یبوست کودکان| علائم، دلایل و روش های درمان یبوست کودکاندرمان یبوست کودکان,یبوست کودکان,یبوست در کودکان

یبوست چیست و چگونه اتفاق می افتد؟

 

دلایل یبوست در کودکان و نحوه درمان سریع آن

یبوست به خارج شدن مدفوع به سختی و خشک بودن آن گفته می شود. یبوست یکی از شایع ترین اختلالات مزمن کودکی است که 1 تا 30 درصد کودکان در سراسر جهان به آن مبتلا هستند. در ادامه با ما همراه باشید تا با روش های درمان و نحوه ی جلوگیری از یبوست آشنا شوید.

یبوست یک مشکل بسیار شایع برای کودکان است. برای بیشتر کودکان، یبوست به معنای به سختی دفع کردن مدفوع و کمتر از حد معمول است. آلودگی منظم (که اغلب با اسهال و استفراغ اشتباه گرفته می شود) ممکن است نشان دهد که کودک یبوست بدی دارد که باعث انسداد قسمت تحتانی روده می شود (عدم تأثیر).

 

در جایی که هیچ بیماری یا بیماری خاصی دلیل یبوست نباشد، به آن یبوست ایدیوپاتیک گفته می شود. مهم است که یبوست زود تشخیص داده شود تا از تبدیل شدن آن به یک مشکل طولانی مدت (مزمن) جلوگیری کند.

 

یبوست چیست؟

یبوست زمانی است که کودک مدفوع بسیار سختی دارد و از مدفوع کمتر از حد طبیعی است. این یک مشکل بسیار شایع دستگاه گوارش است.

 

علائم یبوست در کودک عبارتند از:

حرکات روده کمتر از حد طبیعی است. یبوست اغلب در صورتی تعریف می شود که در هفته کمتر از 3 بار مدفوع خارج شود. تعداد حرکات روده ممکن است برای هر کودک متفاوت باشد. اما تغییر در آنچه برای کودک شما طبیعی است ممکن است به معنی وجود مشکلی باشد.

 

–دفع مدفوع سخت و گاه بزرگ و خشک

–داشتن حرکات روده ای که بیرون کشیدن آن دشوار یا دردناک است

–دفع مدفوع به صورت گلوله های کوچک و خشک

–هنگام خروج مدفوع فشار به آن ها می آید و درد دارند.

–اگر یبوست آن ها زیاد باشد و سخت تر هنگام خروج مدفوع خونریزی پیدا می کنند.

–کم شدن اشتها یا درد معده کمی که بعد از ضعف در بدن بهبود می یابد.

–اگر کودک شما بیش از 1 سال دارد، شلوارهای آلوده می تواند نشانه دیگری از یبوست باشد.

 

چه عواملی باعث یبوست می شود؟

وقتی روده بزرگ آب زیادی که وارد بدن می شود را جذب می کند، مدفوع سفت و خشک می شود.

 

به طور معمول، هنگامی که غذا از طریق روده بزرگ حرکت می کند، روده بزرگ آب را جذب می کند در حالی که مدفوع حرکت می کند. حرکات عضلانی (انقباضات) مدفوع را به سمت راست روده سوق می دهد. وقتی مدفوع به راست روده می رود، بیشتر آب آن خارج شده است. مدفوع اکنون جامد است.

 

اگر کودک شما یبوست دارد، حرکات عضلانی روده بزرگ بسیار کند است. این باعث می شود که مدفوع خیلی کند از طریق روده بزرگ حرکت کند. روده بزرگ آب زیادی جذب می کند. مدفوع بسیار سفت و خشک می شود.

 

وقتی کودک یبوست گرفت، مشکل می تواند به سرعت بدتر شود. دفع مدفوع سفت و خشک می تواند دردناک باشد. بنابراین کودک ممکن است استفاده از دستشویی را متوقف کند زیرا باعث درد می شود. با گذشت زمان، روده بزرگ قادر به درک وجود مدفوع در آن نخواهد بود.

 

دلایل زیادی وجود دارد که باعث یبوست کودک می شود. برخی از دلایل معمول رژیم غذایی و سبک زندگی عبارتند از:

 

رژیم غذایی

–خوردن بیش از حد غذاهای سرشار از چربی و فیبر کم. اینها شامل فست فودها، غذاهای بی ارزش و نوشیدنی های غیر الکلی است.

