درمان یبوست کودکان در خانهدرمان یبوست کودکان در خانه,درمان یبوست کودکان,درمان یبوست کودکان بالای 3 سال

درمان یبوست شدید در کودکان

 

چگونه یبوست کودکان را درمان کنیم؟

این بخش به درمان یبوست ایدیوپاتیک اشاره دارد - شایع ترین نوع یبوست در کودکان، جایی که علت مشخصی وجود ندارد. یبوست در سنین مختلف برای کودکان اتفاق می افتد. در ادامه با روش های درمان یبوست در کودکان آشنا می شوید.

درمان یبوست کودکان در خانه چگونه است ؟

جایگزین علم پزشکی 

علاوه بر تغییر در رژیم غذایی و معمول، رویکردهای مختلف جایگزین، ممکن است به رفع یبوست در کودکان کمک کند:

 

ماساژ. ماساژ آرام شکم کودک ممکن است باعث شل شدن ماهیچه هایی شود که از مثانه و روده حمایت می کنند و به تقویت فعالیت روده کمک می کند.

 

طب سوزنی.طب سوزنی برای کودکان نیز کاربرد دارد این روش شامل قرار دادن و دستکاری سوزن های ظریف در قسمت های مختلف بدن است. اگر کودک شما شکم درد مربوط به یبوست داشته باشد، این درمان ممکن است کمک کند.

 

برای یبوست بچه چه چیزی خوب است ؟

ملین ها

یبوست ایدیوپاتیک که بیش از چند روز طول کشیده است معمولاً با ملین درمان می شود. پزشک شما در مورد نوع و قدرت مورد نیاز، شما را راهنمایی خواهد کرد. این ممکن است به عواملی مانند سن کودک، شدت یبوست و پاسخ به درمان بستگی داشته باشد. ملین ها برای کودکان معمولاً به صورت کیسه ای یا پودر ساخته شده به صورت نوشیدنی و یا به صورت مایع / شربت تهیه می شوند. ملین های مورد استفاده برای کودکان به طور کلی به دو نوع تقسیم می شوند.

 

ماکروگول (که به آن پلی اتیلن گلیکول نیز گفته می شود) نوعی ملین است که مایعات را به داخل روده می کشد و مدفوع را نرم نگه می دارد. آنها همچنین به عنوان ملین های اسمزی شناخته می شوند. به عنوان مثال ، Movicol® Pediatric Plain یک مارک تجاری است که معمولاً در ابتدا استفاده می شود. این را در آب مخلوط می کنند و نوشیدنی درست می کنند که می توان به آن کدو حلوایی هم اضافه کرد تا طعم آن بهتر شود. لاکتولوز نوع دیگری از ملین اسمزی است که به عنوان نرم کننده مدفوع عمل می کند.

 

ملین های محرک. اینها روده را ترغیب می کنند تا مدفوع را بیرون بریزد. چندین نوع مختلف ملین محرک وجود دارد. سدیم پیکوسولفات ، بیزاکودیل ، سنا به همراه سدیم دوکوزات همه این موارد هستند. دوکوزات به عنوان نرم کننده مدفوع و همچنین محرک عمل می کند. اگر ماکروگل به تنهایی کافی نباشد علاوه بر ماکروگل، ملین محرک نیز اضافه می شود.

 

ملین ها به طور معمول چندین هفته پس از رفع یبوست و ایجاد عادت منظم در روده ادامه می یابند. به این روش درمان، نگهدارنده می گویند. بنابراین، در کل، مدت زمان درمان ممکن است چندین ماه طول بکشد. ملین های تجویز شده را به طور ناگهانی قطع نکنید. قطع ناگهانی ملین ها باعث می شود که یبوست به سرعت عود کند. پزشک به طور معمول بسته به نوع مدفوع و یبوست، دوز را به صورت تدریجی کاهش می دهد. حتی برخی از کودکان ممکن است برای چندین سال به درمان ملین نیاز داشته باشند.

 

در صورت نیاز اگر درمان تاثیری نداشت راهکارهای زیر را انجام بدهید.

درمان های مشابه با موارد ذکر شده در بالا استفاده می شود. تفاوت اصلی این است که در ابتدا برای پاک کردن مقدار زیادی مدفوع که قسمت آخر روده (راست روده) را مسدود کرده است، به دوزهای بالاتر ملین نیاز است. در مرحله ی دوم، ملین ها نیز معمولاً به عنوان درمان یبوست برای مدت زمان طولانی تری مورد نیاز هستند. هدف این است که از تجمع مدفوع سخت، دوباره جلوگیری کند، که مانع بازگشت یبوست می شود. راست روده ی بزرگ شده می تواند به تدریج به اندازه طبیعی برگردد و دوباره به درستی کار کند.

 

اگر ملین ها خیلی زود متوقف شوند، احتمالاً، مدفوع بزرگی در رکتوم ضعیف «فلاپی» مجدداً عود می کند که زمان کافی برای بازگشت به اندازه و قدرت طبیعی را ندارد.

