طرز تهیه رب گوجه خانگی + نکته های لازمطرز تهیه رب گوجه،رب خانگی،رب گوجه خانگی

طرز تهیه رب گوجه فرنگی

 

طرز تهیه رب گوجه خانگی

در فصل تابستان گوجه های بهتری در بازار موجود است و از لحاظ قیمتی مناسب تر هستند. شما می توانید آن ها را خشک کنید و یا به صورت رب گوجه و یا به صورت پوره در فریزر ذخیره کنید و از آن ها برای تهیه ی غذا در طول سال استفاده کنید. در ادامه شما را با طرز تهیه رب گوجه به روش های مختلف آشنا می کنیم.

یکی از چاشنی های پرطرفدار در غذاهای ایرانی رب گوجه فرنگی می باشد. اگر رب گوحه را در خانه تهیه کنید از سلامت آن اطمینان کامل دارید. در ادامه شما را با دو روش پخت رب گوجه فرنگی خانگی آشنا می کنیم.

 

طرز تهیه رب گوجه خانگی :

مواد لازم برای تهیه رب خانگی :

 گوجه فرنگی 4 کیلوگرم
 نمک 2 قاشق چایخوری
 روغن مایع  1 پیمانه

 

طرز تهیه رب گوجه خانگی :

برای تهیه ی رب گوجه فرنگی ابتدا از گوجه های قرمز و گوشتی خریداری کنید. اگر گوجه های شما آب دار باشند و گوشتی نباشند رب گوجه ی شما به مدت زمان زیادی برای جوشیدن نیاز دارد و میزان آن کم می شود.

 

ابتدا گوجه های خوب و سالم را بشویید سپس آن ها را به قطعات ریز خرد کنید و داخل ظرفی تمیز بریزید و در آن، پارچه ای تمیز بگذارید و در قابلمه را به صورت نیمه بسته روی آن قرار بدهید. روزی 2-3 بار آن ها را چنگ بزنید و له کنید و باز در آن را ببندید. این کار را تا حدی انجام بدهید که گوجه ها ترش نشوند و گوشت آن ها از پوستشان به راحتی جدا شود. اگر کمی سفیدی روی گوجه ها بود، نگران نباشید این کاملا طبیعی است. اما کپک زدن طبیعی نیست.

 

سپس آبکشی دانه ریزی را روی قابلمه و یا ظرفی قرار بدهید و گوجه ها را داخل بریزید و آن ها را فشار بدهید. تا آب آن ها و پوست دانه ها کاملا جدا شوند. آب بدست آمده گوجه ها را داخل قابلمه بریزید و اجازه بدهید بجوشد و سفت شود. در حین جوشیدن، کف رب گوجه را جدا کنید تا رب شما خوش رنگ شود. آن را مدام هم بزنید تا ته نگیرد و یا دور آن نسوزد.

 

هنگامی که رب گوجه شما کمی غلیظ شد و شروع به قل زدن کرد، به آن نمک اضافه کنید و هم بزنید. دقت کنید نمک در حین پخت باید در رب گوجه حل شود. می توانید کمی زودتر هم اضافه کنید. زمانی که کاملا سفت شد نه در حدی که سیاه شود و نه در حدی که هنوز شل باشد. شعله را خاموش کنید.

 

برای تست کردن زمان مناسب برای خاموش کردن شعله با قاشق روی رب گوجه خطی بکشید و اجازه بدهید به همان حالت باقی بماند. اگر سریع جای آن پر شد هنوز زود است و اگر دیر پر شد و یا پر نشد در این هنگام روغن مایع به آن اضافه کنید و شعله را خاموش کنید.

 

روی در قابلمه پارچه ای تمیز بیندازید تا رب شما خنک شود. اگر در قابلمه را روی آن قرار بدهید عرق می کند و باعث کپک زدن رب شما می شود. پس از سرد شدن آن را داخل شیشه های تمیز و خشک بریزید و روی آن ها مقداری روغن مایع بریزید و درب آن ها را محکم ببندید. و در یخچال نگهداری کنید.

 

طرز تهیه رب گوجه خانگی،طرز تهیه رب خانگی،تهیه رب گوجه

نکته هایی برای تهیه ی رب گوجه فرنگی

 

نکاتی برای درست كردن رب گوجه فرنگي :

• دقت کنید، اگر رب گوجه ی خود را زود بردارید و آب داشته باشد، رب گوجه ی شما کپک می زند. دقت کنید اگر بیش از حد بجوشد رب شما سیاه و بد مزه می شود.

 

• در حین پخت آن را خوب هم بزنید که رب شما ته نگیرد. و رب را خراب نکند.

 

• کف های رب گوجه را می توانید داخل ظرفی بریزید و از آن ها در پخت غذا استفاده کنید.

 

• نمک و روغن داخل رب از کپک زدگی آن جلوگیری می کند.

 

• اگر رب شما کاملا سرد نشد حتی خیلی کم ولرم بود داخل شیشه بریزید عرق می کند و سبب کپک زدگی رب شما می شود.

 

طرز تهیه رب گوجه فرنگی،درست كردن رب گوجه فرنگي،رب گوجه

روش های پخت رب گوجه خانگی به روش سنتی

 

طرز تهیه رب خانگی به روش دیگر :

روشی دیگر برای پخت رب گوجه وجود دارد. اینکه ابتدا گوجه های سالم و خوب را بشویید سپس آن ها را به دستگاه های آبلیمو گیری ببرید و آن ها را آب بگیرید. سپس آن ها را از صافی عبور بدهید و داخل قابلمه ای بریزید.

 

روی شعله ی گاز قرار بدهید و زمانی که جوش آمد کف های آن را جدا کنید. و دائم هم بزنید و اجازه بدهید خوب بجوشد و کمی که غلیظ شد نمک را به آن اضافه کنید. در پایان به آن روغن مایع اضافه کنید و شعله را خاموش کنید.

 

روی در آن پارچه ای تمیز بیندازید پس از سرد شدن داخل ظرف های شیشه ای تمیز و خشک بریزید و روی آن ها روغن بدهید و درب ظرف ها را محکم ببنیدید. و در یخچال نگهداری کنید. ( بیشتر بخوانید: روش های نگهداری رب گوجه فرنگی )

 

• در این روش نیاز به پخت بیشتری دارد زیرا رب شما خیلی شل تر است و ترشی رب شما نسبت به روش اول کمتر می شود.

 

• البته در این روش از زمان خرید گوجه و تهیه ی رب گوجه زمان کمتری می برد.

 

• پس برای طرز تهیه رب گوجه خانگی که کپک نزند، باید به اندازه بجوشانید، نمک و روغن به آن اضافه کنید، داخل ظرف تمیز و خشک بریزید و هنگام برداشتن از رب گوجه باید از قاشق تمیز و خشک استفاده کنید.

 

رب گوجه خانگی،طرز تهیه رب گوجه خانگی،طرز تهیه رب خانگی

طرز تهیه رب گوجه فرنگی خانگی

 

گردآوری: بخش مذهبی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه های آشپزی(آموزش انواع غذاها، خواص مواد غذایی، غذاهای رژیمی، مربا و ترشیجات، شیرینی پزی و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X دستگاه تصفیه آب

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022