 

–عدم مصرف کافی آب و مایعات دیگر.

 

–تغییر در رژیم غذایی. این موارد شامل زمانی می شود که نوزادان از شیر مادر به شیر خشک تغذیه می کنند یا هنگامی که غذاهای جامد را شروع می کنند.

 

عدم ورزش

کودکانی که زیاد تلویزیون تماشا می کنند و بازی های ویدیویی انجام می دهند، ورزش کافی ندارند. ورزش به انتقال مواد غذایی هضم شده از طریق روده کمک می کند.

 

مسائل احساسی

–تمایلی به استفاده از حمام های عمومی ندارید. کودکان ممکن است حرکات روده خود را حفظ کرده و باعث یبوست شوند.

–گذراندن دوره آموزش توالت رفتن. این زمان می تواند برای بسیاری از کودکان نوپا دشوار باشد.

–داشتن اختلافات قدرت با والدین. کودکان نوپا ممکن است به طور عمدی حرکات روده خود را حفظ کنند.

–احساس استرس به دلیل مدرسه، دوستان یا خانواده.

 

بچه های شلوغ

–برخی از کودکان به سیگنالهایی که بدن آنها به آنها می دهد برای دفع مدفوع توجه نمی کنند. این ممکن است هنگامی اتفاق بیفتد که کودکان بیش از حد مشغول بازی باشند. آنها فراموش می کنند که به دستشویی بروند.

 

–یبوست در هنگام شروع یک سال تحصیلی جدید نیز می تواند یک مشکل باشد. کودکان هر وقت احساس نیاز کنند نمی توانند به دستشویی بروند. آنها باید برنامه روده خود را تغییر دهند.

 

مشکل اساسی جسمی

در موارد نادر، یبوست می تواند ناشی از یک مشکل جسمی بزرگتر باشد. این مسائل فیزیکی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 

–مشکلات دستگاه روده، راست روده یا مقعد.

–مشکلات سیستم عصبی، مانند فلج مغزی.

–مشکلات غدد درون ریز، مانند کم کاری تیروئید.

–داروهای خاصی مانند مکمل های آهن، برخی از داروهای ضد افسردگی و داروهای مخدر مانند کدئین.

 

رفع یبوست کودکان,درمان یبوست در کودکان,درمان یبوست کودکان در خانه

راهکارهایی برای برای رفع یبوست کودکان

 

علائم یبوست چیست؟

علائم می تواند در هر کودک کمی متفاوت باشد. آنها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 

–چند روز مدفوع نداشته باشند

–دفع مدفوع سفت و خشک

–داشتن نفخ شکم، گرفتگی عضلات یا درد

–احساس گرسنگی نکردن

–نشان دادن نشانه هایی از تلاش برای نگه داشتن مدفوع، مانند فشار دادن دندان ها، عبور از پاها، فشار دادن باسن به هم، قرمز شدن صورت

–علائم کوچک مدفوع مایع یا نرم روی لباس زیر کودک

 

علائم یبوست می تواند مانند سایر شرایط سلامتی باشد. برای اطمینان بیشتر، کودک خود را برای تشخیص به ارائه دهنده خدمات بهداشتی و درمانی ببرید.

 

چگونه یبوست تشخیص داده می شود؟

ارائه دهنده خدمات بهداشتی در مورد علائم و سابقه سلامتی کودک شما سوال خواهد کرد. او به فرزند شما معاینه جسمی می دهد. بسته به سن کودک شما ممکن است از شما سوالاتی از این قبیل پرسیده شود:

 

اولین مدفوع کودک شما چه زمانی بود؟

کودک شما چند بار مدفوع می کند؟

آیا فرزند شما هنگام دفع از درد شکایت دارد؟

آیا اخیراً سعی کرده اید کودک نوپای خود را به توالت آموزش دهید؟

کودک شما چه غذاهایی می خورد؟

آیا اخیراً اتفاقات استرس زایی در زندگی فرزند شما رخ داده است؟

کودک شما چند بار در شلوار خود مدفوع می کند؟

 

ممکن است ارائه دهنده ی خدمات درمانی فرزند شما، بخواهد آزمایشاتی را انجام دهد تا ببیند مشکلی وجود دارد یا خیر. این آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 

معاینه رکتال دیجیتال (DRE). ارائه دهنده کودک شما دستکش به دست می کند و انگشت خود را چرب (روغنکاری) کرده و در راست روده کودک شما قرار می دهد. ارائه دهنده در این صورت هر چیز غیرعادی را احساس خواهد کرد.