 

درمان پاکسازی مدفوع نهفته از راست روده می تواند برای شما و فرزندتان دشوار باشد. این احتمال وجود دارد که کودک شما در واقع دردهای شکمی بیش از گذشته داشته باشد و شلوارهای بیشتری کثیف کند. مقاومت مهم است، زیرا این مشکلات موقتی است. پاک کردن مدفوع نهفته یک قسمت اساسی از درمان است.

 

در موارد نادر، که درمان مدفوع نهفته ناکام مانده است، ممکن است کودک در بیمارستان تحت درمان قرار گیرد. در بیمارستان می توان داروهای قوی تر برای تخلیه روده، به نام تنقیه، از طریق رکتوم تجویز کرد. برای موارد بسیار دشوار، کودک می تواند بیهوشی عمومی داشته باشد و روده می تواند به صورت دستی توسط جراح پاک شود.

 

رژیم غذایی برای درمان یبوست کودکان

اقدامات درمانی نباید خود به خود برای درمان یبوست ایدیوپاتیک استفاده شود، زیرا بعید به نظر می رسد مشکل حل شود. با این حال، عادت دادن کودک به داشتن یک رژیم غذایی متعادل خوب، هنوز هم مهم است. این شامل نوشیدنی های زیادی (عمدتا آب) و غذاهای حاوی فیبر است. این به شما کمک می کند تا پس از رفع یبوست، از بروز مجدد آن جلوگیری کنید.

 

درمان یبوست در کودکان 4 ساله,درمان یبوست در کودکان 7 ساله,برای شل شدن شکم بچه چی خوبه

درمان خانگی یبوست کودکان

 

چگونه می توان از یبوست در کودکان جلوگیری کرد؟

خوردن غذاهای حاوی فیبر فراوان و نوشیدن زیاد مایعات باعث می شود که مدفوع حجیم اما نرم و قابل دفع شود. همچنین تصور می شود که انجام مقدار زیادی ورزش می تواند مفید باشد.

 

غذا و فیبر

این توصیه در مورد نوزادانی که از شیر گرفته می شوند و کودکان نیز صدق می کند. غذاهایی که فیبر زیادی دارند میوه، سبزیجات، غلات و نان سبوس دار است. تغییر در یک رژیم غذایی با فیبر آسان است زیرا بسیاری از کودکان غذاخور هستند. با این حال، هر تغییری بهتر از هیچ تغییری است. برخی از ایده های ذکر شده در زیر برای افزایش فیبر مصرفی کودک شما ذکر شده است :

 

• یک وعده سیب زمینی ژاکت با لوبیای پخته، یا سوپ سبزیجات همراه با نان.

 

• زردآلو یا کشمش خشک (یا نیمه خشک) برای تنقلات.

 

• فرنی یا سایر غلات با فیبر بالا (مانند گندم خرد شده) برای صبحانه.

 

• میوه را با هر وعده غذایی به کودک بدهید - شاید اگر آن ها را به صورت تکه های کوچک درآورید برای کودک جذاب تر به نظر برسد.

 

• سبزیجات اضافی را به غذاهایی که با مخلوط کن یا غذاساز خرد می شوند اضافه کنید (به عنوان مثال سس های بولونزی یا سوپ ها).

 

• از نان، ماکارونی و برنج سبوس دار و قهوه ای استفاده کنید.

 

• سبوس پودر شده را به ماست اضافه کنید. مصرف سبوس پودر شده دشوار و بی مزه است.

 

انجمن متخصصان تغذیه انگلیس توصیه می کند مصرف روزانه فیبر (از سن 2 سال) به صورت زیر باشد:

 

– سن 5-3: 15 گرم فیبر در روز

– سن 6-11: 20 گرم فیبر در روز

–  سن 12-15 سالگی: 25 گرم فیبر در روز

–  سن 16 سال به بالا: 30 گرم فیبر در روز

 

اگر شما یک رژیم غذایی متعادل سالم را دنبال می کنید، با استفاده از انواع کامل کربوهیدرات و 5 قسمت میوه و سبزیجات در روز، بدون نیاز به شمارش باید به آن دست یابید.

 

نوشیدن

اگر نوزاد شیرخواره ی شما که از بطری تغذیه می کند و یبوست پیدا می کند، می توانید آب را بین خوراک پیشنهاد دهید. (هرگز شیر خشک نوزاد را رقیق نکنید.) گرچه یبوست کودک شیرده غیرمعمول است، اما می توانید آب را بین غذای او تهیه کنید. به نوزادان بزرگتر و از شیر گرفته می توان آب میوه رقیق (ترجیحاً بدون شکر اضافه شده) داد. میوه ها و سبزیجات پوره شده، نقطه شروع معمول برای از شیر گرفتن بچه، برنج هستند و اینها برای جلوگیری از یبوست مفید هستند.

