راهنماي خريد لباس كودك 

راهنماي خريد لباس كودك

 

 

لباس مناسب زمستان براي كودك شما


فصل زمستان در راه است و خيلي از پدر و مادرها، كوچولو‌هايشان را براي خريد لباس زمستاني به فروشگاه‌ها مي‌برند و بچه‌ها هم با شوق و ذوق از سر و كول لباس‌هاي رنگارنگ بالا مي‌روند تا لباس دلخواه‌ خود را پيدا کنند. اگر قصد داريد براي کودکتان لباس زمستاني بخريد، با ما همراه شويد.

 

در خريد لباس براي نوزاد يا كودك، بايد حساسيت بيشتري به خرج داد؛ چرا كه بدن كودكان به نسبت بزرگسالان حساس‌تر است و در قبال نوع پارچه‌اي كه با پوست تماس دارد، واكنش نشان مي‌دهد و همين آسيب‌پذيري باعث مي‌شود كه در صورت تماس با هرگونه جنس مصنوعي يا آلوده، دانه‌هاي ريز قرمزرنگي روي پوست پديدار شود. به عنوان يك توصيه كلي، سعي كنيد تا لباسي بر تن كوچولوي خود كنيد كه جنس آن از پارچه‌هاي پنبه‌اي و كتاني تهيه شده باشد. لباس‌هاي پشمي در صورتي كه به طور مستقيم با پوست كودك تماس پيدا كنند، ممكن است ايجاد حساسيت کند. بافت لباس كودك بسيار حايز اهميت است. كودكان معمولا مواد نرم مانند ابريشم، مخمل يا خز را دوست دارند.


لباس‌هاي خوش آب و رنگ


تنوع رنگ و كيفيت، در كار لباس كودك بسيار مهم است. رنگ‌هاي شاد و شفاف و زنده، ذوق و شوقي بيشتر براي كودكان ايجاد مي‌كند و بايد رنگ لباس بچه‌ها با روحيه لطيف آنها هماهنگ باشد. كودك لباس را به دليل رنگ‌هاي جذاب و شاد آن دوست دارد. او درباره تناسب رنگ لباس و اينكه آيا چنين رنگي به او مي‌آيد يا نه، چيز زيادي نمي‌داند و به همين دليل ممكن است حتي در يك زمان لباس‌هايي با رنگ‌هاي مختلف و ناهماهنگ را براي پوشيدن انتخاب کند.

كودكان بيشتر مايل به پوشيدن رنگ‌هاي قرمز، سبز، نارنجي، زرد، آبي و صورتي هستند. از طرف ديگر، در كار كودك الزاما بايد از رنگ‌هايي كاملا استاندارد و بهداشتي استفاده شود تا سلامت كودكان تضمين شود. در صورت بروز هرگونه اختلال روي پوست كودك با پزشك مشورت كنيد تا علاوه بر درمان به موقع، علت حساسيتي كه باعث ايجاد مشكل شده است را نيز دريابيد.

 

كلاهي براي كودك


در زمستان كه هوا سرد مي‌شود، استفاده از كلاه بسيار به حفظ سلامت كودك كمك مي‌كند. توجه داشته باشيد كه در اين مواقع اكثر گرماي بدن از طريق سر هدر مي‌رود. در خريد كلاه بايد دقت كافي را به خرج دهيد. كلاه ضد آب همان گونه كه نمي‌گذارد آب وارد شود، امكان خروج رطوبت و تبخير سطحي پوست را نيز كم مي‌كند. ضمن اينكه اساسا كودكان نيازي به اين نوع كلاه‌ها ندارند. استفاده از اين نوع كلاه‌ها موجب مي‌شود در عرض چند ساعت سر كودك عرق كند و برداشتن كلاه، آغاز سرماخوردگي است. كلاه‌هاي بافتني بسيار مناسب بوده و براي برف ايده‌آل هستند. يك كلاه خوب بايد علاوه بر محافظت از سر و صورت، از گردن نيز در برابر سرما حفاظت كند. اگر كلاه داراي گردن‌گير و پوشش گوش نيست، براي حفاظت گردن و صورت و گوش‌هاي كودك بايد از شال استفاده كنيد.

 

دردسرهاي لباس پوشاندن به کودک


زماني كه نوبت آن مي‌رسد كه كودك خودش لباس‌هايش را بپوشد، بايد توجه كنيد كه شلوارهايي كه كمربند يا زيپ نداشته و در عوض، كمر آنها كشي باشد براي او بسيار راحت‌تر هستند. استفاده از اين شلوارها، به همراه پيراهن‌هاي ساده و كفش‌هاي چسبي، دردسرهاي شما (براي لباس پوشاندن به كودك) را كاهش خواهد داد. هرچند وقت يك‌بار، يك نمونه از لباس‌هايي را كه پوشيدن آنها كمي سخت‌تر باشد، در اختيار او بگذاريد. براي مثال، يك دكمه يا يك گيره به لباس او اضافه كنيد.


بچه‌ها چه رنگ‌هايي را دوست دارند؟


کودک لباس را به دليل رنگ‌هاي جذاب و شاد آن دوست دارد. او درباره تناسب رنگ لباس و اينکه آيا چنين رنگي به او مي‌آيد يا نه، چيز زيادي نمي‌داند و به همين دليل ممکن است حتي در يک زمان لباس‌هايي با رنگ‌هاي مختلف و ناهماهنگ را براي پوشيدن انتخاب کند. کودکان بيشتر مايل به پوشيدن رنگ‌هاي قرمز، سبز، نارنجي، زرد، آبي و صورتي هستند.

 

نو بودن لباس:


به دليل عقايد و نظراتي که همواره از طرف مردم در مورد لباس نو ابراز مي‌شود، کودک علاقه‌مند به پوشيدن لباس نو است. به‌طور مثال، کودک هنگام خريد يک جفت کفش نو آنها را در همان فروشگاه به پا کرده و مورد استفاده قرار مي‌دهد. لباس بايد طوري باشد که کودک راحت بپوشد و مورد استفاده قرار دهد. چنين لباس‌هايي جاذبه زيادي براي کودک دارند و در تقويت ايجاد حس استقلال در او موثر هستند.

 

تناسب با لباس همبازي‌ها:


بچه‌ها معمولا دوست دارند لباس‌هايشان از نظر رنگ يا مدل مشابه رنگ لباس ديگر همبازي‌هايشان باشد چرا که نمي‌خواهند متفاوت از ديگران به نظر برسند.

 

لباس مورد علاقه:


کودک دوست دارد لباس مورد علاقه خود را چند بار پشت سر هم بپوشد. در چنين مواردي او را راحت بگذاريد و به او اصرار بر پوشيدن لباس ديگري به سليقه خودتان نکنيد.

 

بي‌توجهي به قيمت لباس:


کودک تفاوت ميان لباس ارزان قيمت و گران‌قيمت را درک نمي‌کند. بنابراين والدين نبايد حتي در صورت داشتن پول کافي، در خريد لباس‌هاي گران‌قيمت براي فرزندان خود اصرار ورزند، به عوض آن بهتر است اين پول را در موارد ديگري از قبيل هزينه‌هاي آموزشي کودک در کلاس‌هاي گوناگون و مورد علاقه‌اش خرج کنند تا در آينده فردي مفيد براي جامعه‌اش شود. منظور از نخريدن لباس‌هاي گران قيمت، لباس‌هايي است که داراي هزينه‌هاي بسيار بالاتر از اقتصاد خانواده‌ هستند.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------