 

اشعه ایکس (رادیو گرافی) از شکم. با این روش میزان مدفوع در روده بزرگ را بررسی می کند.

 

تست باریم انما این یک معاینه با اشعه ایکس از راست روده، روده بزرگ و قسمت تحتانی روده کوچک است. به کودک شما مایعات فلزی به نام باریم داده می شود. باریوم اندام ها را می پوشاند تا در اشعه ایکس دیده شوند. باریم در لوله قرار داده می شود و به عنوان یک انما در رکتوم کودک شما قرار می گیرد. با اشعه ایکس از شکم نشان داده می شود که کودک شما دارای نواحی باریک (تنگی)، انسداد یا سایر مشکلات است.

 

تست مانومتری آنورکتال. این آزمایش قدرت عضلات مقعد و رفلکس های عصبی را بررسی می کند. همچنین این میزان توانایی کودک شما را، حس می کند که راست روده پر شده است (اتساع مقعدی) و نیاز به اجابت مزاج دارد. و به بررسی عملکرد عضلات در حین دفع می پردازد.

 

نمونه برداری از رکتوم. این آزمایش نمونه ای از سلولهای راست روده را می گیرد. آنها برای بررسی هر مشکلی زیر میکروسکوپ بررسی می شوند.

 

سیگموئیدوسکوپی. این آزمایش داخل بخشی از روده بزرگ را بررسی می کند. این کمک می کند تا دریابید که چه چیزی باعث اسهال، شکم درد ، یبوست، رشد غیر طبیعی و خونریزی می شود. یک لوله کوتاه، انعطاف پذیر و روشن (سیگموئیدوسکوپ) از طریق رکتوم در روده کودک شما قرار می گیرد. این لوله هوا را به داخل روده می برد تا ورم کند. این کار باعث می شود که داخل آن راحت تر و واضح تر دیده شود.

 

آزمایش ترانزیت روده بزرگ. این آزمایش نشان می دهد که غذا چگونه از طریق روده بزرگ فرزند شما حرکت می کند. کودک قرص ها (کپسول) های پر از مارکرهای کوچک را که در اشعه ایکس دیده می شود، می بلعد. کودک طی چند روز آینده از رژیم غذایی با فیبر بالا باید استفاده کند. اشعه ایکس 3 تا 7 روز پس از مصرف قرص توسط کودک شما انجام می شود. اشعه ایکس نحوه حرکت قرص ها از طریق روده بزرگ را نشان می دهد.

 

کولونوسکوپی این آزمایش طول کامل روده بزرگ را بررسی می کند. این می تواند به بررسی رشد غیر طبیعی، بافت قرمز یا متورم، زخم و خونریزی کمک کند. در این آزمایش از یک لوله روشن، انعطاف پذیر و بلند (کولونوسکوپ) استفاده می شود. این لوله در راست روده کودک شما قرار می گیرد و در روده بزرگ قرار می گیرد. این لوله به تأمین کننده اجازه می دهد تا پوشش روده بزرگ را ببیند و یک نمونه بافت (نمونه برداری) برای آزمایش آن خارج کند. ممکن است ارائه دهنده خدمات بتواند برخی از مشکلات موجود را نیز درمان کند.

 

تست آزمایشگاهی چندین آزمایش ممکن است انجام شود. این موارد شامل آزمایشاتی برای بررسی مواردی مانند بیماری سلیاک، عفونت ادراری، مشکلات تیروئید، مشکلات متابولیکی و سطح سرب خون است.

 

درمان یبوست کودک,برای یبوست بچه,برای رفع یبوست کودکان

یبوست در کودکان

 

درمان یبوست کودکان در خانه :

درمان به علائم، سن و سلامت عمومی کودک شما بستگی دارد. همچنین بستگی به شدت بیماری دارد.

