طرز تهیه کباب برگ + نکات و نحوه سیخ کردن تهیه کباب برگ,روش تهیه کباب برگ

انواع روش تهیه کباب برگ

 

روش پخت کباب برگ

کباب برگ نوعی از انواع کباب های سنتی و قدیمی ایران است که میان ایرانیان از محبوبیت خاصی برخوردار است. کباب برگ یکی از مجلسی ترین کباب محسوب می شود.

 طرز تهیه کباب برگ مجلسی سلطانی:

 مواد لازم برای تهیه کباب برگ :

گوشت فیله گوسفند یا گوساله 1 کیلوگرم
پیاز بزرگ 1 عدد
نمک و فلفل سیاه به مقدار لازم
زعفران در صورت دلخواه به مقدار لازم
* برگ رزماری، روغن زیتون، سرکه قرمز، سیر و جوز هندی به مقدار لازم

 

* می توانید برگ رزماری را حذف کنید و در غیر این صورت یک برگ خرد کنید تا طعم قالبی به گوشت ندهد.

 

طرز تهیه کباب برگ سلطانی :

برای تهیه ی کباب برگ سلطانی به سبک رستورانی ها باید از یک روز قبل و یا اگر فرصتی ندارید حدودا 5-6 ساعت قبل از پخت، گوشت را مزه دار کنید. برای این کار ابتدا گوشت را بشویید و خشک کنید. گوشت را روی تخته گوشت، قرار بدهید و با استیک کوب بکوبید تا پهن و نازک شود و قطر آن به حدود نیم سانتیمتر برسد.

 

اگر ضخامت گوشت شما زیاد است و با استیک کوب هم به پهنای نیم سانتیمتر نمی رسد. بهتر است ابتدا با یک چاقوی تیز  با دقت از پهنا گوشت را به دو قسمت مساوی تقسیم کنید و برش بزنید بعد هر قسمت را با استیک کوب آنقدر بکوبید تا به قطر نیم سانتیمتر برسد. دقت کنید بهتر است پهنای کباب کوبیده حدود چهار انگشت باشد. وزن استاندارد کباب برگ معمولی 120 گرم و کباب برگ مخصوص 160 گرم است.

 

پس از خرد کردن سس آن را برای مزه دار کردن آماده کنید. به این صورت که پیاز را رنده ی ریز کنید و آب آن را جدا کنید، سپس 1 عدد برگ رزماری (اگر زیاد شود بد مزه می شود)، روغن زیتون، کره ی آب شده، سرکه قرمز، جوز هندی، زعفران و 2 حبه سیر رنده و یا پودر سیر مخلوط کنید و زیر و روی گوشت ها بمالید و اجازه بدهید 1 شب یا حدود 5-6 ساعت در یخچال قرار بدهید.

 

دقت کنید برای مزه دار کردن گوشت قرمز هرگز از نمک استفاده نکنید زیرا باعث سفت شدن گوشت می شود.

 

پس از گذشت این زمان گوشت ها را روی تخته گوشت قرار بدهید و یکی از دست های خود را روی گوشت بگذارید و با دست دیگر به آرامی سیخ را به داخل گوشت ها فرو کنید. تکه های گوشت باید داخل سیخ به هم چسبیده باشند.

 

پس از اینکه تمام گوشت ها را به سیخ کشیدید، آن ها را روی آتش داغ قرار بدهید و با دقت آن ها را زیر و رو کنید تا گوشت کباب شود. مراقب باشید کباب شما خشک نشود و مغز پخت شود. در اواسط پخت مقداری نمک روی گوشت در حال کباب بپاشید.

 

پس از پخت کباب آن را به آرامی از سیخ خارج کنید و با برنج میل کنید.

 

بهتر است کباب برگ را در کنار برنج سرو کنید. زمانی که کباب برگ را در کنار نان سرو می‌کنید، چربی گوشت به خورد نان می‌رود و گوشت کباب خیلی زود خشک می‌شود و نرمی و لطافتش را از دست می‌دهد. برای کشیدن کباب از سیخ، کباب را مستقیم روی برنج بگذارید و از با دقت از سیخ جدا کنید.

 

نحوه ی سیخ کردن کباب برگ

 

نکاتی برای پخت کباب برگ :

قبل از به سیخ کشیدن گوشت ها باید قطر آن ها نیم سانتیمتر باشد و قطر آن ها حدود 4 انگشت شود. عرض تکه های گوشت مهم نیست زیرا پس از سیخ کشیدن به هم می چسبند.

 

 اگر از گوشت گوساله استفاده کردید و در حین کباب کردن خشک شد مقداری کره آب کرده را با فرچه روی گوشت ها بکشید تا کباب تان خشک نشود.

 

 برای تهیه ی کباب برگ ساده، ابتدا گوشت را با پیاز خلال شده و فلفل سیاه و زعفران آب کرده مزه دار کنید و بعد گوشت را به صورت ورقه هایی به ضخامت نیم سانتیمتر و طول 4 انگشت تان برش بزنید.

 

ورقه های آماده شده را کنار هم قرار بدهید تا به طول 20-25 سانتیمتر برسند و بعد با پشت و روی چاقویی تیز روی آن ضربه بزنید همه ی ضربه ها باید عمودی باشند. یک دست را روی گوشت ها قرار بدهید و با دست دیگر سیخ را به داخل گوشت ها وارد کنید. پس از سیخ کردن زیر و روی گوشت ها را با فرچه زعفران آبکرده بریزید.

 

 حتی می توانید گوشت راسته را به صورت تکه ای خرد کنید و آن را با فلفل سیاه، پیاز، زعفران آبکرده، پودر پاپریکا مزه دار کنید. پس از گذشت چند ساعت گوشت ها را سیخ کنید و با استیک کوب بکوبید تا نازک تر شوند و زودتر بپزند. و در پایان پخت نمک به آن اضافه کنید.

 

 راسته و فیله ی گوشت گوسفند بهترین انتخاب برای تهیه ی کباب برگ است. می توانید از فیله و راسته ی گوساله هم استفاده کنید اما دقت کنید خوب بپزد و سفت و یا خشک نشود.

(مطلب پیشنهادی: طرز تهیه کباب فیله گوساله)

 

 نگران نباشید پس از سیخ کردن گوشت ها کمی به سمت پایین آویزان می شوند. زمانی که روی شعله قرار بگیرند سفت تر و صاف می شوند.

 

گردآوری: بخش آشپزی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه های آشپزی(آموزش انواع غذاها، خواص مواد غذایی، غذاهای رژیمی، مربا و ترشیجات، شیرینی پزی و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022