 

کودکان را به نوشیدن مایعات زیاد تشویق کنید. با این حال، برخی از کودکان عادت دارند فقط کدو تنبل، نوشیدنی های گازدار یا شیر بنوشند تا تشنگی خود را برطرف کنند. اینها ممکن است آنها را پر کرده و احتمال کمتری برای خوردن وعده های غذایی مناسب با غذایی که حاوی مقدار زیادی فیبر است کنند. سعی کنید این نوع نوشیدنی ها را محدود کنید. به عنوان نوشیدنی اصلی به او آب بدهید. با این حال ، آب میوه هایی که حاوی فروکتوز یا سوربیتول هستند، ملین عمل می کنند (مانند آلو ، گلابی یا آب سیب). اگر مدفوع سخت تر از حد معمول شود و احتمال دارد یبوست ایجاد کند، این موارد ممکن است گاه به گاه (در زمان وعده های غذایی) مفید باشد.

 

نکات بهداشتی

سعی کنید کودکان را به یک عادت معمول برای توالت رفتن تبدیل کنید. به عنوان مثال بعد از صبحانه، قبل از مدرسه یا مهد کودک، اغلب بهترین مواقع است. سعی کنید وقت زیادی بگذارید تا احساس عجله نکنند.

 

آموزش توالت باید آرام باشد. با کودک خود در مورد آنچه اتفاق می افتد صحبت کنید، توضیح دهید که هنگام تعویض پوشک یا شلوار چه کاری انجام می دهید توضیح دهید که سنگ توالت برای چه کاری است. سعی کنید در صورت تصادفی ناراحت نشوید.

 

تشویق کودک مفید است. از برچسب های ستاره دار استفاده کنید.

 

کودک خود را به دلیل دفع مدفوع در سنگ توالت یا توالت ستایش کنید اما تصادفات را مجازات نکنید. ناامید شدن از شلوارهای کثیف یا کودکی که از دفع مدفوع امتناع می کند آسان است.

 

سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید و در مورد موضوع توالت سر و صدا نکنید. اگر کودک شما ببیند که شما استرس دارید یا ناراحت هستید، این احساس را در خود احساس می کند. مسئله توالت می تواند حتی بیشتر به یک نبرد پر دردسر تبدیل شود. پس در این مورد آرام باشید.

 

هنگامی که آنها به سمت نشستن در توالت حرکت کردند، اطمینان حاصل کنید که این قابل کنترل است - مراحل و صندلی های آموزشی در دسترس هستند. اگر شروع به ایستادن برای انجام یک بازی عجیب و غریب کرده اند، ممکن است لازم باشد که هر روز زمان زیادی را در توالت بنشینند.

 

برای یبوست بچه چه چیزی خوب است,درمان خانگی یبوست کودکان,درمان یبوست شدید در کودکان

برای شل شدن شکم بچه چه چیزی خوب است ؟

 

کاری که می توانید در این بین انجام دهید

چندین کار وجود دارد که می توانید قبل از قرار پزشک برای رفع یبوست کودک به شما کمک کند، به عنوان مثال :

 

به کودک خود آب آلو بدهید. اگر کودک شما طعم آن را دوست ندارد، می توانید آب آلو را با آب میوه های دیگر (مانند آب سیب) مخلوط کنید. همچنین اطمینان حاصل کنید که کودکان نوپا و بزرگتر آب کافی می نوشند.

 

• غذاهایی که باعث یبوست می شوند را کاهش دهید. به کودکان نوپا و بزرگتر غذای کمتری بدهید که ممکن است منجر به یبوست شود، مانند شیر و پنیر.

 

• در صورت امکان کودک خود را به پیاده روی یا دویدن ببرید. فعالیت بدنی منظم می تواند حرکات روده را تشویق کند.

 

• برای آموزش توالت بردن کودک راحت باشید. اگر شک دارید که آموزش توالت در یبوست کودک شما نقش دارد، مدتی برای آموزش توالت بردن آن استراحت کنید و ببینید آیا یبوست بهبود می یابد یا خیر.

 

آیا فرزند شما نیاز به آزمایش دارد؟

برای تشخیص یبوست ایدیوپاتیک به طور معمول آزمایشات لازم نیست. پزشک عمومی شما احتمالاً سوالات مختلفی را می پرسد و یک معاینه عمومی انجام می دهد تا علل ثانویه یبوست را رد کند. با معاینه شکم (شکم) فرزندتان، پزشک عمومی می تواند میزان مدفوع در روده را تشخیص دهد. اگر انسداد ایجاد شود، این می تواند نشانه ای از آن باشد. در صورت مشکوک بودن به علت اصلی یبوست، پزشک عمومی، فرزند شما را به پزشک کودکان (متخصص اطفال) ارجاع می دهد و ممکن است آزمایش های بیشتری انجام شود. 

 

گردآوری: بخش کودکان بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------