حرکتی و فیزیکی در سطح مدارس و اجتماع توجه بیشتری شود.

 

منبع:jamejamonline.ir

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------