 

درمان ممکن است شامل رژیم غذایی و تغییر سبک زندگی باشد، مانند:

 

رژیم غذایی تغییر می کند

اغلب ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی کودک به یبوست کمک می کند. به کودک خود کمک کنید تا فیبر بیشتری بخورد:

 

افزودن میوه و سبزیجات بیشتر

افزودن غلات و نان های غلات سبوس دار بیشتر. برچسب های تغذیه ای موجود در بسته های غذایی را برای غذاهایی که فیبر بیشتری دارند، بررسی کنید.

 

سایر تغییرات رژیم غذایی که ممکن است کمک کند شامل موارد زیر است:

–فرزندتان مایعات بیشتری به ویژه آب بنوشد.

 

–محدود کردن فست فودها و غذاهای بی ارزش که غالباً چربی زیادی دارند. به جای آن وعده ها و میان وعده های متعادل تری ارائه دهید.

 

–محدود کردن نوشیدنی های حاوی کافئین، مانند نوشابه و چای

 

–محدود کردن شیر کامل طبق دستورالعمل ارائه دهنده خدمات بهداشتی فرزندتان.

 

–همچنین بهتر است کودک خود، به طور منظم وعده های غذایی بخورد. خوردن یک وعده غذایی معمولاً در طی 30 تا 60 دقیقه باعث اجابت مزاج می شود. صبحانه را زود سرو کنید. این کار به کودک شما فرصت می دهد تا قبل از عجله رفتن به مدرسه، در خانه مدفوع کند.

 

بیشتر ورزش کنید

بیشتر ورزش کردن می تواند به یبوست کودک شما کمک کند. ورزش به هضم غذا کمک می کند. به حرکات طبیعی روده کمک می کند تا غذا هنگام هضم به جلو سوق پیدا کند. افرادی که زیاد جابجا نمی شوند اغلب یبوست دارند. از کودک خود بخواهید به جای تماشای تلویزیون یا انجام سایر فعالیت های داخل منزل، بیرون از خانه بازی کند.

 

عادات خوب روده

سعی کنید کودک خود را به رفتن توالت به صورت معمولی عادت بدهید. از کودک خود بخواهید حداقل دو بار در روز و حداقل به مدت 10 دقیقه در توالت بنشیند. سعی کنید این کار را درست بعد از غذا انجام دهد. حتماً برای اوقات خوشی را سپری کنید. از کودک خود به دلیل نداشتن دفع مدفوع عصبانی نشوید. برای سرگرمی آن از سیستم پاداش استفاده کنید. برچسب ها یا خوراکی های کوچک دیگر به او هدیه بدهید. یا پوسترهایی بسازید که پیشرفت کودک شما را نشان می دهد.

 

در برخی موارد ممکن است این تغییرات کمکی نکند. یا ممکن است ارائه دهنده خدمات بهداشتی کودک شما مشکل دیگری را تشخیص دهد. در این صورت، ارائه دهنده ممکن است استفاده از ملین، نرم کننده مدفوع یا انما را توصیه کند. این محصولات فقط در صورت توصیه توسط ارائه دهنده کودک شما باید استفاده شوند.

 

داروی یبوست کودکان:

مکمل های فیبر بدون نسخه پزشک یا نرم کننده های مدفوع.

اگر کودک فیبر زیادی در رژیم غذایی خود دریافت نمی کند، افزودن یک مکمل فیبر بدون نسخه، مانند ممکن است برای او کمک کننده باشد.

 

_ با این حال، کودک باید حداقل 32 اونس (حدود 1 لیتر) آب روزانه بنوشد تا این مکمل ها خوب کار کنند. با پزشک کودک خود مشورت کنید تا از دوز مناسب با سن و وزن کودک استفاده کنید.

 

_ از شیاف گلیسیرین برای یبوست بچه استفاده می شود

از شیاف گلیسیرین می توان برای نرم شدن مدفوع در کودکانی که نمی توانند قرص ها را قورت دهند، استفاده کرد. با پزشک کودک خود در مورد روش صحیح استفاده از این محصولات صحبت کنید.

 

عوارض یبوست چیست؟

مدفوع سفت می تواند باعث تحریک یا پارگی مخاط مقعد (شکاف های مقعدی) شود. این باعث می شود که دفع مدفوع دردناک باشد. کودک شما ممکن است از دفع مدفوع اجتناب کند زیرا باعث درد می شود. این می تواند یبوست را بدتر کند.

 

با گذشت زمان و درمان نکردن یبوست، فرد به بواسیر مبتلا می شود.

