وقتی کوچولو از سرفه کبود می شود !سرفه در کودکان,علت سرفه کودکان,درمان سرفه کودکان

 

یک فوق تخصص عفونی کودکان  بر ضرورت تشخیص و درمان به موقع بیماری سیاه‌سرفه تاکید کرد و گفت: به نظر می‌رسد با توجه به واکسیناسیون گسترده سیاه سرفه در ایران، موارد ابتلا به آن در ایران کم شده باشد، ولی بر اساس مطالعاتی مشخص شده که موارد بیماری سیاه سرفه در کشور ما بیش از حدی است که قبلا پیش‌بینی می‌شد.

دکتر  سنایی، با بیان اینکه سیاه سرفه یکی از خطرناک ترین بیماری های کودکان بخصوص در سنین زیر یک سال است، اظهار کرد: این بیماری توسط یک باکتری به نام “بوردتلاپرتوسیس” ایجاد می شود.

وی ادامه داد: این باکتری سبب انسداد مجاری هوایی توسط ترشحات مخاطی می شود. سیاه سرفه شدیداً مسری بوده و خود را به شکل التهاب مجاری هوایی نشان می دهد.

این فوق تخصص عفونی کودکان با اشاره به اینکه این بیماری با علائم سرماخوردگی شروع می شود، گفت: آبریزش بینی، قرمزی و آبریزش چشم، تب خفیف و سرفه خشک از جمله علائم سیاه سرفه است. پس از یک تا دو هفته سرفه های خشک تبدیل به سرفه خلط دار می شود.

سنایی افزود: در طول سرفه های پشت سرهم که به بیمار دست می دهد، وی دچار قرمزی و حتی سیاه شدن می شود. کودکان درانتهای سرفه های خود دچار تنفس تند به همراه ایجاد صدایی فریاد مانند می شوند.

وی درباره آمار مبتلایان به سیاه سرفه در ایران گفت: در بدو امر به نظر می رسد با توجه به واکسیناسیون گسترده سیاه سرفه در ایران، موارد ابتلا به آن در ایران کم شده باشد، ولی بر اساس مطالعاتی که انجام شده است مشخص شده که موارد بیماری سیاه سرفه در کشور ما بیش از حدی است که قبلا پیش بینی می شد که احتمالا به دلیل کاهش اثر طبیعی واکسن پس از چندین سال است. در این زمینه بکارگیری واکسن های “آ. سلولار” می تواند این افت طبیعی ایمنی را در سنین بالای شش سالگی جبران کند.

 

ایشان درباره درمان سرفه کودکان اظهار کرد: در مواردی که سرفه بیش از دو تا سه هفته طول می کشد و به صورت حمله ای است خصوصا اگر در کودکان همراه با سیاه شدن چهره و استفراغ باشد باید به فکر بیماری سیاه سرفه بود و جهت تشخیص و درمان مناسب به پزشک مراجعه کرد. اگر تشخیص بموقع انجام و درمان زود شروع شود، می توان به مقدار قابل توجهی از علائم بیماری کاست.

این فوق تخصص عفونی کودکان درباره تفاوت ابتلا به سیاه سرفه در کودکی و بزرگسالی عنوان کرد: در مجموع بیماری شدید و عارضه دار که منجر به بستری می شود در کودکان بیشتر است.


منبع:isna.ir

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------