دلایل استفراغ خونی در نوزادان و کودکاناستفراغ خونی در کودکان,وجود خون در استفراغ کودکان,دلایل استفراغ خونی در کودکان

استفراغ خونی در کودکان

 

علت استفراغ خونی در کودکان

پیدا شدن خون در استفراغ کودک می‌تواند بسیار ترسناک باشد و بسیاری از والدین نمیدانند در این هنگام چه کاری باید انجام دهند و یا دلیل وجود خون در استفراغ کودکان چیست؟ ما در این مقاله به تمامی سوالات شما پاسخ خواهیم داد.

استفراغ خونی چیست؟

استفراغ خونی (هماتمز) اشاره به مقدار قابل توجهی خون در استفراغ دارد. رگه‌ها یا بلورهای کوچک خون در موادی که تف می‌کنید ممکن است اغلب از دندان، دهان و یا گلوی شما نشات بگیرد و معمولا استفراغ خونی تلقی نمی‌شود.  استفراغ خونی به رگه های خون در استفراغ اشاره نمی کند بلکه به معنای وجود مقدار قابل توجهی از خون قرمز روشن یا دانه های سیاه رنگ، شبیه به دانه های قهوه، در استفراغ است. 

 

استفراغ خونی در کودکان,وجود خون در استفراغ کودکان,دلایل استفراغ خونی در کودکان

علت استفراغ خونی در کودکان

 

دلایل استفراغ خونی در کودکان: 

1- خون بلع شده در هنگام تولد

درصورتی‌که نوزاد زمان کوتاهی بعد از تولد استفراغ خونی داشته باشد نباید نگران باشید. ممکن است نوزاد خون جنینی را در حین زایمان بلعیده باشد. در این صورت مادر باید پزشک خود را در جریان بگذارد تا کودک را تحت نظارت قرار دهد.

 

2- حساسیت به شیر

حساسیت به شیر مادر میتواند منجر به خون در استفراغ و مدفوع نوزادان شود.

 

3- خون بلعیده شده مثلا از بینی

استفراغ خونی ممکن است از طریق خون بلعیده شده در خون دماغ به وجود آمده باشد.

 

4-  قورت دادن یک جسم

طبیعت کنجکاو نوزادان و کودکان نوپا باعث می شود تا آن ها اشیاء اطراف خود را بررسی و گاهی در دهان خود قرار دهند. اغلب اشیا طی 24 تا 48 ساعت از طریق دستگاه گوارش کودک خارج میشود ولی برخی موارد احتمال دارد اشیاء بلعیده شده در طولانی مدت در بدن گیر کنند و باعث استفراغ های خونی شود.

 

5- کمبود ویتامین K

کمبود ویتامین K در کودکان مبتلا به هموفیلی باعث می‌شود که خون کودک به درستی لخته نشود؛ بنابراین زخم‌ها دیرتر بهبود می‌یابند و خونریزی تا مدت‌ها برقرار است. این خون از مجرای مری بالا آمده و در استفراغ کودک قابل مشاهده است. 

 

6- زخم معده یا زخم اثنی عشر:

زخم معده یک زخم باز است که روی دیواره پوششی معده بوجود می‌آید. زخم در معده خودش نشانه یک زخم التهابی معده است و زخم هایی که بیشتر به سمت روده باریک گسترش پیدا می‌کنند، زخم دوازدهه یا اثنی عشر نام دارند.

 

7- واریس معده:

مصرف برخی از قرص‌ها مانند آسپرین، خراش‌هایی در معده کودک ایجاد می‌کند که از طریق مجرای مری خارج می‌شوند و ما آن را به شکل استفراغ خونی می‌بینیم. 

 

8- زخم شدن سینه مادر 

 در بیشتر نوزادان شیرخوار، خونی که کودک استفراغ می‌کند معمولاً متعلق به مادر است و ارتباطی به بدن کودک ندارد. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که مادر دارای نوک پستان زخم و یا ترک‌خورده است.

 

9- استفراغ پرفشار

در موارد نادر کودک ممکن است استفراغی با فشار زیاد داشته باشد که باعث ایجاد پارگی کوچک در رگ‌های خونی موجود در مری می‌شود. این مورد نیز جای هیچ‌گونه نگرانی ندارد زیرا به سرعت باگذشت زمان بهبود می‌یابد.

 

استفراغ خونی در کودکان,وجود خون در استفراغ کودکان,دلایل استفراغ خونی در کودکان

دلایل استفراغ خونی در کودکان

 

روش های درمان استفراغ خونی کودکان:

اگر فرزند شما استفراغ خونی می کند، باید مراقب آنها باشید. و برای درمان باید علل استفراغ خونی کودک بررسی شود. برخی از این دلایل باید توسط پزشک تشخیص داده شود و توسط پزشک درمان شود. 

 

چه زمانی خون در استفراغ نوزاد خطرناک است؟

 اگر کودک دارای علائمی مانند استفراغ سبز، بی‌حسی شکمی، تب است، والدین باید به دنبال مراقبت‌های پزشکی فوری باشند. علائم خطرناک قابل ‌مشاهده عبارت‌اند از سرگیجه، تنفس سریع یا کم‌عمق، غش، سردرگمی، تاری دید و تهوع. اگر کودک هر کدام از این علائم را هنگام استفراغ خونی تجربه کند، بلافاصله به پزشک اطلاع دهید زیرا علت بیماری کودک بسیار جدی است. 

 

 گردآوری: بخش کودکان بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------