 

یبوست در کودکان,رفع یبوست کودکان,درمان یبوست در کودکان

برای درمان یبوست در کودکان اضافه کردن فیبر به برنامه ی غذایی آن ها می باشد

 

آیا می توان از یبوست پیشگیری کرد؟

با مشخص کردن زمان بروز آن و ایجاد تغییرات مناسب می توان از یبوست جلوگیری کرد.

 

به عنوان مثال، هنگامی که نوزادان شروع به خوردن غذای جامد می کنند، یبوست ایجاد می شود. این به این دلیل است که آنها در رژیم جدید خود فیبر کافی ندارند. با دادن سبزیجات و میوه های پوره شده می توانید فیبر را به رژیم غذایی کودک خود اضافه کنید. یا غلات سبوس دار یا چند دانه ای را امتحان کنید.

 

یبوست در حین آموزش توالت نیز ممکن است اتفاق بیفتد. کودکانی که استفاده از توالت معمولی را دوست ندارند ممکن است مدفوع خود نگه دارند که این باعث یبوست می شود.

 

همه ی کودکان باید مقدار مناسب فیبر و مایعات دریافت کنند. سایر اقدامات پیشگیرانه شامل اطمینان از اینكه فرزند شما این موارد را دارد:

 

–دسترسی منظم به حمام

–زمان کافی برای استفاده از توالت فرنگی

–ورزش بدنی منظم

 

همین تغییرات که می توانند به درمان یبوست کودکان کمک کنند نیز ممکن است به جلوگیری از بروز آن کمک کنند.

 

زندگی با یبوست

یبوست می تواند کوتاه مدت (حاد) یا طولانی مدت (مزمن) باشد. کودکان مبتلا به بیماری های روده ای ممکن است مشکلات یبوست مزمن داشته باشند. اما در بیشتر موارد، یبوست یک بیماری کوتاه مدت است. اگر کودک شما یبوست مزمن دارد، با ارائه دهنده خدمات بهداشتی وی کار کنید. با هم می توانید یک برنامه مراقبتی درست برای کودک خود ایجاد کنید.

 

چه زمانی باید با ارائه دهنده خدمات بهداشتی فرزندم تماس بگیرم؟

در صورت داشتن هر گونه سوال یا نگرانی در مورد عادات یا الگوی روده کودک، با ارائه دهنده خدمات بهداشتی کودک خود تماس بگیرید. اگر فرزند شما مشکلات زیر را داشته باشد : 

 

– بیش از 2 هفته یبوست دارد.

– به دلیل یبوست نمی توانید فعالیت های عادی انجام دهید.

– با هل دادن طبیعی نمی توانید مدفوع خارج کنید.

– از مدفوع مایع یا نرم خارج می شود.

– وجود شکاف های کوچک و دردناکی در پوست اطراف مقعد.

– دارای رگهای قرمز و تورم (بواسیر) در راست روده است.

– شکم درد، تب یا استفراغ دارد.

 

نکات کلیدی در مورد یبوست

یبوست زمانی است که کودک مدفوع بسیار سختی دارد و میزان مدفوع کمتر از حد معمول است.

–یبوست می تواند ناشی از رژیم غذایی کودک، کمبود ورزش یا مسائل عاطفی باشد.

–وقتی کودک یبوست گرفت، مشکل می تواند به سرعت بدتر شود.

–ایجاد رژیم غذایی و تغییر سبک زندگی می تواند به درمان و جلوگیری از یبوست کمک کند.

–هرگز به کودک خود انما، ملین یا نرم کننده مدفوع ندهید، مگر اینکه ارائه دهنده خدمات بهداشتی یا پزشک آن را توصیه کند.

 

برخی از ایده های ذکر شده در زیر برای افزایش فیبر مصرفی کودک شما ذکر شده است:

 

خوراکی ها

فیبر متوسط

فیبر بالا

نان

نان گندم کامل ، نان گرانولا ، کلوچه سبوس گندم ، وافل غلات سبوس دار ، ذرت بو داده

 

غلات

غلات سبوس دار ، گندم خرد شده ، بلغور جو دوسر ، گرانولا ، سبوس جو دوسر

غلات 100٪ سبوس

سبزیجات

چغندر ، کلم بروکلی ، کلم بروکسل ، کلم ، هویج ، ذرت ، لوبیای سبز ، نخود سبز ، کدو سبز و بلوط ، اسفناج ، سیب زمینی با پوست ، آووکادو

