میوه‌های ممنوع برای كودكان زیر یك سال میوه‌های ممنوع و مجاز برای كودكان

 

میوه های اسیدی مانند پرتقال از میوه‌های ممنوع برای كودكان زیر یک سال هستند. کمبود آهن در نوزادان شایع است، ویتامین سی موجود در سیب به این کمبود کمک خواهد کرد.

میوه ها سرشار از ویتامین هستند
ویتامین ها نقش های مهمی در بدن همه ی ما و همچنين بچه ها ایفا می کنند. به این ترتیب که ویتامین ها سبب جذب بهتر پروتئین ها، چربی ها و قندها شده، فعالیت و رشد سلول ها و ارگان های بدن را کنترل می کنند. بر خلاف مواد مغذی ديگر، ویتامین ها به جز ویتامین D، کالری به بدن تحمیل نمی کنند. بدن خود به تنهایی قادر نیست ویتامین ها را تولید کند و باید از طريق مواد غذایی و میوه ها جذب کند. براي همین نقش تغذیه بسی پررنگ تر می شود. درصورتی که فرزند شما یک تغذیه ی سالم و متنوع که در آن غذاهای مغذی و میوه ها وجود داشته باشد نیازهای روزانه ی خویش را به آسانی دریافت ميکند و ديگر لازم نیست شما به دنبال تهیه ی مکمل های غذایی باشید.


میوه های ممنوع براي کودکان زیر یک سال

باید از دادن میوه های بسیار اسیدی مانند: پرتقال، گریپ فروت و توت فرنگی به کودک یک سال خودداری شود.

با توجه به حساس بودن دستگاه گوارش كودكان، استفاده از میوه های ملین مثل گیلاس، آلبالو و گوجه  سبز به وسیله كودكان زیر یک سال و حتی زیر  3 سال باعث  مسمومیت و ایجاد بیماری اسهال می كند.

 

 توت فرنگی جزء میوه های ممنوعه برای کودکان زیر یک سال است

 

میوه مجاز براي نوزاد:
سیب:
خوردن یک عدد سیب در روز میتواند به کودک شما کمک کند تا بدن سالمی داشته باشد. کمبود آهن در نوزادان شایع است، ویتامین سی موجود در سیب به این کمبود کمک خواهد کرد.

 

موز:
تقریبا به هر کودکی براي بار اول موز داده مي شود، موزها ملایم و اسان براي جویدن هستند، و مملو از ویتامین سی ویتامینb6 و پتاسیم ميباشند و براي اولین بار انتخاب مناسبی هستند. یکی از متخصصین تغذیه ميگويد که میتوانید براي صبحانه به کودکانتان موز له شده بدهید و یا با شیر مادر یا شیر گاو مخلوط کنید و همان طور که نوزادشان بزرگتر ميشود ، موز میتواند بعنوان یک میان وعده با میوه های ديگر ترکیب شود یا همراه با غلات استفاده شود.

 

 موز جزء یکی از بهترین میوه ها برای کودکان زیر یک سال می باشد

 

انبه:
انبه را میتوان به رژیم غذایی نوزاد 6 ماهه تا 8 ماهه خود اضافه کرد که منبع خوبی از ویتامینb6 و همچنين پتاسیم، فیبر هستند و میتوان آن ها را به سادگی پخت و یا خام آن رااستفاده کرد و یا میتوانید با ماست و سبزیجات ترکیب کنید و استفاده کنید.


زمانی که کودکان شروع به تغذیه میوه ها ميکنند، انتخاب انبه مورد مناسبی هست و در رشد مهارتهای حرکتی نقش بسزایی خواهد داشت.

گردآوری: بخش کودکان بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------