 

میوه ها

سیب با پوست، خرما، پاپایا، انبه، شلیل، پرتقال، گلابی، کیوی، توت فرنگی، سس سیب، تمشک ، توت سیاه، کشمش

آلو خشک، انجیر خشک

جایگزین های گوشت

کره بادام زمینی ، آجیل

لوبیای پخته ، نخود چشم سیاه ، لوبیای گاربانزو ، لوبیای لیما ، لوبیا چیتی ، لوبیای کلیه ، چیلی با لوبیا ، مخلوط دنباله

 

انجمن متخصصان تغذیه انگلیس توصیه می کند مصرف روزانه فیبر (از سن 2 سال) به صورت زیر باشد:

 

- سن 2-5: 15 گرم فیبر در روز

– سن 6-11: روزانه 20 گرم فیبر

– سن 12-15 سالگی: 25 گرم فیبر در روز

– سن 16 سال به بالا: 30 گرم فیبر در روز

 

اگر شما یک رژیم غذایی متعادل سالم را دنبال می کنید، با استفاده از انواع کامل کربوهیدرات و 5 قسمت میوه و سبزیجات در روز، بدون نیاز به شمارش باید به این مهم برسید.

 

چگونه می توان از یبوست در کودکان جلوگیری کرد؟

خوردن غذاهای حاوی فیبر فراوان و نوشیدن زیاد باعث می شود مدفوع حجیم اما نرم دفع شود. همچنین تصور می شود که انجام مقدار زیادی از ورزش می تواند مفید باشد.

 

غذا و فیبر

این توصیه در مورد نوزادانی که از شیر گرفته می شوند و کودکان نیز صدق می کند. غذاهایی که سرشار از فیبر هستند میوه ها، سبزیجات، غلات و نان سبوس دار هستند. تغییر در یک رژیم غذایی با فیبر غالباً "آسان تر از انجام" است، زیرا بسیاری از کودکان فریب دهنده هستند. با این حال، هر تغییری بهتر از هیچ تغییری است.

 

مصرف نوشیدنی ها کمک به رفع یبوست کودکان می کند

اگر نوزادی که از شیر بطری تغذیه می کند یبوست می گیرد، می توانید آب را بین تغذیه به آن بدهید. (هرگز شیر مخصوص شیر خشک که به نوزادانی که از شیشه شیر می خورند داده می شود رقیق نکنید.) گرچه یبوست نوزادی که شیر مادر می نوشد غیرمعمول است، اما می توانید آب را بین وعده های شیر و غذایی آن به او بدهید. به نوزادان بزرگتر و از شیر گرفته شده می توان آب میوه رقیق (ترجیحاً بدون شکر اضافه شده) داد. میوه ها و سبزیجات پوره شده، نقطه شروع معمول برای از شیر گرفتن بعد از بچه برنج هستند و اینها برای جلوگیری از یبوست مفید هستند.

 

کودکان را به نوشیدن زیاد تشویق کنید. با این حال ، برخی از کودکان عادت دارند فقط کدو تنبل، نوشیدنی های گازدار یا شیر بخورند تا تشنگی خود را برطرف کنند. این موارد ممکن است آنها را پر کرده و تمایل کمتری برای خوردن وعده های غذایی مناسب با غذایی که حاوی مقدار زیادی فیبر است، داشته باشند. سعی کنید این نوع نوشیدنی ها را محدود کنید. به عنوان نوشیدنی اصلی آب بخورید. با این حال ، آب میوه هایی که حاوی فروکتوز یا سوربیتول هستند ، عمل ملین دارند (مانند آلو ، گلابی یا آب سیب). اگر مدفوع سخت تر از حد معمول شود و احتمال دارد که یبوست ایجاد شود، این موارد ممکن است گاه به گاه (در زمان وعده های غذایی) مفید باشند.

 

نکات بهداشتی

سعی کنید کودکان خود را به یک عادت معمول برای توالت رفتن تبدیل کنید. بعد از صبحانه، قبل از مدرسه یا مهد کودک، اغلب بهترین مواقع است. سعی کنید وقت زیادی بگذارید تا احساس عجله نکنند.

 

گردآوری: بخش کودکان بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------